Jedlé hlošiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Pete » 27 říj 2017, 23:23

Ta symbiotická bakterie je Frankia, vyskytuje se i na kořenech rakytníku a olše a domnívám se, že by se v našich půdách měla běžně vyskytovat. Přítomnost Frankie na kořenech se projevuje tvorbou nádůrků (nodů) podobně jako Rhizobium na bobovitých.

Letos jsme vyplenili hlošinu okoličnatou v lesoparku v blízkém německém pohraničí. V porovnání s dřínem, který dozrával v podobnou dobu nic moc, ale marmeláda je z toho docela dobrá. Co mě překvapilo, že to nebyly žádné malé keříčky, ale čtyřmetrové stromy.

Na stránkách cornusmas.eu taky inzerují nějakou odrůdu, ale loni mi na anglicky psaný e-mail vůbec neodpověděli.
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Ramon » 12 led 2018, 15:56

Eleagnus multiflora, plodící keře. (asi 4 leté semenáče) k odběru v Neratovicích ;-) zadarmo..
Když tak pište.
Jo a taky Diospyros lotus. Případně rouby Nikity.
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod petrlcr » 03 úno 2018, 22:00

Jaké máš s hlošinou mnohokvětou zkušenosti? Chuť, dozrávání a td?
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Ferdas » 20 čer 2019, 20:42

Ahoj, rád bych si na zahradu zasadil pár keříků Elaeagnus umbellata a uvažuji i o šlechtěných kultivarech např. Amoroso.
Zrazuje mne fakt ,že jsou prej míň mrazuvzdorné, náročnější na půdu, vlhkost apod.... a prej potřebují šlechtěného kámoše jíného druhu na opilení,,,
Má otázka zní lze opilit tyhle kultivary třeba "obyčejnou" E, umbellata? jaké jsou tam popřípadě rozdíly v chuti bobulí, nebo je to jen otázka velikosti plodů? Máte sněma někdo zkušenosti?
Ferdas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 08 bře 2019, 23:59

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod ZdenekCernoch » 20 čer 2019, 21:48

asi bych volil všechny odrudy co maj původ u LUBERY. Opylovací poměry bych pak nijak řešit nemusel S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Radim K » 21 čer 2019, 00:01

Ferdas píše:Ahoj, rád bych si na zahradu zasadil pár keříků Elaeagnus umbellata a uvažuji i o šlechtěných kultivarech např. Amoroso.
Zrazuje mne fakt ,že jsou prej míň mrazuvzdorné, náročnější na půdu, vlhkost apod.... a prej potřebují šlechtěného kámoše jíného druhu na opilení,,,
Má otázka zní lze opilit tyhle kultivary třeba "obyčejnou" E, umbellata? jaké jsou tam popřípadě rozdíly v chuti bobulí, nebo je to jen otázka velikosti plodů? Máte sněma někdo zkušenosti?


Divoká forma normálně odrůdu opylí. Odrůd máme asi 9 a nepozoruji nějaké zvláštní nároky u odrůd vs. u semenáčů. Mimochodem máme asi 7 plodících semenáčů umbellat a plody mají téměř jako odrůdové. Spíše to vypadá, že velikost plodů závisí od podmínek. Ačkoli je hlošina suchovzdorná, tak v suchých podmínkách tvoří titěrné plody, ale v místě, kde je vlhčeji, díky stékající vodě po skleníku a bez celodenního slunce, jsou plody násobné a je jedno, jestli jde o semenáč nebo odrůdu. Rovněž rozdíl v chuti zatím nepozorován. Za zralosti jsou prostě všechny stejně dobré :) .
Ještě mě napadá, že podstatný rozdíl může být v dozrávání. Nemám bohužel vypozorováno, kdy jaká odrůda a jaký semenáč zraje, ale zrání je rozvleklé zhruba od září do listopadu a ještě v prosinci se občas najdou čerstvé plody na keřích, které jsme neobrali my nebo ptáci. S mišpulemi dokážou být hlošiny poslední ovoce na zahradě.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod ZdenekCernoch » 21 čer 2019, 06:20

a nebo taky první jarní. Což jsem si ověřil letos v St. Poltenu. Nevím co za druh ale jak to dozrálo bylo to i sladký a jedlý. A tutově to tam viselo celou zimu S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Ferdas » 21 čer 2019, 20:54

Divoká forma normálně odrůdu opylí. Odrůd máme asi 9 a nepozoruji nějaké zvláštní nároky u odrůd vs. u semenáčů. Mimochodem máme asi 7 plodících semenáčů umbellat a plody mají téměř jako odrůdové. Spíše to vypadá, že velikost plodů závisí od podmínek. Ačkoli je hlošina suchovzdorná, tak v suchých podmínkách tvoří titěrné plody, ale v místě, kde je vlhčeji, díky stékající vodě po skleníku a bez celodenního slunce, jsou plody násobné a je jedno, jestli jde o semenáč nebo odrůdu. Rovněž rozdíl v chuti zatím nepozorován. Za zralosti jsou prostě všechny stejně dobré :) .
Ještě mě napadá, že podstatný rozdíl může být v dozrávání. Nemám bohužel vypozorováno, kdy jaká odrůda a jaký semenáč zraje, ale zrání je rozvleklé zhruba od září do listopadu a ještě v prosinci se občas najdou čerstvé plody na keřích, které jsme neobrali my nebo ptáci. S mišpulemi dokážou být hlošiny poslední ovoce na zahradě.[/quote]

Děkuji za výstižnou odpověď!
Ještě bych se vás rád zeptal, píšete, že máte E. umbellata zasazenou u skleníku, která nemá přístup ke slunci. Nevadí to té Hlošině v růstu/plodnosti, dozrají na ní plody? Všude většinou uvádějí, že E. umbellata potřebuje plné celodenní slunce...
Ferdas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 08 bře 2019, 23:59

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Radim K » 21 čer 2019, 22:29

Rádo se stalo. Ona přístup ke slunci má, ale ne celý den, jen asi půl dne, což bohatě stačí. Hlošina slunce miluje, ovšem pokud je to na úkor totálně suchého stanoviště, tak je lepší, zvláště v klimatu posledních let, vybrat místo vlhčí, byť tam bude jen třeba polostín. Ovšem pokud existuje stanoviště s dostatkem vláhy a zároveň plně osluněné, tak je to volba nejlepší.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Hofis » 28 čer 2019, 21:52

To Radim K:
Mohu se zeptat, která je podle tebe chuťově lepší a i vhodnější pro pěstování. Poté, co my plynaři rozkopali část zahrady, mi vpředu zbyl na zahradě takový úhor na plném slunci nepříliš kvalitní půdou. Přemýšlel jsem o hlošinách, ale nevím, jestli je lepší okoličnatá nebo mnohokvětá. Kterou bys po chuťové a i řekněme růstové stránce doporučil spíše? Nemám bohužel vlastní zkušenosti a zkušeností si cením opravdu nejvíce, hlavně když to není reklama na zvýšení prodeje v zahrádkářství. Předem moc díky!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Radim K » 28 čer 2019, 23:06

Hofis:
takhle, hlošina mnohokvětá je v podstatě rarita. Takřka z celé Evropy jsme si za posledních 10 let nechali zaslat "multifloru" asi tak 10x a vždy se z toho vyklubala umbellata. Až loni, poprvé, se konečně poštěstilo a sehnali jsme rostlinu, která letos měla několik plodů a bylo tak konečně jasné, že jde o multifloru.
Rozdíly mezi umbellatou a multiflorou jsou propastné. Multiflora má plody asi tak desetinásobně velké a zraje s nadsázkou o půl roku dřív :lol: . Prostě v půli června už bylo sklizeno. Chuťově jsou obě prakticky totožné, pro mě velmi dobré.
Pokud se ti poštěstí sehnat pravou multifloru, neváhej. Ale i umbellata by podle mě na zahradě měla mít své místo, už jen proto, že zraje pozdě na podzim v době, kdy už toho moc není.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Hofis » 28 čer 2019, 23:23

Moc, moc díky! Líbí se mi právě ta pozdní doba zrání u umbellaty, takže pokud jsou chuťově prakticky totožné, tak asi vyhraje. I ta dostupnost je dramaticky jinde, už jsem na to koukal.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Radim K » 28 čer 2019, 23:39

Není za co :) . Dostupnost je fakt jinde, no. Ale nezapomeň, že je zapotřebí dvou rostlin, můžeš je ale sesadit úplně k sobě.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod Hofis » 28 čer 2019, 23:46

Jasně, už mám vyhlídnuto, jednu Amoroso a k tomu semenáče, dík... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Elaeagnus multiflora

Příspěvekod sorer » 01 srp 2019, 07:59

Tak tento rok mam po zbere. Operenci ma predbehli. Sa nevedeli dockat. Jeden tyzden zacala cervenat a druhy uz jej nebolo. To minuly rok vydrzala aj 3 tyzdne cervena na kriku.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: loni a 13 návštevníků

cron