Broskve!

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Broskve!

Příspěvekod Radim K » 25 úno 2019, 23:08

U nás aplikace provedena někdy 21.2.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Broskve!

Příspěvekod Pavel_CZ » 26 úno 2019, 02:21

Ja se chystam na postrik zitra, nebo pozitri a pak jeste jeden o tyden pozdejc. Mam vyzkousene, ze 2 bohate staci a napadeni je minimalni
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod paloo » 26 úno 2019, 10:29

U mňa ešte liesky neprášia,tak by nemalo byť neskoro.A teplo vypadá inak :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 27 úno 2019, 16:18

TAky už mám postříkáno nejmíň týden. A při té činnosti jsem kýchala a slzela kvůli té rozkvetlé potvoře lísce, kterou mají sousedi hned kousek za plotem :?
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod paloo » 10 bře 2019, 10:49

Prášia liesky,nedá sa striekať :( Včera fučalo a lialo.dnes fučí S13
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod mates » 10 bře 2019, 11:42

Ja jem poprve strikal 27.2. Championem a podruhe se chystam dnes odpoledne Dithanem, po desti se ma na chvilku uklidnit vitr. Liska co mam na zahrade zacala sice prasit az tento tyden, jestli jsem to ale spis neprosvihnul jak psal Stanley se ukaze.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod J.K. » 10 bře 2019, 20:56

mates píše:Ja jem poprve strikal Championem a podruhe se chystam dnes odpoledne Dithanem...

Nas ucili, ze sa ma striedat med - sira - med, cca po dvoch tyzdnoch. Vo stvrtok som pouzil sulku.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod mates » 12 bře 2019, 13:02

no jo, kdybych s tím stříkáním neváhal (resp. vzpomněl si včas), tak jsem možná tu sulku zkusil

někde jsem četl diskuzi, že ze dvou stříkání někdo dává sulku první a někdo druhou a že snad u rozvitějších pupenů je možnost jejich popálení sulkou

uvidíme jak to letos dopadne, mám fotky pupenů asi dva dny před prvním stříkáním, dneska si dofotím dva dny po druhém, když kadeřavost nebude nebo jí bude málo, tak dobrý, jinak příští rok budu zkoušet změnu (začít dřív, možná zkusit sulku apod.)
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Hofis » 08 dub 2019, 17:38

Když tak tady koukám na to postřikování, měl bych dva dotazy do pléna, jestli by někdo mohl pomoct. Předem ale upozorňuji na to, že broskve jsou na absolutním okraji mého zájmu, kdybych mluvil nesmysly.
Koupil jsem si minulý rok nektarinku Honey Kist, která by údajně měla být rezistentní vůči kadeřavosti. Máte s touto odrůdou někdo nějaké zkušenosti a pokud ano, jak je na tom s tou rezistencí?

Dále mám již pětiletý semenáč nektarinky, který pěkně rostl, ale minulý rok jej kompletně spálila kadeřavost. Měl jsem kdysi semenáč broskve, který si s kadeřavostí dokázal celkem zajímavým způsobem poradit. Velmi brzy na jaře vyrašil a stihl udělat první generaci větví ještě před tím, než chytl kadeřavost. Ta se zde objevuje většinou tak v půlce května. Poté kadeřavost spálila pouze zelené vrcholky větví, ale z již částečně zdřevnatělé části první generace, kterou již kadeřavost nespálila, poté vyrostla během léta druhá generace větví již zcela bez kadeřavosti. I plody bez problémů dozrávaly, byly ale plané a nedobré.
Máte někdo nějakou podobnou zkušenost s nektarinkami?
Stříkat to ničím nechci, tak jestli to nemám rovnou vykopat... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Pavel_CZ » 08 dub 2019, 19:00

Zadna nektarinka ze serie "Honey"neni rezistentni ke kaderavosti. Tyto nektarinky byly slechtene pro jejich sladkou/subacidni chut.
Popravde ani nevim, jestli existuje odolna nektarinka. Vim, ze z broskvi treba Frost, Amsden a nejake vinohradnicke. Jestli nechces strikat, tak ji muzes asi rovnou vykopat. A nebo nechej a uvidis
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod Satan » 08 dub 2019, 20:19

Redhaven strom plný květů,
Obrázek
Obrázek
a Červený Císař.
Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Tibor » 08 dub 2019, 20:30

Pavel_CZ píše:Jestli nechces strikat, tak ji muzes asi rovnou vykopat.

Vykopať, prípadne preštepiť nejakou broskyňou odolnejšou voči kučeravosti.
Mali sme broskyňu určite mala cez 30 rokov, možno aj 40. Už odišla, ale bola relatívne odolná. Nikdy sme ju nestriekali a niektoré roky bola skoro úplne čistá iné zase dosť napadnutá, ale vždy sme sa najedli. Podľa pomológie to vyzeralo na odrodu Albatros, ale možno to bol aj semenáč ale skôr nie, lebo plody boli ozaj veľké a aj chutné.
Teraz som kúpil Benedicte minulé leto mala prvé tri plody, ktorých chuť som hodnotil veľmi kladne. Mala aj pár kučeravých lístkov, ale na 90% bola čistá tak uvidíme ako ďalšie roky. Redhaven bez postreku dosť bieda.
Po minuloročnej koštovke Benedicte som na jeseň zasadil Amsdenovu a Kernechter vom Vorgebirge. Mali by mať tiež dobrú odolnosť ale vyzerá to tak že ten Kernechter... asi odišiel úplne a Amsdenova tiež vyzerá dosť biedne ale snáť sa nejako spamätá.
Všetko to sú bielomäsé odrody.
Dosť dolná by vraj mala byť aj odroda Reliance ale chuťovo údajne nestojí za veľa. S trochou úsilia u nás nieje problém zohnať vinohradnícku broskyňu s červenou dužinou ktorá vraj tiež nieje taká náchylná na kučeravosť.
Ale Benedicte určite odporúčam.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod nene » 08 dub 2019, 21:39

Tibor píše:... som na jeseň zasadil Amsdenovu a Kernechter vom Vorgebirge. Mali by mať tiež dobrú odolnosť ale vyzerá to tak že ten Kernechter... asi odišiel úplne a Amsdenova tiež vyzerá dosť biedne ale snáť sa nejako spamätá.

Tuhle dvojku jsme měli taky, koupili jsme je kvůli odolnosti na kadeřavost. Amsdenova dala jednu úrodu, Semenáč z Předhoří (když už si to mám přeložit) se k tomu ani nedostal, oba stromky jsme museli vykopat, protože měly ESFY. S13 Nevím, kdo je vyrábí, ale asi má nějaký problém se zdravotním stavem výpěstků. :evil: :twisted: Koupili jsme je u Peška v Bojkovicích, ale současně jsme tam koupili i Bendicte a ta zatím vypadá bez problémů...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Broskve!

Příspěvekod Hofis » 08 dub 2019, 22:22

Mockrát děkuji za rady a za názory, nechám ji ještě tenhle rok, a uvidíme. Je na 5 let pěkná, je mi ji líto vykopat... :(

Zajímavé ale je, že ten předchozí semenáč broskve byl taky bělomasý a odolával relativně dobře kadeřavosti.
S tou odrůdou Honey kist jste mě moc nepotěšili, ale od toho je hold pravda, někdy nepotěší... :)
Tak uvidíme.
Předtím jsem měl odrůdu Maria Aurelia, tu mi do tří let totálně sežrala kadeřavost.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod J.K. » 09 dub 2019, 07:07

Už som to tu dávnejšie písal, ale nedá mi to... Z hľadiska nutnosti rôznej ochrany mi prídu práve broskyne tie najjednoduchšie a naj "bio" stromky. Meďnatý prípravok sa dá vybrať aj taký,čo spadá do bio kategórie (napr. Kocide 2000), sulka je tuším považovaná za hnojivo (a morenie cesnaku v nej asi tiež nikomu nevadí). Postrekuje sa v štádiu, keď ešte nie sú ani listy a včelám to takisto nevadí. Tak v čom je problém? Lenivosť nájsť si 3x 10 minút času? Či ľúto investovať 2 - 3 eurá? Alebo je lepšie dúfať v zázraky a keď to nevydá, kúpiť si broskyne v obchode, kde sa chémiou isto nes..li?
Ja mám len jedno vreteno a na jeden postrek potrebujem rozrobiť 7 deci kvapaliny. 3x a potom už celý rok nič. Keď to porovnám s jablkami a slivkami, ktoré mi vlani skoro všetky zožral nosánik a zbytok dorazil obaľovač, je broskyňa absolútne nenáročný strom. Má jednoduchý a ľahko zrozumiteľný spôsob rezu. No a chuťovo myslím že toto ovocie patrí k špičke z toho, čo tu môžeme "bežne" dopestovať. Tak načo pri tom hrať ruletu?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků