Broskve!

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Broskve!

Příspěvekod Ivi » 03 led 2012, 16:19

Tak nevím,ale četla jsem,že teploty při postřiku mají být nad 7°C,u nás byly jen 3°C.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 03 led 2012, 17:33

Tady je už asi nejmíň deset dní kolem 8 :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod BXL » 07 led 2012, 09:46

Prišla som po radu ohľadom broskýň,ale skôr to vyzerá na reklamu postrekov ako na pestovanie.Ja viem,že broskyne sú chúlostivé,ale Vy tú chémiu potom aj jete?Bola tu niekde informácia o hypermangane,vyskušal niekto taký postrek?
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 07 led 2012, 10:44

BXL píše:Prišla som po radu ohľadom broskýň,ale skôr to vyzerá na reklamu postrekov ako na pestovanie.Ja viem,že broskyne sú chúlostivé,ale Vy tú chémiu potom aj jete?

Jaksi jsem nepochopil tvoji otázku. Proč bychom ten postřik měli jíst ? Vždyť se postřik proti kadeřavosti nedělá na plody, nýbrž na kmen a v zimě nebo předjaří. Co to má společného s plody ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod BXL » 08 led 2012, 08:10

No,tá chémia zostane v pôde a cez ňu ide do ovocia dlhodobe.A taktiež do odpadových vôd.Nie som proti hnojeniu aby bolo jasné,a ani žiadny ekofanatik,ale čo je veľa to je moc.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod paloo » 08 led 2012, 09:37

Dúfam,že hneď v začiatku sa na nás tu nenahneváš :D4
Tie postreky sú pre tie broskyne životne dôležité.Ak vyhrá kučeravosť,nebudú ani prírastky,teda ani ovocie a časom zahynie celý strom :(
A teraz pod otázka,ty z rodinou nikdy nekuješ ovocie v obchodných reťazcoch :?:
To vlastné pestovanie je o kompromise čo je treba nutne spraviť aby sme niečo aj dopestovali :)
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod BXL » 08 led 2012, 10:35

Jasné,že nenahnevám,je to každého vec čo robí so záhradou,aj ked posledné hygienické rozbory vôd,riek ukazujú,že to začína byť vec spoločenská,lebo namerali pesticídy už aj v riekach.Ale nie to som chcela.Som začiatočník,ale mám predstavu,že moja záhrada má byť o minime postrekov.Ked budem chcieť silne postrekované ovocie,skočím do obchodu.Zaujal ma ten hypermangán,určite ho skúsim.Zrejme slabý svetloružový roztok.
Mám už vytipovaný postrek na vošky,už 3 roky zmiznú po roztoku-trochu koncentrátu žihľavy,trochu Jari a voda.Ale stromky sú mladé,tak sa k nim môžm postaviť a doslova ich umyť,uvidíme,či to pôjde aj na starých stromoch.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 08 led 2012, 11:35

Nuž, přeji ti v tvých experimentech hodně štěstí, ale mám obavu, že hypermanganem kadeřavost nezničíš. Ale nechci předbíhat, vyzkoušej a poreferuj!
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod paloo » 08 led 2012, 11:36

Presne pre nutnosť striekania pestujem len to čo netreba chemicky ošetrovať :)
Kamčatské zemolezy,kanadské čučoriedky,arguty,kolomikty,asimíny,muchovníky a rezistentné odrody viniča S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod Pepe » 08 led 2012, 12:11

Ani u nas na zahrade nestriekame, ale ked sused spusti tak to "doleti" aj ku nam... K argutam, jedine co na nich som zatial spozoroval su puklice ktore sa objavili co ja pamatam prvy raz u nas... pred tym som ani nevedel, ze nieco take existuje... E7
Vobec by nebolo zle, keby sa tu zaviedla rubrika o striekani postrekmi. Skusenejsi by mohli napisat v danom obdobi co a cim, kedy a proti comu striekat.
Pre nas "zaciatocnikov" by to bolo uzitocne...
Stacilo by napisat: "dnes bolo 10stupnov a bol idealny cas striekat tymto postrekom tento zemiak prtoti hnilobe a pod..." :D10
Pepe
 

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 08 led 2012, 12:16

Pepe píše:Vobec by nebolo zle, keby sa tu zaviedla rubrika o striekani postrekmi. Skusenejsi by mohli napisat v danom obdobi co a cim, kedy a proti comu striekat.
Pre nas "zaciatocnikov" by to bolo uzitocne...
Stacilo by napisat: "dnes bolo 10stupnov a bol idealny cas striekat tymto postrekom tento zemiak prtoti hnilobe a pod..." :D10

Vždyť to tady máte, jen využívat rubriky k tomu pro co byly vytvořeny viewtopic.php?f=6&t=215&p=32959#p32959
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod Pepe » 08 led 2012, 12:22

to hej len ako pisem ja ako zaciatocnik neviem kedy co a cim a proti comu striekat... preto keby niekto kto toto robi, by bol ochotny to aj napisat do tejto rubriky... S4
Pepe
 

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 08 led 2012, 13:07

Pepe píše:to hej len ako pisem ja ako zaciatocnik neviem kedy co a cim a proti comu striekat... preto keby niekto kto toto robi, by bol ochotny to aj napisat do tejto rubriky... S4

Už to tam máš a výsledky záleží na vás všech - můžete popisovat jak co účinkovalo nebo taky ne.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9225
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 08 led 2012, 13:07

Před časem jsem četla nějaké srovnání množství pesticidů v prodávaném ovoci a zelenině. Na absolutní špičce byly broskve a jablka, neboť na plantážích se opakovaně (psali, že snad až 16x) postřikují během vegetace proti nejrůznějším houbovým chorobám a škůdcům, jinak by samozřejmě zemědělci splakali nad výdělkem. Proto mám broskve a jablka na zahradě, neboť broskvoně postříkám 3x v době vegetačního klidu, tudíž množství chemie, které se dostane na plody, je nesrovnatelně menší než to na plodech kupovaných. (Jablka nestříkám, ale taky jich moc není...) Broskvoně, brambory, meruňky a višně jsou asi to jediné, co na zahradě stříkám, a pěstovat je budu, protože já tam té chemie dám nejnutnější, minimální množství ve srovnání s velkopěstiteli, takže pořád jsou zdravější než z krámu. Bez nejnutnějšího postřiku by se mi neurodilo nic (leda občas ve velmi příznivých letech) a rostliny by brzy odešly (moniliová spála, kadeřavost, plíseň bramborová - známe to všichni, kdo už se nějaký ten pátek vrtáme v zemi).

Ad manganistan draselný (hypermanagan) - nejsem odborník, ale je to přece taky chemie. Sice se používá jako desinficiens i v humánní medicíně, ale nikoli k vnitřímu užití. Dočetla jsem se, že někteří bioekonadšenci jím hojně prolévají půdu před sázením brambor a postřikují během vegetace proti houbovým chorobám. No nevím, co to v té půdě udělá a jak je to zdravé pro nás... Nejsem chemik.

V Zahrádkáři před časem vycházely články (už nevím, od jakého autora) o "biopřípravcích" - třeba o výluhu z vratiče, který bionadšenci doporučují proti mšicím, tam autor psal, jaké škodlivé účinky má na veškerý užitečný hmyz (včely, slunéčka), neboť zkrátka zabíjí všechno živé (na rozdíl od selektivních insekticidů). Takže bych radila používat rozum - každý extrém je škodlivý a cestu do pekel dláždí i dobré úmysly. A holt v životě je všechno kompromis. Chci-li broskve, mám na výběr - z obchodu se 16 či kolika postřiky (navíc stříkají ještě i ovoce na skladech, aby vydrželo), nebo svoje se třemi zimními na kůru a pupeny?
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Tchorik » 08 led 2012, 13:14

BXL, ja jsem taky proti postrikum, takze nestrikam rajcata, protoze to podle me nepotrebuji, kdyz je ochranim pred destem. Nestrikam msice, protoze s temi si poradi priroda sama - mam na zahrade krasne namnozena slunecka. Ale broskvon strikam, protoze kaderavost by ji zabila a postrik se dela v zime a nestrikam tak moc, aby mi pod stromem zustavaly louze a vsakovalo se to v prilisnem mnozstvi do pudy. Co se tyce prirodnich postriku, tak nekde nekdo doporucoval vyluh z tabaku, pak jsem se docetla, ze je sice prirodni, ale je jedovatejsi, nez prumyslove vyrabene postriky. Problem s rekami podle me nezpusobi zahradkar, ktery pouziva postriky na svoji zahrade v rozumne mire, ale je to problem velkovyroby, kde se strikaji pole a odtud to pak pri privalovych lijacich vsechno steka do rek. Pokud budes strikat hypermanganem proti kaderavosti - nic proti, treba to zabere, ale nejdriv se zamysli, jestli ten hypermangan je tak uplne neskodny, treba jo a treba ne, nejsem chemik. Muzes vyzkouset take babske rady, treba vysadit pod broskvon rerichu a buhvicojeste, ale z vlastni zkusenosti vim, ze to nepomaha S13

Ali, nez jsem sesmolila ten svuj blabol, tak jsi to napsala tak krasne, ze se pod to muzu jen s radosti podepsat... 100% souhlas.... E5
Naposledy upravil Tchorik dne 08 led 2012, 13:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: majoxx87 a 24 návštevníků