Bambus

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Bambus

Příspěvekod EvaOstrava » 07 led 2024, 11:06

Kolem plotu se sousedem jsem zasadila řadu z trsnatého bambusu. Nějaká odolná Fargesia, už má tři metry. Moc dobrý nápad to nebyl, stačí déšť, a už leží ohnutý na plotě. A se sněhem je to ještě horší, tuhle zimu už potřetí. Bude ho třeba vázat. Někde jsem četla, že raději stříhat. Možná obojí. Občas bambus stříhám, ale není pak moc hezký. Navíc nevím, jak hluboko je možné stvoly ostříhat, aby pak ještě obrostly (?).
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Bambus

Příspěvekod pavell » 07 led 2024, 11:52

Bambus můžeš stříhat klidně až k zemi, ze země ti každý rok vyraší nové výhony. No jen doufám že ho nemáš moc blízko souseda, za pár let by se k němu rozrostl.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Bambus

Příspěvekod EvaOstrava » 07 led 2024, 12:01

Tak to by byla další možnost, každý rok před zimou ho ostříhat úplně. (-: (-: Ale mi šlo o zkracovánï jednotlivých lodyh.
Jasně, bude třeba ho hlídat, zatím je od plotu dost daleko.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Bambus

Příspěvekod pavell » 07 led 2024, 12:16

Zkrátit ho můžeš jak chceš, stéblo bambusu roste jen první rok, pak už jen vyzrává a mění listy. Po zakořenění je to nezničitelný plevel, vydrží sucho, mokro vedra. Jediné co ho může zničit je velký mráz, pod -20, ale pokud ho na zimu zamulčuješ tak vydrží i velké mrazy.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Bambus

Příspěvekod Rudolf M » 07 led 2024, 14:06

To je bohužel temná stránka fargesií, že v zimě občas uvidíš na souseda :) . Jiná možnost než vyvazování není, to aspoň vyřeší lehání po dešti. Vyvazuju tak fargesie u nás, používám jutový provázek, není časem vidět. Na sníh ale žádná rada není, než jen že nesedět sentimentálně u okna a nekoukat, ale vzít tyč a jíst sklepávat bambusy S14 .

Stébla se střihat mohou, u země bych to nedělal, protože to není pažitka, původní stébla se neobnoví, po střihu často nevyrazí žádná stébla zprostřed trsu ale jen po jeho okrajích, ve výsledku se tak udělá víc škody než užitku (vím že to bylo myšleno ve vtipu, ale aby se toho někdo nechytil :) ..).

A co se týče blízkosti plotu, máš ojedinělou příležitost to začít řešit ještě zavčasu, dokud je mezi bambusem a plotem místo. Fargesie nejsou tolik invazivní jako třeba phyllostachys, ale i přesto umí po pár letech, pokud mají podmínky, utéct o několik metrů. Stačilo by zakopat podél plotu zábranu, do 50 cm. Pro klid souseda S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Bambus

Příspěvekod EvaOstrava » 07 led 2024, 15:03

Rudolf M píše:A co se týče blízkosti plotu, máš ojedinělou příležitost to začít řešit ještě zavčasu,... Stačilo by zakopat podél plotu zábranu, do 50 cm. Pro klid souseda .

Díky. Možná ty bambusy ještě přehodnotím. Předtím jsem tam měla jehličnany, a když přerostly, nahradila jsem je bambusy, že budou hezčí a lepší. Ale ani ne. Ono cokoli blízko plotu může být trochu problém. Ty sousedovy jehličnany jsou taky ke zlosti. Tři roky nestříhané, a teď je mám v zahradě. (-:
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků