Pistácie

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 14 srp 2022, 17:15

Tak jedna mrcha se porad kroutila a nepovedlo se mi ji narovnat :?
A ted pri dalsim narovnavani pomoci dratu koukam, ze sedole klube vetev /dalsi kminek :-)

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2023, 13:34

Jeden z prezivsich pistaciovniku, mozna celou zimu na parapetu na balkone, vyska 10cm v 2L PET.


Obrázek

Jinak z hlediska preziti je dost pistacii holych, hnedych jakoby suchych a na vrcholu maji takovou tu spicku, ze ktere pak vyrustaji nove listy.Treba ten semenacek s tim zahnutym stonkem v predchozim prispevku - jsem si rikal, ze bude uschly a mrtvy, ale dole tesne pod hlinou je to na rezu zelene :-o u ostatnich rovnez.
Jinym uz davno vyrustaji nove listy.JEdnomu ne z vrcholu ale nekde z boku kmenu.
Tam uznavam, ze ve foliovniku vcerejsich 50°C na teplomeru namirenem na slunci je hodne a aspon na chvili jsem ho pootevrel.Kdyz jsem dal cidlo meteostanice za kvetinac do "stinu" , tak tam bylo skoro skoro 40°C
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod ivan » 02 čer 2023, 09:42

Rudolf M- prosím mohol by si dať info- ako sa darí pistáciám?....dík
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Rudolf M » 02 čer 2023, 23:21

Jistě S20 . Koukám že jsem pak nedal echo jak to dopadlo, plody nakonec dozrály, sami upadly 20.9. :shock: .
Obrázek

Pistácie jsou v pořádku, po letošní zimě s arktickými mrazy se všechny probudily, jako každé jaro S14 . Jedna ze samic se probudila výjimečně pozdě, těžko říct jestli je to odezva na zimu, nebo trochu držkuje podnož, ale nakonec více méně dohnala ostatní samice v plném květu, takže i pokud by za to mohla zima, nemělo by to nejspíš mít dopad na plodnost v jiné mrazivé zimě.
Bohužel nemáme samce, ten se již několik let zmenšoval a pomalu odcházel až loni odešel, je možné že za to můžeme my, jelikož jsme první rostliny vysadily cca 50-70 hluboko, kvůli nevhodné podnoži a prostě jsme je nechali pravozakořenit, a u samce to asi "nezabralo". Takže letos plody nebudou, ale náhradní samec je již druhým rokem v zemi a velmi se mu daří. Tak uvidíme jak příští rok S14 .
Samice po odkvětu s neopylenými semeny.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pistácie

Příspěvekod ivan » 03 čer 2023, 07:43

Rudolf- dík S9 ....zvažujem, už dlhšiu dobu o výsadbe- ak by pučali neskoro- možno by to tu šlo(aj keď naša ílovina bola v minulosti "rozbahnená", čo im nesvedčí- ale to je už minulosť- sucho je celoročné) ...lebo už neviem, čomu by sa tu u nás darilo- klasické ovocniny S13 (posledné roky s jarnými mrazmi sú S13 )....jedine jojuba a moruša to tento rok zvládla bez ujmy...zahrada má byť predsa aj o radosti :P
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 04 čer 2023, 09:52

Rudo diky za fotky a info :-)
Take me moc zajímalo jak to dopadlo s urodou a rostlinami.Nevim o nikom kdo by tohle dokazal S14
Jedna pistacie mi v zemi chcipla.
Jedna byla pres zimu na parapetu v loznici na sever, te po opadani zacly rust listy.
Zbyle jsem mel ve dvou foliovnicich.
Nektere stale nemaji listy, jsou na rezu zelene a dal jsem je na pokusven k jiznimu plotu.Jinym rostou ve foliovniku listy i pri 43°C a 30-80% vlhkosti.Ale jsou male tenci 15-30 cm semenacky tak nevim :-o
Nektery proste nemaj listy, jen nahore takovou tu špičku :-o Nevim zda je to slabym svetlem do druhe pulky v kvetnu nebo nizkymi rannimi teplotami :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod Rudolf M » 04 čer 2023, 12:01

Podle toho, jak se pistácie chovají u nás na zahradě v našem klimatu, my vychází, že v místech kde je ještě větší suma tepla se jim zákonitě musí dařit ještě lépe. Když i u nás se jim evidentně daří dost :) . Není problém ani dozrávaní a to připomínám, že v mé lokalitě je září již celkem studené, bez výskytu tropických dokonce ani letní dní. Za dobu co je máme, nikdy květy neomrzly, ať už proto, že raší velmi pozdě, nebo proto že vyrašené části vykazují nebývale velkou odolnost na mráz, tak taky proto, že květy se objevují na rostlinách až po prvním listu, tedy že samotné květy termínově s mrazy do styku přijít takřka nemohou.
Navíc jsou krásné a já jsem je nikdy nezalíval, což na nich není nijak znát, dokážou i v suchém roce udělat metrové přírustky. A to rostou v místě, kde neroste od vedra plevel a opodál je skupina divokých šeříků, který vysávaj vodu kolem sebe. Navíc většina z nich je zasazená v suti (omítky, tašky, cihly, dlaždičky, střepy) a kolem dokola je jíl. Opravdu nemůžu říct jediný křivý slovo na pistácie.
Mrazuvdorný granátový jablka jsme vzdali, ty nám tu nejdou (namrzají, malá suma tepla), naprostá většina ovocných stromů tu nejde, ale pistácie jedou. Doporučuji všem a začněte co nejdřív, první 3 roky trvá než se zvednou S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pistácie

Příspěvekod ivan » 04 čer 2023, 16:27

Rudolf- dík za info- ak by pučali naozaj neskoro- bolo by to dúfam u nás perspektívne, lebo "voľakedy dávno" aj napr. tomely pučali neskoro- ALE- to už neplatí- vymŕzajú už ešte len rašiace púčiky v marci - takže potom vyháňajú tomely zo spiacich púčikov na kmeni resp. zo záložných očiek, ktoré už ale v ten rok nekvitnú- takže napr. na 16 ročnom tomely mám cca 10ks kvetov
( prežili 2 púčiky na celom strome)...a vlastne dnes bol "ten pravý deň" na vyčistenie zahustenej koruny (po zmrznutí vyrašil nespočetné množstvo vlkov a zahusťujúcich výhonov...):
- foto z jedného tomelu- a to je ešte asi aj tak hustý- keďže nedáva energiu do kvetov- ide len do výhonov (z jedného miesta zo spiacich púčikov vyrastali aj 3 výhony):
Obrázek
- ALE- ak by pistácie boli naozaj pozadu s rašením- tak ich zasadím (už som "rozhodil" siete na nejakú "lacnejšiu" verziu kúpi stromkov)- lebo ten talian- čo má záhradníctvo pri Nitre- chce akosi veľa EUR...:- viď príspevok z 11.3. 2022:
viewtopic.php?f=6&t=256&start=210
Naposledy upravil ivan dne 04 čer 2023, 17:39, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Pistácie

Příspěvekod dzani696 » 04 čer 2023, 17:13

Neskoré rašenie môžem len potvrdiť. Mám 2 podnože UCB1 a rašit začaly až teraz. Rašia ešte neskôr než jujuba a to sú má slnečnejšom stanovisku.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Brano70 » 05 čer 2023, 09:55

ivan píše:- ALE- ak by pistácie boli naozaj pozadu s rašením- tak ich zasadím (už som "rozhodil" siete na nejakú "lacnejšiu" verziu kúpi stromkov)- lebo ten talian- čo má záhradníctvo pri Nitre- chce akosi veľa EUR...:- viď príspevok z 11.3. 2022:
viewtopic.php?f=6&t=256&start=210


Ivan, urcite vyskusaj aj ty pistacie, ja som zasadil jeden pár na Rézhegy, budeme moct potom porovnat ako sa im darí... :wink: Ja som ich kupil z Drozdina, momentalne maju cca 10 cm nove prirastky.
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 13 čer 2023, 16:07

No uvidime, ja nechal naky na slunci a desti asi 2 tydny a furt listy nerostou, ikdyz jsou na rezu ci rypnuti nehtem zeleny.
Tak to uz nevim, co jim chybi nebo prebyva :-o , male kvetinace urcite nejsou prokoreneny nebo ze spodnich otvoru nic neleze. :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 28 čer 2023, 19:15

radek.god píše:Tak jedna mrcha se porad kroutila a nepovedlo se mi ji narovnat :?
A ted pri dalsim narovnavani pomoci dratu koukam, ze sedole klube vetev /dalsi kminek :-)

Obrázek


Tak nejen tahle pistacie to taky nedala :-(
Asi spatne prezimovani nebo moc velka teplota ve foliovniku nebo kombinace obojiho.
Nebo mix perlitu a zahradniho substratu neni nejvhodnejsi .
Je zvlastni, ze nektere se probraly po zime a jine proste ne.
Tak jsem objednal na posledni pokus semena, tentokrat z Italie a ne z Turecka ( vyssi cena + vypalne poste za celni rizeni )
Zkusim to jeste jednou 8) .Nejake semenacky prezily, ale podle me je spocitam na prstech jedne ruky a nijak rychle nerostou :(
Je to tezke odhadnout hlavne v zime a pred jarem, proste kolik vody je tak akorat aby to neuschlo a kolik uz je moc, kdy ta vlhkost zlikviduje koreny a pak kvuli tomu uschne cela rostlina.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 02 říj 2023, 17:22

Tak prezila posledni pistacie vera

Obrázek

italsky "smejd" z ebay nikdy semena neposlal, takze jsem sice o prachy neprisel, ale stalo me to skoro 2 mesice cekani na nic.Objednani jinych semen od mnou overeneho prodejce z Turecka jsem odkladal a odkladal... Mno, zkusím je objednat zacatkem brezna a zacnu znova.
S jednou rostlinou diru do sveta obchodu s pistaciemi asi neudelam :D

Mno a takhle dopadly ostatni. Na rezu nejakou dobu zelene.Zadne listy a za par tydnu ci mesicu sucha vetev a kompost

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod PavelP » 05 říj 2023, 21:39

Dnes proběhla kontrola mé pistácie Egyna. Přestože tu někdo vznesl připomínku, že je skoro nesmysl, aby byla byť i částečně samosprašná, je tomu tak. V okolí se určitě žádná pistácie nenachází a na jediné květní latě se letos udržely 3 oříšky. Jsou pevné, při prosvícení plné. Uvidíme co bude nakonec uvnitř :wink:

Každopádně, v květináči se jí prostě nelíbí. Mizerné přírůstky, málo listů, taková nevitální. Mám pro ní vyhrazené místo cca 1m od jižní zdi, vedle betonové podezdívky kde v létě vadnou i okrasné trávy a ibišky.

Letos jsem koupil ještě semenáč, zatím neznámého pohlaví. Přišel takový "utahaný a zbídačený", ale věřím, že se po přesazení během příštího léta srovná.

Pavel

Obrázek

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 11 říj 2023, 13:02

U me zatim takto.
Jediny prezivsi semenacek pistacie.
Listy mu zacaly rust teprve ted.Vsechny pistacie (at uz zimovaly kdekoliv) shodily vsechny listy.Zadne se pred jarem ani na jare na slunci neprobraly. S13 Vsechny i pres zalivku uschly bez listu.Cekal jsem, ze je probere letni slunce nebo vyssi teploty ve foliovniku, ale nikoliv.
Ted premyslim kdy bude nejvhodnější doba na objednávku semen a jejich zasazení.V Turecku byla sklizen asi pred mesicem.Ale pochybuji, ze ma smysl je ted objednat, za mesic zasadit... :shock:


Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 77 návštevníků