Povídání o něčem i o ničem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Stanley_51 » 25 čer 2021, 21:45

Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radim K » 25 čer 2021, 23:13

Jirko, máš v podstatě pravdu. Toto je to nejdůležitější, co by měli meteorologové zvladat. A není pravda, že to nebylo zřejmé, že se tornáda nebudou vyskytovat. Já sám se cítím docela blbě, že mě to nenapadlo, protože přes den nemám čas to sledovat, ale když se podívám zpětně...! Tak to bylo nabíledni. Ten střih větru nám měl dát sakra vědět na mysl, že se to může stát!
Jediní, kdo předpokládali možnost výskytu tornád v dané lokalitě, byli amatéři evropské úrovně: ESTOFEX.org. To jsem ale zjistil až po události. Doporučuji sledovat. Kousek od postižené oblasti vydali nejhorší možný stupeň varování před extremitou: 3, a navíc vydali takzvanou mezoměřítkovou diskusi (MD), ve které se zmiňovali o zvýšené možnosti výskytu tornád.

Co se týče toho lovce bouřek, pro něj je to jen ohromný zážitek. Pouhé sobecké ukojení nějaké touhy. Já mám tu úchylku v rozumnějších mezích taky, ale to je právě to, co by se mělo "tvarovat" i pro dobrou věc, jako je třeba to varování. Na druhou stranu určitě nikdo nečekal nic podobného ani z daleka :( .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 25 čer 2021, 23:23

Díky Radime za pochopení. Ale ty jsi opravdu ten poslední, kdo by si měl říkat "měl jsem vědět".
My teď pár roků budeme asi bouřky - jakékoli - snášet dost špatně. :? Kde jsou ty doby, kdy přišla bouřka, zablesklo se a my počítali, jak je daleko.... E3

Jo a ještě dotaz - je nějaký důvod, proč to šlo v podstatě "po kolejích" ? Z Hrušek až do Hodonína to víceméně sledovalo trať....Přitom prostor kolkolem je značný, mohlo to jít klidně tak, že by se nikomu a ničemu nic moc nestalo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4233
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radim K » 26 čer 2021, 01:04

...ale stejně mě to štve :?
Ta trasa v podstatě více méně kopírovala směr proudění v nižší hladině atmosféry, tedy od jihozápadu k severovýchodu. V tomto směru postupovaly srážky v celé republice, tedy nesouvisí to s terénem či infrastrukturou, ale směrem proudění.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Rudolf M » 26 čer 2021, 01:21

Pár stránek tornáda předpovídala (více méně ale všechny vycházeli z Estofexu), ale upřímně tyhle situace bývají každý rok, to že se vydá 3. na Estofexu a MD, to hned neznamená, že bude tornádo, jen je to vyšší možnost. Upřímně je to poprvé, kdy byly varování na tornáda vydána a fakt se vypnila. A to extrémní počasí sleduju už od dětství. Já jsem třeba upřímně nevěřil, že bude zrovna tornádo, i přesto, že ještě ten den jsem doslova minimálně na 2 stránkách četl tohle upozornění :( .
Kroupy, downburst, supercela, ok to bývá a tenhle týden ne poprvé, ale tornádo?
Hlavně jsem tomu nevěřil, jelikož silné bouřky už byly několikátý den a teplota nebyla nijak vysoká, nevěřil jsem, že bude další energie na silné bouřky. Pro mě to tedy byla přímo šokující zpráva.

Dráha je čistě náhodná, kopíruje proudění od JZ a postup supercel, které včera chodily všechny tímto směrem. Tahle cyklona jinak měla všechny parametry bouřek, které chodí v USA, i obří kroupy a dlouhou trasu. Dokonce i fáze, viděl jsem několik videí, kdy před Břeclaví, kde přešel přesně střed bouře, která už v tu chvíli byla dle radaru v maximu, hodně pršelo a sem tam padla kroupa, ale nebylo to rozhodně to, co by odpovídalo odrazům radaru. V tu chvíli se totiž formovala celá cyklona a zpětné proudy vysoko v mracích si to "nejlepší" nechávaly na později, lepily se kroupy a začaly padat dál, až když měly 5-10 cm.
To co se stalo a kde a kdy, je neskutečná náhoda za náhodou, chce to strašně specifické podmínky od počasí po terén, což je jen jinak definovaný fakt, že to je historicky nejsilnější (zdokumentované) tornádo na našem území.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 26 čer 2021, 11:45

Také jsem v ta varování na tornáda nevěřil. Přesně jak říká Ruda. To, že se tvoří supercely, vůbec ještě neznamená, že přijde tornádo. Musí pak být ještě splněno x dalších podmínek. Je to tedy extrémně vzácný jev, zvlášť na našem území. Že by to mohlo být opravdu hustý mě napadlo až pak, když jsem kouknul na ten radar a viděl že se některé supercely mají ve vývoji tendenci spojovat. To jsem i psal o „dokonalé bouři“, viz viewtopic.php?f=6&t=22&start=4770#p108012. Ale že by z toho mohlo být skutečně tornádo, to mě opravdu nenapadlo. Spíš jsem to bral trochu jako poplašnou zprávu. Já jsem ale naprostý amatér, takže vůbec nechci nikoho omlouvat. Profíci mají daleko více zdrojů a prostředků, aby toto potenciální nebezpečí měli být schopni odhalit. Takže ta výstraha měla být určitě na 3. stupni, tedy extrémní nebezpečí. Tornádo ale nepředpoví nikdo, dokud není na zemi. Lze předpovědět pouze podmínky pro jeho potenciální vznik, z 99% procent pak ale stejně žádné nevznikne.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Stanley_51 » 26 čer 2021, 15:55

Koukám na předpověď počasí na ČT24 a tam ale velmi silné bouřky predikovali právě pro Moravu. Ovšem tornádo v našich zeměpisných šířkách nikdo nepředpoví, to je extrém.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Satan » 05 črc 2021, 13:23

Pivní tácek, neví někdo která porcelánka je vyráběla ?
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod mitas » 05 črc 2021, 16:01

Že by to boli reklamné predmety vyrobené v Elektroporcelán Louny ?
link: https://www.epl.cz/cz/historie-fotogale ... ?detail=26
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Satan » 06 črc 2021, 06:49

Je to ta porcelánka díky.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod antarian » 06 črc 2021, 14:29

Tak doufam, ze jsem se neprekoukl ale vlastni topic k hrusnim jsem nenasel a na jeden dotaz je nesmysl ho zakladat :-)

Chci se zeptat jestli ma nekdo zakrslou hrusen garden pearl a jestli vam to zaplodilo?

Aktualne mam zkusenost pouze s zakrslou broskvoni a nektarinkou a to je krome postriku, sem tam otrhavani listu a velkeho protrhani plodu parada. (Neni to potreba ani strihat)

Tak si zkratka rikam jestli ta hrusen bude taky takova nebo ne, ale po rpavde nikde nic nemuzu najit
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radek » 06 črc 2021, 15:43

Nemají Vaše hrušky na listech žluté skvrny? Hruška nakonec uhyne. Udělalo se mi to i na nově koupené, tak jsem s hruškami raději skončil. Staré nechám dožít.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod moonvil » 06 črc 2021, 16:11

Myslíš rez?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radek » 06 črc 2021, 19:01

Asi ano. Jsou to takové žluté skvrnky, skoro po celém listu. Údajně se to přenáší od jalovce.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Stanley_51 » 06 črc 2021, 21:43

Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků