Povídání o něčem i o ničem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod ivan » 13 říj 2018, 08:10

Takto vypadajú strapce hrozna ( čo neboli nasáčkované) - nechal som vrabcom cca 20 kg- odzobávali ho ešte úplne kyslé nezrelé( smädné neboli, lebo vodu v miskách majú)...figy a jablká ničia kŕdle škorcov , drozdy dokonca aj vrabce...hmyzu je ešte stále veľa- no kŕmia sa iba ovocím-múch, ôs.. je ešte stále veľa, keďže teploty šplhajú takmer k 25°C
Obrázek
a poprosil by som o radu- čo mi ničí dule- či sa liahnu aj teraz na jeseň obalovače, resp. aký škodca robí tie dierky ( muchy a osy tam lietajú) priebeh hniloby po napichaní -je o pár dní celá hnilá- straty na duli už viac ako 100kg S13 ( napichané boli aj úplne zelené plody...)
Obrázek
ďakujem za rady
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod J.K. » 13 říj 2018, 18:24

Mne podobnym sposobom likvidoval zaciatkom leta slivky a jablka nosanik ovocny. Par malych dierok, obvykle blizko stopky a zachvilu nahnity plod na zemi. Ale ci moze existovat aj v tomto obdobi netusim. Jeho kazdopadne bolo vidiet. Likvidoval som najskor rucne, ale potom som to vzdal a strekol. Inak mi nezostane vobec nic.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod ivan » 14 říj 2018, 08:06

dík za odpoveď, osy a muchy tam vidieť, alebo možno v noci je tam nejaký škodca- lebo cez deň som na plodoch iných škodcov nevidel- urobil som 1 postrek proti cicavým a žravým škodcom - nepomohlo to...takisto som robil pokus- 1 koreň viniču som "obetoval"- 2 x som ho strekol - po zrelých strapcoch doslova tiekol postrek- taktiež nepomohlo- osy a muchy sa krmili ďalej ( takže ostatné nepostriekané strapce som pracne balil do sáčkov)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod ivan » 04 lis 2018, 11:12

V okolí boli tento rok (aj u mňa- 100% plodov) napadnuté orechy- nevedel som čo je to za červíkov v šupke, náhodou som si prečítal dnes toto!!!:
http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkov ... lasit.html
...neviem si to reálne predstaviť :
"Chemická ochrana je zameraná predovšetkým na likvidáciu dospelcov ešte pred nakladením vajíčok. Potrebné je, začať s ňou začiatkom júla a v 7- až 14-dňových intervaloch ju opakovať do doby asi 1 mesiac pred zberom. Vajíčka nakladené po tomto termíne už nemajú dostatok času na vývoj a spôsobenie škody."
...znamenalo by to 4 až 5 postrekov na strom orechu S15 ...môj má výšku cca 12 m, susedove orechy cez 15m S15
Takže asi orech bude prvý strom čo bude vypílený S13
Plody orechov aj s ostatnými ( hnilými a plesnivými) plodmi (jablká, hrušky, dule,...) som na prívesnom vozíku odviezol na kompostáteň...
...."poľnohospodárstvo" sa dostáva do slepej uličky..."chémia víťazí" S13 ...a potom, že sa napr. vo Francúzsku rodia deti bez rúk :D14
...neni sa čo čudovať, škodce z juhu čo tu nikdy neboli....počasie majú ideálne!- je 4. novembra a o 10,00 hod. už je 17 °C...teplo trvá už neskutočne dlho- a nejde len o "jednárázový fénový efekt"....sucho a teplo škodcom vyhovuje S13
...tieto škodce dokážu preletieť 300km za rok?! ( takže ten silný J resp. JV vietor , čo v posledne dobe prevláda im samozrejme úžasne pomáha):
https://urobsisam.zoznam.sk/poradna/zah ... -orechovou
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 04 lis 2018, 17:09

ivan píše:V okolí boli tento rok (aj u mňa- 100% plodov) napadnuté orechy- nevedel som čo je to za červíkov v šupke, náhodou som si prečítal dnes toto!!!:
http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkov ... lasit.html


Díky za info, bohužel se nás to taky týká....máme na jihu asi pětiletý stromek ořešáku a měli jsme letos s ořechy přesně tenhle problém - vůbec nás nenapadlo, že ti červíci nejsou důsledek napadené slupky, ale její příčina.
Takže radost z toho, že máme konečně svůj kvalitní a rodící ořešák jde do..... :cry:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 04 lis 2018, 20:59

Začalo se pracovat:

Obrázek

Už brzy bude tohle místo vypadat úplně jinak:
https://www.motormix.cz/clanek/vystavba ... ravu/21545
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod ivan » 09 lis 2018, 11:06

Je 9. november ( teploty ako koncom septembra), hmyzu lieta nespočetné množstvo(motýle!, osy, muchy rôznej veľkosti a tvaru, mušky...) a tie roje navečer pri západe slnka sú asi krídlaté vošky( možno)- sú ich milióny- sadajú na stromy, na 10 cm vetvičke je ich aj 5ks :D14 ..sú to vošky?- nedalo sa mi urobiť lepší detail:
Obrázek
...robil som "rozbor" na duli ( ani jedna nebola nepoškodená)...doteraz som si myslel, že obaľovač je v každom plode iba jeden...ale v každom plode je niekoľko dierok a chodbičiek( ak sú to obaľovače)- neni som "odborník" na škodce...:
Obrázek
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod ivan » 10 lis 2018, 09:45

...včera utrhnuté zelené rajčiny- dnes do rána vyliezla- " novembrová" húsenica- a z 12 plodov je červivých "iba" 10 ks :D14 ...
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Baysha » 10 lis 2018, 18:48

Ahoj lidi, je tu někdo, kdo si vede evidenci rostlin na zahradě? Mám na mysli odrůdu, původ, kdy byla vysazená, jak kdy rostla a plodila, škůdci, postřiky... Jaká forma se vám nejvíc osvědčila?
Baysha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 říj 2018, 09:39

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod svazenka » 10 lis 2018, 21:43

Od roku 2013 si píšu ,deníček, do sešitu...co jsem zrovna udělala na zahrádce, jaké bylo počasí, odrůdy zeleniny co pěstuju nebo chci pěstovat...samozřejmě né každý den. V zimě si pak v něm čtu :)
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod sasman » 11 lis 2018, 09:36

Evidenci zatím nemám, ale už jsem o tom uvažoval. Nejvhodnější bude podle mě sešit v MS Excel. Po vytvoření kontingenční tabulky by navíc šlo záznamy filtrovat podle kde čeho (např. zjistit, které rostliny plodily v letech s jarními mrazy).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod ivan » 12 lis 2018, 21:59

Ešte k predchádzajúcemu môjmu príspevku známy mal podobné problémy- poslal mi toto:
http://www.pluska.sk/izahradkar/special ... akova.html
...z článku:
"Húsenice psoty rajčiakovej môžu spôsobiť až 100 % straty na úrode rajčiaka. V podmienkach Slovenska sú ohrozené prevažne skleníkové kultúry.
Psota rajčiaková sa šíri zásielkami rastlín na pestovanie, teda sadenicami alebo plodmi rajčiaka."

...chcel by som "zaktualizovať" článok z r. 2012....rajčiny mám vysadené vonku ( nie v skleníku) a nikdy som nedovážal žiadne sadenice alebo plody...čiže asi sem doleteli S13 S13 S13
- a húsenice boli aj v paprike...je sa načo tešiť v budúcom roku...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 13 lis 2018, 21:50

Baysha píše:Ahoj lidi, je tu někdo, kdo si vede evidenci rostlin na zahradě? ... Jaká forma se vám nejvíc osvědčila?

V papírové formě se mi osvědčil kroužkový zápisník. V elektronické formě pak vhodné něco jako OneNote, ale to má špatné vyhledávání. Výborné vyhledávání má TreeDBNotes a i ve free verzi je naprosto vyhovující, ale zase nemá synchronizaci mezi PC a smartphone. Další možností jsou Evernote nebo Nimbus Note. Osobně jsem zakotvil u jedné starší verze EssentialPIM, která má celkem slušné vyhledávání a celkem slušnou synchronizaci (když víš, jak na to). Takový kompromis.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod peterpe » 14 lis 2018, 00:51

ivan píše:Ešte k predchádzajúcemu môjmu príspevku známy mal podobné problémy- poslal mi toto:
http://www.pluska.sk/izahradkar/special ... akova.html
...z článku:
"Húsenice psoty rajčiakovej môžu spôsobiť až 100 % straty na úrode rajčiaka. V podmienkach Slovenska sú ohrozené prevažne skleníkové kultúry.
Psota rajčiaková sa šíri zásielkami rastlín na pestovanie, teda sadenicami alebo plodmi rajčiaka."

...chcel by som "zaktualizovať" článok z r. 2012....rajčiny mám vysadené vonku ( nie v skleníku) a nikdy som nedovážal žiadne sadenice alebo plody...čiže asi sem doleteli S13 S13 S13
- a húsenice boli aj v paprike...je sa načo tešiť v budúcom roku...



Aj ja som ich nasiel u nas V BA, a tiez neviem skade sa zobrali :-( doteraz tu neboli, a som kukal ze co to maju za vyhryzene diery rajciny...hlavne mi ficime gro na rajcinach, tak uvidim ako to bude v buducnosti
a mam tiez ten isty problem s orechom, uroda komplet v haji, vsetky cierne, a striekat si to neviem predtavit, velky strom, a v obdobi ked sa to ma striekat tak naookolo mam vinic a ine ovocne stromky (broskyne, slivky) takze nakoniec by som z tej chemie zjedol aj cast v ovoci :-( . Niekde som zachytil ze pomaha ked sa v obdobi ako vyliezaju zo zeme, sa da folia pod strom ze to im ciastocne zabrani vyliezt, ale ako som pozeral tak tu na okolo to ma kazdy jeden orech, takze by dosli odvedla........takze je to zbytocne

Dokonca vcera na mne pristal v zahrade komar...v novembri .....
peterpe
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 30
Registrován: 17 črc 2015, 17:11
Bydliště: Bratislava

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod ivan » 19 lis 2018, 16:20

Peterpe- som rád, že si zareagoval na moje príspevky, lebo som mal pocit - že ma niekto obviní, že šírim poplašné správy :D12
......Cez víkend bola relácia na STV- boli spomenuté tie "červivé" orechy z hnedou šupou- prof. Hričovský popisoval ako boli tu na JZ komplet napadnuté orechy- avšak pri Banskej Bystrici vo výške 700 m.n.m. boli úplne zdravé!- čiže asi zdravé orechy ( a asi nielen orechy, ale aj iné ovocie bez postrekov proti škodcom) sa budú pestovať v horských oblastiach :D14 ( čo bolo- t.j. pestovanie orechov- "donedávna" vzhľadom na takúto klimatickú oblasť nereálne)...takže tu na juhu podľa mňa to bude čím ďalej tým horšie ( tento rok bol krásnym príkladom)...tá hmyzia háveď sa rozpína ....tento rok boli napr. kliešte aj na Martinských holiach ( čo je 1400 m.n.m.) :D14
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků