meloun vodní a cukrový

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod JančiZV » 19 srp 2018, 14:35

Aj druhá 5,5 kg bola fantastická. Som rád že nemusím kupovať ale mám svoje.
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Satan » 22 kvě 2019, 14:18

Pěstuje někdo meloun v horších podmínkách ? Máte zkušenosti s pěstováním vodního melounu , chtěl bych zkusit meloun tady v horách ? Ptám se někoho kdo to zkusil a podělí se o radu , dnešní nákup na trhu.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Hofis » 22 kvě 2019, 15:25

Zkoušel jsem meloun přímo ze semínka ve volné půdě v Praze a moc mi teda nešel. Letos jsem koupil 3 sazeničky melounu „Mini Love“ narobované na tykvi fíkolisté a zkusím dvě v květináči v Praze a jednu ve Varnsdorfu. Jsem na to sám zvědav, tak poté poreferuji.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod History » 22 kvě 2019, 19:37

Pěstuji melouny v opravdu "okrajových" podmínkách a výsledek byl v posledních letech slušný. Velikost plodů je menší, ale chuť a šťavnatost nesrovnatelná s kupovanými v obchodě. Jen mám problém určit správně zralost, tak někdy je to pokus omyl.
Nepředpěstovávám, ale vysévám semena po zmrzlých. Letos jsem se k tomu dostal 19 (odrůdy crimson sweet, suger baby, bingo, rosario f1). Na celodenně osluněnou plochu navezu kupu koňského hnoje a tu překryju krací vrstvou lehčí půdy, do které vysévám semena. Celková výška je tak cca 1,3m. Je třeba dát pozor na to, aby byl hnůj dost vlhký, než se překryje a pak už to jen přiměřeně zalívat dle podmínek. koňský hnůj jak přeschne, tak pak pod tou hlínou blbě táhne vodu. Sklízet začínáme na přelomu srpna/září podle počasí, sklizeň končí, když je zlikviduje plíseň nebo podzimní mrazíky. Jeden meloun mi pak ve špajze vydržel až do Vánoc, sníme je ale většinou dříve. Plody jsou ale menší, většina tak do 2kg, větší jsem měl vyjímečně. Jo a zkoušel jsem i odrůdu Janošík, ale nějak nás nezaujala, dáváme přednost červeným odrůdám.
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Satan » 22 kvě 2019, 20:04

Letos chci zkusit hydroponické pěstování, myslím že to bude mít určité výhody , melouny budou ve skleníku.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod History » 22 kvě 2019, 20:13

Tam by to mohlo pořádně růst, snad tě to ze skleníku nevytlačí 8) pak poreferuj výsledky
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Hofis » 22 kvě 2019, 22:53

History píše:Pěstuji melouny v opravdu "okrajových" podmínkách a výsledek byl v posledních letech slušný. Velikost plodů je menší, ale chuť a šťavnatost nesrovnatelná s kupovanými v obchodě. Jen mám problém určit správně zralost, tak někdy je to pokus omyl.
Nepředpěstovávám, ale vysévám semena po zmrzlých. Letos jsem se k tomu dostal 19 (odrůdy crimson sweet, suger baby, bingo, rosario f1). Na celodenně osluněnou plochu navezu kupu koňského hnoje a tu překryju krací vrstvou lehčí půdy, do které vysévám semena. Celková výška je tak cca 1,3m. Je třeba dát pozor na to, aby byl hnůj dost vlhký, než se překryje a pak už to jen přiměřeně zalívat dle podmínek. koňský hnůj jak přeschne, tak pak pod tou hlínou blbě táhne vodu. Sklízet začínáme na přelomu srpna/září podle počasí, sklizeň končí, když je zlikviduje plíseň nebo podzimní mrazíky. Jeden meloun mi pak ve špajze vydržel až do Vánoc, sníme je ale většinou dříve. Plody jsou ale menší, většina tak do 2kg, větší jsem měl výjimečně. Jo a zkoušel jsem i odrůdu Janošík, ale nějak nás nezaujala, dáváme přednost červeným odrůdám.


Zajímavé, zkouším to letos po tom prvním neúspěšném pokusu ze semínek v Praze opět po velmi dlouhé době. Ta výše zmíněná odrůda „Mini Love“ by neměla být tak náročná na teplo. Zbyly mi nějaké velké květináče, tak jsem si řekl, že to zkusím u jižní zdi. Dal jsem tomu čerstvou zeminu z kompostu a zamíchal do ní navíc 6měsíční hnojivo na celou dobu vegetace, takže trpět by to nemělo. Jedná se o hybrid mezi zeleným a pruhovaným melounem, který má mít menší plody s velmi nízkým obsahem semen, a zralý by měl být 60-70 dní po odkvětu, což mi přijde masakr, to už je jako rajčata. Chuť má být údajně delikatesní, četl jsem i nějaké recenze. Když jsem koukal na semínka, tak chtěli za 10 semen 100 Kč, tak jsem si raději rovnou koupil roubované rostlinky. No lidi toho nakecají hodně, tak jsem na to sám moc zvědav.
Jinak ohledně té zralosti jsem se dočetl v přiloženém návodu, že plod je zralý tehdy, když začne zasychat stopka a na melounu se v oblasti stopky začne tvořit žluté kolo. Možná by to tak mohlo být u všech melounů, ale sám žádné zkušenosti nemám, tak to bohužel nemohu z vlastní zkušenosti potvrdit. K tomu by asi mohli říct víc lidi z jihu Slovenska.

Pokud se zadaří, chtěl bych to zkusit příští rok naroubovat na tu tykev sám. To bych pak možná zkusil i nějakou jinou odrůdu. Možná bychom mohli pak dát i change semínek, pokud bude zájem.
Jinak zde je pěkné video s roubováním na tykev:
https://www.youtube.com/watch?v=rv-uksPLYWc

A zde i psaný návod:
http://www.ceske-melouny.cz/roubovani_melounu.php

Jasně, že to chce kumšt, ale nepřijde mi to zas až tak složité, určitě to zkusím.
Jinak semena tykve fíkolisté jsem našel zde, dají se zde zakoupit i ty sponky na upevnění roubu:
http://www.osiva.cz/index.php?adress=z& ... kator=1041
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod History » 22 kvě 2019, 23:01

Ten końský hnůj tam není jen jako hnojivo, ale i kvůli teplu, co tvoří. Dostal jsem na tento způsob pěstování melounů před mnoha lety tip od kamaráda. Sice je takto pěstoval na hlučínsku, ovšem vyrostly mu kousky, za které by se nestyděli z Žitného ostrova :)
My jsme výš, tak o to důležitější je celodenní slunce a teplo s vláhou ke kořenům
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Hofis » 22 kvě 2019, 23:11

Rozumím, já mám na teplo černé květináče a jižní zeď... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Satan » 12 čer 2019, 08:36

Hofis , jak vypadají melouny rostliny u tebe v tuhle dobu jak rostou ? Kdyby se to pěstování letos nepovedlo, tak příští rok seženu rané odrůdy.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Marek1970 » 12 čer 2019, 10:17

Hofis píše:
Jinak zde je pěkné video s roubováním na tykev:
https://www.youtube.com/watch?v=rv-uksPLYWc

A zde i psaný návod:
http://www.ceske-melouny.cz/roubovani_melounu.php

Jasně, že to chce kumšt, ale nepřijde mi to zas až tak složité, určitě to zkusím.


Pripájam tiež jeden návod vrúbľovania z netu:
http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkov ... -dyne.html
Tento rok je už neskoro ale na budúci rok ak nezabudnem urobím pokus, ktorá metóda má lepšie výsledky :D
U mňa žiaľ uhorky a melóny začiatkom augusta aj tak vždy chytia pleseň S13 , takže si aspoň otestujem, či podnož má nejaký vplyv na odolnosť.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Hofis » 13 čer 2019, 21:37

Satan píše:Hofis , jak vypadají melouny rostliny u tebe v tuhle dobu jak rostou ? Kdyby se to pěstování letos nepovedlo, tak příští rok seženu rané odrůdy.


No, ze začátku spíš stály, ale teď, jak přišly ty vedra, tak tady v Praze jedou jako o život a mají přírůstky tak min. 5 cm za den. Ale květy zatím žádné. Vzhledem k tomu, že má být potřeba od odkvětu do zralosti 60 dnů, tak zatím nijak nepanikařím. Akorát mě překvapuje, kolik vyhazují bočních výhonů. Asi nechám na každém jen jeden plod, aby to do něčeho dorostlo.

Spíš jsem zvědavý na tu jednu rostlinu ve VDF, jak to tam dává. Dám vědět po víkendu.

Tady foto...
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.06.19

Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.06.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Hofis » 27 čer 2019, 14:32

I meloun už kvete... :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.06.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod History » 17 črc 2019, 10:35

Nevím kdo, ale něco mi likviduje malé plůdky melounů. Už několik mi jich až do velikosti cca 5cm najednou zmizelo. Jinak rostliny jsou zdravé, bujně rostoucí a bez poškození. Známé slimáci likvidují celé rostliny, že by se u mne soustředili jen na plody? Navíc ani po dešti jsem je tam v okolí neviděl, bežci okolní populaci totálně vysbírali. Tak co to může být?
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Ragnar » 29 črc 2019, 20:03

Letos zkouším Ruské Crimson Sweet a Siberian Rose. Zatím jedou pěkně. S6
Myslíte, že ten velký už můžu okoštovat? Taková ta malá stopka je už skoro zaschlá a je takový do žluta...
Obrázek

Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: FranTom a 16 návštevníků