Jedlé hlošiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 31 srp 2023, 18:53

kontroloval jsem dnes svoje hlosiny okolicnate a k memu prekvapeni jedna zacina dozravat, ta co byla koupena jako hlosina mnohokveta. plody uz se daji i jist, ale prevazuje jeste s kysela chut.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 01 zář 2023, 14:33

no a dnes koukam, ze vsechny plody zacaly cervenat a sladnout a ty nejcervenejsi mi prakticky spadly do ruky. jsem zvedavy, az prijedu za tyden, jestli tam jeste neco bude. tak nevim, co to mam za rostlinu, plody jsou miniaturni, mozna tedy i diky suchu. dalsi fotka pro srovnani je Amoroso hned vedle, ta je tu zase hodne pozdni a bobulky se jeste ani nezvetsujou...
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 11 zář 2023, 12:08

a moje hlosina uz naplno dozrava, zatim bez povsimnuti ptactva, uz je sladka a jen lehce natrpkla, myslim, ze dyl tam plody nevydrzi :)

sice nevim, co je to za druh, byla koupena jako mnohokveta, vzhledove, kvetenim ap je to okolicnata a zraje casove uprostred mezi obema :) vim ze existujou i hybridy tech dvou, ze by to byl tenhle pripad? kazdopadne skvele prodluzuje hlosinovou sezonu, takze ji zachovam. lepsi foto:
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod nene » 11 zář 2023, 16:45

U nás letos na červených nic, něco bude možná jen na žluté, ale zatím jsou to jen náznaky, kdoví, jestli něco dozraje. Takže - závidíme :wink: , vloni jsme z nich byli docela nadšení, ty jarní mrazy nám pokazily radost. Ale to nejen u hlošin.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 11 zář 2023, 18:09

nene: Jirko ja tam tech kulicek taky moc nemam - hlavne diky cervencovemu suchu. Ostatni dve hlosiny budou zrat pocitam az v rijnu, tahle prekvapila ze je takhle super rana :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 01 říj 2023, 22:19

Začíná dozrávat a sládnout hlošina okoličnatá Fortunella.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.10.23

Na hlošině je super, že plodí na letošním dřevě, takže i když se hned na jaře pořádně zřeže, stejně pěkně zaplodí.
Pointilla Amoroso, která byla v předchozích letech vždy ranější než Fortunella, letos dozrává později. Myslím, že je to suchem a celkově to sucho zvládá o poznání hůře, než žlutoplodá Fortunella. Letos jsem také poprvé za 4 roky zaznamenal výrazný propad nezralých plodů během první vlny sucha v červenci. Hlošiny prakticky nezalévám, na severu vůbec, v Praze jsem se smiloval a teď koncem září jsem je asi dvakrát pořádně zalil, aby se pěkně nalily plody. Pointilla Amoroso je opět tak o třetinu nebo možná i o polovinu menší než Fortunella. Co se chuti týče, je Fortunella taková jemnější, Pointilla Amoroso naopak více kořeněná a aromatická.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.10.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 02 říj 2023, 07:27

u me je Amoroso pozdni od vysazeni a je to horky kandidat na odstraneni, nebo preroubovani. mrzi me, ze jsem misto ni nekoupil tenkrat tu Fortunellu. to je tak, kdyz se clovek musi rozhodovat podle popisku v zahradnictvi namisto vlastnich zkusenosti :(
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 02 říj 2023, 08:06

Martine, mám na severu kromě Amorosa ještě jednu no name červenoplodou hlošinu z Droždína, ta má plody velikostí srovnatelné s tou Fortunellou. Takže mohu dodat i hromadu tohoto materiálu na pokusy s roubováním. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 02 říj 2023, 09:16

Hofis píše:Martine, mám na severu kromě Amorosa ještě jednu no name červenoplodou hlošinu z Droždína, ta má plody velikostí srovnatelné s tou Fortunellou. Takže mohu dodat i hromadu tohoto materiálu na pokusy s roubováním. :wink:


Diky moc Honzo, super ze o tom vim, uvidim do budoucna. Zatim bych zacal tou Fortunellou, co se z toho vyklube. Musim vyzkouset i do jaky miry se na tom podili mistni podminky, tady je mnohem vetsi sucho nez u tebe na severu (i nez v Praze). Ja vubec netusil, ze hlosina muze mit takto velky plody :)

Mne se ted moje Amoroso zacina vybarvovat a treti noname hlosina, ta co nejvic trpi suchem, tak uz je myslim zrala. Ma letos miniaturni plody a jsou vic kysely, uz bez trpkosti. V jejim pripade se ale divim, ze vubec neco pres leto udrzela.

Uvidim pristi rok, jak si povedou ty nove semenacky z Tropiku a ta Fortunella. Mam aspon motivaci pustit se vic do toho roubovani :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod veverka » 29 říj 2023, 14:31

'Hidden Springs' hlošina okoličnatá , máte nekdo? spokojenost? plánuju Fortunellu, Amoroso, a maji tam i tuhle , zvládne se opylování vsech? nebo může být i druhá rostlina stejná z řízku od původní?
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 29 říj 2023, 18:00

ony jsou minimalne castecne samosprasne, ale lepsi je mit dve jakekoliv ruzne odrudy. dva rizky = jedna rostlina
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod TOMMB » 01 lis 2023, 11:27

Ohledně řízkování - letos jsem řízkoval 14.7. a 7 z 8mi řízků vesele roste.
TOMMB
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 23 úno 2023, 09:52

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 30 lis 2023, 14:55

Tak mohu konečně zodpovědně potvrdit, že hlošina po tom přemrznutí opravdu ztrácí prakticky veškerou svíravou chuť a zůstane pouze dokonale sladká a šťavnatá kulička. :) Letos je to poprvé, co něco na keři vydrželo až do prvních mrazů. V předchozích letech jsme všechno zbaštili dřív, i přes tu mírně svíravou dochuť je to pořád velmi dobré, sladké. A naštěstí i díky polodivokým kočičkám, kterých je v Praze celkem dost a rozvalují se nám různě po zahradě. I se všemi z toho plynoucími negativy však pozitiva jasně převažují. Ptáci u nás toho moc nesklízí... :lol:
Letos toho bylo opravdu hodně a stále tam toho i ještě celkem dost je.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 30.11.23

A to vozím i v krabičce průběžně mamce na sever, a stejně je toho pořád dost. Mamce to moc chutná, akorát že ve VDF vládnou psi, takže to ptáci opět všechno sežrali ještě napůl zelené, bez rozdílu odrůdy, žluté i červené rovným dílem. Už se na to naučili chodit a je to zlé, budu muset něco vymyslet. S13 Ale taky budu muset vymyslet, co s tím další roky, jestli to takhle půjde dál. :shock: Asi zkusím nějaký sirup nebo marmeládu. O tom jsme se bavili na Pawpaw setkání u Mirka, a prý je moc dobrá. A při nejhorším by se to možná i dalo nechat zkvasit a vyrobit něco alkoholického, cukrů mi přijde, že to na to má celkem dost. Možná by taková hlošinovice nemusela být úplně od věci i víno by z toho nemuselo být vůbec špatné. No uvidíme, mám o čem přemýšlet. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod nene » 30 lis 2023, 16:55

Velice dobře se to odšťavuje ve šnekovém odšťavovači a i výsledek je velice dobrý :) . Ve spojení s tím, že se to i velice dobře obírá....nezbývá než velice velice poděkovat za nasměrování k téhle "kytce". :lol: No a ti ptáci...holt to chce opačnou voliéru :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 30 lis 2023, 17:56

Ja jsem letos jednu obzvlaste obalenou vetev na Amorosu prikryl zaclonou a tam mi bobulky vydrzely do 20. listopadu. Pak uz jsem nevydrzel ja :) Na zbytku kere pomalu mizely, presne jak se prohlubovala zralost. Rikam si, ze budu muset ty hlosiny taky udrzovat v kompaktnim tvaru, aby se daly prikryvat.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 81 návštevníků