netkana textilia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

netkana textilia

Příspěvekod jujto » 04 kvě 2010, 01:58

Dobry den, nedavno som cital clanok o priaznivych vplyvoch tenkej bielej netkanej textilie na rychlenie jahod ci zeleniny.
Jedny cisla hovoria 5 az sedem dni ine az strnast.
Vraj to okrem tvorby priaznivej mikroklimy redukuje, alebo pomaha znizit skody sposobene kratkodobymi jarnymi mrazikmi.
Pocas kvitnutia ich samozrejme odkryvaju.
Ma s tym niekto skusenosti? Hlavne by ma zaujimalo, ci by mohlo vytvorenie velkeho vaku ponad pergolu s kiwi pomoct redukovat skody sposobene jarnymi mrazikmi. Druha vec, co ma zaujima, ci by sa takto nedalo pomoct vinicu (prirychlit ho), ktory sem tam nedozreje koli menej priaznivemu roku.
Neocakavam od toho ziadne zazraky, ale aj mala pomoc je pomoc.
Dakujem.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: netkana textilia

Příspěvekod Majk » 04 kvě 2010, 08:28

Protože kiwi časem naroste do značných rozměrů, není použití textilie úplně praktické. Občas se nějaký ten výhonek ulomí nebo to bere vítr. Lepší zkušenosti mám s mlžením, které se zapne jen pokud teplota klesá k -2°C. Stačí zaslepená silnější zahradní hadice do které se zašroubují mlžící trysky. Hadice se umístí na horní části konstrukce.
Mám s tím docela dobré zkušenosti, většinou to použiju jen jednou nebo dvakrát na jaře. Letos jsem vůbec použít nemusel, jelikož při posledním mrazíku nebyly arguty ještě narašené.
Ráno pak bývají výhonky pokryté rampouchy, ale nenamrznou protože mlha drží teplotu těsně pod bodem mrazu.

Textilie je dobrá na salát, okurky a jiné přízemní věci. Textilie pomáhá udržet teplo akumulované přes den v zemi, na pergole ten účinek asi tak valný nebude...
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: netkana textilia

Příspěvekod Alena » 04 kvě 2010, 08:50

Taky používám netkanou textilii krátkodobě na ochranu proti mrazíkům. Pokud nejsou teploty moc nízko, uchrání je úplně. Letos mi arguty pod textilií omrzly tak zhruba napůl, některé vyrašené pupeny zčernaly, jiné rostou dál. Používám ji i na melouny (tunel, sundám po rozkvětu), dále na tykve, brambory a jiné, když hrozí mrazíky v květnu, nebo přikrývání choulostivých rostlin ve skleníku, když je zjara ještě chladno.
S používáním proti škůdcům (mrkev, pór) mám zkušenosti špatné - když leží textilie přímo na rostlinách, špatně rostou, trpí různými houbovými chorobami. Chtělo by to dostatečně velkou konstrukci (tunel) - stejně jako pro přirychlování.
Jenže alespoň u mě právě tahle textilie nesmírně láká kočky, takže když jsem ji měla nataženou jako tunel, neustále do ní skákaly a celou ji zničily, takže jsem toho musela nechat. Jakmile někde zůstane ležet, okamžitě ji poch... :D17
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: netkana textilia

Příspěvekod aminka » 04 kvě 2010, 09:04

Jo, náš kocour taky myslí, že mu dávám na záhon peřinku :mrgreen: a hrozně se diví když ho vyháním.
Jinak textilií chráním modrající borůvky před nenažranými kosáky. A po loňské zkušenosti budu chránit i révu.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: netkana textilia

Příspěvekod Alena » 04 kvě 2010, 09:49

aminka píše:Jo, náš kocour taky myslí, že mu dávám na záhon peřinku :mrgreen: a hrozně se diví když ho vyháním.
Jinak textilií chráním modrající borůvky před nenažranými kosáky. A po loňské zkušenosti budu chránit i révu.


Jo, borůvky taky jedině pod textilií. Jinak by nezbylo nic. Na víno venku dávám síť. Do skleníku s révou místo dveří rám s králičím pletivem, aby si tam kosáci nedělali hotel all inclusive :D15

A na ochranu jahod proti kosům jseem vždycky napíchali klacíky kolem záhonu a natáhli na ně křížem krážem černou nit. Kosi je pak nechali na pokoji. Letos to budu muset zase udělat, nějak jsem na tuhle metodu zapomněla S15 .
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: netkana textilia

Příspěvekod Tchorik » 05 kvě 2010, 09:55

Ja kdyz jsem jednou zakryla boruvky netkanou textilii, tak se mi vsechny spalily S2 . Druhy rok jsem zkousela sit, a treti rok se na to vyprdla, pac stejne nejlepsi ochrana proti kosum byly zrejme nase kocky. Letos jsem netkanou zakryla rasici meciky, aby jeste nestihly zmrznout a kocky se mi v tom valely o 106, takze meciky sice nezmrzly, ale byly slusne olamane :evil: . Takze u me netkana zatim moc neuspela.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: netkana textilia

Příspěvekod Alena » 05 kvě 2010, 11:03

Borůvky mám na plném slunci a ještě se mi pod textilií nikdy nespálily. Nebylo to spíš tím, že měly nedostatek vody a uschly? Borůvkám stačí málo. Když ještě byly v péči mojí matky, ta pravidelně vypla na několik dní automatické zalévání a borůvky na slunci úplně uschly, zůstalo vždycky jen pár živých větviček, zbytek byl sušený i s plody a musel jít pryč. Bez textilie.

Kočky se po ní válí okamžitě, jak se s ní něco přikreje. To je fakt. A nejen válí... Jedině na ty borůvky nejdou, ty jsou asi moc vysoké a nedá se v tom válet. A na chalupě mi zatím ty venkovské kočky neskáčou ani na textili nataženou jako tunel. To tady u baráku jsem musela s tunelem už dávno přestat, neboť si z toho udělaly trampolínu a celé to drápy roztrhaly S2
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: netkana textilia

Příspěvekod Stanley_51 » 05 kvě 2010, 15:12

Protože si všichni neustále stěžujete na kočky, které nedají pokoj rostlinám ( hlavně kolomiktám ), je zde jeden přípravek. Podle nedělního Receptáře zaručený.
http://shop.agrobio.cz/substraty/pokon- ... e-10l.htmlObrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: netkana textilia

Příspěvekod Alena » 05 kvě 2010, 15:33

To na posypání celé zahrady proti slimákům a s.aní koček přijde dost draho :mrgreen:
Nejlevnější by byl asi nakonec ten beton, jak radil Majk - když se spočítají náklady na všechno, co se do zahrady cpe, od kytek přes hnojiva, stimulátory, postřiky, textilie, květináče, substráty, techniku, léčení bolavých zad a kloubů atd.atd...., tak by asi jednoznačně vyhrálo tohle řešení :lol: Holt máme drahé hobby. Každá sranda něco stojí.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: netkana textilia

Příspěvekod jujto » 06 kvě 2010, 08:17

Keby som teda spravil maxi tunel nad vinicom, ktory dozrieva podla toho aky dobry bol rok,
mohol by som sa teda dockat urody castejsie. Ako bonus mam tym padom aj ochranu proti
vtakom a slabsim jarnym mrazikom. Ale daval by som ho az ked zacne rasit. Skor nie.
Nepotrebujem, aby to zacalo skorej rasit.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: netkana textilia

Příspěvekod Majk » 06 kvě 2010, 08:49

Dokonce by to udělalo službu i jako ochrana proti kroupám, které nadělaly paseku např. předloni.
Bohužel to má i několik nevýhod: vítr při letních bouřkách to dozajista potrhá, potřebná konstrukce asi nebude úplně levná, bude to vypadat jak v zahradnictví, tzn. ne moc pěkně
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: netkana textilia

Příspěvekod Alena » 06 kvě 2010, 10:01

Ad kroupy - předloni padaly u nás velké jako slepičí vejce, prorazily sousedům plastový zahradní stůl a nám totálně rozflákaly skleník. Melouny pod netkanou textilií byly místy na kaši a textilie jak řešeto. A v silném větru si tak velkou plochu netkané textilie neumím představit - vím, co to dělá u nás, kde je dost větrno. Textilie není pevná, vítr by ji určitě roztrhal, jak píše Majk.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: netkana textilia

Příspěvekod Majk » 06 kvě 2010, 10:54

Předloni, jsem měl po krupobití všechno na kaši, ale skleník naštěstí vydržel. U lesa jsou dodnes patrné jizvy na kůře mladších stromků(jedna vedle druhé), v lese lehlo několik hektarů, dneska je tam gigantická paseka. Kroupy a vichr jsou svině
Obrázek
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: netkana textilia

Příspěvekod jujto » 07 kvě 2010, 03:29

Sakra ludia. Nestraste ma.
:)
To aby som sa bal pestovat cokolvek. Dufam, ze ma take nestastie obide a ked nie,
budem sa s tym musiet dako vyrovnat, zaplatat rozflakanu textiliu, poreparovat
spust na rastlinkach a snazit sa dalej. :)
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: netkana textilia

Příspěvekod aminka » 07 kvě 2010, 12:32

No a vo tom to je S6 Prostě se zasadí nové rostlinky a jede se dál :lol:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 návštevníků