Broskve!

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Broskve!

Příspěvekod johny2 » 26 dub 2023, 09:47

Ja mam takto na jednej asi 10-rocnej broskyni aj nektarinku aj broskynu RedHaven. Len som to vzdy ockoval do rocneho vyhonku niekedy v auguste.
johny2
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 17 zář 2016, 23:08
Bydliště: Bratislava USDA 7b

Re: Broskve!

Příspěvekod Josef » 28 dub 2023, 19:22

Nektarinka Harko se zdá být opravdu dobrá volba pro chladnější oblasti. Stále krásně kvete a ani ranní nízké teploty a častý déšť ji nijak zvláště zatím nepoškodily.
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Broskve!

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2023, 20:01

Včera jsem se musela smát. Muž mi říkal, že přišel soused, koukal na naší kvetoucí broskvoň na dvoře a konstatoval, že nám většina květů omrzla. Ono to tak opravdu vypadá, protože tam je naočkovaná odrůda s růžovitým typem květu, ta je nádherná. Zbytek se zvonkovitým květem vypadá uboze.
Tak jsem ho uklidnila, že je strom v pořádku.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 28 dub 2023, 21:21

Josef píše:Nektarinka Harko se zdá být opravdu dobrá volba pro chladnější oblasti.

Mám ji také a musím s tebou souhlasit. Je to taková jistota, že aspoň něco na zahradě dozraje.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod Flori » 06 kvě 2023, 17:03

Mamka si na chalupu pořídila broskev, chtěla jí tam už pár let.Nevím odrůdu, ale objevila jsem dnes na větvích toto..Spála to zřejmě nebude, višně vedle jsou ok..Mohl to být mrazík? Je to cca 540 m.n.m., spíš na nižších větvích.
Obrázek
(Stavení je už sousedů :-))
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod dzani696 » 07 kvě 2023, 09:30

Aj napriek 2 postrekom, broskyne aj nektarinku postihla kučeravosť.Kučeravosť zariadila to,čo nedokázal mráz.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Tibor » 08 kvě 2023, 10:30

Košice- moje broskyne bez postreku sú tento rok napadnuté kučeravosťou extrémne silno. Ťažko nájsť jediný zdravý lístok.
Jediná výnimka je odroda Kernechter vom Vorgebirge.
Tá je napadnutá len slabo.
Redhaven, Flamingo, neznáma skorá bielomesá odroda aj údajne dobre odolný Benedicte úplná katastrofa.
Takéto škody silné napadnutie som zatiaľ žiadny rok nezaznamenal.
Na chate mám ešte Roter Weinbergpfirsich, ale nemám ju kedy ísť pozrieť.
Tiež by mala byť dosť odolná proti kučeravosti, no minulý rok ma zaskočilo ako ju poničila monília.
U mňa som predtým v živote moníliu na žiadnej broskyni nevidel(naopak od marhúľ a višní :? ).
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 08 kvě 2023, 21:27

Tibor píše:Košice- moje broskyne bez postreku sú tento rok napadnuté kučeravosťou extrémne silno.

Stříkám proti kadeřavosti každý rok a stejně marně. Ale nechám stromy, aby se s tím vypořádaly samy a napadené listy do léta opadají a nahradí je zdravé. Pak aplikuji každý týden hnojivo na list a zatím jsem neměl za více jak 10 let problémy s úrodou.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod jardos » 19 kvě 2023, 20:02

Som nauceny strihat a tvarovat stromy pocas roka vzdy, ked je to potrebne. Aj tuto nektarinku musim zakracovat tak 6x do roka, inak by mala aj 2m dlhe metly. Co ale chcem urobit, je preockovat viac odrodami. Samozrejme vhodne vyhony rastu hore v korune, co nepotrebujem. Potrebujem ich rast nastartovat nizsie. Takze otazka znie, ci mozem aj teraz urobit hlboky rez celeho stromu a skratit celu korunu na polovicu. Dosla mi aj trpezlivost s touto odrodou fantazia. Akoze te to chutovo top nektarinka, ktora ale silne trpi vsetkymi chorobami, ktore existuju. Necham jeden konar, ostatne chcem dat july elberta, cresthaven, atd...
Ide o to, ze takto hlboky rez som pocas vegetacie este nerobil. Dakujem
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Broskve!

Příspěvekod thesilentman » 20 kvě 2023, 07:51

Stanley_51 píše:Stříkám proti kadeřavosti každý rok a stejně marně. Ale nechám stromy, aby se s tím vypořádaly samy a napadené listy do léta opadají a nahradí je zdravé. Pak aplikuji každý týden hnojivo na list a zatím jsem neměl za více jak 10 let problémy s úrodou.


Jaké hnojivo na list používáte, prosím?
Uživatelský avatar
thesilentman
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 13 říj 2022, 13:40
Bydliště: Jižní Morava 190 m n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 20 kvě 2023, 10:33

thesilentman píše: Jaké hnojivo na list používáte, prosím?

Kupuji tekuté hnojivo pro okrasné květiny v Německu, ale je to úplně jedno. Dá se použít jakékoliv tekuté nebo rozpustné ( tř. Kristalon ) ve slabší koncentraci. Důležitý je obsah dusíku pro tvorbu nových listů.


Extrémní výskyt kadeřavosti broskvoní v ČR!


Pokud máte na zahradě broskvoň, bohužel jste v těchto dnech již zaznamenali výskyt nejvíce rozšířené choroby broskvoní, a to kadeřavost listů broskvoní.
Vlivem, zcela jiného počasí, které u nás panovalo již od ledna do této chvíle, došlo k tomu, že bohužel ani stromy, které byly včas a správně ošetřeny, nevydržely extrémně vysoký tlak této choroby a na většině stromů se nyní začíná ve vyšším výskytu projevovat.
Jak stromům nyní pomoci?
ochrana přípravky je již neúčinná = žádný přípravek neumí aktuální infekci, která je již v letorostech, vyléčit! (jediná účinná ochrana je postřik před rašením např. Champion 50 WG, INPORO Lecid)
pravidelně otrhávejte napadené (zkroucené, načervenalé) listy
dejte stromům rychle působící hnojivo s vyšším obsahem dusíku - podporuje tvorbu nových "zdravých" listů = zdravé listy jsou jako malé elektrárny (vytváří se v nich energie, kterou strom využívá)
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod Jožka » 20 kvě 2023, 18:04

Nepomohli ani tři postřiky Championem, kadeřavka se letos objevila.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 20 kvě 2023, 21:04

No však to tam je napsáno - extrémně vysoký tlak choroby. Já mám broskve kudrnatý jak bábu po trvalý.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod mates » 24 kvě 2023, 11:09

Tak u mě snad kadeřavost letos pořešena, nyní listy takto:
Obrázek

Obrázek

Stříkáno 4x cca od půlky února vždy ve čtvrtek, když zrovna vyšlo počasí a teplota, Champion, Sulka, Thiram a Airone.

Když se to neřeší, tak strom může dopadnout takhle:
Obrázek

Kvůli tomu jsem využil odnožující podnož a zkusil jí naočkovat. Vypadá to, že by to mohlo vyjít, teď už jen které očko nechat růst.
Obrázek

Obrázek

Probírku dělat nemusím, o to se postaralo počasí, jen jsem na Modřince musel odloupat menší že siamských dvojčat. Asi před dvěma týdny jsem náhodou v zahradnictví narazil na vymetání regálů, tak jsem si zadáčo pár balení Dithane s dávno prošlou expirací vzal, takže střídání přípravků na kadeřavost v blízké budoucnosti zajištěno.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Satan » 02 čer 2023, 23:08

Redháven neví někdo na jakou podnož byla broskvoň roubovaná
Obrázek
podnož ?
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 66 návštevníků