Jedlé hlošiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod speedy » 02 pro 2023, 11:05

nene píše: ... Ve spojení s tím, že se to i velice dobře obírá ...

Tááák jsme u toho, alespoň u mne, já ty hlošiny obecně měl v merku hluboko ještě před rokem 1990: tehdy abych alespoň okouknul a případně ochutnal onu hlošinu úzkolistou. Ty další a lákavější (na jako ovoce zaměřené) odrůdy hlošin se tady v Česku hmatatelně objevily až opravdu v posledních letech. Tehdy mne právě zaujala informace, že hlošina má být příbuzná rakytníku řešetlákovému a také jedlá, tehdy jsem měl ještě původní divokou formu rakytníku s malými kuličkami a jako žluté malé antiperle ... a už tehdy jsem byl otrávený z té rakytníkové trnitosti. Jenže tehdy jsem se k té "obyčejné" hlošině nějak nedopracoval. Asi také proto, že tehdy na fotkách a popisech u hlošiny úzkolisté trny byly také.

Dotaz: jak je to s trnitostí u těch nyní nabízených ovocných odrůd hlošin? Tak alespoň dle kousíček nahoře zveřejněného celkového(!) foto keře od Hofis já tam tu rakytníkovou pichlavost nevidím:
Obrázek
Poznámka: pochopitelně že nechci nikoho přesvědčovat, že je možno dát co se týče obsahu léčivých látek mezi rakytník a hlošinu rovnítko.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod nene » 02 pro 2023, 11:18

U nás beztrné všechny.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 02 pro 2023, 12:36

ja si az nedavno vsiml, ze se na nich obcas da najit i nejaky trn. predtim jsem je povazoval za uplne beztrne

p.s. jezdim kolem parku s nekolika velkymi hlosinami uzkolistymi, tak jsem parkrat ochutnal a jist se to moc neda, i kdyz jedovaty to pry neni.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 02 pro 2023, 13:43

Já na nich tedy také žádné trny nemám. Když už, tak spíš něco podobného jako kolce, ale na rozdíl třeba od mirabelek relativně měkké na to, aby se o to někdo píchnul, i když úplně vyloučit se to asi nedá. Každopádně při obírání není třeba dávat žádný pozor, beru to po větévkách a ještě jsem se nikdy nepíchl. Takže bych je označil jako beztrnné, s rakytníkem se to vůbec nedá srovnávat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 07 pro 2023, 10:14

Tak asi poslední letošní update k hlošinám. Kuličky i po těch mrazech k -10°C stále visí na stromku a s každým dalším dnem a mrazem jsou jen lepší a lepší, nepadají. Zrajou doslova jako víno, komplet všechny třísloviny jsou pryč. Sice už ztratily takovou tu pevnou konzistenci a jsou takové „mazlavější“, ale chuťově o to lepší. Doporučuji každému nechat takto přemrznout, pak je to opravdu slaďoučká lahůdka. A poslední zimní ovoce u mě na zahradě... :wink:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 07.12.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 07 pro 2023, 11:45

Hofis: parada, tak ted jen jeste vychytat tu protiptaci ochranu. Ja mel jeste na konci listopadu par prtavych bobulek na te divoke hlosine, byly kyselejsi. Ale vcera uz tam nebyla ani jedna.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 07 pro 2023, 12:18

Martine, klidně se stav na ochutnávku super zralé hlošiny, kdyby jsi měl náhodou cestu kolem... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 07 pro 2023, 16:05

Honzo, dik moc za nabidku, ted ji nevyuziju, ale pristi rok urcite vic obalim ty kere zaclonou (a hlavne je ostriham, aby se obalit daly). A vydrzim to az do mrazu :) Ta Fortunella byla luxusni uz kdyz jsem ji u tebe chutnal - ja predloni ochutnal par takhle premrzlych bobulek na ty svoji divoky hlosine, byly taky skvely a to tenhle ker jinak moc dobry plody nema - tak si to umim predstavit.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Pampel » 23 úno 2024, 13:02

Ahoj, kiwíci,
objevili jsme fenomén hlošiny a probíráme se nabídkou e-shopů. Zatím máme v košíku keřovou Pointillu Fortunellu. Jak jsem tu vyčetla, kvůli lepšímu opylení mají být k sobě 2 rostliny, může to být i kombinace žlutých a červených plodů? Vysledovali jste, že by žluté keře ožrali ptáci méně než červené? Děkuji vřele.
Pampel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28 led 2024, 18:15
Bydliště: Praha-východ 480 m.n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 23 úno 2024, 13:42

Ano, potřeba jsou vždy dvě geneticky odlišné rostliny, jinak se plodů nikdy nedočkáte. U těch ptáků je to o tom, než se to naučí. První rok mi na severu ve Varnsdorfu obrali pouze červené bobule a ke žlutým byli takoví nedůvěřiví. Další rok už obrali komplet všechno bez ohledu na barvu plodů. A tak je tomu i nadále. Nemít v Praze tolik polodivokých koček, neměl bych co sklízet ani tam. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Stanley_51 » 23 úno 2024, 17:29

Pampel píše:Ahoj, kiwíci,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Pampel » 11 bře 2024, 21:06

Hofis píše:Na hlošině je super, že plodí na letošním dřevě, takže i když se hned na jaře pořádně zřeže, stejně pěkně zaplodí.

Dneska jsme vysadili Fortunellu a multifloru. Můžeme i teď ještě řezat? Když kvete v dubnu, to stihnou za tak krátkou dobu vyrůst výhony a nasadit na květ? Děkuju.
Pampel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28 led 2024, 18:15
Bydliště: Praha-východ 480 m.n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 07 dub 2024, 14:03

Moje hlosiny maji malicka poupata, brzy pokvetou. Kontroloval jsem dnes rouby hlosiny Fortunella na hlosine Amoroso, kterou chci komplet preroubovat a vypada to vselijak. Rouby nejsou suche, ale ani se nijak nerozvijeji, tak uvidime. Proti tomu vetvicky zapichane rovnou do zeme vypadaji ze zakorenuji a rostou, tak si kdyztak Fortunellu namnozim z rizku.
A potesilo me, ze oba male semenacky z Tropiku (dvou ruznych velkoplodych odrud) maji letos poprve taky spoustu poupat, tak se tesim jake predvedou plody.

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 08 dub 2024, 22:36

V Praze už to kvete... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 08.04.24
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Ragnar » 11 dub 2024, 08:15

Hlošiny Mnohokvěté z Tropiku mají letos pěknou násadu květů, tak snad bude i nějaký plod k ochutnání. Mám odrůdy Gigantea a Sweet Scarlet.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků