Jedlé hlošiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod nene » 19 črc 2023, 19:59

Angrešty taky spíš rády stín a vlhko. Jak už někde psala EvaOstrava - co se člověk kdysi snažil pěstovat na slunku, to teď zastiňuje a přesazuje do stínu.
S tou hlošinou a výsadbou do sucha to chápeme, taky jsme kdysi "skočili" třeba na to, že rakytníky rostou všude :lol: . Psal jsem to jen proto, že my ji máme skoro jako bahenní rostlinu :D a vypadá, že jí to nevadí (jinde místo na slunci v době výsadby nebylo).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 19 črc 2023, 23:58

kasta píše:myslim, ze ta suchoodolnost hlosiny okolicnate se precenuje...Obrázek

Ano, také jsem od ní jako pionýrské rostliny čekal trochu větší odolnost vůči suchu. Na severu v rámci sucha propadlo opravdu velké množství plodů. Ale je pravda, že je vůbec nezalévám. V Praze jim sem tam nějakou tu konev hodím, ale spíše příležitostně. Není to žádná pravidelná zálivka. Celkem se drží, i když zde je také celkem slušný propad. Hlavně u Amoroso je ten propad velký. Fortunella se drží o něco lépe, mi přijde.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 20 črc 2023, 09:08

mne prijde, ze odolnost proti suchu je u hlosiny, rakytniku, angrestu a cernyho rybizu vicemene podobna. tahle hlosina u me doplatila na to, ze jsem s ni osadil jedno z nejsussich mist, kam bych nic jinyho nedal.
jinak mam stesti, ze nikde na zahrade nemam plny slunce, vzdy tam cast dne neco stini, takze vsechny tyhle kere to s mulcem a jen s minimalni zalivkou davaji dobre. ale budu preferovat ty, co se sklidi do pulky leta. doufam, ze sezenu nekde hlosinu mnohokvetou, te bych chtel dat jeste sanci.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Lenkalor » 20 črc 2023, 16:54

Taky nám jedna ze tří hlošin letos uschla. Ale nebyly nikdy zalévané, řadila bych je v odolnosti suchu na druhé místo za rakytník. Pak asi černý rybíz a keřový angrešt.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod andelski » 01 srp 2023, 14:15

Ahoj, mam dve hlosiny okolicnate, vysazene cca 4m od sebe, asi 3-lete, letos jedna z nich dost opadala, listy vypadaji jako by byly napadene nejakou chorobou (zadneho skudce jsem letmym pohledem neobjevil, nebo jestli nejaka houbova choroba), druha krasne zelene listy, uz se neco podobneho stalo i loni (to postihlo obe dve, pokud se nepletu). Suchem by to byt nemelo. Prikladam foto listu. Nevi nekdo, co by to mohlo byt?
Obrázek

Obrázek
andelski
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11 črc 2023, 12:34
Bydliště: Mladoboleslavsko, 240 m n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Stanley_51 » 01 srp 2023, 15:34

andelski píše:Ahoj

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Franz » 01 srp 2023, 18:27

andelski píše:Ahoj, mam dve hlosiny okolicnate, vysazene cca 4m od sebe, asi 3-lete, letos jedna z nich dost opadala, listy vypadaji jako by byly napadene nejakou chorobou (zadneho skudce jsem letmym pohledem neobjevil, nebo jestli nejaka houbova choroba), druha krasne zelene listy, uz se neco podobneho stalo i loni (to postihlo obe dve, pokud se nepletu). Suchem by to byt nemelo. Prikladam foto listu. Nevi nekdo, co by to mohlo byt?
Obrázek

Obrázek

tak chybí nějaké prvky, ale netroufnu si ono deficience se na každém druhu projevují jinak
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod pavell » 02 srp 2023, 23:19

Je to tím mulčem, přebytek uhlíku a nedostatek dusíku.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod moonvil » 03 srp 2023, 06:51

To se přece nedá takto říct. Používám tuny mulče na všechno možné, jako součást substrátů i jako krycí vrstvu a nedostatkem dusíku nic netrpí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 03 srp 2023, 07:44

navic hlosiny si dusik "vyrabi" samy, stejne jako rakytnik
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod pavell » 03 srp 2023, 07:48

Jistě Michale, jen mi přesně tohle udělala třešeň a meruňka pod kterou jsem navezl několika tunovou hromadu mulče,obec mulčovala po ořezu lípy a já neměl jinde místo. Před tím měli stromy listí normální, potom šílenou chlorozu.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod moonvil » 03 srp 2023, 08:33

Jako dovedu si představit, že z takového množství čerstvého mulče mohlo třeba po větším dešti prosáknout něco, co těm stromům neudělalo dobře, ale že by ten volně ložený materiál vytáhnul z půdy dusík v takové míře, aby to ovlivnilo dospělé stromy, to se mi nezdá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Franz » 03 srp 2023, 10:51

dusík je v půdě hodně pohyblivý a dovedu si představit, že bakterie ho hodně sežerou a při vysokém mulči si dovedu představit, že se přidusí i strom páč tam jedou anaerobní baktérie a do půdy moc kyslíku nepustí a uhlík do půdy jen samé pozitiva
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod andelski » 07 srp 2023, 14:22

Dekuji za nazory, podnety k zamysleni. Zkusim se zamerit na zlepseni vyzivy. Co se tyce mulce, tak loni zamulcovane nebyly a postihlo je neco podobneho, letos to "schytala" jen jedna. Kazdopadne to vypada, ze se uz vzpamatovava.
Na jare kvetly hodne, loni to vsechno opadalo, letos je na te nepostizene mraky plodu, zatim velikosti spendlikove hlavicky, tak jsem zvedavy, jestli z toho neco bude.
andelski
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 11 črc 2023, 12:34
Bydliště: Mladoboleslavsko, 240 m n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 14 srp 2023, 16:35

dnes se ke mne konecne dostaly dve hlosiny mnohokvete objednane z Tropiku pres kamarada, tak by zahrada pristi rok mohla byt kompletni (nebo skoro kompletni :) )
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 56 návštevníků