Zajímavosti z vašich zahrad

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod Radim K » 28 kvě 2022, 22:57

Lenkalor píše:Otázka pro Radima a Rudu. Loni vám pěkně kvetly keříky Xanthoceras sorbifolium, byly z toho plody?


Lenko, promiň, všiml jsem si toho až teď. Ano, kvetly dva semenáče vedle sebe a vytvořilo se asi 8 tobolek s dohromady asi 50 semeny. Ochutnal jsem tak semena za čerstva a jsou fakt dobrý! Určitě jeden z "ořechů", kterým se chci víc věnovat S6 . V podstatě je to i jeden z nejhezčích keřů, zejména když kvete.

kasta: Jojo, taky mi připomínají kamčatky, ale jakkoliv mám tady ty, takříkajíc atypické plodiny rád, tak kamčatce se to asi úplně nevyrovná, teda dobrým odrůdám. Na druhou stranu v suchých a teplých oblastech budou tyto stromové mahonie určitě mnohem více plodit, než kamčatky!
Jinak při konzumaci pozor, ať se nerozžvýká příliš mnoho semen a raději bych to jedl ve větším množství po tepelné úpravě. Největší množství alkaloidů je sice v semenech (a kořenech), ale pro jistotu... Jakkoliv je berberin v rozumné míře léčivý a dokonce protinádorový.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod kasta » 02 čer 2022, 06:27

Radime, diky za rady! Budu davat pozor, ale to se tyka stejne spis dalsich let, doufam, ze to masivni plesniveni plodu letos je docasna zalezitost (pocasi, mladi rostliny ap). no uvidime, jinak se mi ta mahonie libi po vsech strankach, takova mala palma, kvete v zime, roste jako z vody a nepotrebuje skoro zadnou peci. idealni rostlina do moji divoky zahrady
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod mates » 14 čer 2022, 13:49

aktuální stav Brazelberry keřů, foceno minulý týden, vepředu ostružina baby cakes a borůvky jelly bean a peach sorbet, za nimi borůvka pink breeze a malina raspberry shortcake, v pozadí různé ostružiny z jiných produkcí

Obrázek

Obrázek

Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod kardas26 » 17 čer 2022, 18:04

Letos mi pořádně rozketla Zmarlika Čínská. Oproti kanadské zmarlice roste jako keř a je trochu míň mrazuvzdorná. Zatím se mi ale nestalo, že by namrzla.
Obrázek
Květy zmarlik by měly být jedlé, tak doufám, že i u této. Ale chuťově nejsou nic extra (podobně jako kukuřičné vlasy)
Zmarlika má ale pěkné dekorativní listy.
Obrázek
Zádné jedlé plody nemá, jen případně lusky se semeny, ale to mi nevadí. Na obrázku jsou vidět i keře kamčatek. Sice pod zmarlikou mnoho slunce nemají, ale asi jim to stačí, jelikož i tak plody dokázaly dozrát do sladké chuti. Sice dozrávají o dost dýl, ale jak jsou schované, tak na ně nejdou ptáci.
kardas26
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 čer 2019, 11:13
Bydliště: Východní čechy, 250m n.m.

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod Rudolf M » 17 čer 2022, 18:36

Mě tedy ty květy dost chutnají, když se utrhnout v plném květu, jsou lehce nasládlé s příjemným aromatem S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod kardas26 » 20 čer 2022, 13:38

Rudolf M píše:Mě tedy ty květy dost chutnají, když se utrhnout v plném květu, jsou lehce nasládlé s příjemným aromatem S14 .

A to jsou také květy té čínské zmarliky nebo kanadskě? Je také možné, že jsem je nenechal plně vyzrát nebo ta zmarlika nemá správné podmínky (mám ji v polostínu). Teď už je neochutnám, musím počat na další rok. :-)
kardas26
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11 čer 2019, 11:13
Bydliště: Východní čechy, 250m n.m.

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod kasta » 26 úno 2023, 21:40

vloni jsem tu řešil, že můj vilín (semenáč Carmine Red) má jen miniaturní květy, tak jsem to letos zdokumentoval. přijde mi, že se ty květy možná maličko zvětšily oproti loňsku, ale pořád jsou prťavý, aby je člověk mohl obdivovat musí si je zoomem přiblížit...
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod Kika » 05 bře 2023, 23:42

Já bych tipla, že o moc větší už nebudou. Možná se trochu prodlouží s věkem, ale když jsem se snažila hledat, tak mi vycházelo, že je to hlavně tou odrůdou.
Jinak já si na podzim koupila vílín Red Grace a hned na podzim kvetla jedna větvička a kvetla žlutě. Tak jsem myslela, že záměna odrůd a ted jsem překvapená, neb zbytek keříku teď vykvetl červeně, taky to nechápu. A ne, není pod roubem.
Red Grace na podzim

Obrázek

Red Grace teď

Obrázek
A Arnold Promise


Obrázek
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Zajímavosti z vašich zahrad

Příspěvekod kasta » 02 lis 2023, 16:53

pomalu zacina nakvetat mahonie prostredni Winter Sun. uz je z ni hezka palma :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Argout a 15 návštevníků