Pitahaya - Dragon Fruit

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 11 úno 2021, 11:18

kaossik píše:Je to patrně dáno i podložkou, koupenou jako "selenicereus grandiflorus"

To zni fantasticky jak jsi popsal jeho vlastnosti a jakych vysledku jsi s nim v kombinaci s pitahayou dosahl S14 , ten Selenius musim mit :-)
Prave kdyz jsme koukal, kde bych ho v Praze koupil, tak jsem narazil na vice variant vcetne te grandiflorus 8)
Jen koukam, ze posledni dobou v Kauflandu ta zluta pitahaya nebyla vubec nebo byla naposledy za kilo :-(
Jednou byla za 50 v akci a ja BLB ji nevzal.Mno v te dobe jsem si myslel, ze je to stejny sh*t jako ta cervena s bilou duzninou, nez jsme se tady dozvedel, ze je to lahudka :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Hofis » 11 úno 2021, 12:04

kaossik: No, když tu tak od tebe čtu to krásný povídání, tak se snad dám na stará kolena ještě i na kaktusy... :lol:
Ale vážně, mám jen mammilarii, a od Radka jsem dostal opuncii, jsem prostě zatížen na plodící rostliny a je vcelku jedno, co to je. Takže mám dotaz k té žlutoplodé pitháji na tom tvém selenicereusu jako podložce. Myslíš, že by to bylo schopno přestát klasické subtropické chladné zimování s citrusy? Tedy teploty v minimech nejníže k nule a bezmrazé zimoviště?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 11 úno 2021, 14:29

Honzo nemyslim si, ze by to ta pitahaya dala S13
Co jsem cetl, tak minimu je kratkodobe k 0°C a uz pod 4°C dochazi k vaznemu poskozeni a pokud neni venku/na balkone aspon minimalne 10°C i v noci, tak ji mam v byte.
Ted mam jednu v kybliku na zemi nekde za stolem bez slunce, nejak jsem na ni zapomnel, mesic jsem ji nezalil a vubec ji to nevadi :-)
Samozrejme jsem to zkousel a pod 10°C mi zacala tmavnout az cernat a chcipla, ale nevim to presne na kolikatem °C co bylo to minimum ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 11 úno 2021, 15:24

Hofis píše:kaossik: No, když tu tak od tebe čtu to krásný povídání, tak se snad dám na stará kolena ještě i na kaktusy... :lol:
Ale vážně, mám jen mammilarii, a od Radka jsem dostal opuncii, jsem prostě zatížen na plodící rostliny a je vcelku jedno, co to je. Takže mám dotaz k té žlutoplodé pitháji na tom tvém selenicereusu jako podložce. Myslíš, že by to bylo schopno přestát klasické subtropické chladné zimování s citrusy? Tedy teploty v minimech nejníže k nule a bezmrazé zimoviště?


Kaktusy obecně mají celá čeleď pletiva pro člověka neškodná a jsou desítky ovocných druhů, kromě opuncií a hylocereusu (pithaya) mají ale jen lokální význam. Třeba bobule mamilarií mají výbornou chuť jen bohužel skoro žádnou dužinu :-). Za zmínku stojí stenocereus prunoisis.

Co se pithaye týká je to tropická rostlina. A prý nemá snášet ani pokles teplot pod 10°C. Ale to nemá asi selenicereus a přitom mi v pohodě dává -3°C. Je otázka jestli podnož nezlepší odolnost roubu. Můžeš to zkusit. Buď to přežije nebo ne.

Případně je možné i zimovat v 15-20°C za absolutního sucha. Ač je to rostlina tropická, je zvyklá na období sucha a je možné takto zastavit růst a udržet rostlinu přes zimu bez růstu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1169
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 11 úno 2021, 15:26

radek.god píše:To zni fantasticky jak jsi popsal jeho vlastnosti a jakych vysledku jsi s nim v kombinaci s pitahayou dosahl S14 , ten Selenius musim mit :-)
Prave kdyz jsme koukal, kde bych ho v Praze koupil, tak jsem narazil na vice variant vcetne te grandiflorus 8)
Jen koukam, ze posledni dobou v Kauflandu ta zluta pitahaya nebyla vubec nebo byla naposledy za kilo :-(
Jednou byla za 50 v akci a ja BLB ji nevzal.Mno v te dobe jsem si myslel, ze je to stejny sh*t jako ta cervena s bilou duzninou, nez jsme se tady dozvedel, ze je to lahudka :D


Pozor, běžný selenicereus, nemusí mít takové vlastnosti. Můžu ti kousek poslat. Napiš mi SZ.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1169
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Hofis » 11 úno 2021, 17:15

Mockrát děkuju oběma za postřehy! Zkusil jsem mezitím zapátrat i na vlastní pěst a pár informací jsem k tomu našel. Dozvěděl jsem se, že u té žluté pitahayi se prý nejedná o úplně klasickou (červenou) pitahayu. Prý se má jednat zřejmě o výsledek dřívější přirozené hybridizace mezi rody hylocereus a selenicereus, proto je někdy uváděna i pod názvem selenicereus megalanthus. Má být o něco málo odolnější, než klasická červená pitahaya. V odkazu níže uvádějí, že snáší pokles k nule (32°F), ale neměla by být vystavena teplotám nižším než cca 40°F (4,4°C). To mám na zimovišti skoro celou zimu, až na mrazivé epizody. Ale pod nulu to nejde nikdy. Takže jisté zcela teoretické předpoklady pro subtropické pěstování by tam být mohly, zvláště na té odolnější podložce. V kaktusech se skoro vůbec nevyznám, toto píší jiní, ale opravdu mě to teď láká o to více to zkusit. U té mammilarie se také uvádí, že by teplota neměla klesat pod 5°C a už vůbec né pod nulu a na jaře v březnu dala venku -7°C a v dubnu se normálně objevily plody, jako každý rok. A každý rok ji zimuji na parapetu na chodbě a snáší to velmi dobře. A to už tam kolikrát bylo pod nulou i delší dobu, zamrzala mi tam i hlína v květináčích u citrusů. :)
Zde zmiňovaný link:
https://toptropicals.com/catalog/uid/Se ... anthus.htm
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 12 úno 2021, 00:05

Ano žlutá pithaya je jiný druh hylocereusu. Ta odolnost bude záležet hodně i na semenáči, každý může mít trochu jinou odolnost. Megalanthus roste v klasických tropech, ale to i spousta jiných kaktusů. Kdysi jsem četl o nějakém člověku co nechal Wittiu amazonicu (epifyt z amazonských pralessů) omylem přes noc v kufru auta venku když bylo nějak -10°C a sice byla částečně omrzlá, ale část stonku přežilo a znovu obrazila.

Mě se snad ještě nestalo, že by mi kaktus zahubil mráz a to má celá sbírka za sebou už i pokles k -7°C před několika lety. I teplomilné jsem občas zapomněl, někde, kde být neměli a nikdy jsem o žádný nepřišel. Zato slunce a úpal tomu už padlo za oběť mnoho kusů.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1169
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 12 úno 2021, 09:48

kaossik píše:Pozor, běžný selenicereus, nemusí mít takové vlastnosti. Můžu ti kousek poslat. Napiš mi SZ.


Diky moc za nabidku S20

Uz si nepamatuju jak dlouho mi trvalo naklicit pitahayu.Vim jen, ze jsem vsechna semena nasypal do akvaria se zeminou pro kaktusy, prostrikal necim proti plisnim (previcurem ? ted si nepamatuju, je to skoro 10 let a uz se to bezne neprodava), zakryl folii a oblepil izolepou.Nevim jak dlouho pak trvalo, nez mela rostlina treba aspon 20-30 cm ... pul roku ? rok ? S21

Premyslim proto spis, ze bych Te poprosil o rizek nebo kousek te zlute pitahayi (pokud budes mit a budes ochoten poslat) a toho selenicereuse az nekdy na jare kdy
bude sance, ze to prezije dopravu postou.Klidne Ti poslu rizek nebo odnoz te cervene :-)

ps1 .: A hele co jsem nasel :-) https://www.youtube.com/watch?v=JB489bdXC5k vanocni kaktus naroubovany na pitahaya :D
na to mam "soucastky" :-) , ze bych to zkusil ?

ps2.: koukam, ze se na tu pitahayu da naroubovat leccos https://www.youtube.com/watch?v=H6XKTw32AMc S8

ps3.: https://www.youtube.com/watch?v=yqyyhYvnMrY jestli jsem mu dobre rozumnel, tak tam v jinem videu rikal ze semenacek roste snad 100x rychleji nebo co a ze snad narouboval semenacek na jiz zakoreneny velky rizek ... S8 Ze bych zkusil naroubovat zlutou pitahayu na cervenobilou (az budu teda mit rizky/ plod a semena ...)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 13 úno 2021, 00:02

Pithaya jakožto hylocereus je běžně používaná podložka. Běžně se na ní prodávají v obchodech varianty bez chlorofylu (červené gymnocalicium a pak ještě takový žlutý kaktus). Se selenicereusem jsou velice příbuzné a vhodný klon je stejně dobrý na roubování. Já ji tedy roubuji jen proto, že podložka je dospělá a otužilejší rostlina pro urychlení vývoje. Jinak je to kaktus co funguje dobře na vlastních kořenech.

Až bude větší tak ti klidně odnože dám. Červenou nechci , nechutná mi a vejde se ke mě jen jedna.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1169
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 08 bře 2021, 08:54

Porovnání roubu s pravokořenným semenáčem. Bohužel druhý roub jsem si neopatrností srazil tak čekám na výsledek přeroubování.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1169
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Hofis » 08 bře 2021, 12:10

Pěknej cvrkot! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod mirka » 12 bře 2021, 00:15

Obrázek
Tak vypadá můj Hylocereus undatus
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1525
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 12 bře 2021, 13:33

mirka píše:Tak vypadá můj Hylocereus undatus

Pekne Mirko, to uz by chtelo pomalu vetsi kvetinac a nakou oporu :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 14 dub 2021, 11:04

kaossik píše:Červená je fakt bez chuti, ale za žlutá to je úplně něco jiného.

Sice se mi svisala kudla v kapse pri "akcni" cene 89 Kc za kus v Kauflandu , ale pritelkyni chutnala i ta cervenobila varianta (byla ted o neco sladsi nez si ji pamatuji, asi byla zralejsi ... ) , takze jsem ani neprotestoval, kdyz rekla at tu zlutou vemu :D
Z te cervenobile jsem asi 20 semen zasadil, neco uz po mesici vzeslo, ale cekam na tu zlutou hlavne :P :P :P
Pokud vyklicii ta zluta a bude vic materialu an pokusy, tak mam v planu pak vyzkouset to roubovani zlute na starou vzrostlou cervenou :-)
Btw, nekde psali ze ta ruzovo ruzova varianta je jeste vzacnejsi a lepsi, nez ta zluta, ale tu jsem nikde nevidel :-o

Update 16.4.2021 : chut je vyborna, oproti ruzovobile vodove variante je sladsi, vyraznejsi, specificka, tezko rict jako co to chutna
Seminka jsou mnohem vetsi, asi jako 1/3 az 1/2 semen mucenek a je jich tam hodne.I s temi seminky to chutna vyborne, ale snazil jsem se jich vybrat co nejvic
Po lehkem rozzmoulani v puse jsem je dal na noc odmocit do vody s trouchou citronu, snad se te duzniny zbavim :-o , v puse ani pres sitko to moc neslo :-(
Par jich plave nahore, zbytek zkusim postupne nejak zasadit
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 23 dub 2021, 17:46

kaossik píše:Porovnání roubu s pravokořenným semenáčem. Bohužel druhý roub jsem si neopatrností srazil tak čekám na výsledek přeroubování.
Obrázek

Ahoj,
jak to vypada aktualne s se semancky a roubem, mas aktualni fotky porovnani rustu ?
Uz mi neco vyklicilo, jen nevim zda to byla ta cervenobila varianta nebo ta zlutobila, tak pomalu procitam ten Tvuj navod na roubovani
kdybych ten seriznuty klicek jedne pitahayi narouboval nekam na bok jine, tak to se nechyti, asi co ? S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Diana.Jerem, majoxx87 a 12 návštevníků