Očkování višní

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Očkování višní

Příspěvekod HankaS » 14 čer 2010, 08:47

Máme na zahradě starou obrovskou výbornou višeň, která se s námi již pár let loučí. Navíc zabírá půlku zahrady, což není zrovna ideální. Známý mi sehnal dvě podnože (bohužel netuším, co te je, asi mahalebka) a chtěla bych ji naočkovat nebo naroubovat. Nikdy jsem to nedělala a nemám nejmenší tušení, co s tím. Poradíte? Díky.
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Očkování višní

Příspěvekod Alena » 14 čer 2010, 09:04

Hani, očkuje se v červenci až v srpnu, když jsou stromky v druhé míze (neplést s druhou mízou u pánů :wink: ) - kůra musí jít dobře odloupnout (když je v létě sucho, raději pořádně zalít a počkat, až to jde). Postup očkování jistě najdeš někde na netu - normální T-řez nebo Forkertovo očkování (chip-budding, to je možné použít, když už stromky ztrácejí mízu, takže i na přeočkování neujatých oček). Potřebuješ k tomu dobrý očkovák a pásku na převázání očka (nebo postaru lýko, ale to se musí hlídat, aby stromek nezaškrtilo). Očka vybrat vyzrálá, tzn. zhruba ze střední části letorostu.

Já osobně radši roubuju, s tím mám větší úspěchy - roubovance se mi dosud ujaly všechny, očkovanců podstaně míň. Holt jsem nešikovná :oops: Očka sice vždycky vypadají, že se ujala, jsou krásně zelená, ale na jaře mi zpravidla nevyraší. Jestli přes zimu zmrznou či co, ale přitom je vždycky chráním obalením novinami nebo přihrnutím zeminou S15

Doporučuju knížku Bílek- Hanuš: Štěpování, nebo J. Blažek a kol.: Ovocnictví.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Očkování višní

Příspěvekod Tchorik » 16 čer 2010, 11:49

Me se letos zadarilo naroubovat tresen na visen S11 Bohuzel jsem to zkousela i na tresen, ale tam se nezadarilo. Ale jsem rada za ten jeden povedeny roub - mozna dva. Byl to stromek u nasich u bytovky na dvore, letos v zime ho porazili a ja jsem si z haldy rosti na zemi nalamala rouby. Tak se mi snad povedlo zachranit tresen meho detstvi... Ted uz jen zkusit preroubovat na nejakou vhodnejsi podnoz.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Očkování višní

Příspěvekod Marek83 » 06 dub 2013, 16:35

Zdravím. Máte někdo zkušenosti s jarním očkováním višní a třešní? Podnoží mám dostatek, ale roubů málo, tak bych je chtěl co nejvíc využít....ale aby se vůbec výsledek dostavil, nikde toho moc o jarním očkování není. :?
Marek83
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 248
Registrován: 20 bře 2011, 00:14
Bydliště: Mirovice , cca 450 m.n.m

Re: Očkování višní

Příspěvekod Stanley_51 » 06 dub 2013, 19:35

Marek83 píše:Zdravím. Máte někdo zkušenosti s jarním očkováním višní a třešní? nikde toho moc o jarním očkování není. :?

No to se ani nediv, protože peckoviny se očkují na konci léta. Nakonec to máš napsáno o pár příspěvků výš.....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Očkování višní

Příspěvekod Marek83 » 06 dub 2013, 20:22

Pouze spekuluju co by se dalo a nedalo. :wink: Nakonec to asi roubnu no, halt toho bude míň...
Marek83
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 248
Registrován: 20 bře 2011, 00:14
Bydliště: Mirovice , cca 450 m.n.m

Re: Očkování višní

Příspěvekod ZdenekCernoch » 06 dub 2013, 21:01

očkovat mužeš třeba forketem. To je skoro jako roubování jen používáš jediné očko a dobře to funguje :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Očkování višní

Příspěvekod History » 08 dub 2013, 18:01

Marek83 : Pokud máš dost podnoží, tak by mohlo být zajímavé sehnat rouby odrůdy Ladeho pozdní z Holovous. Je to krajová odrůda třešní z krkonoš a měla by být nejpozdnější. To znamená, že v původní lokalitě cca 640mnm zraje během září...níž bych to viděl tak na srpen. No nestálo by to za to mít v srpnu vlastní čerstvé třešně? 8)
Pokud by ji snad někdo měl, rád bych za něco vyměnil...
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: Očkování višní

Příspěvekod Marek83 » 08 dub 2013, 19:35

Tak jsem nakonec většinu naočkoval a uvidíme...
History: to zní hodně zajímavě :!: Do Holovous jsem ale letos psal ohledně roubů švestek a jablek a nikdo se neobtěžoval odepsat, tak nevim.....
Marek83
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 248
Registrován: 20 bře 2011, 00:14
Bydliště: Mirovice , cca 450 m.n.m

Re: Očkování višní

Příspěvekod History » 08 dub 2013, 20:43

No ano, nejsou tam zrovna proslavení všeobecnou vstřícností...ale znám lidi, co s nima mají dobré zkušenosti.
Normálně bych ji rád nejdříve ochutnal, než bych ji začal shánět, ale zralé třešně by se asi sháněli ještě hůř než ten roub. Tak snad se to povede.
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: Očkování višní

Příspěvekod milas » 08 dub 2013, 21:24

Tak ja ako amatér som treskol v lete náhodný semenáč do kýblika. Jednej známej usychá višeň a hrozne by ju chcela túto neznámú odrodu uchovať,tak som to vyskúšal asi pred mesiacom...zatiaľ to ide,ale neviem...všade píšu,že sa bežne nevrúbľuje....

Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Očkování višní

Příspěvekod History » 09 dub 2013, 12:21

Milas : vidím jiné využití kyblíku na maltu. Zrovna jsem ho taky začal používat namísto klasických květináčů kvůlivá ceně. Nedělá to někdo už déle? Nejsem si jistý, jestli neuvolnuje nějaká rezidua do půdy při delším užití. S tím je spojena otázka, jak je to u klasických plastových květináčů? trochu OT, ale když jsem to zahlíd na té fotce...
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: Očkování višní

Příspěvekod onry » 09 dub 2013, 13:06

History píše:Milas : vidím jiné využití kyblíku na maltu. Zrovna jsem ho taky začal používat namísto klasických květináčů kvůlivá ceně. Nedělá to někdo už déle? Nejsem si jistý, jestli neuvolnuje nějaká rezidua do půdy při delším užití. S tím je spojena otázka, jak je to u klasických plastových květináčů? trochu OT, ale když jsem to zahlíd na té fotce...

No já mám už několik let v zednických nádobách ze stejné hmoty (60-90 l) kanadské borůvky v rašelině a mají tak 2m -tak jim to asi moc nevadí. Je pravda že koupit teďka pořádný květináč stojí majlant a ještě jsou strašně křehké . Jinak k tématu- moje pokusy na přeroubování třešní (asi stejné jak višně) dopadly na jaře vždy neslavně buď bylo moc brzy a nebo pozdě (nedařilo se mi udržet rouby v klidu vždy ve sklepě narašily a je zajímavé že jádroviny byly bez problémů) Lepší výsledky mám s očkováním v červenci až srpnu. Jen máš růst posunutý o jeden rok.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.


Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: majoxx87 a 24 návštevníků