Pistácie

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pistácie

Příspěvekod History » 22 úno 2021, 21:47

Osobně doufám, že ti tam půjdou skvěle. Ostatně v krabici mi čeká pytlík iránských pistácií na jaro. Budu zkoušet semenáče, když se zadaří 8)
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: Pistácie

Příspěvekod PavelP » 25 úno 2021, 22:05

Na jaře loňského roku jsem se po delším váhání také přidal do klubu pěstitelů pistácií. Miluju tyhle oříšky :lol: nechtěl jsem ale ztrácet čas s klíčením, semenáčky a podobně. Zakoupil jsem tedy dva stromky ze zahradnictví Kruh Jilemnice. Jeden byl UCB1, druhý Egyna. Dorazily krásné stromky.

1) UCB1 hned vyrazil nové výhony, ty narostly do cca 5-7cm a začaly hnědnout, vadnout a šly do háje. Během 2 měsíců odešel celý stromek. Reklamace neúspěšná, já debil ho nakonec vyhrabal a přesadil do rašeliny S13 ted už vím, že to sice byla chyba, ale stromek by beztak nepřežil. Jen jsem se připravil o možnost reklamace.

2) Egyna hned nasadila mraky květů, bohužel z toho nic nebylo a stromek asi pracoval na kořenech po přesazení z naprosto miniaturního květináče prodejce. Stromek jsem měl celé léto na velkém betonovém dvoře v úpalu a tam se mu asi líbilo. Kvůli zateplení RD jsem ale musel zbourat starou nevytápěnou verandu u domu a pistácie šla do garáže, kde je kotel. Tedy 14 - 18st. Začala předčasně rašit, opět jako první vyrazily květy. Nechtěl jsem o ně přijít, takže dostala přisvícení LED a CF. Nakonec z hromady květů zůstalo pár plodů, které rostou a vypadají k světu.

První rok jsem se bál nechat stromek venku (vzhledem k ceně) a proto šel do garáže. Teď u vím, že těsně u domu, zakrytý textilií by přežil. Tak snad příště.

Pavel
Obrázek

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Stanley_51 » 25 úno 2021, 22:31

PavelP píše: 2) Egyna hned nasadila mraky květů, Nakonec z hromady květů zůstalo pár plodů, které rostou a vypadají k světu.

Takže tato odrůda je samosprašná ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pistácie

Příspěvekod PavelP » 25 úno 2021, 22:35

Stanley_51 píše: Takže tato odrůda je samosprašná ?


Dle popisu prodejce "částečně" samosprašná. Pro větší úrodu je lepší mít i jiného opylovače (to byla ta UCB1).

Uvidíme, co z toho bude :)
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Radim K » 26 úno 2021, 00:12

Tomu nerozumím, jak může být dvoudomá rostlina byť i částečně samosprašná? :shock: Až vykvete, tak to chce detailně prozkoumat, jestli opravdu netvoří i ojedinělý samčí kvítek.
Ale každopádně gratulace S6
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 26 úno 2021, 12:56

Radim K píše:Tomu nerozumím, jak může být dvoudomá rostlina byť i částečně samosprašná? :shock: Až vykvete, tak to chce detailně prozkoumat, jestli opravdu netvoří i ojedinělý samčí kvítek.
Ale každopádně gratulace S6

Já moc taky ne. Ale také gratulace! S6
Co vím, tak je pistácie striktně dvoudomá. Zde se zřejmě jedná o odrůdu Aegyna, tedy řeckou pistácii pravou ze stejnojmenné řecké oblasti. Nikde jsem se o její částečné samosprašnosti nedočetl. Ale vím, že u pistácie atlantské byl pozorován vzácně hermafroditismus. Třeba toho bylo využito u následného šlechtění? Nic jiného mě nenapadá.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod PavelP » 26 úno 2021, 19:47

Hledal jsem v telefonu nějaké další fotky mojí pistácie, ale přímo květy a jejich detail jsem nedohledal. :?

Ale podle fotografií v tomhle vláknu a na google si jsem skoro jistý, ze samčí květ na ní nebyl :D
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 26 úno 2021, 22:10

Tak jsem trochu více zapátral a skutečně již existují nově vyšlechtěné hermafroditické odrůdy i mezi pravými pistáciemi. Takže nějaké samčí květy jsi tam mít musel, jinak by k opylení dojít nemohlo. Oboupohlavní květy pistácie netvoří, nebo jsem o tom alespoň nikde nenašel ani zmínku.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Radim K » 27 úno 2021, 01:05

Ta Aegina je už docela stará odrůda, ještě se mohlo stát, že se vyvíjí jen perikarp, popř. i endokarp, ale bude bez jádra. No, jsem na to zvědav :wink: . Kdyby bylo jaro nebo léto a rostlina byla venku, tak řeknu, že mohlo dojít k nějakému opylení, nebo spíše "polechtání pylem" jiné rostliny z čeledi Anacardiaceae, jako škumpa nebo ruj, ale to se teď stát nemohlo...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pistácie

Příspěvekod ZdenekCernoch » 28 úno 2021, 18:07

Pistácie UCB 1 je podnož vegetativně množení v In vitro
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 01 bře 2021, 14:32

ZdenekCernoch píše:Pistácie UCB 1 je podnož vegetativně množení v In vitro

Tu jsem mel nekolik let, koupenou jako SAMOSPRASNOU, kvety ani pri 2.5m vysce ZADNE, pak jsme ji nekdy loni prelil a RIP :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 bře 2021, 22:24

Když už něco sháním tak si o tom najdu info.
Strejda Google je tu pro všechny
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pistácie

Příspěvekod milos 51 » 26 dub 2021, 16:20

A už jste to někdo zkoušel roubovat ? Mám dva semenáče . Jeden přezimoval bez problému venku ,druhý ve foliáku . Letos 29.3. jsem to zkusil klasicky do rozštěpu . Rouby jsem dostal od Marka . Původ semenáčků Droždín .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Zdá se ,že ze tří roubů jdou všechny .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 26 dub 2021, 17:16

Hezky, Miloši! S6 Zatím ani ještě nevím, jak a jestli vůbec mi přežily zimu, minulý víkend zatím nerašily. Ale žádné viditelné poškození mrazem jsem nepozoroval. Uvidíme, jetli se proberou. Jinak je to dobrá zpráva, že to jde. Mám tři rostliny a zatím není možné poznat, co je samec a co samice. Jestli to přežilo a dále přežije, tak až se to ukáže, mohl bych to urgentně potřebovat. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod MonikaV » 26 dub 2021, 19:56

Vypadá slibně S6 S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mirka, Rudolf M a 13 návštevníků