Povídání o něčem i o ničem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod vrana » 23 pro 2021, 23:32

Kulčiba obecná, lidově strom smrti. Tento východoindický strom rodí semínka, obsahující jeden z neprudších jedů – strychnin. Ten je silně hořký a náhodná otrava je proto vzácná. Strychnin byl také oblíbenou součástí šípových jedů kurare, byl používán v lékařství i jako dopingová látka ve sportu, dodnes se používá v nástrahách na hubení hlodavců. Při otravě dochází k prudkým křečím a smrt následuje po úplném ochrnutí dýchacího centra.


Nejdříve jsem uvjděl obrázek, a kdybych to nevěděl,že je to jedovaté,tak bych to snad i ochutnal.KULČIBA.Vypadá to jako tomel.


Více zde: https://pmczech.webnode.cz/products/nas ... -rostliny/
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Stanley_51 » 30 pro 2021, 11:44

Zajímavá reportáž ze skleníku Petra Broži.
https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/ ... 21122.html
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod radek.god » 31 pro 2021, 15:48

No ten TIS jsme meli roky na zahrade, pamatuji si ho jako maly stromek a jak nam rodice jako detem rikali, ze je to jedovate.Kdyz jsem tam byl po mnoha letech, tak me prekvapilo, ze je z toho mnohametrovy strom jak krava.Ale ze by to nejak kvetlo nebo plodilo, o tom nevim :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hofis » 31 pro 2021, 20:28

Na to potřebuješ samce a samici, máme na zahradě obojí, těm červeným bobulím jsem se zdaleka vyhýbal. Že jsou vlastně jako jediné jedlé, tedy bez těch jedovatých semen vevnitř, je pro mě opravdu novinka... :shock:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod EvaOstrava » 31 pro 2021, 22:51

S tisem jsem letos zažila docela horkou chvilku. Letos byly moje keře neuvěřitelně hustě obsypané  červenými bobulem. Ale pak jsem si všimla, že při větru občas některá spadne sousedovi do zahrady. Jenže oni mají maličké děti. Tak jsem hned pořádně keře sestříhala. A ruce jsem pak měla tak ulepené od těch sladkých plodů, že jsem si říkala, jestlipak se to nedá nějak využít. A opravdu, našla jsem recept na marmeládu. Ale nebyla pro sebevrahy. Nejprve se musí z každé bobule pinzetou vytáhnout pecička.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod mates » 31 pro 2021, 23:34

Já jsem tu jedlost tisu zjistil letos v létě. Byli jsme v nedaleké zámecké zahradě a nějaký maník z jedné party se tam tím "nacpával". Bylo vidět, že i ti ostatní z party z toho byli paf, tak to pak vysvětloval, že bez rozkousani semen je to v pohodě.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod MonikaV » 10 úno 2022, 12:31

Po dnešní procházce jsem si musela protřít několikrát oči-- nevěřila jsem na co se dívám--- normálně okolo mně proletěl motýl bělásek S8 S8 no ještě teď tomu nemůžu uvěřit.... S8 (to snad uletěl nějakému chovateli S6 S6 )
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod pavell » 10 úno 2022, 19:41

No mě zas létaly včely jak o žních, dokonce nosily pyl z lísky to je podle mě rekordně brzy, hlásí pořád poměrně teplo tak snad to na jaře zas všechno nepomrzne. Zasadil jsem první brambory. :D
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Pokuston » 27 úno 2022, 17:33

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Macagames » 21 bře 2022, 09:56

Zdravím,
vím, že to do tohoto fóra úplně nepatří, přesto se na Vás obracím s prosbou:
Nemáte náhodou někdo zbytečnou CompactFlash kartu, o maximální velikosti 32MB nebo menší?
Pozor, opravdu je to MB :P

Díky
Macagames
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 09 dub 2021, 20:49
Bydliště: Praha (Stodůlky-Háje), 330 m.n.n

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod PavelP » 21 bře 2022, 10:32

Macagames píše:Zdravím,
vím, že to do tohoto fóra úplně nepatří, přesto se na Vás obracím s prosbou:
Nemáte náhodou někdo zbytečnou CompactFlash kartu, o maximální velikosti 32MB nebo menší?
Pozor, opravdu je to MB :P

Díky


Zkus to tady: https://cz.computer-world.pro/sdcfb3220 ... gIl_vD_BwE

Doma bych našel, ale cca 512MB-2GB.

P.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod EvaOstrava » 30 bře 2022, 11:36

V Penny jsem si koupila hezkou rostlinu jasmínu se spoustou květních pupenů. Doma mi jasmín brzy rozkvetl, a začal šířit svou vůni. Jenže není to ta krásná vůně, která se linula z jasmínových keřů na Krétě. No jo, není jasmín jako jasmín, a každý asi voní jinak. Tenhleten je Jasminum polyanthum (mnohokvětý), pak je třeba ještě Jasminum officinale (jasmín pravý), Jasminum grandiflorum (jasmín velkokvětý), Jasminum sambac (jasmín arabský) a stovka dalších.
No jo, ale který voní nejlíp?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod Hanka Ř. » 31 bře 2022, 21:21

Chtěla bych poprosit o radu (a lepší vlákno jsem nenašla). Máte někdo zkušenosti s komunikací s městem ohledně městské výsadby a údržby stromů? Město (Praha 6) si kdysi usmyslelo, že v naší ulici bude lipová alej a vysadilo bez jakéhokoli respektu k již vzrostlým stromům (a to i vzrostlým lipám). O vysazené lípy se moc nestará, ale bohužel letos přišlo na to, že si s původními stromy konkurují a tak některé z původních stromů pokáceli. Mezi nimi i velmi životaschopnou třešeň (i když zákrsek), který každý rok krmil třešněmi všechny děti z místní školy (dokonce tam chodili i s družinou). A také jeden ořech -- ty tu také všichni okolojdoucí velmi pečlivě vysbírávají. Bohužel prostě přišli a stromy pokáceli (nikdo o tom nevěděl dopředu) -- s tím už nic nenaděláme. Ale ještě tu několik starých stromů zbylo (třešeň, několik ořechů...). Ty jsou také dost blízko nových lip a tak jistě hrozí, že budou pokáceny v další fázi (letos na jaře už to myslím naštěstí nestíhají). Jde pro jejich záchranu udělat něco víc, než vytvořit petici?

Ještě doplním, že ty nové lípy zde živoří, mnoho z nich uhynulo, ostatní vypadají dosti nevzhledně. Ale hlavně, ten travnatý pruh je nejméně 25m široký a jsou tam vysázené dvě řady stromů. Nic nebránilo tomu tu řadu nových lip dát o kousek dál od těch původních stromů. Člověk by ještě nějak tak skousl, že sázejí stromy určené k zániku, ale tohle je o mnoho horší.
Jo a taky zároveň provedly prořezání těch starých stromů, aby nevadili silnici a to tak, že uřízli i větve nejméně 15-20 cm v průměru a řez neošetřili. Ale to jen na okraj.
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod mates » 06 dub 2022, 14:37

Byl jsem dnes na výletě v Mělníku (Sinco) i u Mělníka, zahradnictví Spomyšl a Vraňany. Spomyšl nemá smysl komentovat, snad jen že v sortimentu mají běžné i některé ojedinělé věci, obojí za lehce přepálené ceny, ale budiž. Ve Vraňanech jsem překvapivě narazil na zelený/černý rybíz (více ve vláknu k rybízům) a příp. kdyby někdo chtěl mít doma "úrodu ze skleníku", tak tam mají v hale u prodávané sadby jahod spoustu drobného ovoce v rychleném stavu, třeba borůvky Pink Lemonade začínají kvést, kvetly i nějaké rybízy, na kamčatkách byly už 0,5 - 1 cm plůdky, ten zbytek si už nepamatuju, ale byla tam toho zeleného spousta (venku to zatím leze z pupenů).
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Povídání o něčem i o ničem

Příspěvekod minka » 07 dub 2022, 12:03

Já jsem si za Spomyšle objednala, protože měli něco, co jsem jinde nesehnala a všechno mělo označení z Polska :shock:
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 81 návštevníků