meloun vodní a cukrový

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod dzani696 » 15 zář 2023, 06:33

Stando, S6 S6 S6
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod radek.god » 25 zář 2023, 18:46

Fakt nechapu, KDE (venku / sklenik ? ) a za jakych podminek tohle dokazete v ČR vypestovat :shock: :shock: :shock: :shock: .
Mam asi 4 semena melounu z Egypta ( poprve jsem videl a jedl meloun s oranzovym vnitrkem) a schovavam si je na pristi rok na pokusy.
Ted mam ve foliovniku par max mesic starych semenacu melounu a sazenice rostou jako z vody.Akorat odpoledne pri teplotach nad 39°C mi zacinaji uvadat listy ... :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod kaossik » 25 zář 2023, 20:01

Radku naskýtá se otázka, proč vyséváš melouny v srpnu?:-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod radek.god » 27 zář 2023, 10:44

kaossik píše:Radku naskýtá se otázka, proč vyséváš melouny v srpnu?:-)

Mno je to jen takovy pokus a bylo mi lito semena vyhodit :-o
Muzu zkusit kolik °C jeste vydrzi a treba si 1-2 rostlinky nechat, kdyby nahodou prezily v byte zimu :-o
Akorat uz nevim, zda aktualni rotliny pochazi ze zluteho ci cerveneho melounu :shock: .Samozrejme bych chtel ten zluty, jelikoz je podle me chutove lepsi, ale hlavne drazssi a bezne ho proto nekupujeme :(
A bude to takovy trenink na semena z melounu z Egypta.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod longr » 27 zář 2023, 14:16

Nejlepší je semena nevyset ani nevyhodit, ale schovat v suchu a temnu na příští jaro. Vyset a předpěstovat na jaře. Takhle jsou odsouzeny k zániku. Práce a starost bez šance na úspěch.
Já každý rok něco málo sklidím, ale je to bída, moc jim nepodstrojuju a to melouny poznají. Loni byla spousta Rich Sweetness, celkem pěkná zajímavost. I letos zaplodil Emir, ale před plným vyzráním jedna kytka chcípla a plody "dojíždějí" na okně, chuť trochu mdlá. Loni jsem měl i Halonu, ta je super, ale obecně u cukrových mám problém, že mi to od země žerou stínky a julínci. Asi se na ně vyprdnu, vodní mi šmakujou víc. Vodní u mě bývají malé, protože mají stín a nic moc půdu. Zato chuť je suprová, koncentrovaná :) Příští rok je nasadím na sluníčko do pořádného záhonu, nahnaného parádním kompostem. Největší melouny jsem viděl paradoxně na Novojičínsku, na vyhřáté hromadě hnoje kdesi v poli u lesa :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod radek.god » 02 říj 2023, 17:36

Pokusy s melouny v 15-41°C a az s 95% vlhkosti ve foliovniku

Obrázek

P. S. Kdyz mi blikne na meteostanici 39.5 °C tak uz vetram.
Oni se pres noc vzpamatuji :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod radek.god » 11 říj 2023, 13:31

No je videt, ze slunce uz netahne S13 .25 °C z 27 co ma byt odpoledne a ve foliovniku prijemnych 33.6°C :o
Aspon nemusim vetrat..

Uvidime co řeknou melouny na 1-2.°C brzy rano pristi tyden. :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod radek.god » 18 říj 2023, 15:14

Brzo rano -3 °C, v 8:30 rano zmereno +1.6°C ve foliovniku a melouny zatim nevypaji na umreni.Ted je tam na slunci 23°C. Tak snad
jeste chvili vydrzi.
Zkoušel jste rostliny vubec nekdo zimovat?
Ja jestli ma smysl je dat na zimu do chladnejsi tmavsi kolarny :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Hofis » 01 lis 2023, 16:56

Letos jsem se rozhodl udělat pokus s melouny v samozavlažovacím květináči s objemem 10 l. Vysadil jsem odrůdu Crimson sweet. I přes všechny možné představitelné chyby, jako je zbytečně pozdní výsev, nepříliš šťastně vybrané stanoviště, kdy byla rostlina sice u jižní zdi, ale v odtokové rýně, takže po každém větším dešti byla delší dobu celá ve vodě a samozřejmě přišla o většinu listů kvůli plísni a další všemožné kiksy jsem nakonec dnes přeci jen sklidil jeden plod o váze cca 1 kg.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.11.23

Jako „sweet“ i celkem byl, ale „crimson“ už trochu míň. I přesto, kdybych to měl zhodnotit, tak jsem jedl i dost horších melounů koupených za těžký prachy. Takže výsledek i celkem překvapil, po tom všemožném strádání i nad očekávání. Navíc z něj mám i, jak já říkám, „utrápená“ semínka. Takže příští rok bude včasný výsev a většiny těch chyb se pokusím vyvarovat a uvidíme, co z toho nakonec bude.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod radek.god » 01 lis 2023, 20:35

Honzo a tos mel jako rostlinu i s melounem venku v dobe, kdy bylo pod nulou nebo kolem nuly ? :-o
Vetsina mych sazenic melounu to preckala ve foliovniku a stale je tam mam.Jen si nedovedu predstavit, ze by plod melounu plny vody preckal bez uhony mraz :-o
Ale nevim, byl to jen takovy pokus zda semena jeste vyklici a jak dlouho rostliny preziji venku ... Prislo mi zbytecne semena vyhodit...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Hofis » 01 lis 2023, 21:07

Ano, plod jsem utrhl včera z rostliny venku. Ale je přímo u jihovýchodní zdi, tam určitě při tom minimu -0,9°C, co bylo u mě v Praze, nemrzlo. Rostlina za říjen přišla i o poslední zbytky listů, které na ní ještě zůstaly, příp. se stačily ještě vytvořit na bočních výhonech. Jako největší problém u melounů vidím hlavně mokro, no a v kombinaci s chladem je to potom konečná... S13 Ale ten plod normálně dojel do konzumní zralosti, teď jsme právě snědli tu druhou půlku a byl tam občas cítit i náznak křupavosti. Příští rok to dám znovu a lépe. Hlavně změním stanoviště a i v dalších x věcech je rozhodně ještě prostor na zlepšení. Věřím, že to půjde. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod radek.god » 27 lis 2023, 21:49

Tak zatim melounovniky i se zelenymi listy prezivaji ve foliovniku na balkone.Jsem zvedav jak nizkou teplotu jeste daji.Slunce cely den nikde, takze se foliovnik moc neohreje.Je otazka, zda je ma smysl tahat nekam do tmy do kolarny...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod Marie J. » 28 lis 2023, 01:01

V naší rodině pěstujeme vodní melouny už po víc desetiletí a jednoznačně máme nejlepší zkušenosti s přímým výsevem naklíčených semen v květnu na venkovní záhon. Zralé plody se potom objevují na přelomu července a srpna, pokračuje to do konce září. Z předpěstovaných rostlin bohužel nikdy nic pořádného nebylo (resp. se výkon nedal srovnat s těmi přímo vysetými) - zkoušeli jsme oba způsoby, vždy zároveň. Další problém je koupené osivo v malých sáčcích, které často bývá nekvalitní. Chce to koupit zralý plod v obchodě -a potom už mít semena z vlastní úrody. Popř. profesionální osivo.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: meloun vodní a cukrový

Příspěvekod dzani696 » 30 lis 2023, 09:58

Pestoval niekto melón 'Božia hlava'/'Kirkagaç’ / 'Kirkagh'. Máte niekto semená?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ivan a 41 návštevníků