Zakrslá podnož pro švestky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod ZdenekCernoch » 28 bře 2010, 22:00

Včera jsem zjistil jednu zásadní informaci o tom, že pro švestky existuje zakrslá podnož Myrobalán x Višeň plstnatá s označením VV AA - 1 :D Švestky na této podnoži se sadí do sponu 2 metry od sebe. To znamená, že vlezou do každé zahrady. Se vzrůstem to bude podobné jako Jabloň na M9 nebo Hrušeň na Kdouli či Třešně na na české zakrsle podnoži jen nevím její název zahraniční je Gissela. S6
Stromky maj jen jednu nevýhodu. Jejich pořizovací cena je vyšší, ale když se ví kde je koupit tak je to super. Už ta informace má velkou cenu S9 S1
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod onry » 28 bře 2010, 23:02

No já teď zrovna sháněl třešeň na nějaké pomalu rostoucí podnoži..... A nic- vše mají jen na ptáčce. Zrovna včera jsem pomáhal přesazovat bráchovi 6ti letou třešeň na ptáčce a nakonec jsem mu rozmluvil přemístění vedle skleníku-- za pár let by měl leda nějaký "temník" Sám mám na zahrádce dvě třešně a ta první- na ptáčce se trhá hlavně ze žebříku,kdežto ta druhá je pomalurostoucí a trhá se krásně ze země.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod ZdenekCernoch » 28 bře 2010, 23:16

kopírují české podnože pro Třešně z Holovous:
Zakrslé podnože pro třešně

Odrůdy naštěpované na zakrslých podnožích mají velmi raný nástup do plodnosti a bohatou úrodu. Mají dobrou afinitu s odrůdami běžně pěstovaného sortimentu. Jsou to vhodné podnože pro nízké tvary a štíhlá vřetena. Vyžadují vynikající agrotechniku, nesnáší trvalé zatravnění. U podnoží P–HL–A a P–HL–C doporučujeme oporu.
Podnož Intenzita růstu odrůd Doporučený spon Doba trvání výsadby
P–HL–A 30 % 4 až 5 m x 2 až 3,5 m 20 až 25 let
P–HL–B 50 % 5 až 6 m x 4 až 5 m 25 až 30 let
P–HL–C 20 % 3,5 až 4,5 m x 1,5 až 2,5 m do 15 let
Ptáčnice 100 % 8 x 6 m 40 až 50 let
S19
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod jkarasek7 » 21 dub 2010, 00:01

ZdenekCernoch píše:Včera jsem zjistil jednu zásadní informaci o tom, že pro švestky existuje zakrslá podnož Myrobalán x Višeň plstnatá s označením VV AA - 1 :D Švestky na této podnoži se sadí do sponu 2 metry od sebe. To znamená, že vlezou do každé zahrady. Se vzrůstem to bude podobné jako Jabloň na M9 nebo Hrušeň na Kdouli či Třešně na na české zakrsle podnoži jen nevím její název zahraniční je Gissela. S6
Stromky maj jen jednu nevýhodu. Jejich pořizovací cena je vyšší, ale když se ví kde je koupit tak je to super. Už ta informace má velkou cenu S9 S1


Dakujem za info. Patral som, ale zatial nic nenasiel. Kde by sa tie podpniky dali kupit ? Chcel by som zachranit slivku, ktoru mam na zahrade. Plodi bohato a je chutovo velmi dobra. Ale 15m vysoky strom uz nechcem ... ;-)
jkarasek7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 24 zář 2008, 12:48

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod ZdenekCernoch » 21 dub 2010, 06:07

právě s podnožemi asi bude dost problém. Na ty to podnože roubují u www.fytos.cz :wink:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod Argout » 05 dub 2024, 08:30

Nenašla jsem vhodnější téma, ale že lavíruji nad podnožemi, dávám sem.

Mám dva stromky na Wangenheimově podnoži (ne úplně zakrslá, ale rozhodně pomaleji rostoucí a - jak doufám - v konečném výsledku i menší) a jeden na Wavitu (odvozena od Wangenheimovy). Jofela, Katinka, meruňka Harlayne. Všechny sázené loni, přírůstky na můj vkus akorát - a letos všechny kvetou jak o život.

Naproti tomu mirabelka na myrobalánu sázená přesně před 4 lety ani kvítek. Loni po četných domluvách a výhružkách (a PK od Plagronu) vytasila 5 květů - poprvé v životě. Byla jsem trpělivá, dokud se nepředvedly mnohem mladší stromky (o kvetoucích nashi nemluvě).

Myslíte, že ta nespolupracující mirabelka a nadšeně kvetoucí ostatni stromky to mají dané podnoží nebo odrůdou? Mirabelku na Wangenheimově podnoži jsem ještě neviděla. Ale jak si tu tak bez užitku roste, pomalu se na mé malé zahrádce začíná dostávat do sekce “překážející stromek”.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod Josef » 05 dub 2024, 09:57

Argout: Nám mirabelka roubovaná na myrobalánu začala kvést až po 8 letech a od té doby kvete a plodí pravidelně. Nevím, zda je to podnoží nebo odrůdou, ale např. některé pološvestky nebo pravé švestky roubované na myrobalánu začaly kvést i plodit podstatně dříve. Asi bych se přiklonil dříve k té odrůdě. Ryngle Oulinská roubovaná na myrobalánu a druhá na Wavitu, oba stromky začaly kvést a plodit asi po 5 - 6 letech téměř stejně. Proto bych se také spíše přiklonil více k té odrůdové záležitosti i když podnož pochopitelně má do toho také co mluvit. Ale do jaké míry???
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod Argout » 05 dub 2024, 10:19

Josef: Děkuji, tak ještě počkám.
Ještě k té mirabelce - pamatuji si stromy po dědečkovi, měli jsme dvě staré mirabelky, každá měla vzhledově trochu jiné plody (jedna měla červené líčko). Když jedna z nich uschla, druhá přestala plodit. Možná chyběl opylovač, možná už byla taky stará (většina peckovin v dědově sadu odešla během asi 5 let cca 40-50 let po založení sadu). Samozřejmě nevím, co to děda po válce zasadil a zjevně tu tehdy kolovalo více odrůd. Mirabelka nancyská, kterou mám, by měla být "částečně samosprašná". Ale stačí to na plody? Opylí ji Jofela/Katinka/místní peckovité zplanělé roští, nebo to není třeba?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod Josef » 05 dub 2024, 10:42

Argout: Pochopitelně nějaký dobrý opylovač v blízkosti pěstovaného stromu je vždy velký bonus nejen pro kvalitní opylení, ale i množství, velikost a kvalitu plodů. My pro peckoviny jako opylovače používáme hlavně Zelenou renklódu a Oulinskou, je jich pochopitelně více, ale třeba Zelenou R. já považuji za takový dobrý univerzál pro tyto peckoviny. Když stromek dlouho neplodí nebo shazuje květy a má zdravý růst, stačí někdy do koruny přiroubovat na jednu větev opylovače a je po problému. Třeba pološvestka TOP Gigant roubovaná na myrobalánu, která v dospělosti dosahuje velikosti plodů 130 - 150g, nebo JOJO o velikosti vyrovnaných plodů 80 - 110g, roubované na myrobalánu začínají ukazovat při dobré údržbě plody již ve třetím roce. A těch odrůd takových je dnes podstatně daleko více, kde podle mě jim některé meruňky, nektarinky nebo i broskve velikostně, chuťově a hlavně všestranným použitím bez chemické ochrany nesahají ani po kotníky. Tak ať se Ti vše daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod kasta » 05 dub 2024, 10:45

Argout: mam taky mirabelku na myrobalanu zasazenou pred 4mi lety (mozna stejna serie :) ). Kazdy rok par kvetu mela, ale plod zatim zadny. Podobne je na tom stejne stara Althanova renkloda, ta jeste ani nekvetla, uvidim jak letos. Bral jsem to jako normal, ze tyhle stary odrudy plodi az po letech. Pro me je myrobalan idealni podnoz - do drsnejsich podminek.
P.S. o mirabelce (nantes) vsude pisou, ze je samosprasna a dobry opylovac pro ostatni slivone, kvuli tomu jsem ji take kupoval, tak doufam, ze je to pravda...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod kačer » 05 dub 2024, 19:44

Nezkoušel někdo jako zakrslou podnož pod švestku trnku? Před lety jsem měl na trnce naočkovanou broskev a růst byl znatelně slabší.
kačer
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 22 říj 2018, 09:33

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod paloo » 05 dub 2024, 21:46

Poznám jedného z Nitry a ten predáva slivky na trnke :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Zakrslá podnož pro švestky

Příspěvekod nene » 05 dub 2024, 22:05

kačer píše:Nezkoušel někdo jako zakrslou podnož pod švestku trnku? Před lety jsem měl na trnce naočkovanou broskev a růst byl znatelně slabší.


Zrovna včera jsme se podivovali, jak ta Obilnaja na té plané trnce málo a slabě roste.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)


Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: majoxx87, Pampel a 86 návštevníků