Povídání o něčem i o ničem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod dzani696 » 02 úno 2019, 21:44

Udil už niekto hovädzí jazyk? :D Jak na to? :?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 02 úno 2019, 22:48

https://www.youtube.com/results?search_query=копченый+язык

(Copy/past - nebere to azbuku)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod sapmok » 03 úno 2019, 03:32

dzani696 píše:Udil už niekto hovädzí jazyk? :D Jak na to? :?

Zkus FB, skupiny o uzení. ;) Denní příval uzeného. :D
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Pokuston » 14 úno 2019, 21:16

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 16 úno 2019, 09:25

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod amy80 » 13 bře 2019, 20:32

Nenapadlo mě do jakého tématu to dát...

Máte někdo představu, popř. zkušenosti, jak jsou na tom s plodností semenáče různých ovocných druhů? :-) Užitkových - tedy jedlých :-)

Vím že třeba citrusy zaplodí až za několik desítek let, ale někde jsem četla, že broskvoňový semenáč údajně zaplodí už po 3 letech, a tak po 5-6 letech už může dávat i plody slušné kvality...?

Je to pravda? Nezkoušel jste to někdo? :-)

Jaké druhy dokážou ze semenáče zaplodit během několika málo let?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod svazenka » 13 bře 2019, 20:59

amy80 píše:Nenapadlo mě do jakého tématu to dát...

Máte někdo představu, popř. zkušenosti, jak jsou na tom s plodností semenáče různých ovocných druhů? :-) Užitkových - tedy jedlých :-)

Vím že třeba citrusy zaplodí až za několik desítek let, ale někde jsem četla, že broskvoňový semenáč údajně zaplodí už po 3 letech, a tak po 5-6 letech už může dávat i plody slušné kvality...?

Je to pravda? Nezkoušel jste to někdo? :-)

Jaké druhy dokážou ze semenáče zaplodit během několika málo let?


S broskvoňovými semenáči zkušenosti mám. Máme kolem deseti stromů různého stáří a druhu. Mohu vřele doporučit. Nejstarší je tak 15letý strom, který plodí nádherné velké sladké broskve, několik máme tzv. vinohradnických. Plodí opravdu 3-4 rokem.
Obrázek

Na fotce 5tiletý stromek, loni už plodil.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 13 bře 2019, 21:10

Semenáč lísky plodí velice brzy, jen co doroste aspoň do metru,tak už předvede první plody - ale to asi není to "pravé ořechové", co bylo myšleno, že? :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod amy80 » 13 bře 2019, 21:15

svazenka píše:
S broskvoňovými semenáči zkušenosti mám. Máme kolem deseti stromů různého stáří a druhu. Mohu vřele doporučit. Nejstarší je tak 15letý strom, který plodí nádherné velké sladké broskve, několik máme tzv. vinohradnických. Plodí opravdu 3-4 rokem.


Tak to mě potěšilo :-) zkusit ty broskvoně mě dost láká. A jak jsou na tom s odolností vůči kadeřavosti atd - je to nějaký rozdíl, nebo stejné jako u odrůd?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod amy80 » 13 bře 2019, 21:19

nene píše:Semenáč lísky plodí velice brzy, jen co doroste aspoň do metru,tak už předvede první plody - ale to asi není to "pravé ořechové", co bylo myšleno, že? :)


Popravdě já na lísku zanevřela poté, co jsem musela před pár lety řešit zahradu kterou tcháni nechávali roky zpustnout, a líska se tam roztáhla jako neuvěřitelný a nezničitelný plevel :D a oříšky navíc byly vždy všechny červivé... samozřejmě ta líska za to až tak nemůže, že ji nechali ovládnout celou zahradu, ale od té doby jak vidím lísku tak se osypu, to mi na vlastní zahradu nesmí :lol:

To že lískáč plodí už tak malý jsem ale nevěděla, takže každopádně díky za další rozšíření obzorů!
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod svazenka » 13 bře 2019, 21:36

amy80 píše:
Tak to mě potěšilo :-) zkusit ty broskvoně mě dost láká. A jak jsou na tom s odolností vůči kadeřavosti atd - je to nějaký rozdíl, nebo stejné jako u odrůd?


No, řekla bych, že stejně...preventivně stříkáme.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Stanley_51 » 13 bře 2019, 22:34

Mám ty samé zkušenosti s blumou a meruňkou. Z pecek spadlých na zem jsem zapěstoval stromky, které již třetím rokem plodily. Plody velké a chutné.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radim K » 14 bře 2019, 01:34

Já už s postupem času přestávám shánět klasické odrůdy meruněk, broskví a nektarin a budu je nahrazovat už jen semenáči. Nemá to jedinou nevýhodu, pokud nepotřebujete znát rodokmen rostliny a předpoklad data zrání plodu. Samozřejmě nějaké raritní odrůdy stále budou mít své místo, ale...
Semenáče broskví a nektarin ve většině případů NETRPÍ nemožnou kadeřavostí. Je zde určité procento náchylných semenáčů, ale to lze vysledovat často již první rok výsevu, kdy se rostlina začně krpatět a tu pak z případného výsevu semenáčů odstraníme. Rostliny se dají zapěstovat i křovitě ,což je další velká výhoda. Lépe zvládají sucho a dost často zvládají lépe i mrazy ve dřevě a dokonce i v květu. Totéž platí u meruněk.

Platí celkem jednoduché pravidlo. Vysejeme-li semeno z takřka jakékoliv odrůdy ovocného stromu, nemůžeme být zklamáni. Postupně pozoruju, že to platí i u bobulovitého ovoce (rakytníky, kamčatky - kde však výsledky mohou být různé, aronie, muchovníky - tam záleží více na druhu, než odrůdě. Canadiensis bude vždycky natrpklý a alnifolia "vždycky" sladký).

Kromě toho jde o skvělý pocit, když zaplodí vlastní semenáč. Zatím mne nikdy žádný nezklamal. Jen, jak jsem už psal, musí jít již o semenáč z existující odrůdy.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 14 bře 2019, 03:20

Máme na zahradě strom - semenáč meruňky. Má už určitě dvacet roků. Roste zdravě, kvete pozdě, klejotok minimální, je to jediná meruňka, která aspoň nějak zarodila každý rok i přes jarní mráz. Jediný problém jsou plody :D . Chuťově jsou dobré,opravdu meruňkové, ale velikostí něco mezi mirabelkou malou a mirabelkou větší :( . 2,5cm, tak asi. Vloni jich bylo několik skoro třícentimetrových :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod paloo » 14 bře 2019, 08:26

Po Leskore ostal tiež podpník marhuľový semenáč a má tiež také obrovské plody,až 2 cm S1 polovicu som prevrúbloval ale druhá sa nechce dať :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků