Pistácie

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 12 kvě 2022, 23:03

Radim K píše: Tak už se tvoří první plody S6


S8
Radime, tak to jste frajeri !!!
Velka gratulace a fakt klobouk dolu S9
Aspon vim, na co se mam tesit :-)

Takze je mate celorocne venku pod snehem nechraneny klidne v -17 st C ?
Nebo je nekam presouvate / chranite nejak konkretne nebo pouzivate nejakou konkretni smes zeminy ?
Ja mam zatim 10-20 cm semenacky a venku v zemi mam tyden jen ty, ktere jsem vyhodnotil jako chciplotiny ... S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 13 kvě 2022, 12:14

Radime s Rudou, to je nádhera! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Rudolf M » 13 kvě 2022, 22:51

Taky jsme se snažili! :D Každý den jsme z toho jednoho samčího květu doslova vymačkávaly pyl :) , ono ty samčí květy jsou naplněný pylem ale chtělo by to těch květů víc aby se o opylování postaral vítr na všechny samice kolem.

Pistácie máme volně venku v zemi bez jakékoliv ochrany, v běžné zahradní zemině, jen s malým přídavkem dolomitického vápence a je tam hodně písku, nebo spíš roky omleté omítky a cihel ze zdi v pozadí. Je to jižní zeď, chráněné ze všech stran. Ještě jako bonus se nám při výsadbě při zakládaní záhonu nezdály podnože, tak jsme všechny samice vysadili o 50 cm hloubš, aby pravozakořenily z roubu.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pistácie

Příspěvekod Rudolf M » 04 čer 2022, 01:12

Pistácie, malý posun. Opylení nakonec není tak slavné jak jsme se činili, možná zase ta otázka, jestli štětec neudělá víc škody než užitku.. vlastně ze 2 samic s desítkami květů je jen tento trs plodů při chuti. Zbytek opadal, nebo ještě drží, ale plody nerostou. I tak jsme rádi za aspoň tohle.

Samec bohužel po odkvetení začal vadnout a definitivně to balí. Tedy vykvetl a zdechl.. :lol: :? . Už pár let byl na facku, těžko říct jestli špatná podnož, nebo něco s kořeny. Ale sehnali jsme si jiného samce, vysazen kousek opodál, je celkem houževnatý, tak dost možná vykvete příští rok.
A pohled na samici, je to fakt pěkný a koukatelný keř i bez plodů. Letos si to horké a suché počasí užívají. A ještě užijou, nevystačí mi tam hadice :lol: .

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 04 čer 2022, 12:39

Rudolf M píše:Samec bohužel po odkvetení začal vadnout a definitivně to balí. Tedy vykvetl a zdechl.. :lol: :? .


No tak to fakt zamrzi :|
A jak dlouho vam Rudo trvalo, nez ty pistacie poprve zakvetly, idealne rekneme od vykliceni semene ?

Na druhou zasilku semen z Turecka stale cekam, a to co zbylo z lonskych semenacku zatim moc neroste :-o.
Jeden ma kminek 5 mm a cca 40cm vysku a male listy jen nahore , ostatni jsou kolem 15-25 cm
Prijde mi, ze je jeste malo svetla a tepla a ze se to teprve probere.
Docela by me zajimalo, za jak dlouho budou mit treba 2cm kminek ...

Kazdopadne super vysledek a dejte pak vedet s Radimem jak dopadlo kostovani :P
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 08 čer 2022, 15:42

Mno,
letos asi semena zTurecka pres ebay naposledy... :x
Musim pri objednavce zaplatit dph ebay automaticky.To mi ani tak nevadi.
Mesic doprava a pak na dobirku za 103 E7 E7 ala vypalne poste za celni rizeni, kde jsem uz nedoplacel nic a ktere udelaly bez meho vedomi a souhlasu S13

Tak semena se zatim maci ve vode a ted jen vymyslet vhodnou smesna kliceni...

Zvazuju je dat naklicit do miniparniku i s kadsurou a tim letos asi koncim :-o

Ale ta vune cerstvych pistacii i se slupkou je uzasna :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 14 čer 2022, 15:37

Semenacek pistacie, stari asi rok, vyska kolem 40 cm.
Tenky holy kminek s par listy nahore
Ostatni maji jenom kolem 25 cm



Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod dzani696 » 17 čer 2022, 17:26

Dnes som zhrešil. Kúpil som si rovno 2 podnože.
Obrázek'UCB1'
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 20 čer 2022, 15:47

Ve stejnou dobu sazena kadsura zatim nic, ale pistacie z Turecka ani ne po 2 tydnech uz klici :-)

zadna veda tentokrat :
Semena i se slupkou macena ve vode tak pul den, pak slupka pryc a dalsi pulden ve vode.
60-75% pistacii bylo pootevrenych, zbytku pomohl lehky stisk kombinacek a pak otevreno nehtem :-)
Obycejny levny univerzalni substrat smichany s perlitem.Prostrikano ostrikovacem a naskladano do miniparniku.
Slunce na to nejde, a vytapeni zespodu vypnuto.Teplota kolem 26°C , v tech vedrech do 30°C, v noci nad 22°C

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 02 črc 2022, 16:03

Tak jsem se tesil, ze to nejmensi je klubajici se kudranie a ona je to zase pistacie :-o

Prvni po delsi pauze v kliceni :-o

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 24 črc 2022, 13:28

Pistáciím ve VDF teď ten mírný přísušek celkem přijde vhod. Minulý rok to napadla nějaká houbovka a myslel jsem, že je konec. Projevuje se černými hustými flíčky na listech. Postříkal jsem to na podzim modrou skalicí a ještě i na jaře na pupen a zdá se, že se to letos vyskytuje v daleko menší míře. Takže to vypadá, že něco na bázi mědi na to funguje. Ale letošek je oproti minulému roku krásně teplý a slunečný u nás na severu, takže úplně jiné podmínky než byly v "deštném lese mírného pásu" minulý rok. Na jaře jsem myslel, že už jsem přišel i o druhý ze tří vysazených semenáčů, nakonec se ale přeci jen probral a bojuje. Asi to bude spíše marný boj, ale kdo ví. Po tom, co přežil minulý rok člověk nikdy neví.
Obrázek
Foto: VDF, 24.07.22

Ani ta druhá není kdovíjaká, ale lepší než ta první...
Obrázek
Foto: VDF, 24.07.22

No, bude to asi celkově boj s pistáciema ve VDF venku, ale zase daly -19 stupňů zcela bez ochrany, asi 2 měsíce pod metrem sněhu předminulou zimu a nejdeštivější a nejstudenější léto za posledních 20 let minulý rok. Co ještě jiného by je mělo vykolejit??? Sice jsou rok od roku horší, ale letos zatím počasí přeje, teď na ně svítí od samého rána až úplně do večera přímé slunko, tak se snad trochu zlepší, konečně. Jsou to opravdu bojovnice. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 31 črc 2022, 15:56

Pekne Honzo :-)
A jakou jim venku davas zeminu nebo smes ?
Taky asi nakou zkusim dat ven, jen jeste nevim kdy by na to vysazeni byla nejvhodnejsi doba a kam je dat.Tzna zda resit jejich zasypani snehem ci nikoliv...
Mam spis mensi 5-10cm semenacky...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 05 srp 2022, 20:31

Zajimavy klicek pistacie :-o

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 05 srp 2022, 21:52

radek.god píše:Pekne Honzo :-)
A jakou jim venku davas zeminu nebo smes ?
Taky asi nakou zkusim dat ven, jen jeste nevim kdy by na to vysazeni byla nejvhodnejsi doba a kam je dat.Tzna zda resit jejich zasypani snehem ci nikoliv...
Mam spis mensi 5-10cm semenacky...

Radku, směs jsem jim nepřipravoval žádnou. Dal jsem je na místo, kde pořádně nic ani neroste. Je tam velmi nekvalitní, spíše kamenitá půda, přes léto tam praží celý den od rána do večera, takže takový skutečný úhor a asi nejsušší místo na zahradě, když pominu několik míst u jižní zdi pod římsou, která budou ještě o dost sušší. Tam bych případně vysadil pistácie znovu, pokud by to na tom současném místě nevyšlo. Takže vlastně ideální místo pro suchomilné a teplomilné pistácie. :) Sníh vydržely 2 měsíce, byly komplet pod asi 1 metrem sněhu, nevykukovalo z nich vůbec nic. Přijde mi, že to je opravdu nezmar. Jinak o pistáciích jsem četl, že čím horší a kamenitější půda, tím lepší, takže s nějakým speciálním substrátem bych si zrovna tady moc hlavu nelámal. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 07 srp 2022, 16:50

Honzo, tak ja mam takovou suchou stran na vychod.Problem je, pokud vydatne zaprsi.
Je to spis hlina jak na poli.Za sucha tvrda jak kamen a za deste polobahno.
A to si prave nejsem jist, zda by ty pistacie daly.Asiminy, akebie, ani driny to tam nedaly. Mam v planu tam na podzim hodit vsechny fejchoy na trvalo ven.
2 uz tam jsou schovane v housti od jara a dalsi 2 mensi
15cm pod orechem v permanentnim stinu a nemusim
je tam vubec zalevat :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků