Jedlé hlošiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 23 kvě 2022, 17:31

jeste mam dotaz k ty multiflore. pestuju jednu rostlinku ze seminka z ebay koupeny jako e.multiflora. hlosina to urcite je, ale je to multiflora? listy zeleny, zespoda bile plstnaty a mlady vetvicky taky takovy bile plstnaty. V zime byly tak bily, ze jsem zacal mit podezreni na hl. uzkolistou, ale ta to neni, listy jsou zeleny a starsi vetvicky taky zelenaji. Nebo to muze byt jeste nejaka jina hlosina? Mrazuvzdorna u nas je, prikladam fotku.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 23 kvě 2022, 19:21

vyfoť kvalitně detail, ale přijde mi, že vidím úplně plstnatý letorosty - hlošina úzkolistá. Mnohokvětá, okoličnatá, stříbrná, ale i pichlavá, Ebbingeova nebo širokolistá, všechny mají letorosty šupinkaté, ne plstnaté. To má jen úzkolistá a východní.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 24 kvě 2022, 09:17

Radim K píše:vyfoť kvalitně detail, ale přijde mi, že vidím úplně plstnatý letorosty - hlošina úzkolistá. Mnohokvětá, okoličnatá, stříbrná, ale i pichlavá, Ebbingeova nebo širokolistá, všechny mají letorosty šupinkaté, ne plstnaté. To má jen úzkolistá a východní.


Ja bohuzel z fotaku v tabletu lepsi fotku nedostanu ale je to jak rikas: uplne plstnaty letorosty (casem zesupinkovati). Ale listy zeshora jsou zeleny a nemaji vubec supinky (ani nahore ani dole - jen chloupky) a taky jsou "tuzsi" spis jako ma ubellata. Uzkolista je ma tenci a pokryty supinkama jak jsem to srovnaval - a maji i jiny tvar. Zadna jina hlosina to uz asi byt nemuze, ze? (venku prezila lonskou zimu -16 takze je to rostlina mirnyho pasma).

Vyfotim to jeste fotakem a pretahnu do pocitace, ale bude to par dni trvat... a
Naposledy upravil kasta dne 21 čer 2022, 22:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 04 čer 2022, 12:17

Radim K píše:vyfoť kvalitně detail, ale přijde mi, že vidím úplně plstnatý letorosty - hlošina úzkolistá. Mnohokvětá, okoličnatá, stříbrná, ale i pichlavá, Ebbingeova nebo širokolistá, všechny mají letorosty šupinkaté, ne plstnaté. To má jen úzkolistá a východní.


Tak bohužel technika selhala, ty fotky z digitálu do kompu prostě nedostanu :-( Keřík má plstnatý letorosty, ale listy jsou čistě zelený, hlavně z tý horní části. Ani se tvarově nepodobají hlošině úzkolistý, rostou víc vzpřímeně a nemají vůbec ty stříbrný šupinky, jen chloupky - porovnával jsem s hlošinou úzkolistou v parku. Mně to připadá jako úplně nový druh hlošiny..... holt si budu muset ještě chvilku počkat abych viděl co z toho vyroste. Zatím je jistý jenom to, že semínko bylo podlouhlý (vroubkovaný jako hlošiny) a bylo příliš velký na hlošinu okoličnatou. a pak že je to rostlina opadavá a normálně mrazuvzdorná, semenáček přežil venku už dvě zimy (i tu minulou, kdy to u země šlo určitě pod -16). prodejce z ebay zmizel, je neaktivní...no, aspoň je nějaká záhada na zahradě :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod radek.god » 16 čer 2022, 19:45

mate nekdo prosim zkusenosti s rizkovanim ?
- zakoreni hlosina jen ve sklenici s vodou ? :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 26 čer 2022, 08:00

koukam na svoje tri hlosiny okolicnate (letos definitivne potvrzeno, ze ani jedna neni multiflora) a vsechny maji nasazeno spousty plodu. dve jsou vedle sebe a jedna je o nekolik desitek metru dal, za krovim, defacto v jiny zahrade - takze myslim ze jsou normalne samosprasne. letos poprve kvetly opravdu naplno a sirily kolem sebe tu omamnou vuni, o ktere vsude pisou. aspon letos jsem si toho poprve vsiml. kere uz jsou to pekny, zacnu je pomalu zastrihovat, aby me nevyhnaly ze zahrady :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod lipoti » 23 srp 2022, 02:50

kasta píše: takze myslim ze jsou normalne samosprasne.


To já mám u svých hlošin opačnou zkušenost, tři odrůdy okoličnaté mám před barákem a každý rok pěkně plodí (a každý rok je musím radikálně seřezávat - přesto se jedna letos rozrostla přes 4 metry do šířky), další mám za barákem, cca 40 metrů daleko, a ta nikdy neplodila. Letos jsem k ní raději pořídil další.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 182
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 23 srp 2022, 08:59

lipoti píše:To já mám u svých hlošin opačnou zkušenost, tři odrůdy okoličnaté mám před barákem a každý rok pěkně plodí (a každý rok je musím radikálně seřezávat - přesto se jedna letos rozrostla přes 4 metry do šířky), další mám za barákem, cca 40 metrů daleko, a ta nikdy neplodila. Letos jsem k ní raději pořídil další.


Je možný, že jsem měl jen štěstí na samosprašnou odrůdu (asi je to jen semenáč). A co ptáci, ozobávají je?
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod lipoti » 23 srp 2022, 16:43

kasta píše:A co ptáci, ozobávají je?


Patrně nijak významně. Nevšiml jsem si, že by nějak mizely, na rozdíl od vybarvenějšího ovoce.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 182
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 23 srp 2022, 18:26

lipoti píše:Patrně nijak významně. Nevšiml jsem si, že by nějak mizely, na rozdíl od vybarvenějšího ovoce.


Tak to je dobra zprava, diky! Ja mam zatim podobnou zkusenost z lonskyho roku, doufam ze to vydrzi, protoze jinak mi sezerou prakticky vsechno...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod lipoti » 24 srp 2022, 13:56

Jasně, já se nedávno divil, proč nám přestaly dozrávat ostružiny, když maliny zrajou naplno. Ale ta černá barva ptáky láká patrně nejvíc, nechají jen ty, co jsou v trávě. Tam si kvůli kočce asi moc netroufnou nebo je jen nevidí.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 182
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 24 srp 2022, 14:09

U nás ve VDF chodili kosáci jen na ty červené, žluté ponechávali zcela bez povšimnutí. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3791
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod michal75 » 30 srp 2022, 12:01

Je toto multiflora?mam dve umbelaty,zltu a cervenu a toto som kupil ako multifloru tak 3 roky dozadu.Bohuzial mi este nezarodila.Uz dva roky na jar plno kvetov,ale potom opadaju vsetky a plody nic.Tie umbelaty mi plodia a mam ich asi tak dva metre od tejto"multiflory".
Obrázek

Obrázek
michal75
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 srp 2022, 19:53
Bydliště: Rajka

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 04 zář 2022, 12:15

ja se v tech hlosinach porad nevyznam - ta moje okolicnata, co je oddelena, tak je asi na nejsussim miste zahrady, takze po srpnovym suchu poshazovala tak tretinu listu, ale vsechny plody drzi a zacinaji se nalevat, je celkem obalena.
zbyle dve (amoroso a noname) jsou na miste trochu vlhcim, takze listy neshodily - zato poshazovaly vetsinu plodu :( zatim mi to vychazi, ze ta rostlina musi na svem miste dobre zakorenit nekolik let, aby zacala dobre plodit (ostatne, pribuznymu rakytniku to taky par let trva). koukal jsem, ze nekterym z vas plodi po zasazeni celkem rychle, ale to bude nejspis tim, ze je proti me opecovavate (pravidelna zalivka ap)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 08 zář 2022, 09:52

Zdá se, že razantní jarní sestřih hlošinám na plodnosti nijak neubírá, spíše naopak:
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 08.09.22

Podobně obsypané jsou i na severu ve VDF, jen jsou oproti Praze tak o 14 dní pozadu, teprve se začínají pomalu nalévat a chytat barvu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3791
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: lipoti a 13 návštevníků