Koření nejen na grilovačku

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod romkrom » 21 kvě 2010, 15:29

Jelikož jste tu všici nadprůměrně šikovní, tak je možné, že z vás někdo pěstuje koření a dokonce s ním i vaří :idea: Takže pokud pěstujete běžné ochucovadla jako Tymián, Šalvěj, Mátu, Oregáno, Rozmarínu, Levanduli, Saturejku, Smil, Yzop, Estragon, Libeček, Pažitku, Bazalku, Majoránku, Kopr, Petrželku, Fenykl, Koriandr, nebo exotický Pepř, Vanilku, Bobkový list a pod. a máte s nimi nějaké problémy nebo radosti, tak jsem jedno velké oko S21
Naposledy upravil romkrom dne 25 črc 2010, 20:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod romkrom » 21 kvě 2010, 15:34

A začnu sám. Objevili se mi na šalvěji a na libečku mšice. A protože to nechci chemicky likvidovat, abych nezlikvidoval sám sebe, hledám jiné řešení. Zatím jsem je po překonání odporu k hmyzu začal likvidovat ručně. Nemáte někdo odzkoušeno něco co zaručeně funguje?
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod ZdenekCernoch » 21 kvě 2010, 16:10

romkrom píše:A začnu sám. Objevili se mi na šalvěji a na libečku mšice. A protože to nechci chemicky likvidovat, abych nezlikvidoval sám sebe, hledám jiné řešení. Zatím jsem je po překonání odporu k hmyzu začal likvidovat ručně. Nemáte někdo odzkoušeno něco co zaručeně funguje?


vidíš sám to píšeš že jsi překonal odpor k hmyzu S1 S1 obírej Šalvěj a Libeček tak jako by tam nic nebylo a dobře si pochutnáš ( mšic si nevšímej ). Vždyť to jsou jen bílkoviny :mrgreen: :D15 S1 S1 Co by za to jiní dali S14 S18 S19
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod Majk » 21 kvě 2010, 16:27

Takovou sbírku sice nemám, ale něco se tu najde:
šnitlík, libeček, meduňka, máta, petržel, kopr, česnek medvědí, čínská pažitka, dobromysl, vavřín

mšice nebo housenky otakárka fenyklového se občas objeví na kopru, stačí před přípravou opláchnout vodou a jsou fuč.
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod Stanley_51 » 21 kvě 2010, 17:08

Mám zájem o medvědí česnek, nějak ho nikde nemohu sehnat. Takže pokud by někomu překážel.....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod romkrom » 21 kvě 2010, 17:10

Mám tuto sbírku teprve od minulého léta, takže se s tím vším seznamuji, ještě ji chci rozšířít o Pískavici a Jalovec obecný. Ale jalovec prý podporuje rez hruškovou. Ani nevím jestli jen ten čínský jedovatý nebo i ten český (obecný). Tento rok máme na zahradě miliardu mravenců, proč? To nevím, ale s nimi přišlo i nějak moc mšic. Zkusím, až vyroste levandule (protože vymrzla a obráží ze země) udělat vývar a postříkat alespoň to koření. Někde jsem četl, že pomáhá tabák, ale ten smrdí až příliš a je to fet. Kdybych ty mšice nechal být jak tu radíte :) , tak by se mohli extrémně rozmnožit a některé rostliny by to nezvládli, ne?
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod romkrom » 21 kvě 2010, 17:20

Tady jsem něco našel na internetu o Medvědím česneku, já sám ho nemám:
"Již několik let pěstuji uspěšně česnek medvědí. Rád bych touto cesto pomohl čtenářům, kteří by ho také rádi pěstovali, ale nemohou ho nikde sehnat. Česnek medvědí má již ukončenou vegetační dobu - proto vám mohu nabídnou cibulky. Doporučuji sázet cibulky po trsech (asi 5 - 10 cibulek do jednoho trsu), protože ze zkušenosti vím, že se tak nejlépe ujímají a rostou. Jednotlivé rostlinky živoří a často i uhynou. Má rád vlhké, humózní a kypré půdy na stinných místech. Tato bylina se už po staletí používá vnitřně na pročištění žaludku a střev, mimo jiné od parazitů, ale také na čištění jater, žlučníku a krve. Rostlina též přirozeně snižuje krevní tlak. Čerstvá nať česneku medvědího je vhodná i jako kuchyňské koření do omáček, mletého masa, rybích pokrmů apod. Při odběru na dobírku je minimalní množství 10 trsů = 100Kč. Poštovné je u tohoto balíčku přibližně 80Kč. Vladimír Svatoň (Svaton1@seznam.cz)"
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod Alena » 21 kvě 2010, 17:53

Stanley_51 píše:Mám zájem o medvědí česnek, nějak ho nikde nemohu sehnat. Takže pokud by někomu překážel.....


Stanley, zrovna mi odkvétá, takže bych ti zanedlouho mohla poslat nějaká semínka, pokud bys chtěl a nesehnal rostliny. Mám zatím jen jeden malý trsík. Ale semínka ráda pošlu, když ti nebude vadit, že jich moc nebude :oops:

Jinak mám jako koření moc ráda myrtu - spolu s rozmarýnou je bezvadná na pečené brambory - ta dokřupava opečená je nejlepší :D4
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod Tchorik » 07 čer 2010, 12:51

Ja medvedi cesnek mam, ale nejak mi mizi. Dala jsem ho zrejme na spatne misto - sucho. Prvni 2 roky se sice trochu vysemenil, ale letos to byla bida, ani mi nevykvetl a rostlin byla tak pulka. Tak jsem jich ted par zkusila popresazet na ruzna mista, jestli se jim bude nekde darit lip.

Myrtu jsem taky letos ususila S13 A byla to moje vypestovana z nasi svatebni vetvicky S13 S13 S13
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod Stanley_51 » 07 čer 2010, 13:43

Děkuji za nabídku, ale mezitím jsem ho sehnal ve Weidenu u Dehnera( spolu s dalšími bylinkami ). Takže teď jen potřebuji, aby se rozrostl.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod HankaS » 08 čer 2010, 11:05

Medvědí česnek mi taky valem mizí, ovšem problémem není zdravotní stav rostlin, nýbrž moje děti - jak na jaře vyrazí, okamžitě ho spasou. Nicméně ale kousek od nás je ho plné břežanské údolí, takže až vymizí úplně....
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod Alena » 10 čer 2010, 21:13

Lidi, prosím vás, máte někdo ty "ovocné" máty, co nabízejí Krulichovi? Jahodovou, mandarinkovou, pomerančovou (pak mají v popisech taky čokoládovou a nějaké další, ty ale nenabízejí k prodeji)? Jestli to má cenu zkoušet... Mám jen tu obyčejnou, a i tu mi letos sežrali slintáci :mrgreen:
Teď mi došlo, že to zrovna do tématu "koření na grilovačku" nepatří. Pardon... :oops:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod aminka » 10 čer 2010, 21:37

Mám jenom marockou mátu, do mojita.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod Tchorik » 11 čer 2010, 21:24

Ja mam nejakou, kterou pouzivam do mojita a pak jednu trochu ostrejsi, takovou vic zvykackovou...
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod Alena » 11 čer 2010, 22:14

Asi budu muset zkusit je objednat, jinak se to nedozvím :lol: Mátu i meduňku dávám vyluhovat teď v létě do studené vody, s citronem nebo pomerančem, ledově vychlazené je to dobré pití. Ty ovocné máty by do toho mohly být zajímavé. Dneska jsem toho v tom vedru vyžahla přes 5 litrů (a to jsem skoro nevystrčila nos ven).
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků