Jedlé hlošiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod sorer » 24 kvě 2020, 17:06

Taky maly update k Ebbingei. Konecne to vyzera ze plody dozreli kedze som uz nasiel aj nejake popadane na zemi. Dozrievaju presne v case ked mame dozrete aj prve jahody. Moc plodov nebolo, ale na kostovku to staci. Chuti to ako ceresne, s dojazdom po menej zrelom zltom melone. Zlty melon nemusim, ale ta pociatocna sladka ceresna bola fajn. Ma to dost velku kostku, makku - da sa rozzut, ale chut nic moc, tak radsej jest bez nej. Mozno by bolo fajn pre snekovy odstavovac ze by sa nemuseli vyberat kostky.


Obrázek Obrázek Obrázek
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 05 čer 2020, 19:56

Tak ja hlasim ze obe namrzle e.ebbingei krasne zregenerovaly a rostou. Treba uz budu mit v zime taky plody.

A dnes jsem koukal, ze v radku, kam jsem v zime vysel 10 seminek multiflor, rasi dve rostlinky! Multiflory by to opravdu mely byt, seminka jsou z ebay a vypadaly prakticky stejne jako ty na predchozim obrazku od sorer (predpokladam, ze kdyz u multiflory a ebbingei jsou plody velikostne podobny, budou si odobny i pecky).
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Martina » 20 čer 2020, 10:52

Plánujeme koupit 4 rostliny e.ebbingei do velkých květináčů na střešní terasu jako odclonění od ulice. Moc nejsou nikde ke koupi, zřejmě tedy od p.Havlise. Dám pak vědět, jak rostliny vypadají a za rok, jestli přežily.
Martina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 27 kvě 2018, 18:02
Bydliště: Litoměřice, 194mnm

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 20 čer 2020, 12:22

Martina píše:Plánujeme koupit 4 rostliny e.ebbingei do velkých květináčů na střešní terasu jako odclonění od ulice. Moc nejsou nikde ke koupi, zřejmě tedy od p.Havlise. Dám pak vědět, jak rostliny vypadají a za rok, jestli přežily.


ja vloni koupil u Havlise tu zakladni (nemohl jsem taky jinde sehnat), hezka, silna rostlina, rostla jako z vody, letos na jare v tech poslednich mrazicich hodne omrzla, ale uz pekne zregenerovala a opet roste jako z vody. Chtel jsem jeste letos dokoupit tu Kompaktu, abych mel dve nepribuzny, ale nakonec jsem vzal z ekozahradnictvi za zlomek ceny ty prvni :) mensi rostlina, ale pri ty rychlosti rustu to urcite rychle dozene. Taky trochu omrzla a taky obrusta. Letosni jaro a ty pozdni mrazy na ne byly narocny, koukal jsem i v Safru, ze je maji letos stejne omrzly, jako je ta moje...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Fanda » 20 čer 2020, 14:25

Obrázek

multiflora
Obrázek
Fanda
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 srp 2010, 21:13
Bydliště: klatovsko

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 20 čer 2020, 22:25

Fando, to je aktuálně? Je to nějaká odrůda? U nás už týden obíráme :) .
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 21 čer 2020, 09:36

Radim K píše:Fando, to je aktuálně? Je to nějaká odrůda? U nás už týden obíráme :)

Krasny, toho bych se tu chtel taky dozit!

P.S. k ty multiflore: nevite nekdo, ma smysl shanet ty odrudovy? napr Sweet scarlet? Mam tu uz tri noname a premyslim, jestli ta odrudova je opravdu o tolik lepsi (chutove, velikosti)?
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 21 čer 2020, 22:40

Takhle - jakákoliv pravá multiflora je zázrak, jelikož 95% v Evropě prodávaných "multiflor" jsou umbellaty. Máš skutečně multiflory?
Multiflora jako botanický druh má sama o sobě veliké plody. Zatím nedokážu posoudit rozdíl mezi nominátním druhem a odrůdami, neboť srovnání zatím žádné nemám :) . Ta na fotkách je Sweet Scarlet, plody, jak vidno, nejsou extra velké a mají trochu svíravosti i v plné zralosti, ale to tak nějak k hlošinám patří a není to nepříjemné.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 22 čer 2020, 00:37

Radim K píše: Máš skutečně multiflory?

No koukal jsem právě na to, a takhle přesně u mě teď vypadají umbellaty.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 22 čer 2020, 08:34

Radim K píše:Takhle - jakákoliv pravá multiflora je zázrak, jelikož 95% v Evropě prodávaných "multiflor" jsou umbellaty. Máš skutečně multiflory?
Multiflora jako botanický druh má sama o sobě veliké plody. Zatím nedokážu posoudit rozdíl mezi nominátním druhem a odrůdami, neboť srovnání zatím žádné nemám :) . Ta na fotkách je Sweet Scarlet, plody, jak vidno, nejsou extra velké a mají trochu svíravosti i v plné zralosti, ale to tak nějak k hlošinám patří a není to nepříjemné.


Popravde jeste nevim, co mam. Koupil jsem postupne 2 umbellaty a 2 multiflory. Vypadaji dost podobne, kvetou podobne, plody jeste nemely, zatim vzdy opadaly. Je tam trochu rozdil v listech, ta multiflora je ma trochu vetsi.
Ted mam jeste malickou multifloru letos vyrasenou ze seminka z ebay. Ta by mela byt skutecna uz proto, ze ty seminka byly velky, vzhledem k tomu jaky plody maji umbellaty. A rostlinka vypada taky hodne podobne.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 22 čer 2020, 08:40

ten letosni semenacek... doufam, ze ted uz prezije, z 10i seminek vykoukly dva a jeden hned neco sezralo...
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 12 zář 2020, 22:19

Umbellaty jsou letos docela brzy. Zatím dozrály Ruby, Hidden Springs, Garnet a žlutá Amber. Nejlepší je letos asi Ruby.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 12 zář 2020, 22:55

Jj, už taky v Praze zobáme. Je jich jen pár, zatím malé keříky. Amoroso už se dá jíst tak týden, ta žlutá Fortunella je ale ještě pořád celkem nejedlá, zatím.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 13 zář 2020, 00:02

Ty zmíněné už jsem obral radši komplet, první byla Ruby, první plody jsme měli asi 2-3 týdny zpátky ale před pár dny začaly plody už mohutně opadávat (výhoda hlošiny oproti rakytníku, jde krásně sklidit/setřást).
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 08 říj 2020, 14:16

koukal jsem ze uz kvete hlosina ebbingeova. koupil jsem na jare takovou malickou, cely leto byla tak divne zluta, uz jsem se s ni loucil. pred mesicem ztmavla a ted je obsypana kvety. vedle ni mam jeste jednu o dost vetsi, tak doufam, ze se opyli.
P.S. a vykvetla mi i multiflora. teda jen jedny vetvicce, ale i tak zajimavy
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků