Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Majk » 25 led 2010, 22:10

Jelikož v tomto čase (nebo spíš nečase) a tmě neroste skoro nic co by se dalo jíst nebo ozobávat, pustil jsem se do pěstování hub. Volba padla na Hlívu královskou, protože ji nejde jen tak sehnat třeba v obchoďáku a údajně má výbornou chuť. U nás je tahle houba v podstatě exotická a v přírodě extrémně vzácná, běžně roste na jihu evropy. Hlíva královská je oproti její ústřičné sestřičce trochu rozmazlená, pasterizovaná sláma jí nevoní a živí se jen na dokonale sterilním substrátu. A to je výzva :!:

Takhle to roste v Korei: http://www.youtube.com/watch_popup?v=cX3RpD1M4EA

A takhle u mně ve špajzu - záloha mycelia v sedmi sklenkách:
Obrázek

Tady už se začíná hlíva rozrůstat na žitě v 1kg balíčcích(pytlíky na tláču):
Obrázek

Zvolil jsem žito jako substrát, protože se mi nechce shánět bukové piliny a ortuby. Uvidíme co to provede s plodnicemi, je tu jistá pravděpodobnost, že bude houbě chybět nějaká složka a vylezou s toho pochybné zkrouceniny.
Hodně mě potěšilo že zatím nemám jediný problém s kontaminací substrátu, ikdyž nevlastním box s laminárním prouděním ani sterilní laboratoř. Všechny operace provádím na kuchyňské lince a jídelním stole, místo autoklávu dobře poslouží papiňák :mrgreen:

Mateční mycelium pochází od Wolfa. K naočkování jednoho kilového tlačenkového pytlíku mi stačí jedna kávová lžička sadby. Do papiňáku se mi vejdou 3kg substrátu najednou. Výnosy se u této houby mají pohybovat okolo 20% hmotnosti substrátu, tak uvidíme...
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Tchorik » 25 led 2010, 22:33

Vypada to zajimave, poustet se do toho ale nebudu. Me nerostla ani hliva ustricna natoz tahle S2 Jen kdysi davno zampiony na chalupe ve sklepe, ale tam mely idealni podminky :D15
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Stanley_51 » 25 led 2010, 22:36

Mě rostou nějaké houby za skříní, ale to asi hlívy nebudou....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Majk » 25 led 2010, 22:41

Jo, mě takhle jednou kolonizovaly kuchyňskou linku, když proreznul boiler, vyrostly nakonec i plodnice :lol:
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Alena » 25 led 2010, 23:41

Tak Majku, přeju Ti hodně mykologických úspěchů. Mně se s houbami nedaří. Jen hlíva ústřičná mi asi 2-3 roky rostla na polenech z jabloně. Zkoušela jsem ještě penízovku sametonohou a další hlívu ( nevím už název, byla žlutá), ale z toho nic nebylo.Moc se mi líbí smrži na mulčovací kůře,ale na ty jsem taky neměla štěstí. Ta penízovka mi nakonec začala růst letos na ořechu (kam jsem ji ale neočkovala :mrgreen: ). A v trávníku nám bydlí pýchavky a špičky a na zbytcích ztrouchnivělého dřeva vyvezeného ze stodoly na kompost se objevovaly nějaké žampiony, jenže jsem nevěděla, jestli jsou to ty jedlé, či jedovaté. Moc by se mi líbil vatovec obrovský a třeba hnojník obecný, jestli na ně někde narazím, zkusím si je nasadit. Koukala jsem, že něco nabízejí tady http://www.dobrehouby.cz
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Majk » 12 úno 2010, 21:48

Tak abychom se nebavili pořád jen o počasí, je tu pokračování houbového pokusu :mrgreen:
Hlíva máčková, jak se dalo čekat, není žádný dravec, ale zatím roste v pohodě(asi 5mm za den). Ze 14-ti naočkovaných nádob nejeví ani jedna známky kontaminace, což je celkem neuvěřitelné, protože jinak skoro vždycky zařve aspoň jedna flaška na bakteriózu nebo nějakou plíseň. S19 Normální pěstební cyklus této houby v ideálních podmínkách velkovýroby je 65 dní. To znamená, že plodnice by mohly být někdy v půlce března...
Obrázek

Sadby mám namnoženo habaděj, takže kdyby si chtěl někdo vyzkoušet pěstování ať mi pošle SZ
Obrázek

Konstrukce "tlačenkové" nádoby pro sterilní substrát:
Obrázek
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Příprava "tlačenkového substrátu"

Příspěvekod Majk » 12 úno 2010, 23:54

Normálně se pro produkci plodnic používá substrát následujícího složení: piliny z tvrdého listnatého dřeva 60% obj. + 40% obj. pšeničné otruby, vlhkost kolem 60%. Pro výrobu sadby se obyčejně používá žito nebo proso, protože se nerozvaří. Následující postup lze použít pro množení sadby prakticky kterékoliv běžně pěstované houby. Postup výroby sterilního substrátu je skoro stejný pro piliny i zrní(zrní vyžaduje navíc předchozí uvaření). Do mého 6l papiňáku se vejdou 3 tlačenky najednou.

Na jednu "tlačenku je třeba":
- sáček na tlačenku
- 1/2kg žita v BIO kvalitě (sehnal jsem ve zdravé výživě za 11Kč)
- trubička průměr 40mm délka 30mm
- provázek, gumička
- odličovací tampóny nebo papírový kapesníček
- kousek alobalu

Postup:
  • Žito namočíme přes noc do vody. Může být i vařící, čímž se zabrání klíčení zrní a zničí se část patogenů. Namočení navíc podpoří klíčení spor plísní a učiní je tak zranitelnějšími.
  • Sáčky na tlačenku obrátíme napůl naruby, důkladně zavážeme a obrátíme zpět. Zavázaný cancour tudíž zůstává uvnitř pytlíku.
  • Druhý den uvaříme zrní al dente, tzn. do měkka, ale nerozvařit. Slijeme veškerou vodu a plníme do sáčku.
  • Zrní pěkně sklepneme a na sáček nasadíme trubičku. Ponecháme přečuhovat nějakých 6cm pytlíku a zbytek odstřihneme.
  • Okraj přehrneme jako rolák a zajistíme gumičkou. Do otvoru nacpeme tampóny a zakryjeme alobalem, který chrání ucpávku před kondenzující vodou při sterilizaci.
  • Na dno papiňáku vložíme hadr, tlačenky a zalijeme do třetiny vodou. Vaříme pod max. tlakem 2 hodiny. Potom sáčky vyndáme a necháme vychladnout na pokojovou teplotu.

    Tím je substrát připravený a můžeme očkovat. Najdeme si čisté místo bez průvanu. Připravíme si čistou lžičku a sklenku s technickým lihem a samozřejmě sadbu. Umyjeme si ruce mýdlem a vodou, do ručníku už se ale neutíráme.

  • Z tlačenky sejmeme alobal a položíme na stůl aniž bychom ho otáčeli vzhůru nohama.
  • Lžičku namočenou v lihu lehce okapeme a nabereme sadbu.
  • Druhou rukou rychle vyndáme ucpávku, do otvoru namačkáme lžičkou sadbu a hned ucpávku vrátíme zpět na své místo. Pracujeme v klidu rychle, zbytečně nefuníme a nevíříme vzduch.
  • Zakryjeme původním alobalem a necháme při pokojové teplotě v temnu prorůstat.

Sadbu lze připravovat i ve sklenicích, jen je potřeba do víčka vyvrtat díru a opatřit filtrem z tampónu přelepeného páskou. Pokud se filtr nepoužije, tak při povolení víčka nasaje podtlak spóry plísní z širého okolí a kontaminace je téměř 100procentní. Při očkování sklenic jen lehce nadzvedneme víčko vhodíme sadbu a hned zavřeme. Sklenicí netřeseme, protože pokud se tam přeci jen nějaká brebera dostala, tak ji micelium rychle přeroste a neumožní jí množení na tomto extra výžvném médiu.
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Majk » 28 úno 2010, 20:02

Podhoubí už úspěšně dorostlo na dno pytlíku, takže můžeme přistoupit k tomu nejlepšímu k fruktifikaci!
Pro rychlejší a rovnoměrnější nasazení plodnic je třeba trochu rozhrabat svrchní vrstvu substrátu, stačí do hlobky několika mm. Sáčky šoubneme do chládku (nějakých 12-15°C) a už jim dopřejeme i trochu světla. Na nasazení plodnic si počkáme typuju asi týden...

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod aminka » 28 úno 2010, 22:36

Majku, díky za postup, jak to všechno fotíš S6 Obdivuju jak ti to jde, moje pokusy s hlívami skončily neúspěchem. Zkoušela jsem pěstování v pytlích na slámě, i v navrtaných kmenech z poražených jabloní. Někde se stala chybka a nikdy nic nevyrostlo.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Majk » 01 bře 2010, 09:46

Špalky jsem taky několikrát zkoušel a vůbec mi to nevyšlo S13 (spíš to je reklamní trik, šance na úspěch je dost nejistá). Hlíva ústřičná roste na slámě celkem v pohodě. Slámu jsem spařoval 2x, po prvním spaření ještě naklíčí spóry plísní a druhý den se zlikviduje co nejvíc z toho co zbylo. Hlíva ústřičná je vcelku agresivní houba, takže získá v takto ošetřené slámě velkou výhodu a nedá konkurenci už moc šancí.
Na druhou stranu jsem někde četl, že by se při pasteraci slámy neměla překročit teplota 63°C. Takto prý přežijí organismy, které ve slámě brzdí rozvoj plísní(hlavně rodu Trichoderma), ale houbě nekonkurují. Vyzkoušeno to zatím nemám.
Sterilní technika se zatím jeví jako maximálně úspěšná a to jak s pilinami tak se zrním. Jen by to chtělo větší papiňák, protože to manželce leze na nervy, když vařím zrní už třetí den po sobě :lol:
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Tchorik » 01 bře 2010, 17:27

Aminko, mam stejne zkusenosti a zatim jsem hlivu a jine houby z mych pokusu vyradila S13
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod aminka » 01 bře 2010, 21:50

Já zatím taky, ale určitě se časem zase pokusím. Před lety rostla hlíva na zahradě mé tety na ořešáku. A byly to kvanta obrovských plodnic.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod onry » 02 bře 2010, 20:50

Tchorik píše:Aminko, mam stejne zkusenosti a zatim jsem hlivu a jine houby z mych pokusu vyradila S13

Tak před 15. lety naši taky pěstovaly hlívu. Sláma se vařila v pařáku na brambory- bylo toho asi 3 pytle- celý rok to zalévali a kontrolovali S12 a nic- až se otec naštval a pytle vyklepal za mlat na kompost -za 14 dnů tam byly 3 kyblíky hub S11 a po 14 dnech další. S11
Já to zkoušel předloni taky s hlívou (ústřičnou) a celkem úspěch - chce to opravdu dobře naočkovat a hodit někam dostínu a vlhka a pak jen jednou za týden zalít vodou ( nesmí to ale v té vodě stát) a pak jen sledovat plodnice .Jo ještě pozor na slymáky !!! těch potvor tam bylo mraky- nasypal jsem granulky a byl klid.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Majk » 23 bře 2010, 20:12

Hlíva si dává na čas, ale už začíná nasazovat. Pytlíky putovaly do houbária pod okno v dílně.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: Hlíva máčková(královská) - Pleurotus eryngii

Příspěvekod Majk » 27 bře 2010, 21:42

Pokračování...

Obrázek
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků