Broskve!

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Broskve!

Příspěvekod Stáňa T. » 02 srp 2023, 20:13

Zdravím! Máte někdo zakrslou mini broskvoň? Takovou, co nabízí i k pěstování v nádobě? Nemám totiž místo na větší stromek, ale taková miniatura by se mi vešla. Ale netuším, jestli nakonec plodí a jak prospívá, já bych ji měla volně v půdě. Jsme tedy ve větší nadmořské výšce, ale místo je celkem chráněné, několik sousedů broskvoně má.
Stáňa T.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 18 dub 2021, 18:10

Re: Broskve!

Příspěvekod Jožka » 21 srp 2023, 12:32

Obrázek
Sklizeň broskví pomalu končí.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod jardos » 29 srp 2023, 17:25

Broskyniari, nerastie niekomu na zahrade odroda BJElberta? Zhanam par ociek pre ockovanie do mojej nektarinky. Datum vysoky, ale vlani o tomto case mi to slo. Este vcera tu boli horucavy. Dakujem
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod Lenkalor » 10 zář 2023, 15:52

Začínáme trhat Kernechter vom Vorgebirge. Hodně plodů bylo naprasklých střídáním suchých a mokrých období, pak začaly hnít a protrhávala jsem je nezralé. . Ale jako každý rok tato odrůda nezklamala a i když je méně plodů, jsou zase pěkně velké.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod speedy » 12 zář 2023, 10:15

Poznámka k tomu co jsem tady letmo zatím přečetl: jsem v okrajové oblasti, Podkrkonoší 430 m n. m., červená jílovačka a žel mrazová kotlinka, zahrádkářská osada a tím žel velmi silný tlak všech možných nemocí.
Posledních asi 10 let "provokuji" s broskvemi a (vůči ostatním odrůdám co jsem dosud zkusil) tak zatím nejspolehlivější držák se mně jeví již zde také zmiňovaná Favorita M. Proto doporučuji zkusit!

Řízením osudu to byla vůbec ta první broskev co mne potom dál navnadila, jenže to ostatní potom (na přežití z roku na rok, schopnost regenerace a pro úrodu) toho žel nedosahuje. V osadě je několik dalších málo pokusů a co jakž takž drží, je to Redhaven. Je tu silný tlak moniliózy takže napadání letorostů, zvláště když je broskvoň oslabená svými plody a kořeny v jílovačce to vše neutáhnou.
Na chuť mne nejvíce pozitivně zatím překvapila, loni poprvé plody, z Holovous odrůda Majorita. Jenže jenže jenže je už u mne citlivější, letos naprosté poškození květů mrazem a jedno z nejvíc napadení (přes postřiky) kadeřavostí, až jsem myslel že bude konečná. Ale stromek dobře regeneruje (i po navíc nutném řezu letorostů napadených moniliózou).

*** Další má provokace a tip pro fajnšmekry co jsem začal od loňska zkoušet: jsou to na sladké mandle určené hybridy broskvomandloní (u mne Ferragnes a Robijn), díky právě té broskvové složce je proti standard mandloním posunuta doba kvetení na později (kdy kvetou broskve) a podobně zase opačně mandle by měly dříve dozrát, plody mají vypadat jako nepovedené broskve s jen slabou šlupkou broskvové dřeně a velkou broskvovou peckou uvnitř s tou mandlí :D ... žel lze se dočíst že může dojít ke sprášení s okolními broskvemi a potom mandle může (může!) být prý hořká, nikdo to ale předem neřekne a neurčí S12 ... takže dobrodružství!
Nejedná se tady o prý používané a prý žádané semenáčky broskvomandloní za účelem využití jako prý dobře odolných podnoží.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Broskve!

Příspěvekod Franz » 10 úno 2024, 13:44

je krásně tak jsem ošetřil broskve sulkou, loni jsem ošetřil kuprikolem a kadeřavost byla sice méně, ale i tak záleží jestli není pozdě
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod Josef » 13 úno 2024, 20:48

Broskve stříkáme proti kadeřavosti celkem 3x, jednou na podzim po opadu listů a 2x na jaře. Poprvé když začínají kvést lísky, to bude při tomto počasí za chvíli, a podruhé za 7 - 10 dní podle počasí. Postřiky střídáme, síra a měď.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 13 úno 2024, 22:15

Já jsem využil toho, že dnes po dlouhé době nepršelo a provedl první postřik proti kadeřavosti. Doufám, že to bude něco platné.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod gr81 » 14 úno 2024, 15:19

Já také, zatím to nepučí, tak snad to bude stačit.


Jinak, máte vyzkoušenou nějakou dobrou pozdní odrůdu broskví?
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Broskve!

Příspěvekod Josef » 14 úno 2024, 16:50

gr81: Ondro, v našich podmínkách na Vysočině po x- násobných pokusech s různými odrůdami se nám nejvíce zde osvědčují odrůdy broskev Sun Crast a meruňka Kioto. To jsou na tyto podmínky téměř každoroční držáci. To ostatní je vždy jedno velké překvapení. Tak ať se Ti nadále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Broskve!

Příspěvekod paloo » 14 úno 2024, 19:06

Josef píše:Broskve stříkáme proti kadeřavosti celkem 3x, jednou na podzim po opadu listů a 2x na jaře. Poprvé když začínají kvést lísky, to bude při tomto počasí za chvíli, a podruhé za 7 - 10 dní podle počasí. Postřiky střídáme, síra a měď.

Tu už liesky prášia S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod dzani696 » 18 úno 2024, 13:29

Dnes som využil krásny slnečný deň a tiež som nastriekal broskyne a nektarinku. Zároveň som ostrihal hrušky a jabloň.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Josef » 26 úno 2024, 10:06

Včera odpoledne bylo u nás na Vysočině více zamračeno než slunce, teplota kolem plus 7°C a tak broskve i nektarinky dostaly poslední, třetí, příděl postřiků než začnou rašit.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Broskve!

Příspěvekod dzani696 » 02 dub 2024, 16:26

A už kvitne naplno.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 78 návštevníků