Koření nejen na grilovačku

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Satan » 12 čer 2022, 15:43

Topolovka na kompostě.

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Satan » 18 čer 2022, 11:30

Smil italský,
Obrázek

Obrázek
pelyněk Coca Cola.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Satan » 20 čer 2022, 11:07

Levandule
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Radek » 11 kvě 2024, 19:38

Pavle, ten tymián máš nádherný. To pěstuješ na písku? Hnojíš to něčím?. Já loni koupil 4 ks, zasadil do běžné hlíny s kompostem. Rostl, ale nijak moc. Na podzim jsem ho ostříhal. Zimu ale nepřežil. Ještě snad jezevec rozryl jeho stanoviště. Letos jsem koupil 6 nových sazenic, ale zasadil jsem to zase jen do hlíny s kompostem. Jak se však teď dívám na Tvé fotky, asi by to chtělo doplnit písek.
Díky za info, zdraví Radek.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Stanley_51 » 11 kvě 2024, 21:40

Tymián je snad nejhorší plevel na světě. Roste mi z každé škvíry, dokonce i ze zámkové dlažby. Jediné štěstí, že ho miluju, tak mi to moc nevadí.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9237
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod kasta » 11 kvě 2024, 22:27

moje zkusenost je, ze tymian je hodne choulostivy na zimni vlhkost v pude. mivali jsme na zahrade na berounsku hodne tymianovych keriku, nejvic asi 20 na ruznych mistech, mame je taky radi (jako vubec vsechny stredomorsky bylinky). asi pred peti lety se charakter zimy zmenil, jsou mirnejsi, ale vlhci a tymianum to nevyhovuje. postupne odchazeji, po zime jsou z vetsi casti proschle, v lete taktak zregenerujou, ted tam zbyva tak 4-5 keriku a premyslim, ze zrusim vsechny. zajimave, ze stejne podminky zvlada treba rozmaryn podstatne lip. taky se mi tam dari polehavym tymianum - citronovy, kminovy... jen ten klasicky uz nejde.
jeden z tech zubozenych keriku jsem prevezl na zahradu na plzensko a zasadil ho do stareho keramickeho sudu, ktery jsem ve spodni polovine dukladne vydrenazoval. tymian obrostl, je z nej krasny ker, neprosycha a ma vic zelene hmoty nez vsechny na puvodni zahrade dohromady. nijak nehnojim.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1351
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod Stanley_51 » 12 kvě 2024, 10:19

U mně tedy tymián není choulostivý na nic. Roste i na těch nejnemožnějších místech, mám ho plné květináče a nestačím ho rozdávat.
Obrázek Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9237
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod kasta » 12 kvě 2024, 11:59

Stanley_51: pekny, ony mu prave asi ty ruzny sterbiny mezi dlazdicema a vyvyseny kvetniky vyhovujou. u me v tom sudu je taky bezudrzbovy, snazil jsem se letos ho vyvysit i v zahrade na berounsku pomoci kamenu, tak uvidim.
tymian v sudu

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1351
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Koření nejen na grilovačku

Příspěvekod speedy » 12 kvě 2024, 21:45

Pro mne se jeví jako nejlepší tymián a je současně i výzvou ten náš - naše mateřídouška! S14
Výzva je to pro mne proto, že semínka jsou mrňkavá a seji když právě není substrát (jako pomoc) tak přímo do naší jílovačky. Občas mně vzejde :D Vím že si musím dávat pozor u mateřídoušky na možné potom přehnojení, především dusíkem, protože ráda mateřídouška jde do potom bujného růstu avšak potřebně "nedřevnatí" a potom ráda vymrzá. Krom čaje jsem ji dával i do pečených jídel. Nyní ji v kuchyni nemám a tak dávám ten kupovaný tymián, případně dávám směs provensálského koření.

Tymián jako takový mám ve dvou provedeních. To první je no name ten poléhavý a nižší, nyní je v plném do světle fialova květu, je to nezmar a během asi 3 let se mně rozrostl do hustého velkého koláče. Z původních neduživých 2 "nitek" a které jsem dostal výměnou od sousedky.
To druhé je ten asi standardní co se prodávají semínka, tedy s do velmi světla kvítky, asi brzy začne u mne kvést, tak tady u mne v jílovačce vzchází hůře než ta mateřídouška a je i více choulostivý přežít zimu.
Mateřídouška u mne kvete o poznání později.Tyto všechny tymiány mám blízko vedle sebe a tak kvete něco vlastně pořád :D

Jen malá poznámka, ona ta koření se v mnohém překrývají s bylinkami obecně (mj. mám také dobromysl alias oregano a použití jako tam kde tymián) a některá je možno pořídit, obvykle hodně narostlá a v dost velkém hliněném balu, přímo vyrytá z pole ... v Markvarticích u Sobotky. Cena docela přijatelná. Já tak stále mám odtud příkladem i čechřici nebo koprník. Na spravení trávení resp. součást bylinných prý likérů. Nebo tam nabízí různá semínka, ale tady přímou zkušenost nemám. Sortiment se rok od roku drobně mění, takže něco co mají letos nemusí mít příští rok.
Sezóna pro vyrývání rostlin teď na jaře právě žel skončila, pokračování na podzim a viz hlášky na jejich webu. Na podzim ovšem některé rostlinky jsou silně za zenitem, nejen že mohou být vyprodané ale na tom poli už nejsou ani vidět.
Mnohé tyto byliny, další poznámka, tak ve větším od nich právě bral bylinář Pavel Váňa z Nového Bydžova (již odešel) a on tam také míval při pravidelné jejich tam akci (bývá v červnu) "Ceská květnice" své přednášky. S promítáním. Nějaká náhrada za něho tam obvykle ve snaze pokračuje i nadále.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 99
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků