Jedlé hlošiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2022, 10:53

Souhlas, ani u mě na to ptáci nechodí, ani v Praze, ani ve VDF. Jinak tedy musím říct, že v plné zralosti a ideálně po přemrznutí je ta chuť opravdu sladká, možná tam je na konci jistý malý náznak svíravosti, ale vůbec nám to nevadí, chutná to všem.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 07 úno 2022, 18:48

Mne taky hodne chutnala. Chtel jsem puvodne osadit zahradu hlosinou mnohokvetou (protoze ma vetsi plody a zraje driv, tak jsem si rikal, ze by mi ji ptaci mohli spis nechat), ale nakonec jsem dokoupil jeste dve dalsi velkoplody odrudy hlosiny okolicnaty a zamerim se na ne. Letos snad bude vic plodu.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1311
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Lenkalor » 14 úno 2022, 08:51

Mě to chutná jako lepší červený rybíz. Ale, bohužel, všechny nezakryté červené mi ptáci sežerou. Úplně všechny. Žluté jsou na tom lépe, asi si o nich myslí, že nejsou zralé, tak je nevidí.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 24 dub 2022, 12:48

Hlošiny v Praze už budou kvést:
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 24.04.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Lenkalor » 18 kvě 2022, 09:20

Hlošiny okoličnaté letos krásně kvetou. Loňský studený a poměrně deštivý rok jim vyhovoval, konečně začaly růst.
Je to medonosná rostlina, ale pro včely začaly být atraktivní až teď, když odkvetly i jabloně. Už jsem si říkala, že snad nebudou ani opylené, protože začaly kvést už před 14 dny a žádný hmyz tam vidět nebyl.

Obrázek
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2022, 10:11

Moc pěkné, Lenko! S6 Je dobré, že si je můžeš nechat dovolit růst. Já je beru na jaře na jěžka... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2022, 10:37

Jinak ještě edit, u mě je opylují čmeláci, ale takoví ti menší s čevenými zády. Připadá mi, že se specializují na takovéto trubkovité menší květy, protože je vždy vidím hlavně na angreštu a právě na hlošinách. Jo, a ještě kamčatky, abych nezapomněl...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Lenkalor » 18 kvě 2022, 11:16

Říkala jsem si, že je bereš zkrátka :D
Tady můžou k plotu, asi i za plot, sousedi si určitě rádi zobnou. Jenom musí být rychlejší než ptáci. Proto jim taky chci nechat co největší prostor, aby na nás taky něco zbylo.
Ale nevím jestli opravdu voní. Já je skoro necítím. Jenomže nevím, jestli to není mnou. Před více než rokem jsem měla covid a pak jsem dost dlouho necítila skoro nic. Teď si myslím, že cítím, ale třeba jednu aviváž ne. Tak nevím, jestli to není stejný případ. Měla by vonět, alespoň se to píše.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2022, 11:30

Lenko, už dva roky k nim čichám, žádný covid jsem neměl, tedy alespoň o tom nevím, a necítím nic, tedy spíš šeříky, které kvetou asi 10 metrů daleko. Takže tebou to rozhodně není, možná zrovna nemysleli hlošinu okoličnatou, ale nějakou jinou... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 18 kvě 2022, 20:35

zrovna dnes jsem koukal na hlosiny okolicnate, co mam v zahrade a konecne jsou taky uplne obsypane kvety jak maji byt. ale bohuzel to vypada, ze jedna uz je prakticky odkvetla (semenac) a druha teprve nakveta (amoroso). snad se potkaji - nebo je to vysvetleni, proc jsem mel vloni jen par plodu.

celou zahradou se linula silna omamna vune, rikal jsem si, ze to je kozlik lekarsky, ktery je hned vedle, ale ten kvety zatim jeste nerozvinul.... a pak mi doslo, ze to je ta nakvetajici hlosina! taky jsem si ty vune nikdy driv nevsiml, az letos. Ani teda nevim jestli je to uplne vune, je to hodne podobny jako ta valeriana, z ty se mi taky mota hlava.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1311
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Lenkalor » 20 kvě 2022, 20:42

Tak už vím proč :) snad. Hlošiny okoličnaté červené a žluté nevoní. Ale mám i jednu hlošinu mnohokvětou, má bělejší květy a krásně voní :) . Voní jako narcisky, ty obyčejné bílé s červeným středem.
Rozkvetla poslední, dnes jsem do té části zahrady zašla a znovu očichávala.
Hlošina mnohokvětá
Obrázek

Hlošina okoličnatá
Obrázek

Jinak vypadají úplně stejně, už jsem si říkala, že to byla zase nějaká záměna z e-shopu, uvidím, jaké budou plody.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 20 kvě 2022, 23:05

Lenko, na obou fotkách jsou umbellaty. Bohužel sehnat pravou multifloru v zahradnictví skoro nejde, v 90% případů je i deklarovaná multiflora umbellata, a to platí v celé Evropě :? .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Nery » 21 kvě 2022, 06:21

Radime, nevíš jakou mají afinitu umbelata s multiflorou? Musím mít "giganteu", ale nechci hned s prvním klacíkem co seženu zkoušet štěstí se zakořeňováním řízků a multiflor nemám mnoho...
Táborsko 550mnm
Nery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 13 říj 2019, 10:14
Bydliště: Tábor 550mnm, usda cca 6a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 21 kvě 2022, 12:39

Ano Radime, i ja dosel k tomu, ze mam taky jen umbellaty (i ta kupovana jako multiflora :)) ale opravdu voni!. Driv jsem si toho nevsiml az letos. Ale on se tezko "nacichava" jeden konkretni kvitek, zatimco z cely rostliny se line tak silna "vune," ze jsem mel skoro problemy okolo nich pracovat a trochu se mi motala hlava.

Multiflory holt nakoupim az za rok v Tropiku, pokud mi nevyklici muj posledni pokus z koupenych seminek.

A jen tak na okraj, hlosina ebbingeova po zmene mista letos po zime bez poskozeni, tak to s ni jeste nevzdavam a jestli da tak dobre i dalsi zimu, na jare prikoupim jeste nejakou do paru.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1311
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 22 kvě 2022, 00:59

Nery píše:Radime, nevíš jakou mají afinitu umbelata s multiflorou? Musím mít "giganteu", ale nechci hned s prvním klacíkem co seženu zkoušet štěstí se zakořeňováním řízků a multiflor nemám mnoho...


Jojo, jde to. Teda znám dost lidí, kterým multiflora na umbellatě chytla, jen mě se to nepodařilo, páč jsem to vždycky asi rouboval moc brzo. Údajně musí být podnože už dost vyrašené.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1907
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 94 návštevníků