Broskve!

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Broskve!

Příspěvekod Pavel_CZ » 08 bře 2018, 12:45

Ja mam broskvi asi 20, kazda odruda jina a strikat musim vsechny, jinak bych se niceho nedopestoval. Broskve odolne kaderavosti podle me neexistuji. Prvni rok, mozna dva clovek strikat nemusi, ale pak to stejne zacne. Kdysi jsem slysel, ze belomase jsou odolnejsi, ale mam opacnou zkusenost. Muzes zkusit treba Amsdenovu, nebo Frost. U tech se tvrdi, ze jsou odolnejsi, ale jestli je to pravda nevim (spis pochybuju)
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod caver » 08 bře 2018, 22:10

Vysoce odolná má být broskev Indian Free a interspecifická nektarina Spice Zee. Mám je vysazené druhým rokem, ale stříkám je jako všechny ostatní. Na druhou stranu, i přes opakované postřiky např. na nektarině Venus je napadených listů dost, na výše uvedených jen zcela výjimečně. Velmi odolné mi přijdou i některé Pavie. Ale i tak stříkám vše.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Broskve!

Příspěvekod amy80 » 09 bře 2018, 10:15

Cavere, a kde jsi tu Spice Zee sehnal? Nějak se mi jí na netu nedaří najít :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod peterpe » 09 bře 2018, 22:20

Mna by zase zaujimala ta Indian Free. Nebude to nieco take aku je u nas vinohradnicka, len to ma iny nazov?
peterpe
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 17 črc 2015, 17:11
Bydliště: Bratislava

Re: Broskve!

Příspěvekod caver » 10 bře 2018, 19:08

Peterpe: i v nabídce velmi solidních školek v US (např. Dave Wilson) je pod tímto odrůdovým jménem. Udává se, že jde o starou odrůdu. Původ odrůdy už dnes těžko někdo zjistí.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Broskve!

Příspěvekod sasman » 14 dub 2018, 23:15

Tak už to kvete, snad letos konečně nebude jen pro okrasu (díky jarním mrazům), ale dočkáme se i nějaké úrody...

Obrázek

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod milos222 » 17 dub 2018, 20:50

Ahojte, ja som tu novoregistrovaný tak prispejem aj ja svojou skúsenosťou. Striekať, či nestriekať, na to má každý svoj subjektívny názor. Ja na záhrade, ktorú mám pri dome pestujem rôzne druhy ovocia, ale môžem, myslím, že s hrdosťou napísať, že moja záhrada za 40 rokov dosť úspešného pestovania ovocia ešte chemický postrek, ani umelé chemické hnojivo nevidela., nakoľko je pre mňa veľmi dôležitá starostlivosť o životné prostredie, a všetky živé organizmy, a myslím, že v dnešnej dobe by to malo byť prioritou každého človeka, a tým nechcem nikoho odsudzovať, ani tých čo v záhradách realizujú chemické postreky proti škodcom. To je otázka presvedčenia. Veľa krát tu padlo, že broskyne sa nedajú dopestovať bez striekania, a rezistentné odrody proti kučeravosti neexistujú, možno neexistujú, je tam len čiastočná tolerancia, a aj tá je podmienená lokalitou pestovania, svetovou stranou, výživou, a rôznymi inými faktormi. Ale po mojich mnohoročných skúsenostiach v lokalite Západné Slovensko, Trenčiansky kraj môžem smelo napísať, že bez chemických postrekov sa dajú dopestovať okrem iného ovocia aj zdravé, a chutné broskyne, ktorým môžete dať smelo, a bez výčitiek nálepku BIO, ktorá sa v posledných časoch tak veľmi zneužíva, a nálepkou BIO je označované množstvo produktov, ktoré s ekologickým pestovaním nemajú nič, alebo pramálo spoločného. Nepestoval som veľa odrôd broskýň, spočítal by som ich na prstoch jednej ruky, nakoľko v našej lokalite bol problém s ujatelnosťou broskýň, podotýkam len broskýň či už z z jarnej, alebo tiež aj z jesennej výsadby, asi 20% újatelnosť aj pri maximálnej starostlivosti, a dodržaní všetkých odporúčaní, proste to bolo tak. Popíšem tu skúsenosti s broskyňou Flamingo, ktorú som pestoval 10 rokov bez chémie, a počnúc tretím rokom rodila pravidelne každý rok asi 20-25kg kg chutných, a zdravých broskýň. Rodila by aj ďalej, ale buhužiaľ kôli nutnej rekonštrukcii musela ísť preč, takže som dosadil nové stromky na iné miesto, v jeseni budem sadiť ďalšie. Netvrdím, že Flamingo netrpela kučeravosťou, ale dokázala sa s ňou vysporiadať, a vždy väčšia časť listov na výživu plodov zostala zachovaná, aj keď nie v dokonalej forme. A paradoxom je ešte to, že keď si pozriete pomológiu, a nájdete si broskyňu Flamingo, tak zrovna o nej sa píše, že je to jedna z odrôd citlivejších na kučeravosť, a postreky sú nevyhnutné, ale ako som písal, o žiadnom stromku sa nedá napísať všeobecná charakteristika, a rovnaký meter, či ho budete pestovať tam, alebo tam, takže moja skúsenosť s broskyňou Flamingo je v rámci mojej lokality vynikajúca. Tiež sa tu písalo o problémoch pri kontajnerových rastlinách. Moja skúsenosť je zasa veľmi dobrá, nakoľko akonáhle sa začali v škôlkach pestovať ovocné stromky v kontajneroch, tak ujatelnosť broskýň sa v mojej lokalite zo spomínaných 20% zvýšila na 95%, takže už takmer žiadne strachy či sa mi daný stromek ujme, takže rád si priplatím vyššiu cenu za stromček v kontajneri. Takže za mnňa určite palec hore za stromky v kontajneri. To by bolo zatiaľ v mojom prvom príspevku všetko. Prajem všetko dobré, a veľa krásneho dopestovaného ovocia.
milos222
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 16 dub 2018, 19:43

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 17 dub 2018, 21:20

milos222 píše:Ahojte, ja som tu novoregistrovaný

Ahoj Miloši, vítej na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod Satan » 18 dub 2018, 13:05

Červený císař.ObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod mates » 08 kvě 2018, 08:21

Cim ted striknout na kaderavost, aby se nesirila? Otrhani napadenych listu je fatalni reseni, napadene jsou cele nove letorosty u stromku koupenych na jare.... :-(.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 08 kvě 2018, 09:45

Teď už je na zákrok proti kadeřavosti pozdě, jediné, co můžeš udělat, je broskvoň stříknout hnojivem na list, abys jí pomohl znovu obrazit a nebyla tolik oslabená. Stříkat se má hned po opadu listů něčím měďnatým v listopadu a potom prostředky proti kadeřavosti, když se začnou nalévat pupeny, uvádí se, že dobrým vodítkem je kvetení lísky. Tady to máš přesně https://www.agromanualshop.cz/novinky/k ... -postriky/
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod triodyn » 08 kvě 2018, 10:37

Teď už jenom otrhat listy a do p
opelnice.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Satan » 08 kvě 2018, 14:58

Není tak úplně konec, zkusit můžeš odstředěné mléko , 1 litr mléka, 1 litr vody .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod majoxx87 » 09 kvě 2018, 21:02

Tento rok to vyzera na moju prvu urodu plochych broskyn. Uspesne som sa vyhol kuceravitosti, minuly rok som spravil postrek neskoro a brioskyna prisla o znacnu cast listov. Tento rok teda okrem dobre trafeneho postreku tomu pomaha aj extra suche pocasie. Dnes trochu sprchlo po naozaj dlhej dobe.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Radim K » 11 črc 2018, 02:01

O více než měsíc dříve, než obvykle, se začíná vybarvovat Redhaven :shock: .
Obrázek

Rovněž velmi brzy očekávám zrání ploché nektariny Flaterina.
Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jožka a 15 návštevníků