Palmy

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Palmy

Příspěvekod Prcek » 08 čer 2020, 15:03

Obrázek

Radime, trochu opožděně přidávám přiblížené foto květů té mé palmy. Trápím ji v nádobě, do volné půdy se mně ji nechce sadit.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Palmy

Příspěvekod Rudolf M » 08 čer 2020, 16:30

Ano samica S14 . Pro tvorbu semen se potřebuje samčí pyl. Možná že ale někdo poblíž v zahradě ho má a nějaká včelka přiletí.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Palmy

Příspěvekod Bery » 13 pro 2020, 19:16

Ahojte,
exoti venku mě berou už mnoho let, trachycarpy pěstuji se zimním krytím od malých cca tříletých rostlin.
Koukněte se prosím, že palmy se nemusí vyjímat jen jako solitéry v trávníku.
Pěstuji je jako součást středomořského štěrkového záhonu. Na zimu nasadím každé kryt z pletiva + pvc folie. Doteď jsem dával dovnitř výplň suché listí(javor). Letos zkusím spodek vyzvednutý tak, že kryt tvoří jakousi kapuci a dole je to otevřené. Ještě v zimě nafotím.
Dost mě to vzalo a rok se věnuju i focení a natáčení záhonu, jak se to vyvíjí, možná dobrá osvěta.

Záhon je od začátku po měsících zde:

První jaro po přezimování:
https://www.youtube.com/watch?v=UguwirVYrAU
Hned po výsadbě:
https://www.youtube.com/watch?v=e1VicFGInZg
Letos v listopadu:
https://www.youtube.com/watch?v=zHRoD9LYoVE
Letos v létě:
https://www.youtube.com/watch?v=7j49a2opyfw
Všechna videa a fotky zahrady:
https://www.youtube.com/channel/UCTVTTn ... kDQ/videos
Bery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 24 říj 2020, 12:27
Bydliště: Ostravsko, 240 m.n m

Re: Palmy

Příspěvekod Jožka » 13 pro 2020, 19:59

Bery: kouknul jsem na videa, a musím říct že to máš pěkné.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Palmy

Příspěvekod Bery » 14 pro 2020, 19:20

Obrázek
Pane....

Vkládám foto zimního zábalu z ledna 2019, první zimu po přesazení palem a zamulčování štěrkem.
Dělám to pak stále stejně, jen letos riskuji, že bude zase mírná zima a navíc palmy v deštivém roce dost vyrostly a nechtělo se mi dělat nové vysoké čepice. Proto jsem to na laťkách zvedl od země, dole bude volně foukat, ale nebude na palmy pršet a sněžit.
Bery

Obrázek
Bery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 24 říj 2020, 12:27
Bydliště: Ostravsko, 240 m.n m

Re: Palmy

Příspěvekod Rudolf M » 15 pro 2020, 02:02

Bery píše:ale nebude na palmy pršet a sněžit.


Máš to moc pěkné, já jsem fanda jakýchkoliv výsadeb, hlavně když to člověka baví. Zimy přejou, tak jde všechno lépe. To já ještě pamatuju zimování palem v zimě 2010, to bylo jak z jiné dimenze, sníh 4 měsíce v kuse :) .
Dovolil jsem si citovat poslední větu, protože se to omílá na všech stránkách o palmách, dokonce i v knihách, dokonce i v uznávanější publikacích. Přitom je to žvást založený na nepodložených faktech, které jsou mylné a dokonce u druhu Trachycarpus i zavádějící a přesně opačné.
Trachycarpus pochází z velmi vlhkých oblastí Číny, jeho přirozený výskyt je na bažinatých březích vodních toků :D . Velice dobře se mu daří po celém světě v subtropických oblastech i v mírných oblastech, kde je vysoká suma srážek. Například celé pobřeží Evropy (kolem středomoří vypadají hůře, než u Atlantiku a Baltu), celé Uk, daří se mu i v přímořských mikroklimatických oblastech Norska. Ve vnitrozemí se mu skvěle daří takřka ve všech Alpských mikroklimatikcých oblastech, asi nejvíce v pádské nížině, kde ho lze nalést i ve výškách přesahující 1000 m.n.m., velice zajímavý je už takřka invazivní výskyt v okolí Merana, kde je průměrný roční úhrn srážek 2000 mm (Ostrava 650 mm). Zajímavý je volný výskyt v Ženevě, která rozhodně není nijak teplá a už vůbec ne suchá. Mnohem zajímavější je výskyt Trachycarpusů v Britské Columbii v Kanadě, Seattle, Vancouver. Všechno tohle jsou neuvěřitelně prochcaná místa, kde prší hlavně a nejvíce v zimním půlroce. Nikdo, nikdy, nikde ty palmy přes zimu před srážkami nechrání, naopak, čím více vody má, tím více se jim daří a je to na nich vidět.
Zmiňoval jsem, že kolem středomoří (bez prostředně u moře) moc hezké nejsou, je to způsobeno chudou kamenitou půdou a letní absencí srážek. Dál od pobřeží, kde je už více ornice je to už jiná. Naše krajina s kombinací mírných zim posledních let je pro ně úplně balzám, ale chce to vodu, vodu a vodu.

Nejsi jediný, všichni kdo s palmami začínají, chrání všechny palmy i Trachycarpuse před zimními srážkami. Přitom je to obří zbytečnost. Bohužel je i sází do suchých skalek, ještě větší extrém je, když ho vysadí i do společnosti kaktusů. Je to zhruba jakoby někdo vysadil leknín vedle kaktusu. Vodu milující palma, potřebuje naopak vysadit k vývodu okapu a zimovat stačí pouze proti mrazu od -12°C níž. Cokoli do této teploty, COKOLI ve formě vody, sněhu a ledu je pro palmu spíše plus, jelikož spotřebovává vodu i v zimě.
Třeba ti to ušetří práci až palmy povyskočí :) , ale na mrazy pozor, od -12°C se ničí listy a pokud je palma oslabená mrazem, už může voda v srdíčku něco nadělat. Z toho co jsem vypozoroval u sebe a u pěstitelů po celém světe, největší neplechu dělá špatné zazimování (ochrana před mrazem), než zima sama. V naprosté většině případů zapaření v nevhodném krytu. Bohužel špatná interpretace poškození po zimě, vyústila v nedorozumnění, že palma nemá ráda vodu.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Palmy

Příspěvekod Bery » 15 pro 2020, 18:59

Rudolfe, děkuji,
moc pěkný článek. Který v závěru podává informaci, že, cituji: ,, pokud je palma oslabená mrazem, už může voda v srdíčku něco nadělat´´. Tedy bude to - nic proti Tvému a nic proti mému povídání. Chtěl jsem hlavně pomachrovat záhonem, a ne zimovat Trachy.
(Přdem se omluvám za prav. chyby, nebude semi to chtít opravovat. :) )
Zabalit 4/čtyři Trachycarpy mi zabere několik hodin, poslední dobou to dělám na dvakrát i na třikrát(je to věkem). Zabalím je tehdy, když mám čas a síly, pokud možno dřív, než hrozí velké mrazy. To je poslední dobou někdy na Vánoce, někdy dřív, asi jako všichni tady. Laťky na zpevnění, pletivo jako formu, dovnitř suché listí, tak, aby listy měly nahoře světlo. Pak folie, jaká je po ruce a kolem dokola balicí folie, izolepa.
Vypozoroval jsem, že jsou důležité dvě věci, aby na jaře palma vypadala k světu.
A sice za prvé fungicid před zábalem. Naředím´,, přiměřeně´´sulku, listy nastříkám a nechám oschnout do druhého dne obvykle. To proto, že listy bývaly na jaře různě poškozené z toho života, co se tam na nich uchytil.
A druhá věc je, že na jaře - jak přestanou hrozit velké mrazy - tedy poslední roky už koncem února - tak na jaře vezmu nůž a do obalu udělám na závětrné straně díru, okénko tak 15X15 cm, nebo větší, nebo dvě okénka. Aby to větralo. stačí počkat pár dní, týden a pak sundat obal, abrakadabra, pala je tu jako nová. Když jsem obaly sundával najednou bez větrání, tak byla palma třeba moc pěkná, první den, ale potom rychle listy zešedly a šly do háje. Musely vyrůst nové listy, což na suchém místě trvalo dost dlouho.
Tři z těchto čtyř palem rostly původně na suchém místě od mala. Čtvrtá rostla tam, kde je, u zdi, kde je taky sucho. Nepamatuji si přesně, kdy jsem je sázel, semena jsem dovezl asi 2006 nebo 8, možná dřív, hned vyklíčil tak 200 ks a největší jem tak po dvou letech zasadil ven do zahrady. Přežily dvacetistupňové mrazy, sucha, sníh, vlhké roky.
Do nového záhonu jsem je (ty tři) přesadil v říjnu 2018 s balem se všemi kořeny s tím, že to tam nadělá parádu a že jako všichni :shock: .)))))))))))))
Poznám na listech moc dobře, kdy má Trachy žízeň a zaleju vydatně - v létě.
V zimě dávám pod kryt, aby nezatékalo do srdéčka, když mrzne, mrzlo, nebo bude mrznout, což se předem nikdy neví.Zabalené jsou tedy 2-3 měsíce. Že mají vodu rády se ukázalo letos, kdy se pěkně vytáhly. No a letos před zimou riskuji, jak jsem napsal, že snad bude zase mírná zima, ale být nemusí a nemám je zateplené, jenom přikryté, abý do nich neteklo, když už bude tedy třeba mrznout. Do srdéčka aby neteklo. Protože mi bylo líno dělat nové kryty na větší pelmy, než loni.
Howg.
Líp už to nesvedu. Třeba to němomu k něčemu bude.
Bery

Obrázek


Obrázek
Bery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 24 říj 2020, 12:27
Bydliště: Ostravsko, 240 m.n m

Re: Palmy

Příspěvekod Rudolf M » 16 pro 2020, 02:44

No to jsi si vzal z mého povidání jen tu jednu větu? :D

Expozice je to pěkná, navíc Ostravsko mělo letos extrémní úhrn srážek, Ostrava Mošnov překročila v listopadu 1000 mm za rok S8 , takže u tebe porostou pěkně i mimo zdroje vody.
Co se týče poškození listů po zimě, vše má své odůvodnění. Palmy máš už pěkně dlouho a tedy taky pamatují tuhé zimy. Palmy do 50 cm, mají úžasnou vlastnost, že jsou malé, dobře si zimují a jednoduše řečeno jsou blízko země, kde je ovlivňuje zemní teplo a přežijí to, co nepřežijí větší kusy.
Psali jsme na toto téma plno článků na našem webu, kde se obzvlášť Trachycarpusům věnujeme. Žel web sežral čas, ale brzy ho snad postavíme znovu, nemám se tak na co odvolat, a nechce se mi to psát znova :D .

Já mám trachýků asi 9 v zemi, třeba tohodle jsem sázel v roce 2012, byl menší než máš nyní ty, v tu dobu to byla cca 3 letá palma, téhle rostlině je tedy nyní 11-12 let. Poslední 2 zimy jsme je nijak nechránili, předloni si prošly -15°C a 30 cm sněhu, loňská zima byla mírnější, ale párkrát sníh napadl. Po těch -15°C bylo hodně listů poškozených, ze 7 palem jsem odřízl přes 100 listů, ale žádná nezmrzla, ani nevyhnila, ani nenahnila, jen ten rok pak špatně rostly-i tak se oslabenost projevuje, nemusí nutně vyhnít.
Pokud jsou mrazy do -12°C, nijak nezimujeme, ani nechráníme proti srážkám, listy ani škrábnutí, ani flíček, není třeba žádná chemie. Ale to už jsem psal.
Tak ať to roste, větrat a zalejvat E5 .
Obrázekhost pictures
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Palmy

Příspěvekod Bery » 24 led 2021, 18:23

Ahojte!
Koukal jsem se víckrát, co tady píšete k počasí. Sstát se může cokoliv, teprve v půlce května bude jasno, jaká zima byla.
Vzhledem k tomu, že mám v záhonu, kde palmy rostou, spoustu citlivých rostlin, které se masově v zahradách Česka nevyskytují,
např. :Cistus albidus, ladanifer, incanus, laurifolius, populifolius, halimifolius. Sazenice rozmarýnů několika hardy kultivarů, šanty tuberosa a nuda-lesostepní, třezalka Hypericum olympicum, kručinky G. germanica, asfodelka A.lutea, marulka C.nepeta, sápy fruticosa a purpurea, čistce Stachys germanica a recta, Veronica orchidea a incana, rohatec - Glaucium flavum, Salvia oficinalis, S. sclarea, Santolina rosmarinifolia/viridis, S. chamaecyparissus......tak 130 druhů a kultivarů...,tak pociťuji jistý neklid. Kéž by aspoň jednou vykvetly. :wink: Je to pokus, co se dá v tomto klimatickém období u nás v předzahrádce předvést. Babička tam měla růže, buxus, hledíky....
Poslední vývoj byl znekldidňujicí, ale zatím to vypadá, že na škodu spíš bude hodně vody.
Bery

minulý víkend:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
nedaleký Mošnov hlásil takové věci:


Obrázek

Obrázek
Bery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 24 říj 2020, 12:27
Bydliště: Ostravsko, 240 m.n m

Re: Palmy

Příspěvekod Radim K » 24 led 2021, 23:00

Pak dej vědět, které ze zmíněných rostlin to zvládly, popř. nezvládly, jsem zvědav, co udělá -20 se zmíněnými Cistusy, taky je máme, ale doufám, že -20 u nás nezažijí :lol: Kromě C. laurifolius je většina druhů jen tak do -12 až -16°C, tak jsem zvědav, jak u tebe dopadnou.

Btw. počasí.divoch ještě funguje?! Tam jsem sledoval počasí někdy kolem roku 2004-2007 :D
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Palmy

Příspěvekod Bery » 25 led 2021, 18:06

Díky za odpověď,
pocasi.divoch.cz mi vyhovuje pro moje účely, kombinuju s meteocentrem a presným pocasím. Pletou se všichni, nemá cenu to rozebírat, nejsem námořní plavec, stačí vědět, co na sebe atd. Hlavně velké změny, které je dobré očekávat včas, divoch předvídá dostatečně. Jedu do práce 5 km a cestou se teplota třikrát změní o 2-3 stupně.

Tady sehrálo roli to, že sníh napadl suchý skoro ještě ,,za tepla´´ mráz přišel jen na chvíli a teprve potom. Části rostlin, které byly nad sněhem jsou ,,šlehnuté´´ viditelně, původně přikryté zasněžené části jsou bez poskrvrny: C. populifolius, creticus, Arbutus.u. Compacta, Phlomis purpurea, jeden rozmarfýn - máme tu více kultivarů. Phlomis fruticosa je šlehnutý trochu, C. laurifolius a ladanifer trochu. Nepeta tuberosa a Glaucium bez poskvrny. Je to průzkum bojem, co se osvědčí, to pak budu pěstovat dál, ostatní nahradím.
Po pravdě, nevím, jestli na zahradě bylo -20 st. Když jsem 18.1. vstával v půl páté, tak bylo na okenním teploměru -12.

Je to z mé strany spíše provokace, chtěl jsem zjistit, jestli se zde nacházejí nějasí souvěrci, kteří Středomoří umí a rozumějí mu, žijou pro to.
Já mám teorii něco nastudovanou, slušné zahraniční zdroje, i domácí, ale praxe? Záhon jsem budoval na třikrát od podzimu 2018 a stojím .....Na prahu budoucích zkušeností :)
Sekce pro tento typ rostlin tady není, témata jsou rozdělena podle druhů rostlin. Je tu vavřín, planika, trachycarpus samostatně. Možná by to chtělo samostatné téma?
Bery
Bery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 24 říj 2020, 12:27
Bydliště: Ostravsko, 240 m.n m

Re: Palmy

Příspěvekod Stanley_51 » 25 led 2021, 22:23

Bery píše: Sekce pro tento typ rostlin tady není, témata jsou rozdělena podle druhů rostlin. Je tu vavřín, planika, trachycarpus samostatně. Možná by to chtělo samostatné téma?
Bery

Zvláštní sekci pro subtropy už tady zakládat nebudu, suploval bych pouze " spřízněný" web https://tropik.forumczech.com/
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Palmy

Příspěvekod Prcek » 20 dub 2021, 08:25

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Sklad v Kunovicích - palmy, olivy a nějaké fíkovníky.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Palmy

Příspěvekod Bery » 05 srp 2021, 17:54

Radim K píše:Pak dej vědět, které ze zmíněných rostlin to zvládly, popř. nezvládly, jsem zvědav, co udělá -20 se zmíněnými Cistusy, taky je máme, ale doufám, že -20 u nás nezažijí :lol: Kromě C. laurifolius je většina druhů jen tak do -12 až -16°C, tak jsem zvědav, jak u tebe dopadnou.

Btw. počasí.divoch ještě funguje?! Tam jsem sledoval počasí někdy kolem roku 2004-2007 :D


Ahojte,
palmy byly po odbalení koncem února poškozené, hlavně od středu. Dvě se trápily. Středové listy šly lehce vytáhnout, báze byla uhnilá. Obě jsem po nějaké době odřízl nad zemí. Jedna z nich však měla středová pletiva kmínku bílá a živá. Neměl jsem s tím žádné zkušenosti. Po několika dnech až týdnech se ukázalo, že tato středová část roste nahoru, později tam byly vidět základy nových listů, včetně středové špičky. Přikládám foto, poslední je dnešní. Vypadá to, že se takto dají trachycarpy sesadit, jakoby zmladit.
Důvod zahnití středu palmového kmínku nemohu s určitostí tvrdit, že tak a nebo tak. Možná byly moje obaly na ně již příliš nízké a z prohnuté folie ve středu stékala voda na středové listy. Taky tomu mohla napomoci otevřená spodní část, dříve jsem měl palmy kryté až k zemi co nejvíce těsně a dole vysypané suchým listím-javor klen.
Co se týká choulostivých kytek v záhonu, jako sápy fruticosa, purpurea, chrysophylla a cistů, tak mrazy skoro k dvaceti stupňům, byť krátce na jednu noc, je spálily od výšky cca 20.25 cm výše, vše co bylo nad sněhem. Ze živého pak obrostly a cisty populifolius a creticus hned na jaře nasadily poupata a později kvetly. Jaro bylo ale moc dlouho chladné a dokonce v květnu velmi deštivé a chladné, což dokončilo zkázu u dvou tří rozmarýnů včetně ,Arpu´. Nejlépe dopady ,, Blue Winter, možná ale spíše vhledem k mnohem lepší drenáži, kde nehrozilo přemokření.
Pokusím se polokeře koncem léta sestřihávat na nízký polštář, udržet tam mladý obrost s pupeny, které budou schopny na jaře obrazit a vykvést. Do velkých keřů nepůjdu, nebo jen u malého vzorku od každého druhu.
Přikládám foto a videa, je tam taky popis, co a jak.
Hodně úspěchů, pevné zdraví,
Bery
https://www.youtube.com/watch?v=u1Lcj3Go8hI
https://www.youtube.com/watch?v=sqgp10rPmJ0



Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Bery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 24 říj 2020, 12:27
Bydliště: Ostravsko, 240 m.n m

Re: Palmy

Příspěvekod Bery » 05 srp 2021, 18:03

Ahojte,
uříznutá palma, o které jsem posledně psal, tak dále uspokojivě roste.
Palma, kterou jsem ustřihl na jaře pákovkama, kterou jsem považoval za ztracenou, tak koncem července vystrčila nové listy.
Bery

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Bery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 24 říj 2020, 12:27
Bydliště: Ostravsko, 240 m.n m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků