Broskve!

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Broskve!

Příspěvekod Kohant » 29 srp 2011, 21:11

Tak jo.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 22 říj 2011, 13:50

Na konci září jsem vykopal svoji nepovedenou broskvoň a včera konečně sehnal kýženou odrůdu Favorita Morettini. Tak doufám, že se konečně dočkám chutného ovoce.

FAVORITA MORETTINI Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně bujně, vytvářejí menší vznosné koruny. Letorosty jsou středně dlouhé, internodia krátká. Květ je miskovitý, větší, korunní plátky jsou růžové až mírně nafialovělé. Vlastnosti plodu: Plody jsou velké, atraktivního vzhledu, kulovitého až vysoce kulovitého tvaru. Slupka je pevná, jemně plstnatá. Základní barvu má žlutou, kterou z větší části překrývá souvislé červeně líčko s tmavším odstínem karmínově červené. Dužnina je žlutá až oranžově žlutá, kolem pecky místy červeně žilkovaná, slabě vláknitá, šťavnatá, sladce navinula, aromatické výborné chuti. Pecka je odlučitelná od dužniny. Plodnost: Je brzká, dobrá a pravidelná. Odolnost: Má velmi dobrou odolnost vůči nízkým teplotám jak v pupenech, tak i ve dřevě. Vůči kadeřavosti broskvoní má střední odolnost. Tvar a podnož: Doporučuje se pěstovat ve tvaru duté koruny a plošných tvarů. Doba zrání: Sklízí se postupně 15 dní před odrůdou 'Redhaven'. Celkové zhodnocení: Raná žlutomasá odrůda s atraktivními plody, s dobrou odolností vůči nízkým teplotám. Vhodná především pro přímý konzum.Vzhledem ke svému růstu vyžaduje méně řezu. Můžeme ji vysazovat do všech oblastí vhodných pro pěstování broskvoní. V okrajových oblastech ji vysazujeme na chráněná stanoviště. Nemá speciální požadavky na agrotechniku.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 22 říj 2011, 15:17

Vidíš, Stando, tady v ČB bývá FM k sehnání běžně. Já nakonec místo ní vzala Harbingera, protože je snad ještě o pár dní ranější než Favorita, ale to se uvidí. Můžeme pak porovnávat, máme oba zhruba stejnou nadmořskou výšku, i když možná u nás na zřícenině bude oproti Tachovu drsněji, přece jen je to malá vesnice a foukají tam mrazivé vetry, navíc kotlina u potoka...Ale pecka není odlučitelná od dužiny a má mít menší plody... Možná jsem měla vzít raději tu Favoritu :mrgreen: . Příští rok by už měl spolu s Harcem poprvé zaplodit, jestli bude počasí přát... Usychající Marta se nakonec pochlapila a odpodu vyhnala letorost, který už má asi 70-80 cm a příští rok bych mohla založit korunku.
No, synek nad tím vším stejně ohrnuje nos, že to má chlupatou slupku a že to nejí, stejně tak meruňky, hrušky a další ovoce vyjma borůvek a lesních jahod... Přerazila bych ho, kvůli komu to asi všechno dělám, aby měl vitamíny bez chemie :D17 Snad aspoň tu nektarinku vezme do huby, jestli tedy se jí bude dařit :roll: Když přijde jeho kámoška, tak říká, že si tu připadá jak v rajské zahradě, tolik že je tu toho na zobání, doma že mají jen bordel a kopřivy...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 22 říj 2011, 17:58

No naše děti toho ze zahrady taky moc nejí, musí se jim to oloupat a nakrájet, pak to sní. Ale že by si utrhli něco na zahradě, to ne. Přesně jak píšeš, je to chlupatý a já nevím ještě jaký. Ovšem borůvky a maliny můžou po kýblech.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod ZdenekCernoch » 22 říj 2011, 21:14

Stando aby jsi nedopadl stejně jako já s pokusy broskví na naší zahradě. Red haven to vzdal po první zimě a Favorita moretini po druhé zimě oba stromky. Mi bude někdo vykládat jak se dají pěstovat broskve ve vyšších polohách :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 23 říj 2011, 08:57

Zdeňku, když mi na zahradě normálně plodí nektarinka, o které se tvrdí, že je choulostivější než broskvoň, tak myslím, že Favoritka půjde taky. V Tachově má broskvoň na zahradě každý, koho znám a bez větších problémů. Tedy až na ten letošní květnový mráz. Ovšem to není každý rok ( zaplaťpánbůh ). Jinak obecně jsou zde problémy jen s kadeřavostí, ale to je věc postřiku. Soused má na zahrádce Redhaven a každý rok má dva ručáky broskví, takže to by bylo.....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 12 lis 2011, 22:21

Už jste stříkali broskvoně? Chystám se na to zítra, doufám, že už budou bez listí. A asi už zazimuju fíkovníky, kdoví, kdy se tam pak zase dostanu...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Miroslav » 12 lis 2011, 22:25

jo tak broskvon jeste ma nejaky ten list takze jeste vyckam...
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 12 lis 2011, 23:03

Alena píše:Už jste stříkali broskvoně? Chystám se na to zítra, doufám, že už budou bez listí. A asi už zazimuju fíkovníky, kdoví, kdy se tam pak zase dostanu...

Tohle už mám 14 dní za sebou a dnes jsem sklidil zbytek choulostivějších rostlin. Na ráno totiž předpovídá nor až -6°C. Fíkovníky už jsou v kůlně, ve skleníku zůstaly pouze lokváty a fejchoi, tak snad to přežijou.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 12 lis 2011, 23:24

Tady u baráku má broskvoň taky ještě zbytek listů, ale nahoře na zřícenině už to asi bude všechno opadané, počítám.
Fíkovníky (a fejchoy taky) mám tady u baráku ve skleníku, myslím, že tam ještě nějaký čas vydrží, než uhodí větší mrazy. Ale ty volně rostoucí na zřícenině holt zakreju, i když - kdo ví, jestli to bude něco platné. Ale jak prorokují kachny, cibule a co já vím co ještě, zima má být mírná, tak třeba nezmrznou a příští rok se přejíme fíky :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod Ramon » 12 lis 2011, 23:35

Stanley_51 píše:Fíkovníky už jsou v kůlně, ve skleníku zůstaly pouze lokváty a fejchoi, tak snad to přežijou.

Fíkovníky i Fejchoa jsou ještě venku, vlastně skoro vše je venku, uklidil jsem jen Ficus elastica, ale taky dostal ťafku. Ostatní může být venku tak do -10 určitě. jen nevím, kolik vydrží Cassia corymbosa - uvidím ;-)
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: Broskve!

Příspěvekod Alena » 13 lis 2011, 17:04

Tak jsem dorazila na zříceninu, a tam na broskvoních ještě všechny listy. Po důkladném třesení něco opadalo, ale nahoře jich zůstalo ještě dost. No, postříkala jsem to, ale stromky jsou už tak vysoké, že jsem až nahoru nedosáhla.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Broskve!

Příspěvekod jujto » 14 lis 2011, 08:07

Aj na to existuje riesenie ;)

... Na Jozina z bazin, koho by to napadlo,
plati jen a pouze, praskovaci letadlo ...
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Broskve!

Příspěvekod Miroslav » 02 led 2012, 11:00

chci se zeptat, kdo bude strikat broskvone? - ptam se proto, ze je znamo to, ze jakmile se dosahne sumy 100 pri teplote 7stupnu, tak hrozi nastartovani kadeřavosti, teploty k 11st ve stinu uz jsou na povazenou, v noci bylo take teplo a tak trosku premyslim, zda provedu postrik, jak vy?
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Broskve!

Příspěvekod Stanley_51 » 02 led 2012, 11:41

Mirku, dobře žes to připomenul, asi se do toho pustím. Venkovní teploty totiž velice přejí plísním všeho druhu.....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ivan, Jožka a 17 návštevníků