Povídání o něčem i o ničem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod nene » 13 dub 2021, 15:33

:D ...ale bylo to zajímavé téma S6
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radim K » 13 dub 2021, 22:11

No, Honzo, lesní mravenci S13 . Hnízdo máme u souseda na zahradě a kromě toho, že chovají všude na horní zahradě mšice, dělají ještě jednu mnohem horší věc, a to, že vykusují pohlavní orgány snad úplně všech květů ovocných stromů, především na velké nashi, broskvi, nektarince a meruňkách. Loni to byla úplná genocida květů.
Letos to budeme řešit lepem ve spreji na kmeny.
Likvidaci bych velmi nerad. Chápu je, protože místní lesy jsou v katastrofálním stavu jak ze sucha, tak z těžby. Z toho je mi opravdu smutno, protože najít krásný zdravý les, jako jsem znal ze SV brněnska, to v blízkém okolí skoro nelze :( . Takže se jim nedivím, že osidlují i mimolesní oblasti. Nejbližší les je několik set metrů daleko.
Ale až na pozemku založíme pestrý les, který bude moct být skutečně lesem a ne jen "pole stromů", tak je tam možná přestěhujeme.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 13 dub 2021, 22:43

Jj, svým způsobem se jim také nedivím. A dokud se nepřemnožili, vše fungovalo dobře. Ani jsem je nechtěl vybíjet, příčilo se mi to. Proto jsem šel na ten úřad. Ale jakmile se přemnožili, byla to asi největší pohroma, co jsem kdy na zahradě zažil. Medovice, co padala z lísek z těch z těch mšic mi kompletně zlikvidovala brusinky v mé borůvkovém háječku a borůvky také měly dost na mále, tedy kromě toho, že tehdy nebylo prakticky vůbec žádné ovoce na stromech. Takže chápu, ale proč bych to měl sakra odsr.. já... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radim K » 13 dub 2021, 22:50

No jasně, ono pokud ten lep nezabere, tak možná budem muset taky zakročit jiným způsobem... :?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod MartinS » 17 dub 2021, 07:31

V Japonsku maju ine problemy ako my. V strednej Europe sa trapime so studenou jarou a Japonci tento rok zaznamenali najskorsie plne kvitnutie sakur za 1200 rokov. Konkretne v meste Kyoto. Maju tam vyrazny trend teplejsich jari. Kto vie anglicky, moze si precitat viac. https://www.discovermagazine.com/enviro ... ronment%29
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Lenkalor » 17 dub 2021, 18:41

Nemáte někdo zkušenost s Trombeho stěnou? Asi ji vyzkouším ve skleníku, jenom nevím, jestli to musí být uzavřený oběh s klapkami nebo by stačilo jenom nahřívání stěny a ohřívání vzduchu pomocí ventilátoru na solární pohon.
Máme zbytky Ytongu, tak bych je slepila nad sebe, natřela na černo a zkusila to s dvěma pruhy stěny. Zase aby moc nestínily.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod mitas » 17 dub 2021, 22:06

A čo tak vyrobiť si solárny panel z plechoviek od piva, alebo limonád za pár " šupov " ? Na youtube som asi pred 10 - 12 rokmi našiel srbské video, ako si svojpomocne spraviť taký panel, no už je asi vymazané. Tomu srbovi to pri -10°C dávalo až 72°C !
Tu máš niečo podobné:

https://www.youtube.com/watch?v=hVijmurXbLo
Keď si k tomu dáš malý ventilátor z PC na 5 alebo 12 V a na napájanie ventilátora malý solárny panel, tak to budeš mať nezávislé od 230 V siete.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod paloo » 18 dub 2021, 10:53

Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod haco » 18 dub 2021, 22:48

Lenkalor píše:Nemáte někdo zkušenost s Trombeho stěnou? Asi ji vyzkouším ve skleníku, jenom nevím, jestli to musí být uzavřený oběh s klapkami nebo by stačilo jenom nahřívání stěny a ohřívání vzduchu pomocí ventilátoru na solární pohon.
Máme zbytky Ytongu, tak bych je slepila nad sebe, natřela na černo a zkusila to s dvěma pruhy stěny. Zase aby moc nestínily.


mam rozrobene nieco podobne v skleniku - material steny palena tehla hrubky 2 x 5 cm, zvonka izolovany styrodurom, zvnutra na cierno natierat nebudem (estetika) kanal vo vnutri steny s ventilatorom a klapkami navrchu.

vyduchy dole budu PVC trubkou s otvormi vedene pozdlz bocnych stien sklenika

na jar/jesen je cez den cielom rovnomernejsie rozlozenie teploty v skleniku a nahromadenie tepla v stene nasavanim najteplejsieho vzduchu spod stropu
Obrázek

v noci je cielom ofuk bocnych stien sklenika prehriatejsim vzduchom
Obrázek

v lete bude ventilator vypnuty a vzduch bude prudit opacne - von cez otvorenu klapku - cielom je zlepsenie ventilacie / prudenia vzduchu
Obrázek

ci to bude funkcne s dostatocnym efektom neviem - uvidime za par mesiacov ...
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Stanley_51 » 21 dub 2021, 08:22

Ještě něco málo o čmelácích a jejich životním cyklu. ( Navazuji na příspěvek v sekci kamčatek ).
http://www.ceskycmelak.cz/o-zivote-cmelaka/
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Lenkalor » 21 dub 2021, 15:53

Tak mě napadlo ( v aktuální politické situaci), když se posílají semínka z jiného státu (Rusko), nejspíš se obálka rentgenuje. Nebude tak docházet k nějaké mutaci? Ať už pozitivní nebo negativní.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Bullets » 21 dub 2021, 23:29

Pokud je to z Ruska tak to rovnou spali :D ale z Finska a Spanelska problem nikdy nebyl a slo to asi 3 nebo 4 dny
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Radim K » 22 dub 2021, 01:26

Správně by to z Ruska, jakožto ze třetí země, nemělo dorazit. Od konce roku 2019 se týká nutnost fytocertifikace u veškerého zboží rostlinného původu, určené k výsadbě nebo výsevu, tedy i semena a to i v malém množství.
Nicméně často to stále prochází, zejména maličká množství v malých obálkách. Mě došly z Ruska během zimy 2 obálky se semeny bez problémů. Z USA mi jednu menší zásilku semen bez fyta stopli a nepustili, už beru jen s fytem a nově bohužel nutnost fyta i z Británie, což je pro nás dost těžká rána S13 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Lenkalor » 22 dub 2021, 06:28

Radime, z té Británie je to škoda, také jsem si nechávala posílat různá semínka. Výhoda byla, že to přišlo brzy. Z USA mi také jednou přišly, a z Číny chodí běžně, jen je tam někdy loterie, co z toho vzejde. Loni jsem tam koupila okurky nakládačky, na obrázku krásně světle zelené, oválné,s jemným povrchem. Narostli nám velmi dlouzí,tencí, tmavě zelení hadi s hlubším povrchem. :D Ovšem po zavaření jsou výborné, nemají tu měkkou dužinu uvnitř, takže děti vybírají ze sklenice právě tyhle.
Bullets - nemůžeš všechno hned házet do ohně, mohlo by to bouchnout. :wink: Já jsem to raději hned hodila do vody.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod mirka » 16 kvě 2021, 00:50

Tohle spadlo z nebe na střechu domu, pak se to odrazilo a spadlo na chodník, znovu se to odrazilo a spadlo do květináče s fíkovníkem. Našla jsem to až na jaře při hnojení rohovinou
Obrázek

Obrázek
Je to co si myslím/meteorit S8
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 114 návštevníků