Povídání o něčem i o ničem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 18 črc 2018, 10:36

amy80 - Niesluchowski má mít bobule kulaté nebo oválné? Ty naše jsou oválné, červené, žilnaté, měkké s tenkou slupkou, k focení se teď bohužel nedostanu....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod J.K. » 18 črc 2018, 11:36

nene píše:Nejsi, Julie je chuťově vynikající letní jablko, dozrává najednou a spadne. Chce to být ve střehu :) .

Práve že do vynikajúcej chuti mali podľa mňa ešte ďaleko, tak som dúfal v lepšie dozretie. Nuž nepotešil si ma, ale díky! Budem si to pamätať. :wink:
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 18 črc 2018, 11:41

Letos většina jabloní velmi přeplodila, plody potom za moc nestojí a padají, možná i to se projevilo, uvidíš příští rok.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod amy80 » 18 črc 2018, 17:00

nene píše:amy80 - Niesluchowski má mít bobule kulaté nebo oválné? Ty naše jsou oválné, červené, žilnaté, měkké s tenkou slupkou, k focení se teď bohužel nedostanu....


Nevím jaké má mít, ale ten můj měl kulaté.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 18 črc 2018, 20:20

Z fotek na netu to není jasné, ale kulaté ty naše teda fakt nejsou.....tedaaa Planteeeex :(
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Alena » 30 črc 2018, 08:20

Tak to jsem teda napnutá, pokud mi příští rok můj údajný Niesluchowski zaplodí, jaké bude mít bobule (a chlavně chuť) :mrgreen:

A z jiného soudku:
loni jsem měla na svém pididvorku přes 70 květináčů. Řekla jsem si, že to je neúnosné, dvakrát ročně to tahat po schodech do/ze 2. patra nebo zapouštět na zimu do země a na jaře vyndávat ven, a že to musím nějak racionálně zredukovat. I podařilo se mi něco rozdat, něco vmáčknout do volné půdy (ještě že jsou ta sucha, jinak bych se už musela skrz zahradu prosekávat mačetou :mrgreen: )... No a teď koukám, že už se mi to na ten dvůr zas nevejde, tak jsem to spočítala a mám tam květináčů přes 120...
Tomu říkám optimalizace...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 30 črc 2018, 09:25

Alena:
Taky jsme vloni dospěli do stádia - "tak a teď budeme vyhazovat, co se neosvědčilo"...od téhle první myšlenky přibylo osm fíkovníků, čtyři révy, dvě meruňky a čtyři hrušně. O rybízu nemluvě......Naprosto nechápu, jak se nám to na zahradu ještě vešlo :roll: , ale tady na jihu v tom suchu rostlinám vznikající houští kupodivu vyhovuje víc než vypálená planina.
Takže optimalizace vskutku (asi nikdy a nikde :lol: ) nefunguje.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod mirka » 18 srp 2018, 13:07

Obrázek
Tak myslel že to projede a ono to nevyšlo S6 !
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod paloo » 23 srp 2018, 06:27

Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 27 srp 2018, 15:01

Tak jsme dneska opravdu vážně začali pochybovat o rozumnosti mulčování rostlin. Mulčujeme stromky pokosenou trávou. Přes víkend u nás docela dost popršelo, na záhonky se nedá vstoupit, ale pod mulčem kolem stromků je NAPROSTO sucho. A to tak, že kde není mulč, je provlhlá půda do hloubky , kde je mulč, tam není ani náznak vlhkosti - všechno steklo pryč jak po deštníku. Samozřejmě jsme vrstvu mulče rozrušili , ale doslova s křížkem po funuse...Obdobně dopadly jahody, voda se k nim přes uschlý mulč nedostala a schnou vesele dál.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radim K » 27 srp 2018, 16:44

Mulč je oboustranná mince...
kdybychom nemulčovali, přišio bychom o většinu stromků jak v roce 2015 a 17, tak především letos. Pod mulčem nám vydržela vláha od zimy až do půlky léta, bez mulče bylo už v květnu všechno na padrť.
Máš, Jirko, pravdu, že na zavlažení mulčovaných rostlin je zapotřebí víc vody, ta je ale pak efektivněji držena pro potřeby mulčované rostliny. Rovněž po letošku mohu říct, že v tom ultimátním suchu, zamulčovaný mladý stromek po prolití vydrží zalitý i více, než týden, zatímco stromek bez mulče za 2 dny po prolití vadne. Mulč neděláme zase příliš široko kolem rostliny, právě kvůli případným dešťům, kdy sice voda steče po mulči, ale o to více se provlhčí okolí. Pokud zaprší fakt pořádně, tak provlhne půda v okolí dostatečně, v opačném případě stejně nezaprší dostatečně, aby byl stromek zalit i bez mulče. Z našeho pohledu je tedy mulčování v suchých oblastech takřka nutností.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 27 srp 2018, 17:55

Měli jsme podobnou zkušenost, ale nutnost po tomhle víkendovém dešti (16mm) zase zalévat, nás poněkud znechutila...U nás pršelo v neděli v podstatě celý den, mokré a zalité je to dobře (jdou vytahovat pampelišky :) ), ale pod mulčem troud.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Honza123 » 30 srp 2018, 21:33

Jeden Pěstitel ze Slovenska se mě ptal na pana Formánka. Nemá někdo nějaké info? Dříve s ním prý byl ve spojení
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod petr » 19 zář 2018, 22:28

Všehochuť ze zahrady, něco je určeno na neprodejní zahrádkářskou prezentaci ŽIVOT NA ZAHRADĚ 2018 v Ostravě na ČERNÉ LOUCE 21-23.9.
Bude k vidění i několik desítek vzorku révy pěstované na Krnovsku.
ObrázekObrázek
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod ivan » 07 říj 2018, 21:19

Ešte jeden postreh:
Už som to tu viac krát písal, že pestovanie "tradičného" ovocia asi nemá zmysel u nás v okolí pestovať- lebo viac ako 300- 400 kg za rok hnilého ovocia likvidovať nás už nebaví S13 - je to z roka na rok horšie a horšie- tento víkend susedia vypílili všetky ovocné stromy ( aj 25 ročné- nektarinky, broskyne, marhule, jablone...) -dôvod ten istý- načaté a hnilé ovocie ( zdravé cca 10 %) S13 - keď to nenačne hmyz, tak to načnú vtáky (dokonca vrabce mi likvidujú moruše- ešte z nezrelých sa snažia vydzobávať semiačka- a nezrelé plody padajú, cca 20 kg hrozna som vrabcom tento rok nechal-- ako vypadajú strapce- odfotím ..., ázijské hrušky + Boscova flaška a Konferencia- na 20 ročných stromoch ostali cca 5 až 7 ks zdravých plodov S15 - najprv obrovský opad plodov zo sucha počas sezóny, potom keď to má dozrievať , tak to dokončí hmyz a vtáky ....tento rok dvaja susedia v okolí prerábali krov- toľko osých hniezd som v živote nevidel S13 S13 S13
- keď som pred pár rokmi koncom leta zlikvidoval osie hniezdo v zemi ( vraj to bolo pre "divákov" komické- pre mňa rozhodne nie)- v naivite som si myslel, že bude pokoj- bol to hlboký omyl ( jedno takéto hniezdo má síce cca 5000 ks ôs), ale v okolí ich je veľa- napr. na susednej záhrade- časť sadu ani tento rok nekosili, lebo keď sa priblížili pri kosení k zemnému osiemu hniezdu - bol sused napadnutý mnohými osami- a skončil na pohotovosti...
Za posledné 4 roky je to už 3 ovocný sad na ulici, čo susedia "zlikvidovali" ...
+ červivé rajčiny, paprika, dokonca čím ďalej tým viac aj kukurica :D6
- dokonca pred pár rokmi v časopise Záhradkár p. Komžík opisoval, ako nechal pár stromov sliviek bez postrekov- straty boli viac ako 95% :D14
- ostanú nám možno ešte subtrópy- kaki ( aj tie mi tesne pred kvetom niečo napichávalo stopky na kvetoch..) , možno aktinídie...aj keď -ešte aj figy začínajú byť červivé- už to tu niekto opisoval( ešte sme my síce nemali- ale je to asi len otázka času...)
- napr. drozdy behajú po zemi iba na jar- akonáhle je akékoľvek ovocie- od jari sa krmia ovocím- dokonca aj mladé v hniezde krmia ovocím!
- na časť záhrady som minulý týždeň nanosil kompost- neni tam jediný drozd!- krmia sa jablkami, hruškami(+ susedovým otelom...cca 100 kg hrozna )- voľakedy, akonáhle som nafúrikoval komposť- okamžite ho rozhrabali- čo je pre nich samozrejme ťažšie ako sa nakrmiť ovocím( lepšie povedané načínať doradu jablká, hrušky....ešte dokonca nezrelé...) S15
- z mladých 7 až 8 ročných stromkov sme mávali väčšiu úrodu ako teraz S15
- celá príroda je akosi hore nohami S15
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Stanley_51 a 11 návštevníků