Jedlé hlošiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod kasta » 07 zář 2019, 18:57

To Radim: taky moc dekuju za sdileny informace, hlosiny bych chtel pestovat a informace na netu jsou dost chudy a casto si protireci. Mam uz celkem peknou neodrudovou umbellatu, tak jsem k ni let os na jare dokoupil v ekozahradnictvi jeste jednu (amoroso) a jednu multifloru. Ta multiflora vypada ze je opravdu multiflora, protoze kvetla uz v pulce dubna. Plody teda nemela, nevim jestli je spalil mraz (jako skoro vsechno letos) nebo jestli taky potrebuje opylovace. Dal jsem je obe na dost suchy a slunecny misto, ze zacatku s tim trochu bojovaly, ale jak v srpnu zacalo vic prset, hezky se zazelenaly a obrustaji, tak doufam ze pres zimu i dobre zakoreni...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Hofis » 18 dub 2020, 22:43

Ale jsou i radosti. Na podzim jsem vysadil 2 menší keříky hlošiny okoličnaté. Vůbec jsem si nemyslel, že by takto malé keříky mohly kvést, a ejhle, vypadá to, že letos již možná ochutnáme první plody. :D
Obrázek
Foto: Elaeagnus umbellata Pointilla Fortunella, Praha-Motol, 18.04.20
Obrázek
Foto: Elaeagnus umbellata Pointilla Amoroso, Praha-Motol, 18.04.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod fahrweed » 21 dub 2020, 17:43

V celém vlákně je asi jediná, pár let stará zkušenost s Hlošinou Ebbingovou (Elaeagnus ebbingei). Chtěl jsem se zeptat na praktické zkušenosti s mrazy a výdrží plodů přes zimu. Dá se u nás úspěšně pěstovat na zahradě, tj mimo skleník?
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod kasta » 21 dub 2020, 18:01

to fahrweed: ja si ji poridil vloni na jare. pres rok pekne rostla, na podzim vykvetla, plody zadny (ma tak metr na vysku). V zime vse v pohode bez krytu, ale ty posledni mrazy na prelomu brezna/dubna ji dost sezehly (bylo kolem -7-8 stupnu), rekl bych vic jak polovina listu ponicena. Psali ale ze dobre obrusta a opravdu to vypada ze vsechny nove naraseny vetvicky jsou v poradku. budu ji sledovat. jinak nic moc nechtela, ani zalivat
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod kasta » 21 dub 2020, 18:06

P.S. navrh pro admina: co prejmenovat tuhle diskusi jen na ELAEAGNUS nebo JEDLE HLOSINY kdyz se tu resi stejne vsechny najednou (a vzhledem k poctu prispevku to asi rozdelovat na tri vlakna nema smysl) ?
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Radim K » 21 dub 2020, 18:25

Ebbingeovky, stejně jako všechny stálezelené rostliny, nesnáší přesně tu situaci, která nastala letos v březnu, čili mrazivá noc a relativně teplý jasný den. Z jižní strany se nám taky ožehla, ale jen několik listů, výhony jsou OK. Od loňska s nimi ale začínáme znovu, neboť si zažily v roce 2018 2 rány, které nevydržely, jednak v únoru -16°C jednu noc při jasné obloze a přes den na slunci vysoko nad nulou, to proběhla defoliace ve velkém měřítku a následně uschly v létě 2018, i přes snahu je uzalít.
Loni jsme vysadili - již poučení - do zimního stínu a většího "vlhka" a po zimě bez škrábnutí. Jenže na konci března už tam svítí a to už "nikdo zimu nečeká", žejo...
Jinak pro plození se zdá, že bude zapotřebí dvou cizích rostlin.

Jinak umbellata je v dobrých podmínkách schopná růst jako drak. Letos jsem musel ořezat a přesadit 2 své čtyřleté semenáče, které měly téměř 4 metry. Takže u nich je třeba počítat buď s místem, nebo řezem.

Multiflora je nej, ale sehnat pravou, to je něco! Za poslední 4 roky jsem z celé Evropy naobjednal kolem 14 "multiflor" a ve skutečnosti byly multiflory jen 2!
Dokonce i my jsme před asi 4 nebo 5 lety omylem prodávali krátce umbellatu jako multifloru, neboť semena jsme koupili jako multifloru, tak jsme tomu věřili, dnes už si dáváme pozor S13 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Stanley_51 » 21 dub 2020, 21:57

kasta píše:P.S. navrh pro admina: co prejmenovat tuhle diskusi jen na ELAEAGNUS nebo JEDLE HLOSINY

Asi tak. S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod fahrweed » 21 dub 2020, 22:08

Stanley_51 píše:Asi tak. S6


občas tady hledám tlačítko like S14
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod fahrweed » 21 dub 2020, 22:10

Radim K píše:Ebbingeovky, stejně jako všechny stálezelené rostliny, nesnáší přesně tu situaci, která nastala letos v březnu, čili mrazivá noc a relativně teplý jasný den. Z jižní strany se nám taky ožehla, ale jen několik listů, výhony jsou OK. Od loňska s nimi ale začínáme znovu, neboť si zažily v roce 2018 2 rány, které nevydržely, jednak v únoru -16°C jednu noc při jasné obloze a přes den na slunci vysoko nad nulou, to proběhla defoliace ve velkém měřítku a následně uschly v létě 2018, i přes snahu je uzalít.
Loni jsme vysadili - již poučení - do zimního stínu a většího "vlhka" a po zimě bez škrábnutí. Jenže na konci března už tam svítí a to už "nikdo zimu nečeká", žejo...
Jinak pro plození se zdá, že bude zapotřebí dvou cizích rostlin.

Jinak umbellata je v dobrých podmínkách schopná růst jako drak. Letos jsem musel ořezat a přesadit 2 své čtyřleté semenáče, které měly téměř 4 metry. Takže u nich je třeba počítat buď s místem, nebo řezem.

Multiflora je nej, ale sehnat pravou, to je něco! Za poslední 4 roky jsem z celé Evropy naobjednal kolem 14 "multiflor" a ve skutečnosti byly multiflory jen 2!
Dokonce i my jsme před asi 4 nebo 5 lety omylem prodávali krátce umbellatu jako multifloru, neboť semena jsme koupili jako multifloru, tak jsme tomu věřili, dnes už si dáváme pozor S13 .


Díky za info.
A je velký rozdíl mezi habitusem umbellaty, multiflory a ebbingei ?
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 21 dub 2020, 22:46

Je, umbellata je největší (ale řezem docela dobře krotitelná), přirovnal bych ji k rakytníkům asi s ještě rychlejším růstem.
Multiflora je zpravidla do 1,5 až 1,8 metrů, čili skoro polovičně vzrůstná a a spíš širší.
Ebbingei je spíše kompaktní keř.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 22 dub 2020, 07:43

to Radim K: jo taky jsem došel k tomu, že ta ebbingeova bude možná cizosprašná, takže jsem letos přikoupil ještě jednu z jinýho zdroje. Mám je v zimním stínu, ale jak píšeš, koncem března už tam normálně svítí, letos to byl vážně extrém. Doufám, že přežije, ale před týdnem vypadala, že už začíná dost obrůstat (teď jsem jí týden neviděl), tak doufám že ano.

hodně bych chtěl tu multifloru, mám jednu o které si to myslím, ale zatím nevím (vypadá trošku jinak než umbellaty který mám taky). pozitivní je že už byla celkem narašená koncem března a mrazy jí vůbec neublížily (umbellaty měly maličký lístečky a přišly mi trochu ožehlý).

jinak jsou to všechno krásný keře

p.s. díky za to přejmenování vlákna :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod sorer » 01 kvě 2020, 21:13

Ebbingei mi na jesen prvy krat kvitla. Uz ma aj nejake plody. Zima bola mierna takze prezili. Ked ich nezjedia operenci mozno bude aj kostovka.


Obrázek
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 kvě 2020, 21:37

ta je dobrá loni jsem ji ožral v areálu kliniky St. Polten S20 bylo to taky někdy v týdle době
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod fahrweed » 01 kvě 2020, 23:05

Roubovat tu Ebbingei jste nezkoušeli? Aby nebyly potřeba dva keře..? Mám teď nabídku na vzrostlou, ale nevím, jestli bych umístil dvě...

Nebo nakonec pořídíme Umbellatu a vrazíme ji před dům na ulici. Nicméně ptactva tady na okraji města máme požehnaně, takže stejně počítáme, že celá zahrada bude spíš pastvou pro faunu než pro nás.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Lenkalor » 01 kvě 2020, 23:14

Loni mi plodily 2 malé keříky umbellaty. Červenou jsem neměla šanci ani ochutnat, ptáci byli rychlejší, ale žlutou asi tak dobře nevidí, takže tu jsme otrhali. Byla jako sladší rybíz, nám chutnala.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron