Broskve!

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Broskve!

Příspěvekod Hofis » 09 dub 2019, 16:12

Děkuji za radu, máš určitě pravdu!
Já to spíš beru tak, že by se s tím měl ten stromek zkusit nějak poprat sám, ale to je asi u broskví tak trochu utopie.
O lenosti to není, už mám koupenou flašku na záda a příští rok to stříknu, letos už je to pasé... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod peterpe » 10 dub 2019, 13:35

J.K. píše:Už som to tu dávnejšie písal, ale nedá mi to... Z hľadiska nutnosti rôznej ochrany mi prídu práve broskyne tie najjednoduchšie a naj "bio" stromky. Meďnatý prípravok sa dá vybrať aj taký,čo spadá do bio kategórie (napr. Kocide 2000), sulka je tuším považovaná za hnojivo (a morenie cesnaku v nej asi tiež nikomu nevadí). Postrekuje sa v štádiu, keď ešte nie sú ani listy a včelám to takisto nevadí. Tak v čom je problém? Lenivosť nájsť si 3x 10 minút času? Či ľúto investovať 2 - 3 eurá? Alebo je lepšie dúfať v zázraky a keď to nevydá, kúpiť si broskyne v obchode, kde sa chémiou isto nes..li?
Ja mám len jedno vreteno a na jeden postrek potrebujem rozrobiť 7 deci kvapaliny. 3x a potom už celý rok nič. Keď to porovnám s jablkami a slivkami, ktoré mi vlani skoro všetky zožral nosánik a zbytok dorazil obaľovač, je broskyňa absolútne nenáročný strom. Má jednoduchý a ľahko zrozumiteľný spôsob rezu. No a chuťovo myslím že toto ovocie patrí k špičke z toho, čo tu môžeme "bežne" dopestovať. Tak načo pri tom hrať ruletu?



mas uplne pravdu, ale maju jednu nevyhodu, nedaju sa skladovat :-) ale presne s tymito argumentmi sa stretavam aj ja, na okoli kupuju vsetci rezistentne broskyne, a ked sa pytam ze preco, odpoved je : netreba striekat, nechcem chcemiu. Ja mam presne nazor ako ty, tie 2 postreky do roka skoro na hole konariky, nestoja za rec. Ja mam viacej broskyn, ale uz zena povedala ze staci, lebo ked sa rozrodia, tak sa to neda pojest :-)
peterpe
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 17 črc 2015, 17:11
Bydliště: Bratislava

Re: Broskve!

Příspěvekod peterpe » 10 dub 2019, 13:38

[quote="nene
Tuhle dvojku jsme měli taky, koupili jsme je kvůli odolnosti na kadeřavost. Amsdenova dala jednu úrodu, Semenáč z Předhoří (když už si to mám přeložit) se k tomu ani nedostal, oba stromky jsme museli vykopat, protože měly ESFY. S13 Nevím, kdo je vyrábí, ale asi má nějaký problém se zdravotním stavem výpěstků. :evil: :twisted: Koupili jsme je u Peška v Bojkovicích, ale současně jsme tam koupili i Bendicte a ta zatím vypadá bez problémů...[/quote]

ako sa ti prejavila ESFY? mala take skrutene listy? Zistili ste to hned po vyraseni? sa mi ani nechce verit ze take stromky predavaju
peterpe
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 17 črc 2015, 17:11
Bydliště: Bratislava

Re: Broskve!

Příspěvekod Pavel_CZ » 10 dub 2019, 14:13

S tema nemocema si u nas skolky hlavu nelamou. Hlavne, ze se proda. Zasarkovane listy staci taky vytrhat, ze jo...
Vim, ze na zahrade si jednu dobu vice lidi stezovalo, ze si zavlekli ESFY pri nakupu broskvoni z Kohaplantu (ti to dotahli odnekud z Recka).
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod peterpe » 10 dub 2019, 17:03

broskynu z kohaplantu (tiez z grecka) som kupil aj ja ale ta mrcha nevyrasila, mozno to bolo stastie pre mna :-)
peterpe
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 17 črc 2015, 17:11
Bydliště: Bratislava

Re: Broskve!

Příspěvekod nene » 10 dub 2019, 17:24

peterpe píše:ako sa ti prejavila ESFY? mala take skrutene listy?


Jo, my s tím bojovali skoro tři roky než nám to došlo a než to ty stromky vzdaly - my jsme nejdřív vůbec netušili, co se to děje, pak jsme začali pátrat, pak jsme se ptali odborníků a pak jsme stejně už skoro mrtvé stromy konečně spálili. Testy jsme ale nedělali (ono to bylo hodně jednoznačné - svěšené listy, podélně do ruličky, žluté až do červena)....teď jak magoři desinfikujeme nůžky po každém stříhání a doufáme, že si to nezopakujeme. Stálo nás to ty dvě broskve a tři meruňky (z toho dvě možná doplatily na paniku, ale nechtělo se nám to riskovat). Teď už je druhý rok klid, tak snad....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Broskve!

Příspěvekod Tibor » 10 dub 2019, 20:37

No super. Zajtra alebo pozajtra mi má prísť od kohaplantu slivka Black diamond a mandľa Ferragnes.
Sa to normálne bojím vysadiť. Som pozeral tú záhradu, tak píšu tam že to mal kohaplant aj u marhúľ :?
A to som do včera ani nevedel že vôbec existuje nejaké ESFY.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod peterpe » 10 dub 2019, 21:45

Tibor píše:No super. Zajtra alebo pozajtra mi má prísť od kohaplantu slivka Black diamond a mandľa Ferragnes.
Sa to normálne bojím vysadiť. Som pozeral tú záhradu, tak píšu tam že to mal kohaplant aj u marhúľ :?
A to som do včera ani nevedel že vôbec existuje nejaké ESFY.


aj u marhul? mam od nich druhym rokom marhulu Fardao, zatial sa ale na nej nic neprejavilo, ja mam s nimi zle skusenosti. takze budem dezinfikovat noznice po kazdom jednom strome :-(
peterpe
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 17 črc 2015, 17:11
Bydliště: Bratislava

Re: Broskve!

Příspěvekod Lenkalor » 13 dub 2019, 19:33

Možná by tady někdo mohl poznat odrůdu naší broskvoně. Sázeli jsme ji asi před 6 lety. Předtím jsme kdysi měli Red Haven a i když byla výborná, tak už mě nebavily ty věčné postřiky, které stejně nebyly moc účinné a musela jsem někdy obrat všechny listy na stromě kvůli kadeřavosti. Takže když jsme ji museli vykopat kvůli stavbě domu, už jsem další nechtěla. Ale mami mě přesvědčila na další, já jsem jenom měla podmínku, že musí být odolná proti kadeřavosti. Tak odněkud přivezli tuhle, ale odrůdu neví.
Můžu říct, že jsme byli opravdu překvapeni, že dozrává v září, jeden studený rok dokonce až začátkem října. Vloni byly první plody na přelomu srpna a září. Je bělomasá, dost chutná, taková kořenitější a dostatečně šťavnatá. Od pecky jde dobře. Při přeplození má malé plody. A má dost nehezké květy oproti jiným broskvoním.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A opravdu má kadeřavost jen málo, přestože ji vůbec nepostřikuji.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod nene » 13 dub 2019, 20:25

Kernechter vom Vorgebirge...?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Broskve!

Příspěvekod Lenkalor » 13 dub 2019, 21:27

Děkuji, nene. :D Podle popisu chuti i růstu plodů to opravdu bude tahle. Jenom to jméno je nezapamatovatelné.
Mimochodem, při procházení googlu jsem teď na německých stránkách narazila na zajímavost - Podrost křenu má pozitivní vliv na zdraví stromu. Údajně proti houbovým chorobám.

 
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 13 dub 2019, 21:31

Jojo, křen jsem kvůli tomu kdysi pod broskev vysadila. Kadeřavost ji od té doby už úspěšně zlikvidovala :lol:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod nene » 13 dub 2019, 21:44

Lenkalor píše:.....Jenom to jméno je nezapamatovatelné.
.....
 


Semenáč z Předhoří
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Broskve!

Příspěvekod Lenkalor » 13 dub 2019, 22:00

Možná se ten křen má pod broskví i strouhat. To nevydrží nikdo, ani plísně. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Lenkalor » 14 dub 2019, 14:27

Jsem na to zvědavá, protože shodou okolností jsem vysadila novou broskvoň na místo, kde je zrovna hodně křenu. A to jsem si myslela, že ten křen budeme muset víc zredukovat, aby nevadil, roste tady jako plevel. Už začíná vyrážet.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron