Koření nejen na grilovačku

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod romkrom » 21 črc 2010, 15:28

Smil italský. nádherně roste i s letošní zimou si poradil. Ty tyče jsou tam proti válejícím se kočkám či kunám, protože mi ho na jaře úplně oholily:
Obrázek
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod Ramon » 25 črc 2010, 16:58

Taky jsem ho měl venku asi 3 roky, ale tahle zima ho odrovnala. :(
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: Koření na grilovačku

Příspěvekod romkrom » 25 črc 2010, 20:40

No uvidím jak si poradí s dalšími zimami, pokud se osvědčí, tak ho budu množit pro zájemce. Stejně tak rozmarín, mám odrůdu, která se má vyznačovat odolností v zimě.
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Ramon » 25 črc 2010, 20:52

rozmarýna.. jak v Praze tak na Mělníku jsem sledoval dva keře, kteé měly zhruba metr na výšku, takže už tam pár zim vydržely.. Avšak tuhle zimu obe nepřežily.
Tobě přežila nějaká tuhle zimu? ;-)
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod romkrom » 26 črc 2010, 12:03

No zasadil jsem ji tento rok a mám řízek keře z Prahy co vydržel už mnoho let bez újmy a je prý obrovský.
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Alena » 11 lis 2010, 00:14

Lidi, nepěstujete náhodou někdo čechřici vonnou? Pídím se po ní už nějaký čas, zkoušela jsem vysévat semena, ale bez úspěchu. Prý musí přejít mrazem a navíc velmi rychle ztrácejí klíčivost, takže když jsem si je objednala na konci zimy a dala přemrznout, bylo to už houby platné, zřejmě už byla neklíčivá, prostě z toho nic nebylo, semena rovnou uhnila. Prý se v podstatě musí vysít hned na podzim po sklizni -říkal někde strejda Google. Stejně jsem ale dopadla i s andělikou a dalšími bylinkami od Jikla. Vyklíčil mi jen šišák bajkalský, rostlinky to byly krásné, ale jedna nepřežila loňskou zimu a druhá letošní rok :( .
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Alena » 12 kvě 2011, 19:16

romkrom píše:Smil italský. nádherně roste i s letošní zimou si poradil. Ty tyče jsou tam proti válejícím se kočkám či kunám, protože mi ho na jaře úplně oholily:
Obrázek


Můžu se zeptat, zda ti přežil tuhle zimu? Já si ho před pár týdny koupila, taky maří list balšámový a další choulostivé bylinky. Nevím, zda to postačí pak zimovat ve skleníku, nebo radši v baráku.

A už mám čechřici vonnou :D - dostala jsem krásná semena, ale opravdu asi potřebuje sít hned na podzim, vyklíčilo jen jedno jediné, i když ještě stihla trochu přejít mrazem. Snad vyroste...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Stanley_51 » 12 kvě 2011, 19:35

Smil jsem koupil loni u Dehnera ve Weidenu a zasadil jsem ho hned do záhonu. Na podzim jsem ho seřízl a letos na jaře krásně obrazil. Takže se ukázal jako mrazuvzdorný.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod romkrom » 12 kvě 2011, 21:08

Přezimoval už druhou zimu, vždy uschne a pak obrazí z toho tlustějšího dřeva jako levandule, ale daroval jsem ho sousedce od vedle, protože se s ním nedá kořenit kvůli hořkosti podobné heřmánku. Jeho vůně je sice skvělá a pokud se člověk nachází do 5m, tak má pocit, že je blízko závodní jídelny, ale jinak je pro mě nepoužitelný. U sousedů zdobí skalku.
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Alena » 12 kvě 2011, 22:32

Já jsem zkoušela dát vždycky pár lístečků do jídla spolu s jinými bylinkami a hořké to nebylo. Ale byly to tak dva lístky, je ještě mrňavý. Je cítit fakt přesně jako maggi koření.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Alena » 26 zář 2011, 21:45

Na jaře jsem nakoupila různé bylinky - mimo jiné taky citronovou lipii (Lippia citriodora nebo Aloysia citriodora) a je z ní moc dobrý čaj. Natrhám si vždycky kytku z meduňky, šanty, k tomu některou z odrůd máty, lipii, stévii, jiaogulan, gotukolu a je to výborné, alespoň mně to tedy moc chutná :) Ta citronová lipie má výrazné aroma citronové kůry. Citronovou šťávu pak do toho na okyselení. Jenom netuším, kam to nastěhuju přes zimu S12
Mám taky ananasovou šalvěj, ale ta jen trochu voní po ananasu, když se rozemne list, jinak je úplně nevýrazná. Asi ji zruším. Je to obrovská kytka a ani nebudu mít kam ji přes zimu dát.
Tak oprava - právě jsem se dočetla, že ananasová šalvěj má antidepresivní účinky. Nebudu ji rušit, naopak začnu ji používat ve velkém.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Stanley_51 » 26 zář 2011, 22:11

Alena píše:Já jsem zkoušela dát vždycky pár lístečků do jídla spolu s jinými bylinkami a hořké to nebylo. Ale byly to tak dva lístky, je ještě mrňavý. Je cítit fakt přesně jako maggi koření.

Manželka ho dává spolu s rozmarýnem a tymiánem na kuře,ale hořké jsem to nepocítil. Mám rád, když je to po těch bylinách cítit. Jinak se mi pěkně rozrostl, má cca 40cm na výšku a zabírá asi půl čtverečního metru záhonu. Je pravda, že když foukne vítr, cítím ho po celé zahradě. Ale takových aromatických rostlin mám na zahradě povícero.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Alena » 26 zář 2011, 22:37

Mně se taky pěkně rozrostl a v jídle jsem rovněž hořkost necítila, hlavně aby mi přes zimu neuhnil. Všechny bylinky se letos nádherně dařily :D Vždycky jsem obešla zahradu, ostříhala ode všeho kousek a zamíchala do jídla. Jen by to chtělo mít u baráku větší a slunnější zahradu, tady je to maličké a hrozně zastíněné z V, J, i Z. Když vidím zahrady kousek odtud přes potok, jak jim to tam všechno roste, když se jim tam celý den opírá slunce... :D2
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Stanley_51 » 27 zář 2011, 09:35

Jo, to vždycky závidím lidem, co mají svažité zahrady proti jihu. Terasy s bylinkami, zapuštěný sklípek.....ojoj, ono by se toho našlo. Já to mám na rovině a ještě jako husí plácek, nikam už se nic nevejde. Když chci něco nového, musím něco starého vyhodit. A že by bylo věcí, které bych chtěl.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Alena » 09 led 2012, 16:40

Lidi, prosím vás, nepěstujete náhodou někdo Lippii (Aloysii) citriodoru? Právě jsem ji musela vyhodit, protože mi úplně uschla. Přezimovala jsem ji přímo pod střešním oknem na schodišti, kde měla kolem 20 stupňů. Asi na ni bylo moc teplo. Dát ji do sklepa k ostatním subtropům jsem se bála, a bylo mi to houby platné S13 Potřebovala bych vědět něčí zkušenosti s přezimováním. Je to skvělá bylinka, má úžasně silnou citronovou vůni, bezvadná do čaje. Na jaře si budu muset koupit novou a nerada bych ji zase zničila :D2
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků