Palmy

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Palmy

Příspěvekod Radim K » 06 srp 2021, 22:00

Palmy mají docela dobrou schopnost regenerovat, mají-li k tomu podmínky, ale nesmí se jim to stát 2x nebo 3x za sebou, to už pak obvykle je konečná :) .
Jak jsi psal o těch mediteránních polokeřích typu Cistus, Phlomis atd., tak po letošní zimě, kdy jsme měli nakonec nejhorší zimu od února 2012 s minimem -17,9°C tak musím říct, že všechno velmi mile překvapilo. Je to paradox, zima zahubila 5 peckovinných ovocných stromů, ale subtropické, zdaleka ne jen mediteránní rostliny a dřeviny to zvládly lépe :lol: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Palmy

Příspěvekod Rudolf M » 07 srp 2021, 21:31

Na to seřezávaní palem pozor, funguje to pouze, pokud se neřízne pod srdíčko, pak už palma nemá jak obrůst :) . U dospělých palem je to i 70 cm hluboko, menší kusy, mají srdíčko mělčí.
Pokud by se neseřízly, obrostly by i tak, jsou opravdu houževnatí a čím menší palma, tím lépe přežívá silné mrazy. Ale to už jsem psal.
Příští zimu lépe zazimovat, pokud by je načaly zase mrazy, už by neměli sílu obrazit.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Palmy

Příspěvekod Rudolf M » 30 říj 2021, 00:26

Jen si tu odložím jak letos palmy prosperovaly- dobře :) . Zimování topným kabelem se vyplatilo.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Palmy

Příspěvekod moonvil » 30 říj 2021, 08:48

Pěkné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Palmy

Příspěvekod ivan » 09 úno 2022, 21:09

Dnes som sa bol pozrieť na trachíky v centre mesta( sú to tie, čo som sem už dával foto v r. 2017 a 2019 ),... za posledné 2 roky celkom slušne narástli- 2 posledné zimy boli v podstate mierne:
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Palmy

Příspěvekod Rudolf M » 10 úno 2022, 21:27

Paráda! Výborně umístěná výsadba.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Palmy

Příspěvekod ivan » 15 říj 2022, 10:04

V jednom záhr. centre predávajú takéto cca 4-5 m vysoké palmy- v ponuke sú cca 2 týždne:
Obrázek
.....v okruhu cca 600m- už ich majú dvaja "pestovatelia" aj zasadené....na jeseň - (pred zimou) ich sadiť asi nebola dobrá voľba....mali tam na jar v ponuke aj krásne (viac ako 100 ročné) olivy...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Palmy

Příspěvekod Rudolf M » 15 říj 2022, 11:55

Kmeny tenké, bez kónického tvaru, listy odrbané s extra dlouhými řapíky=teplem vyhnané kusy za nedostatku světla ale s vysokým podílem hnojiva. Jednu takovou z dovozu jsem kupoval za pakatel, při výšce kmenu 3,5 m jsme podle pater květů dopočítali, že palma měla 8 let :D .
Výsadba plně zakořeněných kusů v květináči se může provádět celoročně, nestojí to na ničem. Kořeny má, o zimě že se blíží ví, takže je to úplně jedno, jestli bude zimovat v pivnici nebo v zemi. Důležité je, nepřekročit první 3 zimy hranici -12°C, pod kterou by omrzly listy.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Palmy

Příspěvekod radek.god » 20 říj 2022, 13:39

Mate nekdo zkusenosti s pěstováním datlovniku?
Zasadil jsem loni semena z plodu z Egypta a mam nekolik 15-30 cm palem kminku max 1cm.Jeste je mam v kvetinaci venku spolecne s litchi.Jde mi hlavne o tu teplotu v noci, kolik prezije.Nevim, zda rano byly v Praze 2°C jako nedavno nebo zda uz byla prvni 0°C Nekde jsem cetl, ze minimum je snad - 6°C :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Palmy

Příspěvekod Hofis » 20 říj 2022, 16:13

Mě říkal kamarád z Arménie, že v pohodě vydrží -10°C možná prý až -12°C. Ale nevím, co je na tom pravdy, sám jsem to nezkoušel. :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Palmy

Příspěvekod Stanley_51 » 20 říj 2022, 16:20

Hofis píše:Mě říkal kamarád z Arménie, že v pohodě vydrží -10°C možná prý až -12°C.

Fundovanou odpověď ohledně pěstování palem ti dá Ruda, ten je má v malíku. Jinak jsem ale viděl asi stoletého kanára v Londýně, jen nevím, jak nízko padnou tamější teploty. Myslím, že - 10°C to nebude, spíš tak okolo těch -5°C.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Palmy

Příspěvekod Rudolf M » 20 říj 2022, 18:48

Z Egypta sis Radku nejspíše dovezl Phoenix dactylifera. Stando to co roste v Londýně je ale všechno canariensis.

Rozdíl mezi nimi je v pěstování u nás podstatný. Dactylifera moc budoucnost nemá, většinou to jsou přesně ty palmy, co si dovezly první turisti z jugošky před 40 lety a mají je strčené v rohu obýváku a ty palmy kupodivu pořád žijí, ač vypadají jako nehorázný košťata. Ironií je, že se tím ty palmy tak nehorázně zkrotí, že přežijí opravdu neuvěřitelný věci. A většinou při pokusu o letnění, schovávání před zimou a podobný nesmyslný tahání, palmy časem uhynou :D . V dobré kondici se dají najít velmi vzácně, většinou v botanických zahradách, kde zvedají střechu skleníku nebo v prosluněných halách, kde mohou mít i správnou modrou barvu listů. Tahle palma většinou zajde při zimování, blbě se to vysvětluje, ale špatně snáší ty skoky mezi rozmazlováním a pokusem o domestikaci :) . A jinak je kupodivu odolnější na mráz než canariensis. Snad ten původ v poušti? Odolnost u dactylifer je bez poškození do -9°C, celková odolnost je opět odstavec sám o sobě, třeba v El Pasu v USA obrazily i po -23°C, jenže to je prostě vzácná, velmi krátkodobá záležitost, proložená slunečným dnem a o několik hodin kratší nocí než jsou v zimě u nás. Na druhou stranu, plno dactylifer neobrazilo v Chorvatsku před pár lety, když tam v zimě šlehlo -5/-10°C, protože ta teplota byla moc dlouho, byl sníh, zataženo, fučel ledový severák, mrzlo skoro i přes den ...

Lepší na pěstování je canariensis, ty co rostou volně v Londýně, snese totiž více vlhkosti a více chladnějšího zacházení. Proto se jim více daří ve vlhčích částech Evropy, v UK je již téměř zdomácnělý a pěstuje se volně až po Skotsko. Canariensis snese bez poškození max -8°C (letos jsem měl tu čest to nechtěně otestovat na naší rostlině v zemi), celkově je odolnost opět závislá na okolnostech, krátkodobě snese i dardy typu -20°C, ale dlouhodobě jí ublíží i -1°C. Například při zimování v nádobě nesnese teplotu pod nulou po dobu několika týdnů. Je to i logické, nesmí prostě úplně promrznout, většinou ty palmy uschnou, protože jim zmrzne přístup k vodě..

Ale stejně k tomu jako palmař mám jisté připomínky, protože jsem viděl už dactylifery na místech, kde by růst prostě neměly :lol: . Třeba kolem Švýcarského Locarna nebo nedávno někdo "našel" už dospělou palmu v Paříži, kde někdo vyplivl pecku evidentně z okna :D .

A abych ti Radku odpověděl, malé semenáče nemá vůbec žádný smysl nechávat venku takhle dlouho, neublíží jim to, ale může je to ohrozit. Než vyrostou do nějaké větší velikosti aby byly bytelnější na nižší teploty, než půjdou zimovat, nebo do tepla.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Palmy

Příspěvekod Hofis » 20 říj 2022, 21:26

Není nad praktické zkušenosti, ale zde jen tak pro zajímavost, co píše o pěstování pravého datlovníku (dactylifera) Šamla:
Obrázek
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Palmy

Příspěvekod Stanley_51 » 20 říj 2022, 22:32

Rudolf M píše: Stando to co roste v Londýně je ale všechno canariensis.

Však jsem to psal, že jsem viděl kanára. S21 S21
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Palmy

Příspěvekod radek.god » 21 říj 2022, 11:46

Diky vsem, specialne Rudovi za ten elaborat a urceni "egyptskeho" druhu :o , jdu to nastudovat
Je to spis takovy pokus s palmama.Mel jsem kolem roku 2010 z kupovanych seminek Washingtonie a Žumary, ale uz je bohuzel nemam.
Hlavne z prostorovych duvodu jsem si nemohl pri stehovani se vsechny prevezt.Mely i kolem metru vysky a kminek dole do 5cm.Ty co jsem nechal u ex, tak ta je vubec nezalila co je rok dlouhy a pry "uschly" :| , ja je asi zaleval hlavne pres zimu az moc a z protorovych duvodu jsem mel v kvetinaci vice ruznych rostlin, takze nakonec po par letech taky odesly a uz jsem se k nim nevratil.Spis jsem presel na neco co dokaze zaplodit a co se da sezrat S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků