Jedlé hlošiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod fahrweed » 12 črc 2021, 22:24

První hlošině Ebbingově to trvalo přes dva měsíce než obrazila (minulý týden). :shock:

Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 20 črc 2021, 20:04

Moje vetsi h. ebbingeova mela skoro metr na vysku, rozvetveny ker, uz i hezky kmen ale v zime omrzla prakticky uplne. Pak zacala obrazet, ale vzdycky to novy nahore zasychalo, tak jsem se nastval a orezal ji na cca 30-40cm a tam uz byla hezky zelena. Ted je kompletne zelena a roste, ale ma tak 40cm. Druha, mala sazenicka, jen dva proutky tak 30cm to neprezila. Zatim nebudu dokupovat dalsi, pockam, jak si povede ta vetsi na novym stanovisti a kdyztak bych prikoupil vetsi a silnejsi rostlinu. Spis se ale zamerim na ty multiflory.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1287
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod vlado69 » 14 zář 2021, 11:40

A co takhle Trabzonská datle (Trebizond date, Senjed), Elaeagnus orientalis nebo E. angustifolia var. orientalis. Má někdo zkušenost? Koupil jsem zkusmo v Tropiku a na první pohled má širší listy než naše běžná česká, ruská hlošina.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod mates » 14 zář 2021, 15:01

Však kluci z Tropiku jsou tady na fóru, ses mohl zeptat před nákupem :-).
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 14 zář 2021, 22:15

Senjedy jsou u nás ve fázi "testování" :D . Příští rok budou semenáče ze dvou různých odrůd a lokalit.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Lenkalor » 01 říj 2021, 10:47

Prosím o odpověď. Jak nízkou teplotu snáší Elaeagnus latifolia? Na Tropik.cz už informace není a já jsem si to nezapsala. Jenom abych věděla, kdy ji zazimovat.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 01 říj 2021, 20:06

Lenko, jestli rostlina nemá nevyzrálou periodu růstu, tak zhruba do -4°C nárazově v květináči. Ve studeném skleníku došlo k omrznutí letorostů při minimální teplotě kolem -8°C u rostlin ve volné půdě. Asi půjde spíše o květináčovou záležitost. Ale taky bude záležet na původu osiva, chtělo by to osivo z podhůří Himálaje, ty mé byly původně z tropů.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Lenkalor » 01 říj 2021, 20:41

Radime, počítám s tím, že bude v květináči. Takže letos ji přezimuji bez mrazu s citrusy a od příštího roku s fíkovníky s minimem +/- kolem nuly. Díky za rychlou odpověď. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Radim K » 01 říj 2021, 20:46

Tak to je úplně ideální :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 04 říj 2021, 12:53

V Praze právě začínají hlošiny dozrávat do konzumní zralosti a letos toho na nich už bylo celkem dost, určitě na lepší koštovačku. Bohužel na to přišly první děti, takže po několika sériích, mňam, mňam a poté: „Já jsem si dal do pusy 6 kuliček. A já si dala 8 kuliček. A já si dám teď 10 kuliček“, jsem to musel rázně utnout, protože hrozilo kompletní obrání keříků během přístích několika desítek sekund. :lol: Přitom podle mě ještě k top kvalitě tak 14 dní potřebují. No uvidím, jestli se letos vůbec dočkám úplně zralých plodů. Ale přijdou mi jako celkem plodné rostliny na to, jak malé jsou to ještě keříky.
Tade je žlutoplodá Fortunella:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 03.10.21

Tady červenoplodá Amoroso:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 03.10.21

Podotýkám, že keříky jsou již značně obrané.
Těžko soudit, která z nich je lepší. Amoroso má takovou trochu výraznější chuť a je o něco ranější, Fortunella má zase tak o třetinu, možná až skoro o polovinu větší plody, opravdu dosahují velikosti slušného rybízu. Zde foto pro porovnání.
Fortunella
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 03.10.21

Amoroso
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 03.10.21

Ale plody jsou u obou dostatečně štavnaté a dobré. Ještě mám ve VDF no name semenáč z droždína, na ten jsem také celkem zvědavý. :)

Dále vidím i docela velký rozdíl v habitu obou rostlin. Fortunella má pěkný kompaktní růst, zatímco Amoroso je taková rozháraná, rozevlátá. Tu budu muset asi pravidelně více řezat. Hluboký řez ale snášejí obě velmi dobře, to už mám vyzkoušeno z letošního jara. :) Větve narostou za sezónu klidně metr i více. Zde foto pro porovnání, vlevo Fortunella, vpravo Amoroso.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 03.10.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3794
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod robo » 04 říj 2021, 19:53

Jé Hofisi ty máš úplně stejnou skvadru hlošin jako já. S6
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 25 říj 2021, 12:56

Jak jsem si stezoval, ze moje hlosiny okolicnaty neplodi, tak jsem dnes pri podrobny prohlidce nalezl na odrude Amoroso asi 10 plodu! A na sousedni neodrudove 1 plod. Tak jsem aspon konecne ochutnal, plody byly pekne premrzly a fakticky dobry: sladce nakysly a lehce trpky s lehouckou jahodovou dochuti. Nejvic me ale potesilo, ze mi je nechali ptaci! U nas, kde uz touhle dobou takovy hlohyne sarlatovy nemaji ani bobulku, je to skoro zazrak.

Na sousedni zahrade mam dalsi velkou hlosinu, kupovanou jako multiflora, ale pravdepodobne taky okolicnata. Nemela ani pludek, bude urcite cizosprasna. Dokoupil jsem dva velkoplody semenace z Tropiku a az je trochu vypiplam - asi pristi rok na podzim - tak pujdou vedle ni a uvidime. Hlosiny se mi sem hodi.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1287
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Hofis » 05 úno 2022, 13:51

Tak jsem dnes při řezání hlošin náhodou objevil jednu zapadlou žlutou kuličku v mulči. Vypadala v pohodě, tak jsem jí snědl. Kvalita vynikající, opravdu jsem si pochutnal. S6
Věřím tomu, že v chladu by se to bez problémů dalo skladovat v řádu měsíců, klidně celou zimu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3794
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod Tibor » 06 úno 2022, 21:25

kasta píše: plody byly pekne premrzly a fakticky dobry: sladce nakysly a lehce trpky s lehouckou jahodovou dochuti.

Nejak sa mi nezdá že by to malo chutiť trpko. A po premrznutí už vôbec nie. Asi máš na to malú sumu vegetačného tepla.
Neviem kedy dozrievajú tie odrodové, ale u nás v meste toho máme pomerne dosť v rámci okrasnej zelene a na nich plody dozrievajú cca v polke septembra. Keď sú dobre zrelé nemajú vôbec žiadnu trpkosť a ani kyslé niesu. Ale drvivú väčšinu rokov to vtáky všetko požerú ešte nedozreté.
Takmer isto ide o semenáče, lebo pokiaľ ide o veľkosť, tak to sú len semená potiahnuté šupkou.
Ale chuť majú dobrú.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Jedlé hlošiny

Příspěvekod kasta » 07 úno 2022, 10:05

Ona se ta chut tezko popisuje, nerekl bych ze byly trpky, jen tam proste byla lehka natrpklost, kyselost i sladkost zaroven. V ruznych clancich na internetu ji vetsinou popisujou dost podobne: tart, astringent, sour....
Me prave prekvapilo, ze o ni u nas ptaci moc nestali, tak doufam, ze jim to vydrzi :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1287
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: stefanos689 a 11 návštevníků