Bambus

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Bambus

Příspěvekod Rudolf M » 27 črc 2023, 11:55

Ano, to co máš Radku ty není bambus, ani to tomu není příbuzný, je to tropický druh dracény. Z nějakého důvodu se doporučuje pěstovat ve vodě, ale stejně jako veškerá pevninská flora, je pro ní přirozenější půda, v tý jí ale prodávat nikdy neuvidíte, není to totiž tak cute a roztomiloučký, než když si tak květinika plave ve vázičce :D . Počeštělý název je opět skvostný..
Nemusí se zaštipovat nic a ne pravdu nemá na sobě časovač kdy odejde :D . Pokud má světlo a živiny, dokáže vegetovat neustále. Po vysazení a přístupu k normálním životním podmínkám se z ní stane plnohodnotná rostlina (přirozeně vypadá zhruba jako rákos, velká nádhera :) ).

Bambusů existují Radku stovky druhů, ty tropické s kmeny kolem 20 cm tlustými jsou nemrazuodolné (Dendrocalamus giganteus), jsou takřka výhradně tropické, takže se u nás nevyskytují. V Evropě se najít o něco menší exempláře dají, hlavně v přímořských oblastech, kde je 3/4 roku tropické klima a nějaký ten chladný den v lednu zvládnou taky. U nás v ČR z těch nejtlustších přežijí ty druhy, který mají odolnost aspoň -18°C, jako je Phyllostachys vivax (a jeho kultivary), P. parvifolia, P. shanghai,.. Ty jsou schopný i u nás udělat stéblo o průměru až kolem 8 cm, což se považuje za takřka strop v našem klimatu, zní to možná jakože "málo", ale najdi si nějakou trubku, která má průměr 8 cm, budeš překvapenej, nejde to to obejmou jednou dlaní (takový průměr má třeba běžný hrníček). A jak zmínil Moonvil že má stébla na biseťákovi 5 cm, tak podle mě kecá a střílí vod voka aniž by to změřil :D , protože 5 cm je u bambusů v ČR obecně málo obvyklé (u biseťáku obzvlášť) a pokud takový průměr mají, tak stébla dosahují výšky kolem 8 m. Náš biseták letos dospívá (výsadba 2017), nejtlustší stéblo nemůže mít ani 4 cm (podle mého kritického oka má "pouze" 3,5 cm) a rostlina přerostla přesah stodoly (cca 7 m).
Výška u stébel tlustých kolem 8 cm, je uváděná kolem 12-15 m, což sedí, nejtlustší stébla P. shanghai jsou k vidění asi v Praze hned vedle Troji botanické je bambusová oáza doslova mezi bytovkama, (rosteto) a tyhle obři tam opravdu mají výšku, jako mají naše stromy v lese :) .
https://www.bambusy.cz/virtualni-prohlidka/
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Bambus

Příspěvekod moonvil » 27 črc 2023, 17:03

Ok, změřím hned jak se k tomu dostanu. Na první pohled mi to přišlo jako dvojnásobná tloušťka oproti normálu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Bambus

Příspěvekod longr » 27 črc 2023, 18:37

Mám doma u našich u NJ už pár let P. aureosulcata aureocaulis. Je to pěkný mazlík. Není pořádně ohrazený, takže utíká. Dělá dlouhé výběžky do zahrady (několik metrů) a je potřeba ho krotit. Přes větrolam z tůjí metr od něj si ale netroufne. Přes léto trpí celkem suchem, občas dostane trochu z konve, jinak k němu jde voda více jen tehdy, když prší a přeteče bečka. Stébla moc tlusté nemá, ale výška je pěkná.
Obrázek
Obrázek
V Brně mám odkopek v kalfasu v zemi, ale v něm dost trpí suchem. Vedle něj je v dalším kalfasu Bashania qingchengshanensis, ta to snáší líp. Kromě toho mám ještě volně Fargesia rufa, to je dobrá kytka pro ty, co nechtějí útěkáře. Má celkem malý vzrůst a je dobrá na nižší živé ploty. Narozdíl od Phyllostachys apod. celkem zvládá i sucho, ale pak téměř neroste.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Bambus

Příspěvekod pavell » 27 črc 2023, 22:25

Pěstuji bambusy už asi 20 let a jediné co ho dokáže zničit je velký mráz, suchem po zakořenění opravdu netrpí, na několika místech jsem se ho snažil zrušit, ale pořád se tam znova objevuje, dokonce podrostl půlmetrový základ plotu a zdrhnul k sousedovy. Zatím největší tyč udělal když rostl pod třešní a prodral se přes její korunu, něco přes 9 metrů no 7 metrů roste normálně jaho spodní část může mít průměr 5cm, jako kolek k rajčatům už to fakt není, ty slabší ano. Výběžkaté druhy jsou pěkné potvory, ale i ty trsnaté po čase začnou celkem utíkat.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Bambus

Příspěvekod dzani696 » 28 črc 2023, 08:30

Dajú sa s tých trsnatých tiež použiť tyčky? Alebo to je skôr ako rákos?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Bambus

Příspěvekod Rudolf M » 28 črc 2023, 10:47

dzani696 píše:Dajú sa s tých trsnatých tiež použiť tyčky? Alebo to je skôr ako rákos?

Zase záleží na druhu, ale pokud bych bral základní F. nitida, tak ta podle mě tyčkový rajčata neudrží. Oni často neudrží ani svoje listy, když na ně napadne 3 cm sněhu, co pak 10 kg rajčat :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Bambus

Příspěvekod EvaOstrava » 28 črc 2023, 11:54

A co ta Fargesia robusta?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Bambus

Příspěvekod Rudolf M » 28 črc 2023, 16:03

Ten nemám tak nemohu přesně referovat, podle fotek vypadá o 1 mm stéblo bytelněji, keříčkový rajče by to udržet mohlo, tyčkový by se asi stále dotýkalo špičkou země :D .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Bambus

Příspěvekod pavell » 28 črc 2023, 16:28

Myslím že robustu mám, jako kolek k rajčatům určitě dobrá jen ze začátku roste trochu na bok. Čím starší tím větší.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Bambus

Příspěvekod EvaOstrava » 30 črc 2023, 06:19

Ty plevelivé bambusy se dají pěstovat i ve velké nádobě. Já tak mám jeden už asi deset let (škoda, že neznám odrůdu). Kupodivu i přes velké prokořenění teď vyhodil vysoký stvol. Ale radost z toho nemám, vysoké bambusy lépe vyniknou ve velkém prázdném prostoru, jako je to v naší ZOO, kde je docela přebambusováno. Ale krásně. :)
Obrázek Obrázek Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Bambus

Příspěvekod moonvil » 31 črc 2023, 11:27

Tak jsem přeměřil bisetku a fakt to má jen kolem 35mm ta nejtlustší stébla. Pravděpodobně by to zvládlo i přes 4cm, ale ne tady v tom suchu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Bambus

Příspěvekod EvaOstrava » 31 črc 2023, 13:21

Zkoumala jsem svůj bambus, není se moc čeho chytit. Osluněná stébla jsou do červena, jinak jsou žlutá, kolénko lehce nazelenalé. Že by Phyllostachys aureosulcata 'Aureocaulis' ?
V Zoo jsem se dívala na vysokánské bambusy, jsou žluté se zelenou svislou rýhou a měly průměr tři cm. Příště se podívám na ty u slonů, možná jsou ještě vyšší.
Letos tam už většina bambusů vytvořila příliš velké houštiny.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Bambus

Příspěvekod EvaOstrava » 06 zář 2023, 19:57

Tak ten bambus u pavilonu slonů je pořádně vysoký, čistě zelený stvol, tedy asi Phyllostachys bissetii. Přerostl budovu o metr, tak bych jeho výšku tipla i 10 metrů, ale 8 určitě. A průměr poctivé čtyři centimetry.
Ty zelené stvoly jsou pro mě nezvyklé (připomínají plastové tyčky, co se prodávají).
Po uschnutí taky zežloutnou?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Bambus

Příspěvekod pavell » 29 zář 2023, 23:01

Ano, zežloutne, nebo spíš zhnědne.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Bambus

Příspěvekod EvaOstrava » 29 zář 2023, 23:11

Díky. :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 81 návštevníků