Povídání o něčem i o ničem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radim K » 19 led 2020, 12:32

Suchá semena do pytlíku do lednice je dobré skladování, ale špatná stratifikace. Možná je to s jabloní jinak, ale za sucha prostě stratifikace neprobíhá tak, jak by měla. Je potřeba aktivovat enzymatické procesy v semeni a odstranit inhibitory, toho lze u většiny semen, která vyžadují stratifikaci, dle mých pozorování, docílit pouze vlhkou metodou. Ale třeba to má jabloň jinak. Je fakt, že kdouloň i kdoulovec mi klíčily i bez stratifikace.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod pavell » 19 led 2020, 12:58

Hofis píšeš nesmysly, proč by se měly suché semena jabloní skladovat do jara v ledničce? To je jako dobré k čemu?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Franz » 19 led 2020, 16:34

taky si myslím, že stratifikace musí proběhnout za vlhka, u suchého osiva inhibitory nezmizí
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 19 led 2020, 20:23

pavell píše:Hofis píšeš nesmysly, proč by se měly suché semena jabloní skladovat do jara v ledničce? To je jako dobré k čemu?


Zkoušel jsi to někdy? Zkus a uvidíš a nepiš nic o nesmyslech. Jsou to především teploty, které mají na odbourávání inhibitorů klíčení zásadní vliv! Samozřejmě neříkám, že dát ta semínka do bedničky do vlhkého písku a nechat je ve sklepě nebo na zahradě není lepší, leč poměrně méně skladný způsob. Mnou popsaná metoda funguje. Semena se ale nesmí nechat třeba na topení úplně vyschnout. Po vyjmutí z plodu je nechám tak jeden až dva dny oschnout a pak je dám do mikroteňáku a do lednice. Udrží si bez problémů svoji vlhkost a na jaře v pohodě vyklíčí. Evidentně nejsem sám, kdo má tuto zkušenost, viz 4. příspěvek od shora na tomto odkazu: https://www.zahrada.cz/forum/jablone/ja ... oni-292312
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 23 led 2020, 14:30

Hrabu, hrabeš, hrabeme..hraboši....

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mze- ... omaci_onkr

https://www.agrofert.cz/sites/default/f ... tox_ii.pdf

....nějak se ty dotace nahradit musí, ne?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 23 led 2020, 19:03

Radim K píše:Suchá semena do pytlíku do lednice je dobré skladování, ale špatná stratifikace. Možná je to s jabloní jinak, ale za sucha prostě stratifikace neprobíhá tak, jak by měla. Je potřeba aktivovat enzymatické procesy v semeni a odstranit inhibitory, toho lze u většiny semen, která vyžadují stratifikaci, dle mých pozorování, docílit pouze vlhkou metodou. Ale třeba to má jabloň jinak. Je fakt, že kdouloň i kdoulovec mi klíčily i bez stratifikace.


Chtěl jsem se na to vykašlat, protože jsem si říkal, že mi to za to nestojí, ale prostě mi to nedá, nepíšu sem žádné blbosti... :(
Jsou různé druhy semen s různými inhibitory klíčení. Některá semena mají pouze mechanické inhibitory, některá pouze biochemické, některá kombinaci obou (většina) a některá žádné (hlavně tropické druhy). Např. u peckovin je suchá stratifikace v lednici celkem na nic, protože testa (oplodí pecky) potřebuje ke svému narušení jednoznačně vodu, která pecku naruší, pecka puká a teprve tehdy může dojít ke klíčení. To je klasický mechanický inhibitor. Ale stačí semeno vyjmout po projití chladem v lednici z pecky nebo pecku narušit a spolehlivě začne klíčit. Na vině jsou biochemické procesy v semenu, tedy především odbourávání kyseliny abscisové hned v prvním týdnu, jakožto nejdůležitějšího inhibitoru růstu a naopak postupný nárůst derivátů kyseliny giberelové ve druhém a třetím týdnu a cytokininů počátkem 4 týdne a dále (u jabloní), jakožto stimulátorů růstu. Tyto čistě biochemické procesy nevyžadují žádnou vnější vlhkost. Jsou závislé výlučně na teplotě. Teprve úplně nakonec se tvoří auxiny, to už ale souvisí s vlastním klíčením, tzn. tvorbou klíčku. K tomuto procesu je již potřeba vlhkost, semeno takzvaně bobtná a to bez vody nejde. Ta vlhkost je tedy potřeba k odstranění mechanických inhibitorů růstu. Třeba u peckovin to probíhá ve vzájemné synergii, chlad odbourává biochemické inhibitory, vlhkost mechanické.
U jablek žádná extra tvrdá testa není, takže po odbourání biochemických inhibitorů po období v chladu se po zasazení voda dostane k semeni velmi rychle a může začít klíčení. Výše popsaný způsob mám vyzkoušený nejen u jabloní, ale třeba také u tomelů nebo asimin, které mají také relativně měkkou testu. Můj více jak desetiletý semenáč tomelu na zahradě vzniknul přesně touto metodou stratifikace... :)
Je tedy především důležité, aby si semena zachovala svoji vlastní vlhkost a nevysychala, k čemuž perfektně poslouží igelitový sáček, který vlhkost krásně udrží, a poté období alespoň 2-3 měsíců v chladu. Zcela zásadní je semena nenechat vyschnout! Jen oschnout a hned do pytlíku a do lednice.
Nechci opravdu nikomu nic vnucovat, ale mám to vyzkoušeno. Nikomu nic nebrání v tom, dát si třeba pár semen tomelu nebo asiminy bokem, dát je do kelímku od jogurtu, přetáhnout přes něj sáček a dát to do lednice. Já to takto dělám, ale nechávám je pouze za oknem na chodbě přes zimu a také to funguje.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radim K » 24 led 2020, 19:11

Hofis píše:Je tedy především důležité, aby si semena zachovala svoji vlastní vlhkost a nevysychala, k čemuž perfektně poslouží igelitový sáček, který vlhkost krásně udrží, a poté období alespoň 2-3 měsíců v chladu. Zcela zásadní je semena nenechat vyschnout! Jen oschnout a hned do pytlíku a do lednice.

Honzo, já určitě nepíšu, že píšeš blbosti. Výše uvedený Tvůj úryvek je ale naprosto podstatný a tedy platí to jen jak říkáš pro ta semena, která (ještě) mají svoji vlastní vláhu. Právě proto není tento způsob obecně vhodný, protože lidé často kupují semena suchá, což je z důvodu transportu a skladování semen vhodnější, neboť cestou nesplesniví, ale přitom nesmějí být úplně vyschlá.
Tedy zpravidla, pokud si člověk zakoupí např. přes internet semena, dorazí suchá a je potřeba je v rámci stratifikace zvlhčit. Stejně tak se mohou zvlhčit (vysadit do vlhkého substrátu či stratifikačního média) i semena vlhká, čímž se zase sníží riziko plesnivění a hniloby, neboť takový výsev má (měl by mít) přístup vzduchu a přirozené procesy ve vlhkém médiu nedovolí životaschopná semena shnít.
Určitě netvrdím, že je Tvoje metoda špatná nebo že píšeš nesmysly, naopak na to hledíš až vědecky, ale v praxi pro "běžné člověka" podle mě bude lepší zvolit cestu vlhké stratifikace :D . Pokud má někdo svuj zdroj kýžených semen, tedy má dokonale čerstvá semena, pak Tvůj způsob funguje rovněž tak :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 24 led 2020, 21:21

Máš pravdu, na tento aspekt jsem vůbec nepomyslel, vycházel jsem z toho, že má člověk vlastní semena. Na vlhký způsob doporučuji stratifikaci v mechu v bedně ve sklepě, ideální způsob, když má člověk mech. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod amy80 » 24 led 2020, 21:26

Jaký mech? Nějaký venku nasbíraný asi bude plný různých nežádoucích zárodků, myslíš asi rašeliník?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 25 led 2020, 11:35

Myslím mechový koberec sloupnutý ze země. Na spodek bedny, na to semena, pak další vrstvu, zase semena, atd. Takový sendvič. Dá se takto stratifikovat semena ve více vrstvách od různých druhů rostlin. Nemusíš přesívat písek, na jaře pouze otočíš mech a vypadají hotová semínka. Zárodků bych se moc nebál... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod svazenka » 31 led 2020, 12:22

Chtěla bych se zeptat, jestli někdo kupoval již smontovaný polykarbonátový skleník, např. od firmy Hladík nebo Bureš z Kroměříže, příp. jak je s ním spokojený? Vím, že to vyjde dráž než ty ruské, co se teď prodávají, ale ta montáž je masakr :D Díky za rady.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod moonvil » 31 led 2020, 12:49

Jo, od Hladíka, hliníková konstrukce je dobře zpracovaná, měl jsem jen nějaké výhrady k použití reznoucího spojovacího materiálu - tam bych si určitě připlatil za nerez, kdybych to tušil předem.
A ještě použití debilních samořezných šroubků k uchycení pantů velkých střešních oken - ty se samozřejmě vlivem velkých sil (vítr) po čase urvaly a musel jsem to převrtávat.
Možná už to teď řeší jinak, ale tenkrát se ani neobtěžovali odpovědět na tyto mé připomínky, takže celkové hodnocení je pouze neutrální.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod pavell » 31 led 2020, 13:00

Já mám skleník od Bureše a ten opravdu nemá chybu, jen já jsem udělal chybu při jeho výběru vybral jsem si hodně malý, tak teď budu kupovat druhý ten největší co nabízí.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod moonvil » 31 led 2020, 16:06

Každý skleník je malý, ať koupíš jakýkoli.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod svazenka » 31 led 2020, 17:01

Díky pánové za odpovědi. Ještě by mě zajímalo, jestli se uvnitř v těch komůrkách polykarbonátu nedělá řasa? Na čem ho máte postavený? Kolik let ho máte? :)
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: moonvil a 9 návštevníků