Hnojiva a postřiky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod Ramon » 03 čer 2011, 08:23

ZdenekCernoch píše:Jirko litr hnojiva co to je :D15 U mě toho padne nepoměrně více jde to do mnoha litrů za rok.

Né každý si v tom libuje jako ty :P
Ale nejseš sám, na jednu hnojenou zahradu taky rozházím 30kg YaraMila Complexu :)
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod jujto » 03 čer 2011, 10:41

Kohant píše:Koukám že ti to nedá spát.


Tak nejak. Nerad by som komukolvek krivdil. Okolo jednej som sa prebral, tak som to hned hodil sem. Do rana som uz nezaspal, tak som si zobral ceruzku a papier a pocital som kolko a akeho dratu budem potrebovat na vsetky dratenky plus ohradu zo siete okolo cucoriedok a kamcatiek. Tohto roku aj melonov. :) Nie ze by som sa bal, ze mi ich zozeru skorce, ale zostal mi tam volny priestor a fazulu som z juznej strany nechcel davat, aby sa tahala po sieti. To skor ako teepee k asiminam. ;)
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod jujto » 03 čer 2011, 10:45

Myslite, ze by Cukrovital (draslik v organickej vazbe), prispel k zvacseniu a zosladnutiu bobuli aj u cucoriedok? Vedlajsi a myslim aj zelany efekt by mohlo byt rychlejsie vyzrievanie mladych v letnej horucave casto sa ohybajucich letorastov. V kazdom pripade vyskusam. Objednany je, tak mi snad v priebehu najblizsieho tyzdna dojde.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod paloo » 03 čer 2011, 21:32

Pepe píše:Mal si si kupit elektrony :lol: 8)

Nežijem v Blave :mrgreen: Tu sú cesty samá jama :lol:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod paloo » 03 čer 2011, 21:41

Pôvodným povolaním som chemik :( záhrada je životná filozofia :D všetko čo pestujem robím pre zdravie rodiny,známych,preto sa mi nepáči to chemické trýznenie ovocia :shock: Myslím,že tieto exoty pestujeme hlavne pre zdravie mám najbližších :!: Na ničenie nášho zdravia sú tu predsa obchodné reťazce,alebo nie :?:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod Pepe » 03 čer 2011, 21:49

paloo píše:
Pepe píše:Mal si si kupit elektrony :lol: 8)

Nežijem v Blave :mrgreen: Tu sú cesty samá jama :lol:


Tak to si tu asi dlho nebol, lebo na tie tunajsie jamy a kanaly jedine nejaky poriadny Offroad :mrgreen:
Pepe
 

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod jujto » 03 čer 2011, 22:27

paloo píše:Pôvodným povolaním som chemik :( záhrada je životná filozofia :D všetko čo pestujem robím pre zdravie rodiny,známych,preto sa mi nepáči to chemické trýznenie ovocia :shock: Myslím,že tieto exoty pestujeme hlavne pre zdravie mám najbližších :!: Na ničenie nášho zdravia sú tu predsa obchodné reťazce,alebo nie :?:


Bez prihnojenia to obcas nejde. A napriklad taky dusik (siran amonny) pridat musim viac, aby sa mi rozkladali piliny jakozto pouzity substrat. K jeseni sa tiez hnoji draslikom na lepsie vyzretie letorastov. Preco neprihnojit draslikom - Cukrovitalom (navyse v organickej vazbe), alebo 0,5 % roztokom siranu amonneho vo vode na list aj teraz? Comu to ublizi? Ved ich nestriekam ziadnym fungicidom, insekticidom ani inym ...cidom. Toto by som nazval prehnanou chemiou. Nadmerne hnojenie dusikom, aby som napr. nahnal redkovky do velkosti paste tiez (vid dusicnany versus nezrely hemoglobin). Ale pomoct draslikom na list rastline, ktora ho teraz v zvysenej miere potrebuje na tvorbu duziny plodov a vyzrievanie momentalne bujne rastucich letorastov snad neni az take zle. Neprihnoji obcas vacsina pestovatelov svoje ovocniny granulami (NPK ...), alebo jednozlozkovym hnojivom? Ved tie odcerpane ziviny je potrebne nejako pode vratit. Aj pri biopestovani. Da sa to pridat aj pomocou organickeho hnojenia. Viem, ze nepouzovat organicke hnojenie neni pre podu ani rastliny dobre, ale tiez neni samospasitelne. Sucasne slachtenie sa snazi dotlacit rastliny do velkych urod krasnych plodov. To uz niesu tie rastliny co rastli divo na medzi a nepotrebovali pravidelne prihnojenie. Robim v mojich uvahach niekde chybu?
Naposledy upravil jujto dne 03 čer 2011, 22:43, celkově upraveno 1
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod Kohant » 03 čer 2011, 22:41

jujto píše:... Robim v mojich uvahach niekde chybu?


http://www.stream.cz/uservideo/203899-p ... nym-record
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod jujto » 03 čer 2011, 22:57

Ony sa tie ho..na sa uprostred mesta dost blbo zhanaju. Pouzivam granulovane. Ako konske tak aj kravske a aj slepacie, ci netopierie.
Kazda rastlina si ale latok, ktore su v nich obsiahnute odobera ine mnozstvo. Odhadujem, ze tymi neodobratymi sa postupne poda zasoluje. A tiez si nemyslim, ze by sa nim, alebo napriklad mocovkou nedalo prehnojit. Tak ci tak, vsetkeho vela skodi. Ako ale prihnojit napriklad koncom leta, alebo na jesen na lepsie vyzretie dreva len draslikom? Popol ho ma rozne mnozstvo podla toho z coho je a je vyrazne zasadity, cize vyrazne kyslomilnym rastlinam by som nim iba ublizil. Ked vidim na rastline deficit niektoreho z prvkov, ako ho potom doplnim prirodzenou cestou? U vinica je doplnanie zivin jednozlozkovym hnojivom celkom bezne aj v kvalite Bio. Nesnazim sa hladat rozpory. Snazim sa hladat cestu. Kulturne rastliny pestujem zatial prikratko. Len sa snazim im dat to, co potrebuju pre svoj co najzdravsi vyvin a neprehnat to.
Ked sa to tak vezme, nema zmysel to hnat s nepouzivanim nicoho, co ma cokolvek spolocne s chemiou az do krajnosti. Nahaname sa za novsimi a lepsimi odrodami s co najvacsimi plodmi a co najvyssimi urodami. Ale neni su to zrovna odrody, ktore su zdravsie, odolnejsie a odoberaju pode menej zivin. Je myslim vhodnejsie najst urcity kompromis, ktory sa da povazovat za prijatelny, ako byt striktne proti vsetkemu, co i len trosku zavana chemiou. To by sme nesmeli ani dopustit, aby na nase rastlinky padal ten kysly dazd plny vyparov a exhalatov, cize vedlajsich produktov chemie.
Ruku na srdce. Kolki z nas nikdy nepouzili na zeleninu alebo ovocninu postrek, ci hnojivo, ktore potencialne mohlo byt chemicky upravene? A kolki z nas ziadne nepouzili konkretne v tomto roku?
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod ZdenekCernoch » 04 čer 2011, 07:26

Jirko je to jednoduché - pokud máš na zahradě černozem pak hnojit téměř nepotřebuješ. Pokud máš na zahradě to žluté něco v čem není ani trocha humusu a šutrolom k tomu ve kterém ani tráva neroste tak je někde chyba a musíš ty živiny do země prostě dodat. Je jen na Tobě jakou cestu zvoliš.
Na záhony co máme v tom žlutém sajrajtu už padly loni 3 traktorové vlečky kompostu z hnoje a celkem už přes 20 kubíku rašeliny. Záhony jsou ve druhém roce svého vývoje k lepší struktuře zeminy a zatím se zdá že jsou na dobré cestě ke zlepšení půdní urodnosti i obsahu humusu. Letos dostaly i dávku orgevitu. Po prvním roce nebylo poznat že se do hlíny něco dodalo tak jsem dával i letos rašelinu.
Borůvka v květu kterou jsem tady dával je zasazena jen v naší zahradní zemině a nic ji nechybí. Rostou parádně - na boruvky nepotřebuji rašelinu ty mi na zahradě rostou samy. Zemina je hodně kyselá a musíme dost vápnit. :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod jujto » 04 čer 2011, 12:24

Zlutinu tu mame aj my. Je pod cca pol metrovou vrstvou navezenej zeminy, ktora ma do cernozeme pekne daleko. Pestovala sa v tej navezenej zemine cele roky zelenina, ale ziadne hnojenie do zeme neslo. Ani prirodzene, ani umele. Zem je vycerpana. Ja nemam snahu to tu zachemizovat. Len sa snazim dat rastlinkam co treba, aby im nic nechybalo, nie hnat ich do co najvacsich urod co najvacsich plodov. O to zaujem nemam. Zaujimam sa o svoje zdravie, aj zdravie mojich blizkych. Ale ked sa nenaucim o ne starat akymkolvek sposobom, nemozem skusat ine sposoby. Tazko skusat na niecom co nemam. Jedine moje zdroje su knizky, navody na nete a forka podobne tomuto. Som za to vdacny a ked si myslim, ze sa mi nieco dari, rad sa o to podelim. Skusenejsi to mozno zavrhnu, v lepsom pripade ich to inspiruje a zaciatocnikom ako som aj ja, to dava sancu zopakovat to u nich. Clovek sa uci cely zivot a aj ja sa rad poucim. Je v mojom zaujme minimalizovat mnozstvo chemie. Pri pestovani kulturnych rastlin, vsak zatial stale hladam a optimalizujem svoju cestu. Som analyticky typ, takze je pre mna prirodzenejsie analyzovat prejav nedostatku niektoreho z prvkov a ten potom doplnit. Univerzalny navod neexistuje. Nevravim, ze je to jedina cesta, ani ze to je spravne a snazim sa na zmene pristupu pracovat. Len to chce cas.
S tou kyslostou pody to maju u teba Zdenku cucoriedky vyhrate. Inde je vymena pestovatelskeho substratu jedinou moznostou.
Dakujem za tvoj uhol pohladu. Kazda skusenost nas posuva kusok dalej.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod juro » 08 čer 2011, 13:32

V nedelu som nestihol postriekať všetky stromy a vinič postrekom Discus (na hubove choroby). Postrek je tak namiešaný (zostalo cca. 5l) neviem, či nejakým spôsobom nestráca na účinnosti už takto pripravený, či ho môžem použiť cez víkend, alebo mám spraviť nový postrek. Neviete mi poradiť?
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod Stanley_51 » 08 čer 2011, 14:11

juro píše:V nedelu som nestihol postriekať všetky stromy a vinič postrekom Discus (na hubove choroby). Postrek je tak namiešaný (zostalo cca. 5l) neviem, či nejakým spôsobom nestráca na účinnosti už takto pripravený, či ho môžem použiť cez víkend, alebo mám spraviť nový postrek. Neviete mi poradiť?

Když si ho rozdělám, nikdy ho najednou nespotřebuji, neboť nemám tolik stromků. A použiji-li ho třeba za měsíc, funguje normálně.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9203
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod AniCiz » 08 čer 2011, 22:02

Včera večer jsme polévala zahrádku NEMASLUGEM..Má tady někdo nějakou zkušenost?Aplikace byla večer po dešti,dnes jsem polévala,pak zapršelo malinko..
AniCiz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 480
Registrován: 07 črc 2010, 06:07
Bydliště: Litomyšl

Re: Hnojiva a postřiky

Příspěvekod Kohant » 20 čer 2011, 10:08

paloo píše:Ja v zlých časoch užívam http://www.youtube.com/watch?v=PfAWReBmxEs

Já tě tipoval spíš na The Residents.

V pátek jsem postříkal rajčata ACROBATEM, ochranná lhůta 21 dní, a ony už mi začínají zrát. Asi z nich udělám okurkový salát, páč podle příbalového letáku je u okurek ochranná lhůta pouze 7 dní.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 7 návštevníků