Zajímavosti z vašich zahrad

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod paloo » 07 říj 2018, 14:17

sasman píše:Kdo pozná, o jakou rostlinu se jedná? Já to vím :D
Edit: jde o zeleninu, ne plevel :D ale je to chyták. Délka listu je 30-40 cm.

Obrázek

Neviem ale chren je burina :mrgreen:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod moonvil » 09 říj 2018, 11:35

Jabloň, která v srpnu shodila všechny listy:

Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod nene » 09 říj 2018, 12:17

Semotamo květ, to známe, ale TOHLE, v říjnu ...... :shock:

Tady kvetou kaštany a máme plody na zimolezech, které vypadají, že snad i dozrají, ale na takto jarní fotku se opravdu nezmůžeme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod Pavel_CZ » 09 říj 2018, 12:32

Michale, to je narez :D
Jsem kdysi slysel, ze skore/low chill jablka jako treba Anna muzou mit v teplych oblastech jako treba Kalifornie 2 urody. Ze se po prvni oholi listy a jede se dal. Tak to delaji pri pestovani jablek i v tropech.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod kasta » 02 bře 2022, 12:36

nenašel jsem vhodnou diskusi, tak to zkusím tady

Vilín - pěstujete ho někdo? Já ho před pár lety koupil v Tropiku za "lidovku" (jinak jsou příšerně drahý) a už podruhé mi vykvetl, temně červeně. Ale ty květy jsou takový maličkatý, skoro se musí hledat lupou. Vloni jsem si myslel, že přemrzly, protože zrovna přišla ta ledová vlna. Ale letos jsou stejný. Čím to může být?

Počítám, že je to semenáč, ale na webu jsem našel normálně návody na pěstování ze semen a nikdo nikde nezmiňoval nějaký zplaňování. Nebo je to tím, že rostlina je teprve mladá? Květy jsou zatím jen na pár spodních větvičkách, který jsou navíc celoročně zastíněný betonovou zídkou (teprve mladší horní část keře jí přerůstá).

A další podivnost - ještě pořád mi neshodil loňský listy na tý spodní části. Jsou suchý, ale pořád tam drží - jako u dubu, nebo u habru. I díky tomu ty květy zanikají. Jinak je to hezký keřík...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod longr » 03 bře 2022, 19:29

V Praze v Průhonicích jsem na jednom červeném vilínu taky viděl drobné květy. Některé větve byly s květy jakoby zakrnělými, jiné kvetly normálně. Čím to je, netuším.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod kasta » 03 bře 2022, 19:34

ty moje taky právě vypadají jako zakrnělé, nebo uschlé. snad se to časem srovná, je to mladý keřík. hledal jsem ve starých mailech a je to semenáč odrůdy Carmine Red. ale jak jsem koukal na fotky na internetu, tak to, že suché listy zůstanou na vetvičkách, je normální. aspoň něco :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod pavell » 03 bře 2022, 23:08

Ono někdy vilín začne nakvétat už na podzim když je dlouhý a teplý pak se ochladí a květy jsou špatně vyvinuté, vídávám to celkem často a je pravda že to někdy udělá jen pár větví na keři a zbytek na jaře normálně rozkvete.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod Rudolf M » 04 bře 2022, 00:00

Vyloučit nějakou zakrnělost u květů nelze, ale byla by to hodně velká náhoda. Spíše by se mohlo jednat o tu mladost rostliny, doporučuji pořádně vylepšit podmínky, aby se předvedla v růstu a další rok napoví více.
Nesnáší vápník v půdě, ocení spíše rašelinu a zastínění okolní vegetací s trvale vlhkou půdou. Takže zamulčovat rašelinou a velkým kolem mulčovací kůry, z jara bych jí vzal nějakým hnojivem na borůvky, popřípadě jestli umíš zalévat se síranem amonným, tak hezky ládovat aspoň do června. To by bylo aby to nebylo :wink: .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod kasta » 04 bře 2022, 09:36

Pavell: jo, vloni jsem si myslel, ze to byl ten pripad, protoze nakvetl koncem ledna a pak prisly ty mrazy kolem -16. ale letos je zima mirna.

Rudolf M: taky doufam, ze je to starim (mladim) rostliny, on ma zatim vlastne jen par kvitku u zeme. Dal jsem ho za pul metru vysokou betonou zidku, takze u zeme je porad zastineny a ve vlhku a to co preroste bude mit vic slunce. Rostl docela hezky, ale pravda je, ze mi barva listu vloni prisla trochu moc svetla. Urcite doplnim hrabanku, i nejaky hnojivo a raselinu. Mam ho mezi kolomiktama a camelii, takze jim to tam postupne prisypavam vsem. tak uvidim

P.S. Siranem amonnym jsem jeste nehnojil, ale mozna na to dojde, uz jen ze zvedavosti a jestli se mi tam podari vedle jedte umistit hortenzii, neda mi to a asi vyzkousim (jinak jsem spis "prirodni" pestitel)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod Radim K » 09 bře 2022, 01:41

kasta píše:P.S. Siranem amonnym jsem jeste nehnojil, ale mozna na to dojde, uz jen ze zvedavosti a jestli se mi tam podari vedle jedte umistit hortenzii, neda mi to a asi vyzkousim (jinak jsem spis "prirodni" pestitel)


Ono síran amonný není žádná "chemická srágora", jak by si někdo mohl představovat dle názvu. Je to zdroj organické síry a dusíku ve formě čpavku, který má krátkodobý efekt. Síra je všudypřítomná a rostlinami požadovaná a její doplňování rovněž není na škodu. Akorát z povahy látky tato okyseluje půdu. Síran amonný se dokonce používá i v potravinářství jako E 517 látka zlepšující kvalitu mouky nebo jako látka kypřící.

Anyway, sám jsem zvědav, proč se tvůj vilín takto chová. Je to výsev Carmine Red, jak jsi správně poznamenal. Dej pak vědět další sezonu, jak květy vypadají.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod kasta » 09 bře 2022, 07:03

Radim K píše:Ono síran amonný není žádná "chemická srágora", jak by si někdo mohl představovat dle názvu. Je to zdroj organické síry a dusíku ve formě čpavku, který má krátkodobý efekt. Síra je všudypřítomná a rostlinami požadovaná a její doplňování rovněž není na škodu. Akorát z povahy látky tato okyseluje půdu. Síran amonný se dokonce používá i v potravinářství jako E 517 látka zlepšující kvalitu mouky nebo jako látka kypřící.

Anyway, sám jsem zvědav, proč se tvůj vilín takto chová. Je to výsev Carmine Red, jak jsi správně poznamenal. Dej pak vědět další sezonu, jak květy vypadají.


Jasne, budu ho pozorovat a dam report :) Jinak roste pekne.

P.S. To ja si ani nemyslim, ze siran amonny je vylozene nejaky " sajrajt", to bych o nem vubec neuvazoval. Spis celkove funguju maximalne prirodne, normalne hnojim jen kompostem, pripadne listovkou nebo hrabankou, nepouzival jsem ani zadny mineralni hnojiva, ani postriky - az ted do tech kvetinacu to budu trochu zkouset. Takze z tohohle pohledu je pro me siran amonny uz vysoka skola chemicko technologicka :) ale treba na nej dojde...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod mates » 09 bře 2022, 11:45

v pondělí jsem byl ve Spomyšli a u vstupu udělal fotky dvou vilínových zákoutí (další jsou i vevnitr v zahradě, ale ty už jsem nefotil), květy na prostředních keřích v popředí mají průměr cca 5cm, ty ostatní jsou 3-4 cm, na odrůdy jsem nekoukal
jinak jsem byl opět překvapený co jsou schopni udělat svou "péčí", měli venku na platech kamčatky s cca 10cm novými zelenými výhonky, podle mě vyndané ven někdy o víkendu, samozřejmě při těch mrazivých ránech vypadaly přichcíple a to v pondělí nebyl takový mráz jako včera a dnes, možná už je z nich seno

Obrázek

Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod Lenkalor » 19 bře 2022, 16:53

Otázka pro Radima a Rudu. Loni vám pěkně kvetly keříky Xanthoceras sorbifolium, byly z toho plody?
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod kasta » 28 kvě 2022, 18:53

zacina dozravat mahonie prostredni Winter Sun. letos v zime poprve kvetla a ted je obalena plody a zacinaji postupne modrat, takze jsem nevydrzel a ochutnal - prekvapeni bylo, ze chutna jako zimolez kamcatsky! je tam teda lehka mahoniova pachut ale tu vetsinou citim jen u prvni bobulky a pak uz je to kamcatka i s tou boruvkovou dochuti. bohuzel mam naprostou vetsinu plodu plesnivych, nevim co s tim mam delat. kdyby tohle nebylo, rostlina strci do kapsy zimolezy protoze je obalena_ ale ty klasy jsou vetsinou uvnitr ostnatych listu kam se zadnej kos nedostane, ani nemusim zasitovat.

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: miro22, svazenka a 14 návštevníků