Pitahaya - Dragon Fruit

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Pepe » 11 pro 2009, 13:10

Zdravim vsetkych.
Zaujalo ma toto ovocie ponukane u nas v obchodoch tak som sa snazil nieco vyGooglit o nom a zaujimalo by ma ci ho niekto z vas pestuje s uspechom doma, popripade napise nejake skusenosti popripade uskalia pestovania tychto "kaktusov"

www.tropicalfruitnursery.com/dragon/index.htm
http://cactus.rastislav.net/forum/weblo ... sc&start=0
Pepe
 

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Pepe » 12 pro 2009, 18:25

Takze som zainvestoval a zakupil jeden plod, boli zlavnene v Tescu po cca 1.40 € za kus.
Konzistencia ako dozrete kiwi a chut nasladla pri konci kyslasta... ako spestrenie do ovocnych salatov celkom dobre... :wink:

Obrázek
Pepe
 

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod petrlcr » 20 říj 2011, 18:28

Sic už je po sezóně, ale zbylo mi ve skleníku několik semenáčků Selenicereus (Hylocereus) megalanthus (Pitahaja žlutá). Kdyby o ni měl někdo zájem, mohu zaslat poštou, nejlépe výměnou za jinou rostlinu. Ať vás zima netrápí Petr.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod mirka » 04 led 2016, 16:59

V roce 2015 jsem sehnala rostlinu Hylocereus undatus (Dragon fruit), je celkem velká jak listový kaktus Epiphyllum!
Jsem zvědavá jestli mi někdy pokvete, chtěla by ještě sehnat Selenicereus megalanthus rostlinu
Naposledy upravil mirka dne 17 dub 2016, 21:44, celkově upraveno 1
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod jardos » 17 dub 2016, 21:41

Mam dve taketo rastliny a dnes som si povedal ze urobim vsetko preto aby zakvitli. Neviem ci je to mozne v nasich podmienkach, ale vyskusame. Inak dva odrezky som si prepasoval domov z Havajskych ostrovov v roku 2007. Az vlani ked som ich vyhodil von tak zacali pekne rast. A dnes dostali oporu. Vyska je asi 1m. Tu je jeden z nich...
Obrázek
image upload
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Alena » 17 dub 2016, 22:32

Vypadá parádně. Zakvést by mohl,potvora....
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 26 kvě 2020, 11:05

Plod pitahayi jsem koupil v supermaketu nekdy kolem roku 2010.Nevim, co to bylo za odrudu, ale byl to cerveny plod s bilou duzninou (asi hylocernus undatus ? ).Chutove zadna hitparada, spise vodove, lehce sladke az ve stredu.duzninou je to takove "velke bile kiwi".Hromadu cernych pkiwi podobnych seminek jsem zasadil do akvarka a vystrikal to pred zakrytovanim folii previcurem ( minisklenik ) a vyrostly mi nejake ty kaktusy S6 .
A od te doby to stale roste a roste a kupodivu a zije.Mam to v celorocne v byte a cca od dubna do zari to davam na JZ do zasklene lodzie.Vyska od zeminy je u nejvyssi rostliny cca 2 metry a delka tech odnozi max 40-50cm s tloustkou 2-4 cm.Nicmene neni to nesmrtelne.Nesnasi to zimu (pod 10°C ?) a extremni horko a asi nejhur ze vseho to reaguje premokreni.To uhyne klidne cela rostlina zespodu az k vrcholu.Rozhodne to ale neni klasicky kaktus, ktery staci zalit jen obcas.Kdyz rostlina chcipa, tak ta duznina mekne, obcas ta mekka cast zezloutne ci temer zhnedne.Nekdy ta mekka cast pak uschne a vypada to spise jako drevo a rostlina zije dal.Nekdy pri tom meknuti zmekne a uhyne pak cela rostlina od mekkeho mista az ke koreni, ale staci uriznout jinou jeji cast a dat do zeme, vetina rizku zakoreni.Kvet jsem za 10 let nevidel zadny, plody jakbysmet :| . Napada to pres zimu i sviluska nebo nejaky jiny bily smejd, ale obvykle to rostlina bez ujmy prezije.Ma to takove drobne chomace s trny, ale jdou bez problemu setrast z ruky. Je to vpodstate takovy pnouci kaktus :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Kykouš » 26 kvě 2020, 12:39

radek.god píše:Plod pitahayi jsem koupil v supermaketu nekdy kolem roku 2010.Nevim, co to bylo za odrudu, ale byl to cerveny plod s bilou duzninou (asi hylocernus undatus ? ).Chutove zadna hitparada, spise vodove, lehce sladke az ve stredu.duzninou je to takove "velke bile kiwi".


Já si koupila před Silvestrem v Kauflandu ve slevě červenou i žlutou, obě prakticky bez chuti, ta žlutá ještě jakž takž, ale vím, že Pithaya je jinak výborná, takže jsem vysela asi 10 a 10 semínek a všechna vzešla. Semenáčky mám od března na otužovací kůře ve skleníku, takže jsou zatím malinkaté (asi 5cm vysoké), ale zatím vypadají, že mou krkavčí výchovu přežijí :lol: Mám v plánu půlku na zimu strčit do nevatápěné místnosti v baráku (tam je v té nejkrutější zimě vždy 5+ ) a druhou část dát do místnosti s teplotou okolo 20' C. Tak pak dám vědět :-)
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 02 čer 2020, 11:29

Kykouš :
" Mám v plánu půlku na zimu strčit do nevatápěné místnosti v baráku (tam je v té nejkrutější zimě vždy 5+ ) a druhou část dát do místnosti s teplotou okolo 20' C. Tak pak dám vědět "


No tech 5+ °C je podle me moc malo, zacnou se na tom jako u jinych kaktusu podle me delat hnede nebo hnedocervene fleky a chcipne to mrazem.Kolem 10°C bych to videl jako minimum.Ted uz to mam v lodzi na JZ strane a uz jsem ji i odkryl.
Podle me je idealni celorocni teplota kolem 20-25°C a spis polostin.Mam vyzkouseno, ze to nejlip roste v byte prave pri takove teplote.Ani se to neprehriva , ani nechladne.Kdyz to dam na prime slunce a v horsim pripade do zasklene lodzie, tak na te strane k slunci to horkem zloutne, mekne a vodnati.Nekdy to pak vyschne a zdrevnati, ale casto klidne i chcipne cela rostlina nebo velka cast.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Honza123 » 03 čer 2020, 08:38

radek.god píše: No tech 5+ °C je podle me moc malo, zacnou se na tom jako u jinych kaktusu podle me delat hnede nebo hnedocervene fleky a chcipne to mrazem.Kolem 10°C bych to videl jako minimum.Ted uz to mam v lodzi na JZ strane a uz jsem ji i odkryl.


Viděl bych to stejně. Ještě bych doplnil že selenicereus megalanthus potřebuje vyšší teploty než hylocereus.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 15 čer 2020, 11:10

Tak posilam aktualni fotky mojich Pitahaya 8)

jeste tak 20-30 let a treba to i zakvete S21


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 08 črc 2020, 08:42

Obrázek

Tak se to krasne rozrusta S6
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 21 pro 2020, 21:23

Dnes jsem v Lidlu kupoval žlutou Pithayu a doporučuji, chuť je naprosto božská, ovocná silně medová do citrónova. Fakt zážitek, jak jsem Hylocereusy odmítal pěstovat, tak tohle zkusím vysít :D
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 28 pro 2020, 12:37

kaossik píše:Dnes jsem v Lidlu kupoval žlutou Pithayu a doporučuji, chuť je naprosto božská, ovocná silně medová do citrónova. Fakt zážitek, jak jsem Hylocereusy odmítal pěstovat, tak tohle zkusím vysít :D


A kdyz to porovnas s tou cervenou s bilou duzninou ? Je to o tolik lepsi ? Jako ta me totiz moc chutove neoslovila.Takove vodnate, ne moc sladke a za ty sileny prachy ? - ne dekujji :-) .
Nejak se mi nechce verit tomu, ze by v nich mohl byt takovy chutovy rozdil, ale nikdy jsem tu zlutou ani cervenou s cervenou duzninou nemel :-o
Pokud by ta chut byla jak popisujes, tak je to uplne jina pitahaya, nez jsem mel a zkusil bych ji ...
Nedavno byla v kauflandu ta zluta v akci, ale rikal jsme si prave, ze to bude asi stejne jako ta cervenobila a nechal jsme ji tam ...
Jinak urcite to vysej a muzeme porovnat / vymenit rizky :-)
Zezacatku to moc neroste, ale jak to dosahne vetsich rozmeru, tak to rychle roste :-)
Ja mam asi 10 let pitahayu z te cerveno-bile varianty.Z nekolika semen.Nikdy mi ale zadna nekvetla, ale tak nejak to dokola stale rizkuji a rozesazuji a vzhledove se mi ten pnouci kaktus libi.
Mam pocit, ze nejlip je tomu v byte pri teplote kolem 20°C nebo nekde v koute, ale chce to aspon trochu svetla.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod jardos » 28 pro 2020, 20:07

Radek, je to tak. Tu cervenu, ale s bielou duzinou som dokonca jedol priamo z trhu a chut nic extra. Ale ta zlta, to je pecka. Je to ozaj vyborna tropicka chut, ale skoda ze ju vidam tak raz rocne v kauflande. Vlani som si kupil dva kusky v Lidli v Blansku.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mitas a 10 návštevníků