Povídání o něčem i o ničem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod mariolka » 24 čer 2018, 20:32

Dobrý den,
chtěla bych dát tátovi k narozeninám nějaký pěkný stromek. Jedná se o východní svah, podhůří Jeseníků, n.v, cca 550 m.nm, takže v zimě tam je stále zima. Táta má rád slivovici, takže asi nějakou švestku , jabloň, případně plodící keř na zobání, co by mohly zobat vnoučata. Mohla bych se zeptat, jestli by mi někdo něco nedoporučil?
mariolka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 03 led 2018, 15:53
Bydliště: Kutná Hora

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod sapmok » 24 čer 2018, 23:54

Do takové polohy určitě vybírat nejlépe ze středně raných odrůd a v případě švestek si ve výběru dát záležet, protože některé i když ranější odrůdy, v chladnějších polohách kvetou velmi neochotně. Pokud není lokalita příliš chladná (profučená), tak i třešně. U třešní je vhodná ochrana kmínku proti zimním větrům. Také je třeba zohledňovat odrůdy s pozdnějším kvetením.
Z keřů vybírejte klidně z borůvek jak kanadských, tak i kamčatských. Určitě tam budou rodit keřové rybízy a také maliny.
Ono tam bude rodit lecos, ale asi ne optimálně. :(
Hlavně by bylo dobré uvést přesnější lokalitu. :) Stačí obec.

Třeba má někdo další nápady. :D
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 25 čer 2018, 09:40

Určitě muchovník, Nortline např.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod mariolka » 30 čer 2018, 23:26

Děkuji za rady,
v současné době jsou zralé třešně na zavařování, rybíz, angrešt tam taky bez problému přežijí. Jedná se o obec Bedřichov.
Máma říkala, že nám kvete v zahradě napodruhé ořech, takže letos by mohly být " dvě sklizně". Vypadá to, že mám zase co studovat :oops:
mariolka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 03 led 2018, 15:53
Bydliště: Kutná Hora

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 17 črc 2018, 12:53

Tak to vypadá na nejméně tři dny mokra na zahradě, takže si to shrneme....:
Na jihu sklizeny meruňky, jako poslední Bergeron, byl vynikající. Dozrávají broskve, slivoně Top Taste a Hanita jsou modré. Za houby stojí letos myrobalán Zorka, strom šíleně přeplodil a i přes drastickou nejméně padesátiprocentní probírku je pořád ověšený spoustou mirabelek, sice velikosti menší meruňky, ale nejdou letos vůbec od pecky, ani po úplném dozrání - a navíc dozrávají tak nějak podivně a pozdě...asi to byl letos poslední rok téhle odrůdy, na Valašsku by to možná bylo zajímavé, ale tady na jihu jsou zábavnější věci k pěstování. Už je tam od jara naroubovaná Leskora a rouby jedou, tak uvidíme.
Zraje réva, sklizený je Augustovský, je velice sladký - což zjistil jeden vychytralý drozd a než jsme se nadáli, tak polovina hroznů je dohola. Tak jsme mu ten zbytek sebrali a na další už zrající odrůdy jsme navlékli čepičky. Kupodivu letos neškodí vosy a sršni, ne že by nebyli, ale rozvěsili jsme už před čtrnácti dny petky se šťávou a vychytali jsme toho opravdu hodně.
Fíky - ty jsou letos nádherné, jediné, které neplodí jsou buď ve stádiu teprve pěti listů a potom to zatrolené Chicago z loňska z Lidlu - keř má už přes metr, ale ani náznak plodu, roste jen do dřeva. A to rodí i loňská maličká Pereta, kterou jsme z lítosti koupili vloni skoro suchou na Slovensku.
Asiminy - těm se letos líbí, že občas i zaprší, jeden plod má i ani ne metrový proutek Alegheny. Semenáčky jsme vysadili asi před třemi týdny ven z květináčů do volné půdy a vypadají spokojeně (spousta sádry na to padla).
Tomely mají plody všechny - zatím, Nikita začal propadávat a na NC taky už je jen jeden plod. Zarodila vloni roubovaná Sosnovská, je-li to Sosnovská (roste to velmi velmi a plody jsou už teď velké, což by ani asi nemělo být).
Nashi, ty už rodí pravidelně, letos nejsou tak přeplozené a taky jsme dělali probírku, takže by to mohlo dopadnout dobře. Plody už jsou velké jako loni při sklizni.
Všechny plody jsou letos o dost větší než jsme běžně zvyklí, markantní je to u borůvek - Chandler byl vloni jasná jednička, letos je obrovský, ale občas v misce nepoznáme, jestli je to Chandler nebo Patriot či Ozark.
Ale to už je spíš Valašsko:
Fantasticky zarodila Obilnaja, včera jsme sklidili poslední přezrálé tmavěfialové koule, krásně jdou od pecky i od slupky, jsou šťavnaté a sladké, na naše valašské poměry nádhera. Sklizené už jsou i první velmi chutné hrušky Červnové (ne Červencové). A dozrává Alfa.
Končí angrešty, zklamal Niesluchovski, sice velká úroda, ale nechutná nám. Zato Pax byl vynikající, akorát že nechutnal jen nám, takže jsme se s někým podělili (asi škvoři).
Bylo ho jen pár plodů, sadili jsme ho na vánoce :) .
Černý rybíz zarodil hodně, poprvé i nově vysazený keř Jubilejnaja Kopanja (měl to být původně Čornyj Bumer, ale ten nakonec nebyl, tak jsme vzali tohle). Kuličky opravdu obrovské a chuť černorybízová, takže zas tak špatná koupě to nebyla. Pro nás je důležité, že kuličky nepadaly ani opravdu zralé, trochu nepříjemné je, že zůstávají stopečky při trhání na plodech).
Ve skleníku dozrává réva Galahad a brchají se fíky - malé HCčko má pár plodů, taky Twotimer, SD a LSUčko - jsou to mrňata, letošní řízky.
Obrovské plody už mají mochyně peruánské. No a samozřejmě všude jsou rajčata....Radost dělá Crimson crush, roste velmi zdravě, plody jsou chutné, pevné, je jich hodně a zrají nám jako první - díky za tip a semínka Davide :) .
No a venku leje - zalít to už opravdu chtělo, ale delší déšť zahradě moc dobře neudělá :( - tak třeba jim ta předpověď nevyjde.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod sasman » 17 črc 2018, 14:58

U mě jsou zatím rajčata Crimson Crush zelená :D na stejné lokalitě mi zatím dozrálo jen pár plodů "klasiky" Start+Tornádo+Bejbino (+Philovita). Mohu zatím potvrdit dobrý zdravotní stav těchto rostlin. Jestli jsou i chutné, tak to bude super. Z hlediska chuti jsem jim popravdě moc nevěřil, čekal jsem, že budou vhodné spíš na salát.
Angrešt Pax mi loni chutnal luxusně, letos to bylo slabší. Přičítám to těm ohromným vedrům ke konci zrání. Ale určitě je to skvělá odrůda.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Alena » 17 črc 2018, 18:56

nene píše:Končí angrešty, zklamal Niesluchovski, sice velká úroda, ale nechutná nám. Zato Pax byl vynikající, akorát že nechutnal jen nám, takže jsme se s někým podělili (asi škvoři).

A já si zrovna Niesluchovského loni koupila. Zatím je pořád mrňavej a neplodí, ani Kaptivator vedle něj (který se naopak krásně rozbujel),přestože na jaře oba kvetly. Takže se preventivně na podzim budu poohlížet po Paxu, abych měla něco dalšího v rezervě, kdyby mě N. taky zklamal. Díky za tip.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 17 črc 2018, 20:51

Kaptivator je dobrý, sladký, pozdní, ten my rádi.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Alena » 17 črc 2018, 21:12

Jojo, Kaptivator mě z těch novějších "rezistentních" odrůd, které jsem doposud vyzkoušela, zaujal jako jediný, proto jsem si ho znovu koupila i sem. Jen mi není jasné, proč mi letos nenasadil plody - švagr o ulici dál ho má obsypaný. Nezalévá ho, nehnojí, nestříhá, stromek bez kůlu, koruna ohnutá podle toho, kam zrovna vítr fouká, péče nulová, nemá kromě něj žádný jiný angrešt, navíc mu ho letos kompletně ožraly pilatky, a plodů spoustu. No snad se příští rok konečně zas dočkám.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod amy80 » 17 črc 2018, 22:08

nene píše:
Končí angrešty, zklamal Niesluchovski, sice velká úroda, ale nechutná nám.


Tak u mně naopak je Niesluchowski jasná jednička, sice je to malá mrňka a bobulí bylo jen pár, ale chutnal mi tolik že jsem hned objednala tři další...
Stejně je to zvláštní jak se liší názory na chutě :lol:
Pak mám z angreštů ještě Hinnonmaki Red a Green, Captivator, Lady Sun a Černý neguš, ale ty jsou takové "normální". Všechny ale plodí prvním rokem, tak třeba se to ještě vytříbí.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 17 črc 2018, 23:18

Niesluchowski - ten náš je letos opravdu nechutný, už jsme i přemýšleli, co že jsme to vlastně koupili (Plantex). Ještě pořád není sklizený, jednak ho nikdo nechce, jednak pořád doufáme, že třeba ještě nějakou chuť získá - je vodnatý, bez cukru, bez aroma...hodně přeplodil, ale to jiné odrůdy taky a mnohem víc a na chuti se to neprojevilo....i ty klasické odolné angrešty typu Roxana, Rolonda, Invicta byly letos mnohem lepší - a to už je co říct. Byla to jeho první úroda, budeme doufat, že se třeba časem polepší. Pokud je tím, za koho se vydává :? .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod J.K. » 18 črc 2018, 06:35

Tak to asi Niesluchowski nebude. Aspoň ten môj začal dozrievať takmer pred mesiacom, o takejto dobe už by bolo všekto pohnité . Veľké plody, krásne vyfarbené a myslím že aj dosť chutné. Úrodnosť tiež vysoká, treba to v závere vyväzovať, inak všetko leží na zemi. Jediné mínus sú pichliače, ale s tým sa dá žiť. Mám ho z Limbachu, tretí rok.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod J.K. » 18 črc 2018, 08:25

Ešte by som využil túto tému na jednu otázku. Mám jednu letnú jabloň, odroda Júlia. Prvý krát mala pár kg jabĺk, ale v pribehu posledného týzdňa začali hodne padať. Včera večer som pozrel z okna a na strome nič! Kýbel jabĺk pod ním, medzi listami posledných 5ks, aj tie pri dotyku zostali v ruke. Veľkosť aj farbu mali peknú, ale jadierka ešte svetlé. Ani chuť zatiaľ nič moc. Dosť ma to sklamalo. Som jediný, komu sa táto odroda takto chová?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod amy80 » 18 črc 2018, 09:29

nene píše:Niesluchowski - ten náš je letos opravdu nechutný, už jsme i přemýšleli, co že jsme to vlastně koupili (Plantex). Ještě pořád není sklizený, jednak ho nikdo nechce, jednak pořád doufáme, že třeba ještě nějakou chuť získá - je vodnatý, bez cukru, bez aroma...hodně přeplodil, ale to jiné odrůdy taky a mnohem víc a na chuti se to neprojevilo....i ty klasické odolné angrešty typu Roxana, Rolonda, Invicta byly letos mnohem lepší - a to už je co říct. Byla to jeho první úroda, budeme doufat, že se třeba časem polepší. Pokud je tím, za koho se vydává :? .


Tak to taky tipuju že to Niesluchowski nebude, ten můj je opravdu lahodný, harmonický, sladký... a je sklizený už minimálně dva týdny, pokud bych ho nechala tak teď už by bobule dávno hnily na zemi. A to nejsme zrovna v teplé oblasti.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 18 črc 2018, 10:28

J.K. píše:Som jediný, komu sa táto odroda takto chová?


Nejsi, Julie je chuťově vynikající letní jablko, dozrává najednou a spadne. Chce to být ve střehu :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků