Pitahaya - Dragon Fruit

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 02 říj 2023, 18:39

radek.god píše:Bohuzel cereus megalanthus 3x3 cm se ve vode rozmocil.Zezloutnul, zmeknul a skoncil zapáchající na kompostu.


On se nerozmočil, ale normálně uhnil. Cereus je už docela suchomilná rostlina. Ten se zakořeňuje "na sucho ". Například do písku a čeká se tak 2-6 měsíců na kořeny a pak se sází do půdy.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 02 říj 2023, 20:53

kaossik píše:On se nerozmočil, ale normálně uhnil. Cereus je už docela suchomilná rostlina. Ten se zakořeňuje "na sucho ". Například do písku a čeká se tak 2-6 měsíců na kořeny a pak se sází do půdy.

Pisek jsem nezkousel, nemam v blizkosti zadny kompatibilni obchod, kde by se dal v MALEM baleni za rozumnou cenu koupit, leda bych ho vzal z piskoviste a zkusil prevarit v mikrovlnce / troube ...
Nicmene jsem zkusil nejprve zelenozluty (vice do zelena) pevny tvrdy odlomeny konec (rizek) dat zakorenit do substratu na kaktusy.
Stale vice zloutnul a nechtel pustit koreny.Zkusil jsem ho zakryt a jen zloutnul a zloutnul.Do vody sel a z po tom, co mi to poradil Standa a byl to vpodstate posledni pokus.To uz byl pevny, ale mekky.Po navratu z dovolene uz byl KO.Jak jsi psal "UHNIL"
Uvidime co ten co je ve vode.Cil je jasny, necekat dalsich 10+ let na to, aby dorostl velikosti jakou maji rizky z cervenobile varianty pitahayi, ktera asi za meho zivota uz nevykvete :-( ...

Btw, sice to neni primo pitahaya, ale taky kaktus.
Nevis jak zakorenit CYLINDROPUNTIA IMBRACATA ?
Asi rok to zkousim v substratu na kaktusy a NIC.Proste vysycha a zmensuje se, ale koreny nepousti.
Zkousel jsem odkryty, zakryty, v miniparniku .... proste mrcha nekoreni :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod kaossik » 02 říj 2023, 21:03

Kaktusy se obecně řízkují tak, že se čerstvá řezná plocha zasype práškovým stimulátorem a pak se nechá cca 4-5 dní zaschnout. Pak se buď posadí do téměř suchého písku (protože je suchý nemusí se ani sterilizovat), nebo se povesí do vzduchu nad vodu a pak se čeká při teplotě cca 20°C. Buď to zakoření nebo ne. Každý druh koření jinak ochotně. Něco má prostě menší a něco větší úspěšnost.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Stanley_51 » 02 říj 2023, 21:52

kaossik píše:Kaktusy se obecně řízkují tak, že se čerstvá řezná plocha zasype práškovým stimulátorem a pak se nechá cca 4-5 dní zaschnout

Jelikož jsem dělal do kaktusů cca 40 let, jen přidám svůj postup. Čerstvou řeznou plochu zasypu prachem z dřevěného uhlí. To je taková desinfekce. Pak už je to stejné, po 3 -4 denním zaschnutí očistím řeznou plochu štětečkem, zasypu stimulátorem růstu a posadím na suchý substrát na mírný kopeček. Řezná plocha kaktusů se totiž propadá. No a pak už jen čekám, kdy se začnou tvořit kořínky. Loni v létě jsem zmlazoval Oreocereus a teprve letos v srpnu začal pouštět kořeny. Je to běh na dlouhou trať.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 06 říj 2023, 16:09

Stanley_51 píše: Loni v létě jsem zmlazoval Oreocereus a teprve letos v srpnu začal pouštět kořeny. Je to běh na dlouhou trať.

No tak to je fakt nadlouho :-o A Stando, behem toho roku jsi ten kaktus nejak aspon rosil nebo jsi ho dal korenit do uzaviratelne lahve nebo jak ? Jde mi o to, ze se po roce ten rizek ( nebo spise odlomek ) poradne zcvrknul a podle me akorat vysycha ( ale uschly jako ze by byl chciply bez zivota neni ) jen uz neni tak zeleny jako mam ty 2 cerstve. Uhli nemam , tak jsme je aspon vytahnul ze zeme a namocil do bileho koreniciho prasku a uvidime Staci kdyz se ujme jeden :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod Stanley_51 » 06 říj 2023, 21:44

radek.god píše: A Stando, behem toho roku jsi ten kaktus nejak aspon rosil nebo jsi ho dal korenit do uzaviratelne lahve nebo jak ? :-o

Byl to půlmetrový klacek, takže žádná sklenice. Ta se používá pouze na výsev. Prostě stál zafixovaný na suchém substrátu dokud nepustil kořínky, což bylo více jak za rok ( 14 měsíců ).
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 11 říj 2023, 13:47

14 mesicu E7 E3 E3 E3
No uvidime, za pokus to stoji :-)
Zluta pitahaya se ve vode zatim nerozpustila, tak jsem ufiknul delsi a silnejsi rizek a zkusim ho zakorenit.Jeste jsem dal jeden korenit do foliovniku.
Pri 25°C tam. Mam za temer jasne oblohy 34°C a 95% vzd vlhkosti, tak by to tam mohlo nakou dobu prezit
Zkusim pak naroubovat zlutou na cervenobilou.Snad se ta zluta rozroste trochu vic.Nejlip roste za severnim oknem :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 21 říj 2023, 16:10

kaossik píše:
On se nerozmočil, ale normálně uhnil. Cereus je už docela suchomilná rostlina. Ten se zakořeňuje "na sucho ". Například do písku a čeká se tak 2-6 měsíců na kořeny a pak se sází do půdy.

Oh yeees S14

Obrázek

Obrázek
Zluta pitahaya :P

Update 25.1. 2024
Stale ve vode, stale zije
Naposledy upravil radek.god dne 25 led 2024, 14:37, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 25 led 2024, 14:30

Zluta pitahaya, asi roční semenac.
Od podzimu do ted ve foliovniku na balkone.
Dokonce dala nedobrovolne i par dni zimukolem Stedreho dne bez ochrany ( strechu foliovniku mi neco znicilo a odneslo, takze prosla peknym mrazem ...


Obrázek

P.S.: nepovolim, dala nocnich/rannich -15 nebo kolik bylo v Praze nejmin, tak do jara MUSI VYDRŽET 8)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod longr » 25 led 2024, 20:48

Nechci kazit radost, ale takhle šťastná rostlinka nevypadá. Obávám se, že tohle nerozdýchá. Zatím drží tvar, ale podle mě, jak se oteplí, časem uhnije.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod PavelP » 27 led 2024, 00:00

longr píše:Nechci kazit radost, ale takhle šťastná rostlinka nevypadá. Obávám se, že tohle nerozdýchá. Zatím drží tvar, ale podle mě, jak se oteplí, časem uhnije.


Bohužel, vypadá to tak :? horní polovina je nějaká sklovitá, s oteplením nebo časem se rozteče, zmrzla. Spodní část možná přežila, těžko z jedné fotky hodnotit,

P.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod moonvil » 27 led 2024, 11:30

R.I.P.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 27 led 2024, 16:03

Uvidime,

Mam kdyztak zalohu ve vodě i v kvetinaci.
Akorat 2+ letym semenum uz se nechce klicit


Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod radek.god » 28 led 2024, 13:52

[quote="PavelP"

Bohužel, vypadá to tak :? horní polovina je nějaká sklovitá, s oteplením nebo časem se rozteče, zmrzla. Spodní část možná přežila, těžko z jedné fotky hodnotit,

P.[/quote]

Jj, presne tak.Zajimave, v zime vydrzi zelena a se sluncem a teplem chcipne...
Ale kdyby prezily koreny a spodek, bylo by to super.Vpodstate zesklovatela az po presunu ze stredu foliovniku, kam slunce nejde, na okraj na slunce.
Taky muze ta sklovita cast zdrevnatet, jako je tomu u cervene pitahaya.To pak nechcipne a normalne roste dal. Mnohdy mi zustal kulaty stred a uhnila jen zelena hmota u nej...
Pro predstavu fotka cervene pitahaya


Obrázek

Presne takhle barevne dopadla pitahaya v lete pri spaleni sluncem.V pripade umrznuti hmota ztmavla a zcernala tusim.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pitahaya - Dragon Fruit

Příspěvekod longr » 28 led 2024, 20:00

Spálení sluncem ale neprojde až k cévním svazkům. Proto kytka může při silné vůli žít část pletiv zachránit. Mráz -15°C působící několik hodin a navíc i opakovaný mráz u rostliny, která nesnáší teploty pod nulou způsobí zmrznutí pletiv. Ta drží tvar i barvu, dokud jsou zmrzlá. Jakmile povolí, začne rozklad (nejen) chlorofylu.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 77 návštevníků