Cudrania tricuspidata

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod BXL » 31 kvě 2019, 04:53

Ako pokračujete s kudraniami?Dozreli vlani?
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod pavell » 31 kvě 2019, 18:49

Mě dozrát nestihly.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod Radim K » 31 kvě 2019, 23:38

Kudránie jsou nejpozdnější ty partenokarpické, které nepotřebuj samce k tvorbě plodů. Samičí odrůdy jsou ranější a asi o dost. V Praze však loni dozrály do krásy i ty partenokarpické a byly skvělé (pro mě), ale v chladnějším roce nedozrávají ani tam.
Je teda vhodnější pěstovat samice se samcem. Možná i opylená partenokarpická (seedless, Norris), by dozrála dříve. Loni krásně dozrály pěstiteli v kopcích nad Děčínem (cca 400 m), kde je, dle jeho slov, vše o 2 týdny opožděné oproti nám
U nás snad bude premiéra letos, loni byly první květy neúspěšně opyleny.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod Marek107 » 01 čer 2019, 07:20

Já mam asi 3 rokem dva stromky a plody už měli a opadli ale řekl bych že to bylo tým že stromky jsou ještě malé. Tak snad teto rok nebo příští něco bude na ochutnání jsem hodně zvědaví co se týká chuti. Nevíte náhodou kolik číselně tepla potřebuji na dozrání. Zatím sem se neodhodlal něco víc o nich hledat roste to v pohodě ani zalévat se velice nemusí neomrzlá tak to tak nechávám na přírodu.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod daggy007 » 19 čer 2019, 09:47

K comu by ste prirovnali chut zrelych plodov? Je to naozaj tak fadne sladke ci to ma aj nejaku kyslost? Rozmyslam nad kupou skorsich samicich rastlin+opelovac, ale pokial to je nic moc, tak radsej to miesto v zahrade pouzijem pre nieco istejsie.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod Radim K » 24 čer 2019, 23:09

Kyselost to prakticky nemá, ale díky příchuti, která k tomu tak nějak sedí, to ani nevadí, teda aspoň mně. Zralý meloun taky téměř nemá kyseliny a můžu ho jíst doslova po kilech :D . Je to fakt něco mezi melounem a moruší.

Zrovna kvetou samci i samice. Toto je jedna ze samic:
Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod daggy007 » 25 čer 2019, 10:14

Dakujem, azda aj nam zachutia. Ale najprv skusim zohnat vhodne odrody.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod antarian » 30 čer 2019, 09:34

Nikde jsem to tu nenašel...
Ale jak je to se skladovatelnosti? (Je to stejná konzistence jako moruše? Takže stačí letmej dotek a už to teče? Nebo je to spíš jako malina, ostružina a je to trochu pevnější?)

Premejslim že bych jednu z limbachu vzal. (Tu co má bejt ranná), pokud by to navázalo na moruší s plodnosti tak je to úplně ideální. (Mě moruše sice nechutná ale děti to mají rády, jak to je sladky).

Z toho co jsem si tak četl, to asi zvládne klidně velikej řez takže tu méně rostoucí bych 3 x 3 m udrzel. (Což mi taky vyhovuje)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod Radim K » 30 čer 2019, 11:40

Zralé plody jsou v podstatě jako moruše, ale už jen povrch plodu, který je jakoby oproti moruši "uzavřený", dovoluje plody skladovat možná o nějaký den déle. Pokud se správně vychytá vhodná zralost, lze podtrhnout pár dní před úplným změknutím a takto plody určitě vydrží několik dní.
Ovšem pozor na popis Limbachu. Norris na 99% máme + ještě jednu odrůdu (nejspíš Darrow) a plody rozhodně nezrají červenec-srpen, ale spíše od konce září až v říjnu, zhruba 2 až 3 týdny před seedless! Jinak chci ještě zkusit, jestli seedless, když se opylí samcem, nebude zrát dříve, myslím si, že ano, ale nemám to zatím ověřeno.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod pavell » 01 lis 2020, 00:15

Tak letos to vypadá že by cudranie mohli dozrát, hlavně ta partenokarpická, letos jsem ji opyloval, a jak píše Radim, tak to zrání celkem uspíšilo. Zato samičí odrůda teprve začíná růžovět, tak si myslím že nejspíš nedozraje i když listy má ještě hodně zelené. Jinak chuť celkem nic moc, zatím jako ne příliš vyzrálý meloun a ještě celkem vadí pecičky ale ještě by mohlo být týden celkem teplo, tak uvidíme ještě trošku zesládne ale chuťově to nejspíš top ovoce nebude.
Naposledy upravil pavell dne 01 lis 2020, 01:41, celkově upraveno 1
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Cudrania tricuspidata

Příspěvekod Radim K » 01 lis 2020, 00:28

Pavle, u nás podobně, odrůdy jsou už sice oranžové, ale ještě tvrdé jak kámen. Partenokarpická letos, nevím proč, plody nemá :? . Loni je měla a krásně dozrály! Tím bych chtěl změnit výše uvedenou informaci o době zrání - všechny Cudranie, které nám kdy plodily (zatím 2 odrůdy a 2 neznámé), zrály stejně +/- 1 týden.
Opět upozorňuji, že uváděná data zrání některými prodejci - srpen-září - jsou naprostý nesmysl! V úplně nejteplejších oblastech republiky, jako je Litoměřicko, střed Prahy a jižní cíp jižní Moravy na Břeclavsku, mohou zrát nejdříve kolem půlky října. Jinde až na konci října nebo v listopadu.
Plně zralé a opravdu dobré plody jsem měl v roce 2018 hned ze 3 míst v republice vč. naší zahrady a všechny byly skvělé. To bylo to horké léto. Na tom budou závislé.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků