Pitahaya - Dragon Fruit

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 23 dub 2021, 21:55

Roub má asi 10 cm, semenáč 1 cm. Roubovat na pithayu lze úplně stejně. musíš jenom semenáč trefit na cévní svazek a musí to být ve 100% vlhkosti, jinak ti to seschne dřív než sroste. Ta vlhkost minimálně 5 až 7 dnů.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 27 dub 2021, 11:46

Tak jsem prave koukal a dnes zacala klicit 100% zluta pitahaya S6
Nejaka uz vyklicila, ale nak si nejsem jist zda to nebyla ta ruzovobila varianta

Update 29.4.2021 stav klicku , to velke veprostred je zbytek utrzene casti na plodu, ta asi nezakoreni ...
Obrázek

Update 3.5.2021 - zkusil jsem pro pokus na cervenobilou pitahayu priplacnout seriznuty klicek zlute.Zatim jsem to nicim neprikryval, drzi to "silou vule"
Vcera to jinde drzelo lip, bylo tam vic te tekute hmoty.
Mam jen vysoke 10 let stare rostliny takze naky priklopeni sklenici nebo igelitakem by se delalo blbe.Kdyz to nepriroste tak to zkusim znova s nejakym tim priklopenim :-)
Nejlepsi rychlost rustu klicku je v malem pruhlednou folii zakrytovanem akvariu, ktere bylo behem kliceni kolem 20°C v byte nejvice vystavene slunecnimu svetlu.
Ale ani v tmavem koutu u teplejsi trubky od topeni to neklicilo o moc hure.Klicivost neco malo pod 100 % S6
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 21 kvě 2021, 10:38

kaossik píše:Roubovat na pithayu lze úplně stejně. musíš jenom semenáč trefit na cévní svazek a musí to být ve 100% vlhkosti, jinak ti to seschne dřív než sroste. Ta vlhkost minimálně 5 až 7 dnů.

Tak potvrzuji, bez te vlhkosti se to opravdu nechytne.A seriznuti vrsku, placnuti rizku na rez a prikryti vodou prostrikanym uzaviratelnym ZIP LOCK pytlikem utazenym stahovacim paskem nezajistilo dostatecne dlouho potrebnou vkhkost.Blby je , ze ja nemam zakorenenou zadnou mensi pitahayu na kterou bych flaknul sklenici nebo ktera by se vesla do miniparniku S13.Ted teda zkousim uriznuty rizek 2x2x2 cm cervenobile pitahayi polozeny na zeminu a na nem seriznuty semenacek zlute pitahayi.Jenze zrejme ta podnoz nezakoreni a chcipne, tak uvidime :-o
Jinak zrejme je nutne nechat semenacky dostatecne prokorenit a v substratu pro kaktusy to koreni dost pomalu.Hodne rizku mi na slunci zarvalo.Ale doma mam jeste dost materialu na ktery se chodim divat jen jednou za 2 tydny a jinak na to nesaham a tem se dari fantasticky :-)
Holt to chce tak 2-x mesicu od zasazeni semen nechat uzavrene ve vlhkosti bez jakekoliv pece ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 29 kvě 2021, 09:33

Žlutá pitahaya v Suchdole :

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2021, 10:50

Aktualni foto semenacku, v mini parniku se tomu dari lepe, nez mimo nej :-)
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 30 čer 2021, 23:55

Můj roubovaný semenáček žluté pithaji.

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod jardos » 02 črc 2021, 20:49

Kaossik, pekna praca. Tu zltu by som chcel aj ja, podla mna je super chutna.
Ja mam tu moju cervenu, ktoru som si priniesol ako odrezok z Hawaia v roku 2006. Musim ju strihat, inak by bola neskladovatelna v zime. Ale stve ma, ze ju neviem prinutit zakvitnut. Teplo tu mame, snazim sa co to precitat a dodrziavat to, no stale nic...
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 05 črc 2021, 20:31

jardos píše:Ale stve ma, ze ju neviem prinutit zakvitnut. Teplo tu mame, snazim sa co to precitat a dodrziavat to, no stale nic...

Jardo, podle me musis dosahnout MNOHEM ale opravdu MNOHEM vetsich rozmeru.Coz je divne,pokud ji mas z rizku uz od 2006, ze je mensi, nez ta moje.Ja mam od semene cervenou cca od 2010 a stejny vysledek.Nekvete.
Pred mesicem jsem proto vsechny vetve orezal a nechal jen hlavni kmen a z nej jen 1-2 nejdelsi clanky.
Kdyz se podivam na fotky kvetoucich, tak jsou fakt siroky a vysoky.Pak je otazka slunce, u nas je 2+ mesicu a pokud je v domovine temer po cely rok, tak nemame sanci :-( ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 05 črc 2021, 21:08

Kaktusy mají tu výhodu, že žijí v oblastech, kde se nedá vegetovat celý rok ale je tam třeba půl roku sucho, v tomto období uzavře rostlina průduchy a zastaví metabolismus, takže slunce nepotřebuje. Hylocereus je liána, takže musí mít pocit že vyšplhala dost vysoko, aby začala kvést.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod jardos » 06 črc 2021, 10:37

Tak ten moj koktus by bol o mnoho vacsi, ale ja ho musim vzdy na jesen ostrihat, lebo by som ho nemal kde zimovat, to je problem. Ale, idem ho presadit, urobit mu vacsiu oporu a uvidime...necham ho teda rast a zimovanie budem riesit dodatocne :)
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod jardos » 06 črc 2021, 19:27

Tak som ju rozobral a vyviazal, uz je podstatne vyssia. Som zvedavy, ci to dako pomoze. Ale listy ma dake makke... Ako ju polievate? Dost sa mi rozchadzaju nazori. Je to kaktus, takze to indikuje malo vody. Na druhej strane rastie aj v malajzii, kde prsi dost znacne. A na videach je vidiet zavlaha. Nakolko je na dennom upeku, zem v crepniku vysycha rychlo. Fakt neviem, ako na nu...
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 06 črc 2021, 21:02

Kaktusy prošly vývojem klasické kaktusy jsou zvyklé na aridní počasí, když se ale opět adaptovaly na vlhčí klima změnily se takto, funkci listů nahradil křídlatý stonek, trny zakrněly. Hylocereus dokáže přežít dlouhé období sucha bez problémů (půl roku bez vody úplně v pohodě), ale druhý půl rok mu v podstatě nevadí mít každodenní zálivku, naopak to nastartuje růst. Je dobré, aby půda občas proschla, ale když roste s vodou šetřit netřeba.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 07 črc 2021, 00:25

No moje zkusenosti - zima cca pod 10°C, mozna i pod 6°C - tmavne, mekne od spodu a chcipne.Prilis svetla - moc neroste a kdyz je opravdu velke horko a slunecni upal, tak zloutne a uplne vymekne, rozpusti se a uhnije z rizku/vrcholu az smerem ke korenum.Nicmene dost casto mekne a zloutne na te strane privracene ke slunci a jinak je zeleny a velmi casto ta mekka cast uschne a zdrevnati nebo se oddroli a zustane jen tycka a dal pokracuje v rustu.Mnohem horsi, nez sucho je premokreni zvlaste v zime.To proste uhnije.Vyhoda je, ze se proste odrizne par odnozi a vzdy naka z nich zakoreni i v te mokre zemine.Jinak pres zimu jsem ji hodil i s opunciema vedle stolu za tiskarnu a zapomnel na ni.Takze tak 2-3 mesice bez vody a temer bez svetla, spis tma.Opuncie uschly a chciply a pitahaya prezila.Ale taky se mi uz stalo, ze jsem nebyl doma, nezaleval a naky casti uschly od korene.Takhle mi tak nak preziva cca 11 let.Uz ani nevim zda mam jeste x semenacku nebo x rizku z jednoho prezivsiho semenacku.Jinak pitahayu jsem mel uz loni venku asi od zacatku leta nekdy az do podzimu.Letos je sice venku od jara, ale dlouho trvalo, nez se vubec zacalo neco dit a zacaly rust nove vetve.Je v kybliku bez otvoru a kupodivu prezila i ty lijaky.
Zkousel jsem na jeji vrchol neuspesne naroubovat tu zlutou variantu a ten vrchol zesednul a ztvrdnul a roste nove to po stranach :o
Takze je takova nizssi.
Ale celkove nejvetsi rust je podle me v byte ci na balkone v polostinu a teploty kolem 20-25°C, tzn na balkone do zacatku leta a pak az na konci leta a zacatku podzimu.
To ma i takovou zdravejsi barvu :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod jardos » 07 črc 2021, 08:21

Ano, tak nejak to je, ako pises. Oni sice hovoria, ze mam mat minimalne 6 hodin slnka pocas dna, ale urcite nie tohoto nasho pekelneho letneho. Ona proste na priamom slnku v lete u nas trpi. Listy maknu a na strane k slnku zltnu a drevnateju. Ci je to takto aj v materskych krajinach, neviem. Ale aj napriek tomu vzdy niekde rastu nove vyhony. AJ dnes ma byt u nas 37st a zajtra az 39. Do toho ten velmi suchy vzduch...to mi na podmienky jej uspesneho pestovania nepride.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 07 črc 2021, 09:34

Hylocereus, úplně stejně jako všechny ostatní rostliny potřebují na slunce zvykat pomalu, to co popisujete je znak spálení od Slunce. S tím mám také obecně problém. Jinak lepší je polostín, když je to slunce dávkované.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků