Broskve!

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Broskve!

Příspěvekod aron » 05 bře 2017, 13:44

paloo píše:Ja nestriekam :D4 Tych ~25¬C by malo stacit na kuceravost :mrgreen:

Ja som striekol včera pučky už boli naliate a bolo optimálne počasie. Ale istejšia je pílka rezať čo najnišie od zeme :D .
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod jaroMira » 21 bře 2017, 00:44

U nás jsou broskvoně již pěkně naducané. Postřikoval jsem 2x Kuprikolem, po víkendovém lijáku se mi zdá, že postřik není smytý. Přesto ještě uvažuji o 1 postřiku již neměďnatým přípravkem po předpokládaném středečním dešti. Dnes jsem objevil vysoko v koruně 25- leté mandloně Zora prvních několik květů. Vloni kvetla již 24.2. Je to v širém okolí první kvetoucí strom, květy jsou velké sněhově bílé. :) Asi s týdenním skluzem rozkvétá Sladkoplodá krajová s velmi atraktivními růžovými květy. Pak ještě Vama a poslední je Texas. Letos na jaře jsem sehnal francouzskou odrůdu Ferragnes, tak si ze dva tři roky počkám, jestli je opravdu chuťově tak vynikající. :?:
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Broskve!

Příspěvekod Jana » 23 bře 2017, 22:08

Já dneska podruhé stříkla kuprikolem a v květu ještě Sulkou, to by mělo stačit. Mandle mi pokvetou taky hodně snad něco udrží a poprvé ochutnáme. Květy mají nádherné a opravdu velké.
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Broskve!

Příspěvekod Jozef » 25 bře 2017, 18:25

NEKTARINKY

Nektarlnky jsou velmi příbuzné broskvvoním, přesto se u nás moc nepěstují, já jsem před 30 lety přivezl z Německa
několik plodů a pecky zasadil. Vyrostlo 5 stromků, některé byly dobré, tak jsem je začal mezi sebou křížit.Nyní už jsem u čísla 93. Nemám je všechny, některé nebyly povedené jiné odešly na žloutenku ale mám několik velmi provedených.
Někteří pěstitelé vozí odrůdy teplejších krajin, není to špatné, ale myslím, že odolnější je co vznikne u nás.Nektarinka není moc choulostivější než broskev, letos tady bylo - 20 a všechny pěkně raší.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 25 bře 2017, 20:04

Jana píše:Já dneska podruhé stříkla kuprikolem a v květu ještě Sulkou, to by mělo stačit. .

Sulkou se stříká nejpozději ve fázi nalévání pupenů, v květu už bych to neriskovala.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod jaroMira » 25 bře 2017, 23:14

Také bych nyní už Sulku neriskoval. Místo ní je vhodný Syllit (už se údajně neprodává) nebo náhrada za něj Thiram granuflo, pokud jsem ten název správně napsal. Dobrý je i Dithane, ze starších přípravků Novozir nebo Perozin pokud je vůbec ještě máš. Vždy přidávat smáčedlo! :D A do květů bych postřikoval pouze Horizonem proti moniliovému úžehu. Ale osobně jsem do kvetoucích broskvoní tento postřik nikdy nepoužil, využívám jej výhradně u meruněk a višní. Vloni jsem u višní zaváhal, úplně mi "shořely". :(
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Broskve!

Příspěvekod Jana » 25 bře 2017, 23:16

Děkuji za upozornění Alenko :D Ještě nemám koupenou. Stříkala jsem vždy jen kuprikolem. A dočetla že v květu se stříká..... musím najít a funguje to na monílii a částečně proti mrazu. Tak dohledám ale mám ještě dost času zatím do květu daleko :D Asi to bude Syllit vím že to bylo od S :roll: ach ta hlava
Smáčedlo mám :D :D :D
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Broskve!

Příspěvekod ivan » 26 bře 2017, 08:08

jaroMira píše:Také bych nyní už Sulku neriskoval. Místo ní je vhodný Syllit (už se údajně neprodává) nebo náhrada za něj Thiram granuflo, pokud jsem ten název správně napsal. Dobrý je i Dithane, ze starších přípravků Novozir nebo Perozin pokud je vůbec ještě máš. Vždy přidávat smáčedlo! :D A do květů bych postřikoval pouze Horizonem proti moniliovému úžehu. Ale osobně jsem do kvetoucích broskvoní tento postřik nikdy nepoužil, využívám jej výhradně u meruněk a višní. Vloni jsem u višní zaváhal, úplně mi "shořely". :(

Nechcem nikomu vnucovať svoj názor, ale kvitnúce stromy by som nikdy nepostrekoval...kvitnúce stromy sú plné včiel- určite im tie postreky neprospievajú- a všetky tie postreky sú potom v mede... našťastie moniliózu na višniach a na marhuli som nikdy nemal, myslím si, že súčasné odrody sú čím viac tým náchylnejšie na moníliu. Višňu ( 20 ročnú) čo mám, moniliu nemá, má ale jednu nevýhodu- rastie veľmi bujne- kmeň má priemer asi 30 cm a výšku 7-8 m. Aj jablone a hrušky čo mám nemajú chrastavitosť -a múčnatku len na zopár koncoch vetiev- ktoré ostrihám( ak mám čas)- takže je to aj na výbere odrôd. Jediný postrek robím proti obalovačom ( aj to ak vystihnem, že nefúka vietor), lebo väčšinou keď je termín a mám čas- tak fučí uragán...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 26 bře 2017, 10:57

Ivane, to jsi šťastný člověk, žes ještě nikdy neměl na stromech tyhle choroby. U nás se moniliová spála objevila poprvé před nějakými 15-20 lety, do té doby jsme to vůbec neznali, koukali jsme na to tehdy jako blázni, co s těmi stromy je, že jsou celé spálené... Kdybych to nepostříkala, není z toho nic, takže opravdu nezbývá, než na začátku a na konci kvetení stříkat. Monilióza se od té doby téměř pravidelně (podle počasí) objevuje i na staré (40 let) višni (odhaduji, že to je snad Morela pozdní nebo Morellenfeuer), která je tak vysoká, že to už postříkat nejde, strom jde do háje, je už silně poškozený. Na broskvoních se mi zatím neprojevila, ale kadeřavost už postihla loni i Martu, která zatím jevila odolnost. Meruňku mám loni vysazenou, takže dokud to půjde, budu ji muset proti monilióze stříkat, na velký strom už pak taky nedosáhnu. Ten tlak těch chorob je čím dál větší :roll:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod paloo » 26 bře 2017, 11:31

Tak veru,šťastný to človek.Horšie,že u nás sa prejavuje aj na slivkách rady TOP :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod ivan » 26 bře 2017, 11:57

Pred rokmi mal sused višňu, ktorá mala moniliu- vykopal ju a podzemkami sa rozšírila až ku mne- teraz zopár višní rastie na hranici pozemkov( slúžia ako vetrolam)- tieto majú každoročne moníliu- aj dokonca celé hrubé konáre odumierajú- nikdy nemali višne, keď tak zopár...takže ja si myslím, že je to dané min. na 80% odrodou, tieto choroby možno nemám, ale marhuľa túto zimu dosť namrzla, aj na jabloniach mám od mrazu poškodené kmene a konáre- praskliny sú aj 30cm dlhé...a to aj na hrubých 10 cm konároch ... dokonca aj niektoré kmene na viniči (20 ročnom) sú od mrazu roztrhnuté...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod jaroMira » 26 bře 2017, 13:37

Soused asi 150m od mého pozemku vlastní hektarový višňový sad. V loňském roce proti monilii nezasáhl, ale nesklidil nic. Jak známo, mycelium prorůstá přes pestíky do dřeva. Takže na jaře dělal v celém sadu hluboký řez až do zdravého dřeva. Zatím máš, Ivan, velké štěstí.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Broskve!

Příspěvekod jaroMira » 30 bře 2017, 23:35

Hlásím začátek kvetení broskvoní. :D Zároveň se v tuto dobu jako obvykle pouštím do řezu.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Broskve!

Příspěvekod paloo » 05 dub 2017, 19:48

Ani na jednej broskyni ani jeden kvet.Asi bola zima ako sa patrí :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod J.K. » 06 dub 2017, 07:01

Nic si z toho nerob, som na tom takisto (akurat ze ja mam len jednu). A tak som sa tesil, ked po zime vyzerala OK. Akurat ze zo vsetkych trojociek rasi len rastovy pucik, zvysok je suchy :cry:
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 80 návštevníků