Broskve!

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Broskve!

Příspěvekod BXL » 18 dub 2022, 08:15

Tak ja neviem co sa u nás stálo s broskyňa i, ale 3 vyschli. Myslela som že som niekde spravila chybu, ale sused čo je echt ovocinar tiež prišiel o 3
Zostávajúce 2 bojujú o život a myslím ze veľmi nemajú šancu. Už som nasadila nové.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod Jožka » 18 dub 2022, 08:22

BXL píše:Tak ja neviem co sa u nás stálo s broskyňa i, ale 3 vyschli. Myslela som že som niekde spravila chybu, ale sused čo je echt ovocinar tiež prišiel o 3
Zostávajúce 2 bojujú o život a myslím ze veľmi nemajú šancu. Už som nasadila nové.

Jeden z důvodů může být sucho v létě, pak na jaře se broskev neobudi. Postupně mě odchází broskve co mám vysazene v poli kde není možnost závlahy. Na zahradě kde pravidelně zavlazuji se to neděje. Broskev má plitko kořeny a nedokáže si vzít vodu z hloubky.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1200
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod jardos » 18 dub 2022, 10:29

BXL, vidim okres Lucenec. Mam starych rodicov hned vedla z okresu Rimavska Sobota. Broskyne sa tam snazime pestovat viac ako 40 rokov, ale s malym uspechom. Aj ked mame zahrady na juhu SK v nadmorskej vyske 198m, je to problem a teplom to nebude. Ked tam vysadime broskynu, rastie nadherne, plodi nadherne. Cca po 5-7rokoch zrazu prestane rast a na dalsiu jar sa uz nepreberie. Predpokladam a niekde som to aj zachytil, ze problem je poda. Su tam tazsie pody. Od istej hlbky tazke, mokre, chladne, glejove. Udajne ked sa po par rokoch korene broskyne dostamu do tejto hlbky, strom to nezvladne. Kedy som tam zil, velmi dokladne by som zhanal podpnik - skusil ockovat na divu slivku mirabelku...aj ked mi broskyna chcipla uz aj na myrobalane...alebo vykopal jamu 1,7m x 1,7m, naplnil ju vhodnou zeminou a tam zasadil tu broskynu. Aj preto sa v juhoslovenskej kotline vyskytuju broskyne len ostrovcekovito, napr. sady pri Čamovciach pri Filakove...
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod Josef » 18 dub 2022, 18:50

Přesně tohle jsem řešil tady na Žďársku já s broskvemi, meruňkami i nektarinkami. Vždy 3 roky rostlo všechno v pohodě, pak se dostaly kořeny na jílovou půdu a když měly konečně pořádně rodit, šly do pryč.
Tak zbyly 2 varianty. Buď se tady toho ovoce vzdát a nahradit je blumami, rynglemi nebo velkoplodými pološvestkami, kterým se tady i v tom jílu daří, nebo nechat to přeroubovat na slivoňové podnože a zkusit, co to udělá. U mě se to vyplatilo, poslal jsem foto broskve a nektarinky z loňského roku na předešlé straně.. Podepřené větve ze všech stran, bylo toho hodně. Vyfocena je broskev Suncrast a nektarinka Harko na slivoňových podnožích. Určitě tady takovéto stromy vydrží více jak 3 roky. U meruňky mám vyzkoušenu nejlépe odrůdu Kioto a také na slivoňové podnoži. Občas uschne nějaká větev, ale kmen a hlavní větve drží a to je hlavní. Je třeba to zkusit a možná Vám to půjde. Přeji úspěch z Vysočiny.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 625
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Broskve!

Příspěvekod nene » 18 dub 2022, 19:07

Zajímavá diskuze - taky už jsme na jihu učinili mnoho pokusů o vypěstování broskví, lehká písčitá půda s cihlářským jílem asi tak v metru. Životnost stromku max. čtyři roky, vzdali jsme to. Je pěkné vědět, že za to tak úplně nemůže naše neschopnost :wink: .
Nejkrásnější a nejvíce broskví jsme zatím sklidili na Valašsku v naší mrazové kotlině - Redhaven vysazený u domu a nadkrytý střechou.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Broskve!

Příspěvekod Jožka » 18 dub 2022, 19:55

Nejlepší je zasadit pecku a až to vyroste tak naockovat a nepresazovat. Pokud je sucho tak dopřát závlahu a nemám s tím problém.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1200
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod jardos » 18 dub 2022, 21:07

Josef, ako si to na tej Vysocine urobil...? Uz si kupil broskynu na slivkovom podpniku, alebo si si to na slivku sam zastepil? Ak ano, bola to obyč diva slivka z kôstky?
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod Jozef » 18 dub 2022, 22:30

Pěstují nektarinky od roku 1985 všechny z pecky, snažím se vytvořit křížením vyšlechtit nejodolnější a nejchutnější odrůdu.Mimo to mám 30 jiných stromů, zaléváńi není možné, letos je u nás strašné sucho a úschlo mě letos 7 stromků.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Broskve!

Příspěvekod Josef » 19 dub 2022, 09:34

Pro Jardos: Na zahradě v sadu mám nechané ještě 2 staré švestky. Každý rok se kousek od kmene objeví nějaký podrost. Tak nechám jich několik a když mají tak 1,2m, tak je zkouším, když potřebuji, roubovat právě meruňkami, broskvemi... co mě napadne a jaké rouby mám. Je to hraní si. Když se to ujme, tak to s velkým balem vykopu a přesadím kam potřebuji. Jasně, že to nedělám každý rok, neživím se tím. Když vidím, že vyrostla krásná, silná, rovná pláňka, je mě ji líto sebrat zahr. traktůrkem, tak zkouším roubovat. Tady to dělá hodně lidí takhle. Tady je 30cm ornice, pak 10cm něco mezi ornicí a jílem, pak už žula a jíl. Takovéto stromy jako broskve, meruňky... by na běžných meruňkových a broskvových podnožích, jak se prodávají a sází na jihu, nemají šanci více jak 3 roky růst. Právě tady jdou perfektně švestky, čím starší odrůda, tím lepší. Proto je dobré tyto podnože brát ze starých švestek. Jinak se dají i koupit už i naroubované, setkal jsem se s tím v Brně několikrát, byla to myslím meruňka odrůda Pálava a broskev Redhaven a nějaká místní odrůda, ale četl jsem nabídku i na Netu. Na jaře se myslím už dost tyto roubované odrůdy prodávají. Za pokus to třeba stojí. Tím se nic nepokazí. Vyzkoušejte to a uvidíte. Možná se Vám to také zadaří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 625
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Broskve!

Příspěvekod jardos » 20 dub 2022, 06:26

Josef, dakujem pekne za info. Mam inspiraciu to tam nevzdavat.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod Josef » 20 dub 2022, 08:55

Nemáš zač děkovat. Není to z mé hlavy. Odkoukal jsem to tady od jiných pěstitelů, že to tu na Vysočině takhle dělají. Když to jde tady, tak to musí jít i jinde. Tak ať se Ti daří, zkus to a hlavně nevzdávej to. Ono to půjde.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 625
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Broskve!

Příspěvekod jardos » 20 dub 2022, 11:15

Josef, este jedna vec ma napadla. Ako to robis pri broskyniach? Iba Ockujes v auguste/srpnu, ako sa to odporuca? Alebo to robis aj na jar, normalne spojkovanim?
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod BXL » 20 dub 2022, 15:37

jardos píše:BXL, vidim okres Lucenec. Mam starych rodicov hned vedla z okresu Rimavska Sobota. Broskyne sa tam snazime pestovat viac ako 40 rokov, ale s malym uspechom. Aj ked mame zahrady na juhu SK v nadmorskej vyske 198m, je to problem a teplom to nebude. Ked tam vysadime broskynu, rastie nadherne, plodi nadherne. Cca po 5-7rokoch zrazu prestane rast a na dalsiu jar sa uz nepreberie. Predpokladam a niekde som to aj zachytil, ze problem je poda. Su tam tazsie pody. Od istej hlbky tazke, mokre, chladne, glejove. Udajne ked sa po par rokoch korene broskyne dostamu do tejto hlbky, strom to nezvladne. Kedy som tam zil, velmi dokladne by som zhanal podpnik - skusil ockovat na divu slivku mirabelku...aj ked mi broskyna chcipla uz aj na myrobalane...alebo vykopal jamu 1,7m x 1,7m, naplnil ju vhodnou zeminou a tam zasadil tu broskynu. Aj preto sa v juhoslovenskej kotline vyskytuju broskyne len ostrovcekovito, napr. sady pri Čamovciach pri Filakove...

Dakujem za radu,toto znie logicky.Naozaj to bolo pole a naozaj je to výpek a priebeh je taký ako si popísal.Zo začiatku v poriadku,potom asi 2-3 roky rodili a naraz vlani bola studená jar,opakovane zmrzli,mne ani tekvice nešli von,niekoľké sa ukázali prvý júlový týždeň-podotýkam pre zvedavých že len Pendolino,žiadna druhá nevyšla vlani-no a potom naraz 3 týždne subsaharská Afrika a už v jeseni som evidovala že je problém.Krížom cez záhradu vyschli broskyne,marhule,a na jar zasadené 2 slivky a 1 jablon.To ešte žiadny rok nebolo,
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod Josef » 21 dub 2022, 08:55

Pro Jardos: když to potřebuji, zkouším to hlavně teď na jaře spojkováním v květnu a když se zadaří, tak na zimu pořádně zabalím do pytloviny. Když se v květnu nezadaří, tak zkouším očkovat koncem července, začátkem srpna, podle počasí. Teď mám klid, protože všechny meruňky, broskve i nektarinky mám na 6-10 letých slivoňových podnožích, kmeny i hlavní větve vypadají dobře i po této zimě a násada květů vypadá zase veliká. Zatím nic nekvete, počítám až tak příští týden to vypukne. Letos jsou velice pěkně nasazeny na květ i velkoplodé pološvestky a teplomilná žlutá švestka Tipala.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 625
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Broskve!

Příspěvekod BXL » 22 dub 2022, 10:31

Spojkováním v kvetnu? Fotka by nebola prosím?
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Josef, Jožka, loni, majoxx87 a 19 návštevníků